Da li vas je strah letjeti avionom

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
irma26
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 658
Pridružen/a: 13 Mar 2007 02:00

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#16 Post Postao/la irma26 »

Osecam se duznom reci i ja par reci vezano na ovu temu [smile.gif]
Licno se ne plasim leteti navikla sam,ali znam da ima dosta takvih koji to imaju,pri svakom lupkanju ili zvuku panicno trce posadi dati informaciju
Mogla bi pricati i pisati mali milion dogadaja svakodnevnice koliko se ljudi plase leteti ili barem imju osecaj ne ugodnosti
Ali cu vam reci sto smo na seminarima ucili kako u takvim situacijama da se ponasamo
Tako kao prvo sto cemo recci da prema analizama, u poslednjih nekoliko desetina poginulo je samo oko 7 % putnika koji su doziveli nesrecu u vazduhu.
Ako ste neka osoba koja se plasi predlazem pre poletanja prvo da se upoznate s prostorom u kojem se nalazite.
Saznajte koji je najblizi izlaz i prebrojte redove sedista do njega.

Poslusajte uputstva koje vam daje posada i ne ignorisite ih iako ako cesto letite. Avioni su razlicite konstrukcije i operma je razlicitih nabavljaca

Uzmite u obzir da ne postoji najsigurnije sediste u avionu.
Konstrukcija je najcvrsca u sredini ali tu se nalazi i rezervoar za gorivo,koji se moze zapaliti.
Spoljna sedista u redu moda mogu ubrzati evakuaciju, ali su izlozena padanju prtljaga iz pregrada.
Uvek proverite da li imate prsluk na naduvavanje
Vazno je napomenuti da taj prsluk nikad ne naduvavate u avionu, jer u vecini slucajeva avioni pri problemima ukoliko nemaju nekog aerodroma slecu u vodu i onda voda moze poplaviti unutranjost aviona pa necete moci da zaronite

Ako dodje da se pripremite za udar, time misli da ucnite sve da smanjite mogucnost izletanja prema napred.
Tada treba te spustiti glavu do kolena ili je nasloniti na sediste ispred
Ruke stavite iza glave, ali nemojte ukrstati prste.
Laktove drzite uz glavu, ne nad kolenima.
Stopala sto dalje od sedista ispred sebe, jer tako smanjujete lom noge prilikom udara.
Evakuacija je vecinom vazdusnim toboganom na izlazu.
Pri skoku s nogama napred drzite ruke na grudima.
Skacite brzo i bez oklevanja jer svaka sekunda se broji mozda je kolebna za putnika iza vas
uh ...... [xmas.gif]
hvala jednoj forumashici na pisnim ispravkama

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#17 Post Postao/la beca »

uh irma, nije me bilo strah sve dok ne procitah ovaj tvoj post :D

irma26
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 658
Pridružen/a: 13 Mar 2007 02:00

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#18 Post Postao/la irma26 »

autsch [smile.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#19 Post Postao/la beca »

IrMa26 je napisao/la:autsch [smile.gif]

zezam se naravno, ali ponekad nismo svjesni opasnosti, dok nam neko ne ukaze na mogucnosti, tj. situacije koje se mogu desiti, ono mehanicki radimo neke stvari, a kad se nad njima zamislimo malo dublje, ponekad se pitamo da li smo to mi prosli ili neko drugi...

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#23 Post Postao/la nnejra »

Nisam letjela nigdje, a planiram ovo ljeto. Sada me nije strah, a kako ću se osjećati kada poletim, ne znam. Kao što reče Mic proučiću Bismilu i neću razmišljati o tome šta mi se može desiti.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#24 Post Postao/la ra-ja »

Ne nije me strah...oslobodila sam se...i sada se kajem..sto prije nisam koristila avion kao prevozno sredstvo...

Kada udjete u avion,,,bude malo nezgodno...ali kada vidite ljude pored sebe koji se normalno ponasaju...jedu, piju ,spavaju, setaju...bez panike pa zasto bih se ja bojala...
Prvi puta kada sam se vozila ..zaspala sam ..i neznam ni kada dodjoh na odrediste... [smile.gif]

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#26 Post Postao/la maida_20 »

vidovita_dzemila je napisao/la:kad je moj rođak išao u ameriku sinovima u posjetu to su bile scene. priča nam njegova žena kaže prepao se...kad je avion počeo uzlijetati uhvatila ga astma stalno kašljao, a nije se smio pomaknuti. kaže: bože moj jest ono golemo. ispod tebe oblaci a gore sve vedro. ja nisam ništa jeo, Fata jest. ko zna šta su nam davali možda mačketinu (meso od mačke) [Happy.gif]
:lol: :lol: :lol:

Mene nije straaah...vozila sam se već jednom i bilo je sve okey [Happy.gif] -ali mama nije zato smjela [laugh.gif] -nema šanse da je natjeraš u avion!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#27 Post Postao/la sabinax »

jednom sam putovala avionom i bilo je fenomenalno...najbolji mi je osjecaj onaj dok si jos na zemlji i hvata ubrzanje pa se vine u visine.....kao u lunaparku, a dok si u zraku nema neki osjecaj putovanja osim ako ne uletis u neku turbulenciju,...ali meni je i to super osjecaj
sto se tice opasnosti od leta...mislim da je opasnije voziti se cestovnim saobracajem nego avionom, samo sto kad avion tresne vecinom svi stradaju a autom svako toliko pomalo
ne bojim se jer ako je tako sudeno stradat cu pa cime god...hebes zivot u kojem nista ne probas iz straha da ce ti se nesto desiti
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

zivinicannn
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 611
Pridružen/a: 02 Nov 2008 00:20
Lokacija: zivi

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#28 Post Postao/la zivinicannn »

bogami kad znam da letim negdje sa bhairlines dobro se izljubim kod kuce sa svojima hahaah

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Da li vas je strah letjeti avionom

#30 Post Postao/la indeks »

Veoma,veoma...iako nisam nikad,pri samoj pomisli na visinu,hvata me grc u zelucu.... [huh.gif]

Odgovori