Zakon

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Zakon

#1 Post Postao/la mickey »

šta znači legalno? a šta nelegalno? i kada je legalno ubiti nekoga?

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: zakon

#3 Post Postao/la andro »

Ono sto se moze procitati u svakom rijecniku kada su u pitanju rijeci legalno i nelegalno , a svi to manje vise i znamo i bez rijecnika legis latinski - zakon , u slobodnom prijevodu zakonito a logicki nelegalan - nezakonit. E sada kada je u pitanju legalno ubiti nekoga , ni u jednom zakonu takav pojam ne postoji , cak i ako se vezemo za nekakav pojam humanog ubistva za koji nam na kraju i ne treba zakon. Niko nema pravo drugome da uskrati pravo na zivot . e sad ne bih se tu vezao za neke zakone koji u odredjenim situacijama dozvoljavaju upotrebu vatrenog oruzja. Svi mi veoma dobro znamo ko moze barem u nasoj drzavi da isto upotrijebi. Ljudi pogresno tumace dozvolu za nosenje oruzja.Da dobio si dozvolu ali ne i pravo da ga upotrijebis , pa cak ni u samoodbrani. Sada je to vec malo preopsirno da se pise kako i gdje se smije iisto cak i nositi. Ne znam da li si ikada dosao u situaciju da nekoga ubijes , pa makar i kada se radi o onome sto sam predhodno pisao da imas ovlasti i ispunjene uslove za to. Vjeruj nije to lako uciniti bez obzira sto savjest i mozak ne reaguju harmonicno, ipak u 99,9 % situacija prevlada savjest. J sada ne bih tu vezao rat jer definicija rata je jasna "oruzani sukob u kome sukobljene strane nastoje primjenom sile da postignu neke svoje ciljeve" a ni u tome slucaju ne postoji legalno ubistvo.Dobra tema ali sama rijec UBISTVO sve govori . NE POSTOJI PO MENI LEGALNO UBISTVO Ne zelim biti prepametan ali neka ovo bude moje misljenje a nadam se i velike vecine. I iskreno protivnik sam i smrtne kazne bez obzira o kakvim zlocincima se radi.
slika
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: zakon

#4 Post Postao/la sabinax »

o pojmu ubistva je tesko govoriti kao legalno ili ne posto znamo da se ljudi ubijaju oduvijek i masovno po svijetu, sto zbog koristi, sto iz zla, sto iz obrane, sto iz osvete, sto u ratne svrhe...ali posto je naslov "Zakon" ostvrnut cu se s te strane...jer upravo Zakon uvodi neki red, jer sto bi bilo kad bi svako uzeo stvar u svoje ruke i rjesavao nesuglasice, ono sto nast tisti i sl.
Ja ne kazem da je zakon uvijek pravedan, nekad se ubojice oslobode krivnje zbog nedovoljno dokaza, nekad se netko osudi a bude nevin...ali svakako je ubojstvo nelegalan cin i nitko nema pravo uzeti neciji zivot u svoje ruke...iako sam odresita da se jednako kazni onaj koji je nekom na svirep nacin oduzeo zivot...
sve je relativno, pa tako i pojam ubojstva ..... ali zakon i red moraju postojati, toliko od mene
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: zakon

#5 Post Postao/la ra-ja »

mickey je napisao/la:šta znači legalno? a šta nelegalno? i kada je legalno ubiti nekoga?

Po obicaju kada se otvara tema...prvo onaj ko je otvara daje svoje misljenje.... :!:

legalno si dosao do evrovizije...a nelegalno si izabran ,podrzan...jer je neko iz svojih licnih razloga to htio...
A to su razlozi...da napravi cirkus od jedne takve manifestacije...ili zbog ljubomore....ili da privuce paznju na sebe.....ili da siroki auditorij pomisli da je on jak i mocan.... :lol:


To se pokazalo one godine..kada jE HARI MATA HATI iveo najbolju i najljepsu kompoziciju..LEJLA....a nije pobijedio iako svi znamo da je bio prima... :( a ono strasilo pokupilo poene....
Tada je sjedio u drustvu zajedno samnom jedan iz ruske republike i likovao..i sve govorio to . neka je pobidio ovaj cirkuzant.... :!:

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: zakon

#6 Post Postao/la mickey »

Ra-Ja je napisao/la:
mickey je napisao/la:šta znači legalno? a šta nelegalno? i kada je legalno ubiti nekoga?

Po obicaju kada se otvara tema...prvo onaj ko je otvara daje svoje misljenje.... :!:

legalno si dosao do evrovizije...a nelegalno si izabran ,podrzan...jer je neko iz svojih licnih razloga to htio...
A to su razlozi...da napravi cirkus od jedne takve manifestacije...ili zbog ljubomore....ili da privuce paznju na sebe.....ili da siroki auditorij pomisli da je on jak i mocan.... :lol:


To se pokazalo one godine..kada jE HARI MATA HATI iveo najbolju i najljepsu kompoziciju..LEJLA....a nije pobijedio iako svi znamo da je bio prima... :( a ono strasilo pokupilo poene....
Tada je sjedio u drustvu zajedno samnom jedan iz ruske republike i likovao..i sve govorio to . neka je pobidio ovaj cirkuzant.... :!:
ja ne znam ništa o temi...zato ih i otvaram

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: zakon

#7 Post Postao/la ra-ja »

mickey je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:
mickey je napisao/la:šta znači legalno? a šta nelegalno? i kada je legalno ubiti nekoga?

Po obicaju kada se otvara tema...prvo onaj ko je otvara daje svoje misljenje.... :!:

legalno si dosao do evrovizije...a nelegalno si izabran ,podrzan...jer je neko iz svojih licnih razloga to htio...
A to su razlozi...da napravi cirkus od jedne takve manifestacije...ili zbog ljubomore....ili da privuce paznju na sebe.....ili da siroki auditorij pomisli da je on jak i mocan.... :lol:


To se pokazalo one godine..kada jE HARI MATA HATI iveo najbolju i najljepsu kompoziciju..LEJLA....a nije pobijedio iako svi znamo da je bio prima... :( a ono strasilo pokupilo poene....
Tada je sjedio u drustvu zajedno samnom jedan iz ruske republike i likovao..i sve govorio to . neka je pobidio ovaj cirkuzant.... :!:
ja ne znam ništa o temi...zato ih i otvaram
:lol: :lol: Postavljas tako prostu temu da licnih razloga.. [eusa_think.gif] tvoje i tudje misljenje se ovdje treba da uporedjuje.... :(

Imam ja jos prostih primjera ali nekom drugom prilikom...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: zakon

#8 Post Postao/la nella26 »

Legalno i nelegalno?
Uh sad kad vam se raspišem :lol:
Pitaš za legalno ubistvo, legalnog ubistva nema, postoje olakšavajuće okolnosti pri procesu ako si to uradio u samoodbrani, nehatu ili ti je uračunljivost smanjena.
Uglavnom i to se uzima u obzir ako ti je advokat sposoban pa će naći niz olakšavajućih okolnosti a ako je smotan dobićeš 15god [Happy.gif]
Mada je zakon, bar u BiH, nedefinisan do kraja, ima mnogo rupa u zakonu, pa ako dobro platiš iznadju se mogućnosti da za ubistvo odležiš godinu a dvije dobiješ uslova.
Evo i primjer:tip je u svom kafiću ubio momka, jer su rodjaci od tog momka počeli tući dotičnog gazdu.Momak koji je ubijen nije se ni pomakao jer je bio invalid, kad je gazda uzeo pištolj dvojica rodjaka pobjegnu a on ubije trećeg koji nema veze ni sa čim.
Epilog:Smanjena uračunljivost, napadnut na svom posjedu, lažni svjedoci, mito i dobio je 4 god. od kojih je odležao jednu i pušten na uvjetnu od 2 god. ali je napustio zemlju, tačnije pobjegao zbog odmazde.
Sada bi zakon, da je normalan, njega trebao teretiti za bijeg jer nije smio napuštati zemlju, ali je nestao i sad živi rahat.

Uglavnom, kod nas, je legalno sve ako imaš para i poznaješ jake ljude, većina nedjela se sakrije po laticama dok djelo ne zastari, onda nema ništa od krivičnog gonjenja.Tako se to radi u Bosni i Hercegovini
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: zakon

#10 Post Postao/la nella26 »

Žalosno ali istinito.
Ljudi koji nemaju para i ne znaju kome dati mito maksimalno mogu dobiti petnaestak godina za klasično ubistvo, sa olakšavajućim okolnostima 10god.,

Moram i pomenuti nedavni dogadjaj pred zgradom suda,kriminalac koji se tereti za trgovinu ženama,dakle,prostituciju, ubistvo sa predumišljajem, utaja poreza, pranje novca, brani se sa slobode.
I sad je došao na presudu, prilazi mu tetka jedne od žrtava prostitucije, da ga pita šta joj je sa sestričnom ovaj je udari, onesvjesti je.
Policija stoji po strani, još je gospodin došao sa vlastitm obezbjedjenjem.
Narušavanje javnog reda i mira i napad na gospodju je zataškan, kao da se nije desio, a popraćen je u svim medijima.
Što je najgore narod ga brani kao zašto mu je prilazila, žena očajna, potrebna joj bilo kakva informacija.
I pored takvog društva ne može ni zakon biti bolji.

Lično da imam kakvu vlast, kriminalcima i ubicama ne bih dala mogućnost odbrane.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: zakon

#12 Post Postao/la ra-ja »

mickey je napisao/la:šta znači legalno? a šta nelegalno? i kada je legalno ubiti nekoga?
Evo jos jedan primjer u nizu...

Legalno je doci na skup...i posmatrati kako se ljudi druze...

Nelegalno je izvaditi pistolj iz nekih pobuda i ubiti covjeka jer ti smeta sto je dominantan u tom drustvu...... :!:

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Zakon

#13 Post Postao/la andro »

DRAKONSKE MJERE
Odsjekli ruke petorici lopova


Mjera, vrlo stroga i kontroverzna, iako se nalazi u Kaznenom zakoniku, a temelji se na islamskom tumačenju zakona, sharija, izvršena je u zatvoru u gradu Hamedan, 300 kilometara jugozapadno od Teherana

'Kada se jedna ruka nauči na krađu i kada vrši zlo nad ljudima, mora biti odrezana', izjavio je Akbar Biglari, pravosudno dužnosnik Hamedana, obrazlažući mjeru nad lopovima koji su ponovno bili osuđeni zbog istih zločina.

Da preduhitri kritike organizacija za zaštitu ljudskih prava, Biglari je kazao da je mjera drastična, ali se izvršava kada lopovi ponavljaju djelo i kada se ustanovi da prekršili čak 16 stavki KZ-a. Što drugim riječima znači da ruku gubi lopov koji je počinio najmanje 100 kaznenih djela, ako je punoljetan, ako je djelovao slobodno.

Među djelima koji se imputiraju nesretnicima koji su ostali bez ruke je krađa stoke, automobila, provale u domove. Biglari smatra da je to sankcija koja djeluje preventivno na druge moguće delinkvente.

Iran je u fokusu medijske pažnje svijeta zbog okrutnih mjera kakve su ovdje opisane ili smrt kamenovanjen preljubnica (ili preljubnika) što je kazna koja u zatvoru, unatoč stotinama tisuća potpisa koje je prikupio Amnesty International, čeka majka Sakineh Mohammadi Ashtiani.
slika
slika

Odgovori