Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#1 Post Postao/la beca »

Nella mi je posudila knjigu "Grabljivica" Simonide Stanković...posljednja koju sam pročitala....Prva knjiga, odnosno roman u debelim koricama, o kojoj nemam jasno izdefinisan stav...ni sama ne znam sta da mislim...

Ovo je ispovijest Violete, beogradske sponzoruše, priča je istinita. Svi događaji i likovi su potpuno autentični, štivo šokantno, tiče se današnjeg vremena...Ono što je meni jako zanimljivo jeste, da je priča napisana toliko razumljivim jezikom, do gađenja...

Junakinja je doživjela kliničku smrt i ljekari se bore za njen život...što bi književnici rekli intertekstualnost, odnosno priča u priči, jer sve vrijeme, kroz radnje u knjizi, najednom se javljaju opisi borbe ljekara za život junakinje...Vrlo su zanimljivi opisi k**** sa moćnim frajerima, džipovima i lovom, što predstavlja sociološki problem društva, a nažalost, činjenica je da današnje djevojke putem svoje seksualnosti, a ničim drugim osim toga, pokušavaju riješiti svoj životni status...

Ni u jednoj knjizi nisam našla toliko vulgarizama...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#2 Post Postao/la andro »

Osim kod Henry Milera i Carlsa Bukovskog
slika
slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#3 Post Postao/la beca »

andro je napisao/la:Osim kod Henry Milera i Carlsa Bukovskog

ja ih nisam čitala :D

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#4 Post Postao/la andro »

Procitaj , pogotovo Bukovskog jer uglavnom skoro sve sto je pisao je autobiografsko, a on je u sustini bio alkoholicar koji je prosao sve stadije od ulicara do priznatog romanopisca.
slika
slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#5 Post Postao/la beca »

andro je napisao/la:Procitaj , pogotovo Bukovskog jer uglavnom skoro sve sto je pisao je autobiografsko, a on je u sustini bio alkoholicar koji je prosao sve stadije od ulicara do priznatog romanopisca.

nisam baš sigurna da mi se takva vrsta literature dopada...rekoh, nikad u životu nisam naišla u knjizi na toliko vulgarizama, peksinluka [laugh.gif] , prosto da ti se život smuči...

Kaže i autorica sama o tome autorica ovako : " ako uz knjigu nisi kupio ranisan, onda će ti se uskoro dići želudac (a možda i još neki organ, ali to već nije moj problem), a ako ti se u želucu ne pojavi čsk ni gorušica, onda su velike šanse da ćeš se sresti sam sa sobom"...

Jedan od citata

...od dva muškarca koji su me u roku deset minuta obojica j....., dok sam gledala kako j... jedan drugoga i kako jedan drugome.....

ipak nisam mogla prekucati citat...zao mi je...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#6 Post Postao/la nella26 »

Moram se nadovezati na pomenutu knjigu, čula sam o njoj i maksuz je danima tražila po Republici Srpskoj dok je nisam našla.
Istina da je puna vulgarnosti i opisa od kojih ti se baš želudac prevrće ali iskrena i svaka vulgarnost na svom mjestu, da je pokušala te vulgarnosti izbjeći knjiga ne bi bila to što jeste.
Ali glavna mi je kad kaže "ne hebe k.... već situacija" :lol: i još "kad sam prej...la Užice prešla sam u Beograd.."
"Prvi sex prve bračne noći! E, to je čista naučna fantastika" :lol:
Ali fino žena kaže da popiješ ranisan prije nego počneš čitati :lol:
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#7 Post Postao/la basista »

I ja sam citao Bukovskog i Milera..davno,davno..
Naravno da je bilo vulgarizama ali,kod Milera naprimjer,sve je prozeto jacim socioloskim temama..i konstantno je radnja smjestena u onaj najrealniji svijet.. medju ljude koji zive od danas do sutra ali zive vjecno i nadzive sve standarde visih klasa..
U tome je i poenta takvog stvaralastva.
Sta mi to zanimljivo,moze reci pisac koji radnju smjesti u neki bogataski ljetnikovac..osim ako nije u pitanju Agatha Cristie ili Edgar Alan Poe..
Najbolji primjer je dio "Rakove obratnice" od Henry Milera,gdje on pripovijeda kako njegova zenska,iz moranja,ide kod nekog starca..Pisac kaze: Toliko je volim i toliko sebe mrzim,jer taj starac je ne moze ni pojebati nego samo pisa po njoj..dok je ovdje cekam bijedan i svorc sam.
Najbitnije je,pratiti likove kroz roman,ukoliko je rijec o dobroj knjizi i smjestiti sebe u taj ambijent kojeg pisac zamislja.
Ali problem je sa dosadnim piscima, popuit Tolstoja koji obicni buket cvijeca,opisuje na dvije strane.. Vrlo vazno!

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#8 Post Postao/la nella26 »

Baš sam uzela da pročitam "Rakovu obratnicu"
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#9 Post Postao/la basista »

Samo ti to procitaj Nelice.. Dobra je to knjiga.
Onaj citat koji spomenuh,negdje je oko pocetka i nadam se da sam to dobro prenio.
Mislim da se zenska zove Tanja.. Davno citaop pa izblijedilo malko.
Procitaj i Mirni dani na klisiju.. To je malo dinamicnija knjiga puna muzike i sexa.
[icon_peace.gif] [icon_flower.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#10 Post Postao/la nella26 »

basista je napisao/la:Samo ti to procitaj Nelice.. Dobra je to knjiga.
Onaj citat koji spomenuh,negdje je oko pocetka i nadam se da sam to dobro prenio.
Mislim da se zenska zove Tanja.. Davno citaop pa izblijedilo malko.
Procitaj i Mirni dani na klisiju.. To je malo dinamicnija knjiga puna muzike i sexa.
[icon_peace.gif] [icon_flower.gif]
Hoču ako je uspijem naći ovu sam slučajno našla, ma inače čitam sve što mi naleti pod ruku [smile.gif] ali hvala na informaciji jer će mi sad biti interesantnije čitati :wink:
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#11 Post Postao/la basista »

Nista,,nista..
Sorry ako je isapalo da foliram nesto..
Znas vec,,akko je to,svako od nas,rado preporucuje ljudima oko sebe ono sta mu se dopada..jer jednostavno zeli da i ti drugi ljudi,dozive taj osjecaj zadovoljstva..
Ma ima puno toga o knjigama.. Ali nije da nije,knjige su skuplje nego ikada.
Ja se sjecam kad sam kupio knjigu Grafiti international od Dragoslava Andrica prije nekih dvadesetek god.Kostala me u vrh glave,kao 3-4 kutije Drine.
Sada na netu gledam,ne vmoze se ni zaviriti u tu knjigu a kosta oko 15 dolara. Zivjeli!

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#13 Post Postao/la basista »

To mi Dzemka,djeluje kao zanimljiva knjiga..
Citao sam i ja davno nedto od de Sada ali sam zaboravio naziv knjige.
Uglavnom,jako puno pedofilije i opsjednutosti izmetima i tak to.. Mora da je to napisao u poodmakloj fazi svog bivstvovanja u zatvoru ...
Vidjecu da nabavim to,mada sa vremenom (slobodnim) ne stojim bas sjajno.. A nekad sam u Sa isao vise puta sedmicno... jah!

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#15 Post Postao/la basista »

To sto si navela o radnji,malo me podsjeti na "Narcis i Zlatousti" od Hessea.. I to treba citati. Kupicu ja to Dzemka..svakako odavno,nisam citao nesto otkaceno..
Prijeti mi opasnost da postanem obican i monoton.. dakle, Justin ,,

Odgovori