Bogumili???

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Poruka
Autor/ica
Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#46 Post Postao/la ra-ja »

izvini LAFF-e ali morala sam mu jos jednom reci :-k

necu vise nikad :chuckel:

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re:

#51 Post Postao/la beca »

baustelac-de je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:ja znam samo da su ¾ivjeli oko rame i neretve, da su ih osmanlije zvali balijama jer to u prevodu znaèi neznalica, odnosno oni koji ne slijede islamske propise pravilno a njihovih steæaka ima najvi¹e u nevesinju, bileæi, stocu, konjicu i gacku.
Bas tako,danasnji bosnjaci,torbesi i goranci vode porjeklo od njiha,ja licno sam mislio da su bosnjaci,torbesi i goranci ranije bili pravoslavne vjere,ali imam rodzaka koji je prosle godine doktorirao bas na ovu temu,i kaze da suna zapadu svi historicari slozni o tome!

i tu je sve pocelo...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Bogomili???

#52 Post Postao/la beca »

zvali su ih jos paganima ili poganima, bez zezancije

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re:

#53 Post Postao/la kajs »

baustelac-de je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:ja znam samo da su ¾ivjeli oko rame i neretve, da su ih osmanlije zvali balijama jer to u prevodu znaèi neznalica, odnosno oni koji ne slijede islamske propise pravilno a njihovih steæaka ima najvi¹e u nevesinju, bileæi, stocu, konjicu i gacku.
Bas tako,danasnji bosnjaci,torbesi i goranci vode porjeklo od njiha,ja licno sam mislio da su bosnjaci,torbesi i goranci ranije bili pravoslavne vjere,ali imam rodzaka koji je prosle godine doktorirao bas na ovu temu,i kaze da suna zapadu svi historicari slozni o tome!

Ma nema sale, bitno da su nas (bosnjake, posto sam ja bosnjak [Happy.gif] ) zapadnjaci negde svrstali.Vidi drugar postavi tom rodjaku doktoru pitanje, ako su brili pravoslavci (hriscani) zbog cekga je rimski papa u dva navrata slao krstaske ratove protiv tih, kako ih nazivaju, bogumila?

Neznam bas da su bogumili imali ikog kontakta sa torbesima i gorancima to bas nisam do sad evo cuo.
beca_jovi je napisao/la:zvali su ih jos paganima ili poganima, bez zezancije
jeste tako su ih nazivali hriscani. bez zezancije dva krstaska rata su pokrenuta da bi se oni pokrstili ili da bi ih se proteralo i pobilo.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Re:

#54 Post Postao/la beca »

beca_jovi je napisao/la:zvali su ih jos paganima ili poganima, bez zezancije
jeste tako su ih nazivali hriscani. bez zezancije dva krstaska rata su pokrenuta da bi se oni pokrstili ili da bi ih se proteralo i pobilo.[/quote]

ZNAM, NARAVNO, jer nisu prihvatali vjerovanja dvije postojece crkve, istocne i zapadne

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Bogumili

#55 Post Postao/la beba80 »

Da li smo mi naslijednici bogumila il smo osmanlije sta znamo o bogumilimakakav je to narod ko ga je svojatao?Bujrum MRKI da te vidim , a takodje i ostali sto znamo

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Bogomili???

#57 Post Postao/la beba80 »

Laff u redu kad si preuredio na istoriju al ja bi volio da je ostalo na religiji jer sam to htio da mi mrki objasni po svom nahodjenju jer znam jednu stvar da on kritikuje islam a on sam kaze da pripada islamu pa sam htio da mu ubacim clanke koje imam a vezani su za vjeru bogumila ko su oni i sta su i kako je moguce da smo mi njihovi potomci.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Bogomili???

#58 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:Laff u redu kad si preuredio na istoriju al ja bi volio da je ostalo na religiji jer sam to htio da mi mrki objasni po svom nahodjenju jer znam jednu stvar da on kritikuje islam a on sam kaze da pripada islamu pa sam htio da mu ubacim clanke koje imam a vezani su za vjeru bogumila ko su oni i sta su i kako je moguce da smo mi njihovi potomci.
Pa ni sam Muhamed a.s. nije bio musliman od rođenja, .... živio je u nekakvom plemenu Kurešije a to danas malo ko zna.
Ja ili kritikujem ili objašnjavam neke stvari o islamu - pitanje je sad [muzikafo1.gif]

Što se tiče teme , evo za početak [Happy.gif]

Klikni OVDJE
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Bogomili???

#59 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:
beba80 je napisao/la:Laff u redu kad si preuredio na istoriju al ja bi volio da je ostalo na religiji jer sam to htio da mi mrki objasni po svom nahodjenju jer znam jednu stvar da on kritikuje islam a on sam kaze da pripada islamu pa sam htio da mu ubacim clanke koje imam a vezani su za vjeru bogumila ko su oni i sta su i kako je moguce da smo mi njihovi potomci.
Pa ni sam Muhamed a.s. nije bio musliman od rođenja, .... živio je u nekakvom plemenu Kurešije a to danas malo ko zna.
Ja ili kritikujem ili objašnjavam neke stvari o islamu - pitanje je sad [muzikafo1.gif]

Što se tiče teme , evo za početak [Happy.gif]

Klikni OVDJE
Hvala ALAHU kad si nesto nasao korisno i stavio a znas li da su bogumili po pisanju krscana neznam mu sad ime al nacicu ti to i objavit narod koji je po samoj rijeci bogu mili imali totalno suprotno religijsko gledanje od pravoslavaca i katolika.Oni su seizrugavali tadasnjem nadbiskupu koji je prenosio habere papi o njima samima.Kako zive u sta vjeruju i ne vjeruju i otprilike licili su na danasnje muslimane kako ih ti nazivas.uz to bunili su se protiv crkvenih dadjbina.medju navodima stoji i jedan navod koji je meni bas zapeo za oko kazu kako da se mi molimo drvetu na koje su kao razapeli isusa.A zgod svojatanja u zadnjim decenijama muslimani koji su u bosni gube identitet tako sto hrvati ih svojetaju srbi isto kazu da smo mi srbi a muslimani sute i gube se a ne pozovu u istinsku gospodarevu vjeru i suprostavese svakom ko je protiv gospodara. za sad toliko

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Bogomili???

#60 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la: A zgod svojatanja u zadnjim decenijama muslimani koji su u bosni gube identitet tako sto hrvati ih svojetaju srbi isto kazu da smo mi srbi a muslimani sute i gube se a ne pozovu u istinsku gospodarevu vjeru i suprostavese svakom ko je protiv gospodara. za sad toliko
Gledaj jednu stvar ; Hrvati i Srbi ne svojataju bez razloga, jer najezdom Osmanlija su i neki Hrvati i Srbi prešli na islam a to sve zbog boljih uslova života ili jednostavno da se tada ostane živ .
Ako imalo poznaješ povijest / istoriju , onda ćeš znati i protiv koga su se borili Husein kapetan Gradaščević i Mujo Hrnjica .
Mujo Hrnjica se je sa svojom vojskom godinama odupirao u Krajini ( okolina Bihaća i V. Kladuše ) , zato je tamo islam veoma kasno došao .
Tamo džamije nisu puno stare , što ukazuje na moj opis.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori