Pravoslavlje

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Pravoslavlje

#301 Post Postao/la paparaci »

beba, njega nema odavno, a i pitanje hoce li i kad ce opet navratiti. tako da ces se nacekati pravo. ako nemas dobro duralo, onda pisi propalo [Happy.gif]

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Pravoslavlje

#302 Post Postao/la beba80 »

paparaci je napisao/la:beba, njega nema odavno, a i pitanje hoce li i kad ce opet navratiti. tako da ces se nacekati pravo. ako nemas dobro duralo, onda pisi propalo [Happy.gif]
vidis kako ljudi iz neznanja zavade se sa ljudima

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Pravoslavlje

#303 Post Postao/la beba80 »

beba80 je napisao/la:
paparaci je napisao/la:beba, njega nema odavno, a i pitanje hoce li i kad ce opet navratiti. tako da ces se nacekati pravo. ako nemas dobro duralo, onda pisi propalo [Happy.gif]
vidis kako ljudi iz neznanja zavade se sa ljudima
al sto je jos gore ljude odvedu u stranputicu svojim rjecima

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#304 Post Postao/la Bebana_de »

beba80 je napisao/la:
beba80 je napisao/la:
paparaci je napisao/la:beba, njega nema odavno, a i pitanje hoce li i kad ce opet navratiti. tako da ces se nacekati pravo. ako nemas dobro duralo, onda pisi propalo [Happy.gif]
vidis kako ljudi iz neznanja zavade se sa ljudima
al sto je jos gore ljude odvedu u stranputicu svojim rjecima
Tvoj odgovor sto se tice na ovu temu si dobio na pp,,,i nadam se da sam bila dovoljno kratka i jasna,,,
a ono [icon_ballbounce.gif] pitanje sto si poslednje postavio je nevezano za ovu temu znaci off nema ljutnje [thumbup.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

majdanac25
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 59
Pridružen/a: 14 Jun 2009 15:39

Re: Pravoslavlje

#305 Post Postao/la majdanac25 »

zanimljiva tema ostavio sam za muslimane i hriscanstvo samo se djelimo po imenima a sto se nama desilo i pojedinim zemljama paradoks zavedi i vladaj stvori mrznju ali gledaj da sto duze traje da ja duze vladam ali i to kine na nos i usta vrati se ne tebi nego tvom najmilijem pravoslavci zive u Egiptu i cine skoro polovinu stanovnistva vjerovali ili ne ali sve zavisi od zakona i ustrojstva drzave do sad nisam cuo da se zale nesto pismo je jedno jezik takodje ali su kao pravoslavlje blizi muslimanima nego katolici pravoslavnu crkvu pometi i klanjaj u njoj komotno ostalo nebi zelio da ulazim u detalje pamti i vrati nezaboravi i sl to je vase da odlucite

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Pravoslavlje

#306 Post Postao/la sabinax »

bebana ajd mi malo napisi o onom obicaju kad se na groblje nosi hrana i pice sta to znaci i kada se to radi kad tek netko umre ili uvijek kad ides na groblje,to mi je bas zanimljiv obicaj
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

majdanac25
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 59
Pridružen/a: 14 Jun 2009 15:39

Re: Pravoslavlje

#308 Post Postao/la majdanac25 »

ti si muton mic sta komentarises kad nisi bio tamo i vidio dali katolicki pop nosi bradu.Nezelim nista komentarisati sto nisam vidio.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Pravoslavlje

#309 Post Postao/la mrki62 »

majdanac25 je napisao/la:ti si muton mic sta komentarises kad nisi bio tamo i vidio dali katolicki pop nosi bradu.Nezelim nista komentarisati sto nisam vidio.
Pravoslavni pop i vehabije nose bradu ,........... i četnici :wink:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Pravoslavlje

#310 Post Postao/la mickey »

majdanac25 je napisao/la:zanimljiva tema ostavio sam za muslimane i hriscanstvo samo se djelimo po imenima a sto se nama desilo i pojedinim zemljama paradoks zavedi i vladaj stvori mrznju ali gledaj da sto duze traje da ja duze vladam ali i to kine na nos i usta vrati se ne tebi nego tvom najmilijem pravoslavci zive u Egiptu i cine skoro polovinu stanovnistva vjerovali ili ne ali sve zavisi od zakona i ustrojstva drzave do sad nisam cuo da se zale nesto pismo je jedno jezik takodje ali su kao pravoslavlje blizi muslimanima nego katolici pravoslavnu crkvu pometi i klanjaj u njoj komotno ostalo nebi zelio da ulazim u detalje pamti i vrati nezaboravi i sl to je vase da odlucite
:lol:

majdanac25
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 59
Pridružen/a: 14 Jun 2009 15:39

Re: Pravoslavlje

#312 Post Postao/la majdanac25 »

Mani preseravanje Mic ako neznas ne komentarisi.

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#313 Post Postao/la Bebana_de »

sabinaX je napisao/la:bebana ajd mi malo napisi o onom obicaju kad se na groblje nosi hrana i pice sta to znaci i kada se to radi kad tek netko umre ili uvijek kad ides na groblje,to mi je bas zanimljiv obicaj
Pre svega zelim ti se izviniti sto tako dugo cekas na moj odgovor,i slucajno podoh na tu temu zeleci Mic-u postaviti par foto kao primer koji smo pre neki dan razgovarali,,ali sada moram prvo da odgovorim na tvoje pitanje,

Kada se nosi hrana i pice na Groblje...
Pod prvo se nosi crveno vino na groblje uoci sahrane da se Grobnica tj. (Raka) posveti,naj cesce to radi nas Gospodin,posle Obreda polaze svi srisutni Obreda koji zele na Dacu tj.
poslednje jelo koje Pokojnikom delimo.Hocu reci da se to jede i pije za njgovu Dusu
Kad se dolazi u kucu Zalosti stolovi su prirediti i servirano je bas sve na stol sto se ima u toj kuci za jest i pit,,pre svega na nacelju stola postavit je tanjur sa svim priborom za jelo kazem ALI taj tanjut na nacelju je okrenut naopako sveca je ispred upalita,i zatim kad se svi gosti razidu uzme se od preostale hrane na stolu od svega po malo i stavi u taj tanjur sto je bio okrenut ,,zatim se taj tanjur stavi u sobu u kojoj je Pokojnik spavao ali na prozor izvana,,
kazu da dusa dode da jede,,
Ja ponekad ne verujem u to posto mislim da dodu ptice da jedu,ali kad se covek uveri svojim ocima razmisla sigurno drugacije,nije rec o tome sada da se vratim na tvoje pitanje..
tako to jelo koje su odstranili u tanjuru ponesu ukucani iduci dan cim svane na Grob Pokojniku,uz flasu nekog pica koji je Pokojnik voleo da pije,,
To je pod prvo kad se nosi hrana i pice na Groblje.
Pod drugo hrana tj,(kifle,koljivo tzv,zito) sok i rakija se nosi kad prode 40 dana posle pogreba Pokojnika,a deli se pred Svetim Hramom tj. Crkvom
kad prode Molitva namenita Pokojniku,sve sto se ne podeli pred Crkvom ponesu ukucani na Grob Pokojnika, skupa sa Gospodinom koji opet Celiva Grobnicu.
Pod trece kad bude godisnjica Preminulog isto se ponavlja kao u drugom primeru,,
Zadnji primer kad se hrana i pice nosi na Groblje:
to je za Rozdestvo Hristovo tj. Bozic i za Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista tj. Vaskrs
Znaci sve sto ukucani tog dana tj.jutra doruckuju ponesu pred Grobnicu Pokojniki ali tek pose 12casova.
To je ukratko sto bi ja licno znala da objasnim i pojasnim,o pravilima i obicajima kad i zasto se nosi hrana i pice na Groblje.
(Obicaji Pravosavaca u Baranji) ovo napominjem posto sigurno ima i slicni primera u drugim mestima, da ne bude nije tako nego ovako,,To naj vise obozavam (nadmetanje i pametarenje)
Neka vam je uzdravlje svi koji ovo procitate.
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#315 Post Postao/la Bebana_de »

Svece GORE se pale za Zive,,
Svece DOLE se pale za Mrtve,,
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Odgovori