Dvojno državljanstvo !!!

Sve o Bosni i Hercegovini

Imat li dvojno državljanstvo???

DA - naravno
7
18%
DA - naravno
7
18%
NE - ne dolazi u obzir
9
24%
NE - ne dolazi u obzir
9
24%
Odrekao sam se da bi dobio strano
2
5%
Odrekao sam se da bi dobio strano
2
5%
Nije mi va¿no koje imam
1
3%
Nije mi va¿no koje imam
1
3%
 
Ukupno glasova: 38

Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Dvojno Državljanstvo !!!

#46 Post Postao/la andro »

Bh. državljanstva odrekle se 40.643 osobe
Zahtjev za ispis iz knjige državljana košta 800 KM, a ako se podnosi izvan BiH plaća se i dodatnih 250 eura takse...
25.08.2009. 14:45

U poslijeratnim godinama državljanstva Bosne i Hercegovine, a time i pasoša odrekla su se 40.643 Bosanca i Hercegovca koji danas žive diljem svijeta, posljednji su podaci kojima raspolaže Državno ministarstvo civilnih poslova.

Izražen trend

Zanimljivo je da je trend odricanja državljanstva bio neujednačen prethodnih godina. Naime, do 2000. godine ovaj trend nije bio toliko izražen. Tek nakon 2000. bilježi se porast odricanja, koji je u 2003. kulminirao rekordom kada se 9.113 građana odreklo bh. državljanstva.

U 2004. državljanstva se odrekla 7.021 osoba, u 2005. više od 5.600, te je trend smanjenja broja zahtjeva nastavljen i u narednim godinama, ali se broj zahtjeva koji se godišnje podnesu nije spustio ispod cifre od 4.000.

Najviše Bosanaca i Hercegovaca odreklo se bh. državljanstva kako bi stekli državljanstva Austrije, Njemačke, Danske...

Iako u Ministarstvu ističu da nemaju podatke o tome koliko je novca uplaćeno u državnu kasu na konto zahtjeva za odricanje od državljanstva, u Vijeću ministara nam je nezvanično potvrđeno kako je riječ o cifri većoj i od 50 miliona KM. Naime, danas cijena odricanja od bh. državljanstva iznosi 800, odnosno 200 KM za osobe koje stječu državljanstvo država bivše Jugoslavije.

Važeća cijena

No, ova cijena važi samo za one koji se odluče zahtjev za odricanje od državljanstva podnijeti u BiH, jer ako to učine u nekom od bh. diplomatsko-konzularnih predstavništava, platit će i dodatnu taksu koja košta 250 eura.

No, da cijena ne igra ulogu i da ne može odvratiti hiljade onih koji su se odlučili odreći bh. državljanstva dovoljno govori podatak da ih je do 3. oktobra 2006. to odricanje koštalo po 1.700 KM.

Više onih koji su uzeli strane pasoše

Bosancima i Hercegovcima koji steknu državljanstvo druge zemlje ne oduzima se bh. državljanstvo, nego se oni odriču na vlastiti zahtjev, uglavnom zbog uvjetovanja iz države u kojoj nastavljaju život. Tako je broj bh. državljana koji su uzeli druga državljanstva veći od broja onih koji su se odrekli našeg. Jer, neke države, poput SAD, ne traže da se građanin odrekne izvornog državljanstva da bi dobio njihovo.
slika
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dvojno Državljanstvo !!!

#47 Post Postao/la mrki62 »

Iako u Ministarstvu ističu da nemaju podatke o tome koliko je novca uplaćeno u državnu kasu na konto zahtjeva za odricanje od državljanstva, u Vijeću ministara nam je nezvanično potvrđeno kako je riječ o cifri većoj i od 50 miliona KM
I ?
Gdje su tolike pare ?

Yebem ti državu i političare - koji samo kradu.
Yebeš i narod, koji glasa za takve političare !
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Dvojno Državljanstvo !!!

#48 Post Postao/la venecija »

mrki62 je napisao/la:
Iako u Ministarstvu ističu da nemaju podatke o tome koliko je novca uplaćeno u državnu kasu na konto zahtjeva za odricanje od državljanstva, u Vijeću ministara nam je nezvanično potvrđeno kako je riječ o cifri većoj i od 50 miliona KM
I ?
Gdje su tolike pare ?

Yebem ti državu i političare - koji samo kradu.
Yebeš i narod, koji glasa za takve političare !
Samo gleda koga ce...cccc...
a jel..u kojoj ti drzavi glasas?
znam da neces odgovoriti ovako javno,,,al bas me zanima!!! [oha.gif]
nesto si plaho se uzdigo protiv svega u Bosni? :lol: ...al samo protiv zena nisi..cccc :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dvojno Državljanstvo !!!

#49 Post Postao/la mrki62 »

venecija je napisao/la: a jel..u kojoj ti drzavi glasas?
znam da neces odgovoriti ovako javno,,,al bas me zanima!!! [oha.gif]
Hoću javno , glasam u Sloveniji , ovdje sam od 1982 godine , državljan sam i sve se svodi hoćul ili neću glasovati a u većini slučajeva žena i ja idemo na glasanje [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Dvojno Državljanstvo !!!

#50 Post Postao/la venecija »

Emm,,,hvala sto odgovori,,al imam jos pitanja,,i molimj odgovor [Happy.gif]
Zasto glasas bas za tog...ili tu.. za koga glasas,,,??...!
Zar se ne bojis da ce pokrasti narod..
ili prevariti...
ili skolovati djecu o drzavnom trosku...
Kako to mozes znati..reci pametnjakovic...mozes li.. [Happy.gif] [oha.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dvojno Državljanstvo !!!

#51 Post Postao/la mrki62 »

venecija je napisao/la:Emm,,,hvala sto odgovori,,al imam jos pitanja,,i molimj odgovor [Happy.gif]
Zasto glasas bas za tog...ili tu.. za koga glasas,,,??...!
Prvenstveno glasam za stranku ( osoba mora pripadati određenoj stranki ) jer sam program neke stranke privuče glasače a ja sam taj koji nikad ne bi glasao za nacionalističke stranke .
Nacionalističke stranke su na vlasti u BiH - znaš li to ?
venecija je napisao/la: Zar se ne bojis da ce pokrasti narod..
ili prevariti...
ili skolovati djecu o drzavnom trosku...
Pa ovdje je to teže , jer nema cenzure, novinari prije ili kasnije sve objave i za takve stvari se odgovara .
Ako si u EU , onda znaš da u državama EU valjaju norme, koje se moraju ispoštovati.
Sve državne institucije su pod budnim okom Brisela i pravila igre su jasna.
Inače se ovdje više ili manje sva djeca školuju o državnom trošku .
venecija je napisao/la: Kako to mozes znati..reci pametnjakovic...mozes li.. [Happy.gif] [oha.gif]
Teško je znati , jednostavno se upoznaš s nekim stvarima a na tebi je da ih prihvatiš lili ne [mmmux2.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Dvojno državljanstvo !!!

#55 Post Postao/la Bebana_de »

papaya je napisao/la:Izvoli
hvala [icon_flower.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Svicarsko drzavljanstvo????

#56 Post Postao/la ra-ja »

Svicarkausrcu je napisao/la:imam 15 godina i zelim da znam koliko dugo mogu ostati u svicarskoj bez drzavljanstva i jel mogu ici u svicarsku skolu bez drzavljanstva i kako mogu dobiti drzavljanstvo??
ako me netko u svicarskoj usvoji jel i tako mogu dobiti drzavljanstvo?
Mogla si doci na turisticku vizu pa ostati ; jos neka te Swica skoluje,i jos drzavljanstvo, ma i to ces dobiti...ali malo morgen...NAZALOST NEMA TEORETSKE SANSE [icon_flower.gif]

Odgovori