Maloljetnička delikvencija

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Maloljetnička delikvencija

#1 Post Postao/la nella26 »

Gledala sam da li postoji ova tema ali je ne nadjoh pa mislim da se ima Å¡ta napisati.

Naime, svjedoci smo svakodnevnih incidenata, pucnjava, ranjavanja, pljački isl. koje su počinile maloljetne osobe.
Najaktuelniji dogadjaji, a vezano za maloljetničku delikvenciju u Sarajevu, jesu nedjela maloljetnog Roberta koji je je prije, otprilike godinu dana, zapalio staricu zbog novca.
Priveli su ga uzeli izjavu i pustili ga a on je odmah poslije napao ženu, oteo joj torbu i izudarao je.
Ponovo ga privode i samo uzmu izjavu, zatim odmah puste.
Svake sedmice možete naći u novinama njegovo novo "djelo".

Vlasti se ogradjuju činjenicom da ne postoji zatvor za maloljetnike, narod se buni, a kada nadležni traže dozvolu za izgradnju tog zatvora kod Goražda u mjestu Ilovača, gdje nema puno stanovništva, a i što ima žive daleko od lokacije, onda se narod usprotivi.

Ovaj problem je još aktuelan a njegovog rješavanja ni na vidiku.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Maloljetnička delikvencija

#2 Post Postao/la andro »

Pogresan ZKP
slika
slika

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Maloljetnička delikvencija

#4 Post Postao/la maida_20 »

Ma roditelji naprave od djece svoje delikvente...okey i profesori i društvo ali na prvom mjestu RODITELJI!

Evo samo jedan primjer jedne majke koja brani svog sinčića("drug" iz djetinjstva) od kako zna za sebe:

Mi u parku,imali smo tada oko 4,5 godina,njen sinčina tamo tuče i psuje neku djevojčicu-a majka će ti"Ma ne zna on niiišta,on je još maaali"

U osnovnoj,ušao nekoj ženi u dvorište ,obrstio joj voćke ne pitajući nikoga ništa.Kona došla i žalila se-a majka će ti"Jebo te tvoja voćka,platit cu ti ako ti je stalo toliko do tvoje voćke"

Profesorica je upozorava u srednjoj školi,sin vam krenuo pogrešnim putem,ne uči,pravi probleme,možda se i drogira...-a majka će ti"Koja kuja od profesorice ona tako za moje dijete da priča"

Računari u školi nestali...mali i njegovo društvo prvi prozvani-a majka-"Moj sin,s tim sigurno nema ništa s tim događajem" [eusa_wall.gif]


Možda ovo sve glupo zvuči,ali htjela sam pimjerom dokazati koliko sami roditelji griješe...

Ja bih se sama sebe sramila :oops: ... trebalo bi prvo roditelje strpati u popravni dom pa tek onda djecu...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Maloljetnička delikvencija

#5 Post Postao/la nella26 »

Tačno je da odgoj iz kuće je najvažniji.
Tinejdjer kojeg sam gore pominjala je iz nesredjene porodice, ima sedmoro braće i sestara, majka se bori da ih prehrani i kaže za njega "ne mogu mu ništa", a otac nepoznat.
I kad čujem ovo "ne mogu mu ništa" kosa mi se na glavi digne.Mogla bih ja dotičnoj [icon_boxing.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Maloljetnička delikvencija

#7 Post Postao/la nella26 »

Gledala sam danas o ovoj presudi.Ma tužno.Koliko god da ih osude majci ne mogu vratiti sina jedinca.
Sada se gospođa Mrnjavac žali na oslobađajuću presudu majke koja je je prikrila optužene.
Obrazloženje je a i rupa u zakonu gdje nema člana po kojem se može osuditi majka koja je zaštitila svoje dijete ako nađu rupu u predmetu da je optužuju kao lice koje je pomagalo izvršiocima mogu je optužiti a ako je u predmetu navedena kao majka koja je sina sakrila onda joj ne mogu ništa.
Svoj stav ne mogu iznijeti jer fakat ne znam, svaka majka bi zaštitila svoje dijete a sa druge strane onda je trebala i Denisova majka ubiti njih.Ne znam kako god nema kazne koja ono nevino biće može vratiti
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Maloljetnička delikvencija

#8 Post Postao/la nella26 »

Kod maloljetnika pronađena bomba

Sarajevska policija je uhapsila je sinoć u 23.50 sati maloljetnog M.A. rođen 1992. godine zbog posjedovanja ručne bombe. Naime, M.A. je jučer oko 14.45 sati, sa još pet osoba došao u prostorije Srednje zubotehničke škole koja se nalazi u ulica Čekaluša, s namjerom da fizički napadnu učenika navedene škole.
Tom prilikom M.A. je kod sebe posjedovao ručnu bombu. M. A. je predat u Odsjek za zadržavanje lica lišenih slobode MUP-a Kantona Sarajevo, a o ovom slučaju obavješten je i dežurni tužitelj sarajevskog Kantonalnog tužilaštva.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Maloljetnička delikvencija

#9 Post Postao/la nella26 »

Sarajevska djeca od 16 godina već nose pištolje

Hapšenje 16 – godišnjeg L. A. kod kojeg je sarajevska policija u utorak pronašla pištolj sa okvirom bez municije još jednom je izazvalo reakcije kod javnosti i pitanje odakle maloljetnim osobama oružje.

Samo u prvih devet mjeseci ove godine sarajevska policija je kod sedam maloljetnika pronašala oružje. U tri slučaja radilo se o pištoljima, a u četiri o oružju za koje se uopće ne može dobiti odobrenje, kao što su razne vrste puški.

Prema Krivičnom zakonu Federacije BiH maloljetnici postaju krivično odgovorni od 14 godina. Međutim, maloljetnicima od 14 do 16 godina ne može se izreći kazna maloljetničkog zatvora nego samo odgojne mjere.

Od 16 do 18 godina odnosno starijim maloljetnicima zatvorska kazna po Krivičnom zakonu Federacije BiH se može izreći samo ako je osoba počinila krivično djelo za koje je zaprijećena kazna pet ili više godina zatvora, a što znači da se maloljetnicima koji samo posjeduju oružje odnosno nisu njime počinili neko drugo krivično djelo poput ubistva, također ne može izreći zatvorska kazna.

„Policija jedino što može uraditi kada su u pitanju maloljetnici i oružje jeste ako ima dojavu da neki maloljetnik ima oružje, otići na lice mjesta, provjeriti da li je dojava tačna, ako jeste, oduzeti oružje i uhapsiti maloljetnika, te podnijeti izvještaj Tužilaštvu protiv njega. Međutim, bitno je preventivno djelovati odgojnim mjerama, a odgojne mjere trebaju poduzeti roditelji, kao i nastavnici i učitelji u školama“, kazao je Irfan Nefić, portparol MUP-a KS.

Nefić je još jednom naglasio da bi se pooštravanjem sankcija za nelegalno posjedovanje oružja, kao i dosljednjim izvršavanjem sankcija, najvjerovatnije, smanjio i broj osoba koje bi posjedovale nelegalno oružje.

Roditelji ne odgovaraju krivično za postupke djece od 14 do 18 godina. Međutim, ako roditelji ostave oružje na mjestu dostupnom djeci, te maloljetnik ispod 14 godina počini krivično djelo tim oružjem, roditeljima se može izreći kazna za krivično djelo izazivanje opće opasnosti.

„Nažalost djeca danas imaju pogrešne idole identifikacije, pa se dešava da su djeci idoli osobe sa kriminogenim ponašanjem. Roditelji moraju prije svega oružje ostavljati na mjesto koje nije dostupno djeci, a potom razvijati i svijest kod djece o opasnosti oružja. Nažalost i kod mnogih roditelja nije svijest razvijena, te ostavljaju oružje na vidljivim mjestima i naravno djeca koja ne znaju rukovati oružjem dođu do njega i onda to često ima i tragičan kraj“, kazala je Alma Bravo-Mehmedbašić, neuropsihijatar iz Sarajeva.

Prema riječima Bravo-Mehmedbašić većina ubistava se počini u afektu, te da u tom momentu osoba nema oružje kod sebe ne bi ni počinila ubistvo.

„Naravno tu su i škole u kojima, također, djecu treba edukovati o opasnosti oružja, kao i usaditi im prave moralne vrijednosti“, dodala je Bravo-Mehmedbašić.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Maloljetnička delikvencija

#11 Post Postao/la andro »

Otvorene prostorije Prihvatnog centra za maloljetnike

Ambasador Republike Italije u Bosni i Hercegovini Riamondo de Cardona, premijer Zeničko-dobojskog kantona Miralem Galijašević i načelnik Općine Zenica Husejin Smajlović, u prisustvu brojnih domaćih zvanica i gostiju iz italijanske pokrajine Sicilija, danas su u Centru za socijalni rad Zenica otvorili obnovljene prostorije Prihvatnog centra za maloljetnike.

U okviru projekta "Nada", sredstva za rekonstrukciju prostorija od oko 70.000 KM osigurala je Regionalna koordinacija volonterstva i solidarnosti "Luciano Lama" sa Sicilije.

"Zahvaljujući saradnji Općine i organizacije Lučiano Lama dobili smo moderno opremljene prostorije u kojima će djeci zapuštenoj u odgoju, naši odgajatelji, psiholozi, defektolozi i drugo stručno osoblje biti od stalne pomoći", izjavila je Nurka Babović, direktorica Javne ustanove Centar za socijalni rad Zenica.

Osim u Zenici organizacija "Lučiano Lama" projekt "Nada" implementirala je i u općinama Ilijaš i Srebrenica.
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Maloljetnička delikvencija

#13 Post Postao/la nella26 »

Sarajevo
U tuči zbodena dvojica maloljetnika


U tuči koja se dogodila večeras oko 18 sati u sarajevskom naselju Dobrinja u ulici Omladinskih radnih brigada do broja 5, maloljetnici A.M. (17) i E.O. (16) zadobili su ubodne rane nanesene nožem.

"A.M. je zadobio dvije ubodne rane i to u obje natkoljenice ali su rane, srećom, površinske. E.O. zadobio je ubodnu ranu u predjelu lijeve natkoljenice. Nakon ukazane pomoći obojica su puštena na kućno liječenje”, kazala je Biljana Jandrić, portparol bolnice Koševo.

U tuči su učestvovali maloljetni M. M., O.L., R.M., s jedne strane, dok su povrijeđeni bili na drugoj strani.

Kako nezvanično saznajemo 16- godišnjaku i 17 - godišnjaku povrede nožem nanio je M. M.

Sarajevska policija privela je na saslušanje sve aktere incidenta, a motiv tuče još uvijek je nepoznat
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Maloljetnička delikvencija

#14 Post Postao/la nella26 »

Sarajevo: Maloljetnici počinili 470 krivičnih djela

Među prijavljenim maloljetnim izvršiocima 26 je djece do 14 godina

Od ukupno 6.012 registriranih krivičnih djela za koja su podneseni službeni izvještaji nadležnom tužilaštvu u periodu januar-septembar 2009. godine, maloljetna lica su, prema podacima MUP-a Kantona Sarajevo, izvršila 470 djela ili 7,8 posto, a za njihovo izvršenje prijavljeno je 214 maloljetnika.

Rasvijetljena djela

U poređenju sa istim periodom 2008. godine, broj maloljetnih izvršilaca porastao je za 27 ili 14,4 posto, kao i broj krivičnih djela koja su izvršili za 163 ili 53,1 posto.

Na znatan porast broja krivičnih djela koja su počinili maloljetnici utjecale su mjere i aktivnosti službenika policije na rasvjetljavanju krivičnih djela iz ranijeg perioda, posebno teških krađa i pokušaja teških krađa u vikendice, kuće i prodavnice. Poznat je slučaj provala na području općine Hadžići u čijem izvršenju su učestvovala četiri maloljetnika.

Također, nerijetki su i napadi na ulicama u kojima učestvuju maloljetnici koji u tučama upotrebljavaju i noževe te druge vrsta oružja. Poznata je i grupa maloljetnika iz sarajevskog naselja Grbavica koje je policija u više navrata privodila i prijavljivala za mnoga krivična djela, među kojima je i spaljivanje starice, za koje nisu mogli odgovarati jer su maloljetni. Evidentirano je i nekoliko povratnika u izvršenju krivičnih djela koji iza sebe imaju desetine pljački, razbojništava i krađa.

Prema policijskim podacima objavljenim na sajtu MUP-a Kantona Sarajevo, među prijavljenim maloljetnim izvršiocima 26 je djece do 14 godina, 90 je dobi između 14 i 16 godina, a 98 maloljetnika je starosne dobi između 16 i 18 godina, dok je povratnika u izvršenju krivičnih djela 90 ili 42,1 posto od ukupnog broja registriranih maloljetnika.

Teške krađe

U strukturi krivičnih djela koja su počinili maloljetnici, a koja su rasvijetljena u periodu januar-septembar ove godine, preovladavaju krivična djela protiv imovine - njih 377, a najveći broj krivičnih djela koja su izvršili maloljetnici odnosi se na teške krađe - 47,7 posto, 27 na djela iz oblasti protiv života i tijela, među kojima su dva pokušaja ubistva.

Evidentirano je i 13 djela nanošenja teških povreda, deset krivičnih djela nanošenja lakših povreda i dva učestvovanja u tuči. Također, evidentirana su 24 djela iz oblasti protiv javnog reda i pravnog prometa, od kojih su najbrojnija krivična djela nasilničkog ponašanja - njih 18.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori