Mudre Misli Poznatih i Nepoznatih

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
alan_ford
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 158
Pridružen/a: 14 Dec 2004 02:00

#31 Post Postao/la alan_ford »

velI menI nekI daN jedaN taksistA oN jE 55 godistE citiraM
sebI kadA budeS traziO voljenU osobU otvorI obA okA... i kadA jE nadjeS i budetE skupA tI nekaD zatvorI jednO okO... tO vazI i zA osobE ljepseG spolA... baS cooL recenO

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#32 Post Postao/la Tourniquet »

Svaki i najmanji djecak moze satrati i ubiti mrava, ali svi naucnici svijeta nisu sposobni da naprave jednog.

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#33 Post Postao/la Alma_sa »

...Budite kao baklja na nebu, zraèeæi ljubav i svjetlost. Zamislite tisuæu takvih baklji na nebu, poput sjajnih zvijezda u dalekim galaksijama koje mo¾ete vidjeti za vedre noæi. Vi imate u sebi istu snagu da zraèite ljubav i svjetlo i trebali biste sjajiti poput zvijezde, od trenutka kad se probudite ujutro pa do trenutka kad idete spavati... 8)

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#34 Post Postao/la Alma_sa »

..."Budite radosni kad god vam se za to pru¾a moguænost i kad god za to nalazite snage u sebi, jer trenutci èiste radosti vrijede i znaèe vi¹e nego èitavi dani i mjeseci na¹eg ¾ivota provedeni u mutnoj igri na¹ih sitnih i krupnih strasti i prohtjeva........ a minut èiste radosti ostaje u nama zauvijek, kao sjaj koji ni¹ta ne mo¾e zamraèiti"...

Ivo Andric, Znakovi pored puta

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#35 Post Postao/la Alma_sa »

..."Bla¾enstvo se nalazi u ukusu, a ne u stvarima, i èovjek je sretan
kad dobije ono ¹to voli, a ne kad dobije ono ¹to drugi smatraju da treba voljeti"... F. La Rochefoucauld

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#37 Post Postao/la Alma_sa »

"U sebi ima¹ sve ¹to je potrebno. Koristi to slobodno umjesto ¹to tra¾i¹ stvari izvan sebe".

Ma Tzu

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#39 Post Postao/la Tourniquet »

Ne postoji ni jedan dobar rat i nepostoji nijedan losh mir.. :P :P

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#40 Post Postao/la Alma_sa »

Ljubav je sposobnost jednog èovjeka da daje, ne osvræuæi se koliko dobija nazad... 8)

Avatar
mela0660
Pocetnik
Postovi: 22
Pridružen/a: 11 Jan 2007 02:00
Lokacija: BiH
Kontakt:

#41 Post Postao/la mela0660 »

JEDAN JE Me¹a Selimoviæ:

Èetrdeset mi je godine ru¾no doba
èovjek je jo¹ mlad da bih imao ¾elja
a suvi¹e star da ih ostvaruje.
Da mi je samo deset godina manje
pa bi me starost èuvala od pobune
ili deset godina vi¹e pa bi mi bilo svejedno
...

Sa njim se meni niko nemo¾e porediti..

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#42 Post Postao/la Alma_sa »

..."®elimo li biti sretni, vrlo je va¾no da ¹to ranije shvatimo da svako prije svega ¾ivi u vlastitoj ko¾i, a ne u mi¹ljenju drugih"...

Schopenhauer

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#44 Post Postao/la Alma_sa »

"Èovjek se ne odreðuje po duljini sjene, veæ po tome koliko je u njemu sunca."

Blake

"Ma koliko bila okorjela neèija æud, rastopit æe se na vatri ljubavi. Ako se pak ne promijeni, to znaèi da vatra nije bila dovoljno jak."

Gandhi

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#45 Post Postao/la Zahara »

Zavjestanje knjige i pisama


Narod koji nema svoje knjige i svoga pisma, svojih knjigopisaca i svojih knjigoljubaca ne moze se nazvati narodom.


Izgovori, cedo moje, nasu najvecu rijec, izgovori SRB, pa mi reci koliko ti u usima traje. Tren. Izgovorena rijec traje dok se izgovara, pa nestaje kao dah iz grudi koji ju je proizveo.


Samo napisana rijec ostaje.


Reci AZ, BUKI, VJEDI, GLAGOL i sve ce te rijeci odletjeti kao ptice u jatu cim ih izgovoris. A napisi ih na kamenu, drvetu, na kozi jelenjoj ili na trosnome listu papirusa i uvijek ces ih naci tu gdje si ih ostavio.


Napisana rijec traje duze od usta koja su je izgovorila i grla iz kojeg je doviknuta i usiju koje su je cule. Traje vjecno. Kad je za hiljadu godina pronadju nijemu na papiru ili kozi, prozborice. I ja sam sine moj, vidio i citao knjige, starostavne pisane prije hiljadu godina. I sam citas knjige izasle iz glava koje su davno postale prah, ili su se odavno pretvorile u suplje lobanje.


Od nas ce, cedo moje, ostati ono sto bude zapisano u knjizi.


Sada pipamo po mraku proslosti i trazimo u dalekoj istoriji nesto o nama Srbima i ne nalazimo nikakvog traga ni glasa o nama. Kao da nas nije bilo. A bili smo i tada. Jer da nismo bili tada, ne bi nas bilo ni sada. I mi Srbi smo Adamova djeca. Bilo nas je, ali nismo zapisani. Samo zapisani narodi ulaze u istoriju.


Kazem ti, milo moje, govorenje je razgovor sa trenom. Pisanje je razgovor sa vijekovima i mi moramo zapoceti nas veliki razgovor sa nasim potomcima u vijeke vjekova, VO VJEKI VJEKOV, sine moj.


Slovo je cudno sjeme. Pismena su najbolje zrnje sjemeno svakog naroda. Klija sa papira poslije hiljadu godina i rascvjetava se u glas i rijec, u sliku i pricu, u misao i cuvstvo i u davne srca otkucaje.


Cedo moje milo, ono sto narod ne moze macem, ni plugom, moze knjigom i pisalom. Pisalo od suve trske ili od lakog pera, ostavlja dublje brazde od rala i motike.


Glagoljati znaci prolaziti, a pisati znaci ostajati.


Narod koji nema svoje knjigopisce i knjigovijedce nema svoje povijesti u proslosti, ni zivota u buducnosti. Mi smo ponekad bivali zapisivani tudjom rukom u tudjim knjigama i tudjim pismom. A pero u tudjoj ruci sine, opasnije je od maca. Postacemo narod kad se svojom rukom zapisemo u svojim knjigama i svojim jezikom i pismom.


Dobar knjizevnik vise vredi nego tri ljute vojvode i tri velika grada. Dobar vojvoda moze osvojiti svaki grad, a drugi ga moze preoteti. Knjigu niko ne moze pokoriti, a mnoge zemlje i gradove sacuvala je knjiga medju svojim tvrdim koricama.


Cedo moje, ruka ti je vicna i vjesta peru i hartiji. Bog te je obdario i odredio da nas ti prvi citko zapises u knjige. Zapisi nas u knjigu naroda na ovome svijetu, da se zauvijek zna da smo bili, da jesmo i da ce nas biti.


Zavestanja velikog zupana srpskog Stefana Nemanje svom sinu svetom Savi

Odgovori