Jagodo,jagodice...

Umjetnost zivljenja. Kulinarstvo. Recepti.Savjeti kako napraviti bolje.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Jagodo,jagodice...

#1 Post Postao/la maida_20 »

Vrijeme je za jagode...mmm,ko li ih ne voli? [Happy.gif]
jagode-slag.jpg

Jagoda (Fragaria vesca) je vodeća vrsta jagodičastog voća u svijetu, a i kod nas. Omiljena je zato što je njen plod izuzetan za upotrebu, ne samo u svježem stanju, već i kao zamrznut. Služi i za spravljanje slatkog, džema, marmelade, sirupa, kompota, sokova, sladoleda, želea...

U svijetu ima čak 400 sorti ovog voća, a u kulinarstvu ima zavidno mjesto kod poklonika kulture ishrane i zdravog života. Što se tiče narodne medicine, djelotvorna je kod gihta, avitaminoze, malaksalosti, malokrvnosti, hemoroida, ateroskleroze, visokog krvnog pritiska...

S tim, što se u liječenju, zbog kvaliteta, obilja vitamina i drugih hranljivih materija, prednost daje šumskoj jagodi. Za liječenje se koristi plod, lišće i korijen. Plod se bere u junu, julu i avgustu, lišće u maju, junu, julu i avgustu, a korijen u septembru.

Od svih dijelova, plod je najzanimljiviji, jer sadrži oko deset odsto šećera, i oko jedan procenat slobodnih organskih kiselina (limunska, vinska, jabučna), pektina, mineralnih sastojaka, aromatičnih jedinjenja, karotena, vitamina C.



Jagoda u narodnoj medicini

Protiv bolova u želucu


U jedan litar jestivog, po mogućstvu nerafinisanog ulja, treba staviti kilogram šumskih ili baštenskih jagoda, i ostaviti ih da stoje na suncu dva meseca. Ovaj lijek, potom, treba uzimati svakodnevno tri puta na dan, po jednu supenu kašiku.


Za čišćenje kamena i pijeska iz bubrega

Kod tegoba sa bubrezima i mokraćnom bešikom, u kojima se stvara kamen ili pesak, treba, u trajanju mesec do mesec i po dana, svakodnevno pojesti po kilogram zrelih čumskih jagoda. Jagode se mogu jesti s jogurtom, vinom ili limunovim sokom. Van sezone, za ovu terapiju, mogu da posluže sušene jagode ili sokovi, kao i pekmezi i slatko.

Za lečenje dijareje

Za lakči tip dijareje treba skuvati 15 grama korena jagode, u trajnju od pet minuta. Koren se kuva u 2,5 decilitra vode, a onda ostavi da odstoji poklopljeno još 10-15 minuta. Potom se procedi, i pije toplo nekoliko puta dnevno. Kod težeg oblika dijareje uzima se 400 grama lišća jagode i kuva u 1,2 litra dobre domaće rakije. Sadržaj se ne sklanja sa šporeta, dok se ne ukuva dopola. Posle toga lek je gotov, i pije se po jedna kašičica svaka dva-tri sata.

jagode.jpg
jagode.jpg (31.18 KiB) Pogledano 2671 put.


Eh da i na kraju....ko ima fiiine recepte za sladoled od jagoda,đem,sok,kolače...neka napiše...ja čekam,pa da se razvrijednim [Happy.gif]

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Jagodo,jagodice...

#4 Post Postao/la maida_20 »

papaya je napisao/la:ja ih ne volim
jel moguće [Happy.gif]



@đžemka djeluje kao da je ukusan preliv... :D ima da ga probam napraviti!

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Jagodo,jagodice...

#6 Post Postao/la nella26 »

mmmmmm volim jagode bilo kako
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Jagodo,jagodice...

#7 Post Postao/la im_ex »

Volim jagode, i krivo mi sto pitome jagode nemaju onaj extra sladunjavi okus i miris divljih jagoda

pago_jagoda mi je omiljeni napitak - jos kad su opake vrucine a chasha zamagli od hladnoce soka [mmmux2.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Jagodo,jagodice...

#8 Post Postao/la nella26 »

upravo ih jedem mmmmmmmm
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Jagodo,jagodice...

#9 Post Postao/la maida_20 »

Eee da je meni dobar recept za Ä‘em od jagoda :lol:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Jagodo,jagodice...

#10 Post Postao/la ra-ja »

Inace voce ;a narocito jagode; kupine; ribizle obozavam...
Jagodasto voce je veoma zdravo za krvnu sliku...Znam da sam imala problema sa zeljezom u krvi i da sam ga sa jagodama povecala do nenormalnu vrijednost...

Sada je sezona jagodama...te ih vrlo cesto kupim..i jedem onako ociscene bez secera...

Ako se desi da kupim vece kolicine, pa mi ostane, od toga napravim djem...kako...???

Ocistis 3 kg jagoda pospem odozgo 1/2 kg secera ,Ostavis da ostoji 2h..Stavis kuhati, kada voda ispari ostane samo onako saftasto ..skini sa ringle ,pokriti mokrom krpom... ohladi i tako ohladjeno pakuj u tegle...
Ovako pravim kada cu ga odmah poceti upotrebljavati..
A za zimnicu ..isto tako ali vreli djem stavljam u vrele tegle...u dunst...

Srazmjerno sa kolicinom jagoda ..smanjujem ili dodajem secer... :!:

Neznam @maida da li sam ti sta pomogla ... :?: [smile.gif]

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Jagodo,jagodice...

#11 Post Postao/la Bebana_de »

Ja voli jagode,,,
ima li nesto da ja ne volim da jedem,,, [eusa_think.gif] naravno da nema,,, [Happy.gif]
samo sto sam alergicna na crveno,,, [eusa_wall.gif]

ali nema frkenzi,,,idem kod dr,dobijem boc boc,,i jedi dalje,,, [laugh.gif]

moj jedini prijatalj je frizider,,, [smileycrushhx9.gif] sa sladoledom i vocom,,
kao i sve ostalo unutra,,, :lol:
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Jagodo,jagodice...

#12 Post Postao/la maida_20 »

@Ra-Ja - ne mogu da vjerujem da je tako lako napraviti marmeladu od jagoda [wow.gif] ,hvala na receptu:D ,supeeer [thumbup.gif]

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

Re: Jagodo,jagodice...

#14 Post Postao/la becanka »

slika

Odgovori