Jeftini recepti

Umjetnost zivljenja. Kulinarstvo. Recepti.Savjeti kako napraviti bolje.
Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Jeftini recepti

#1 Post Postao/la sabinax »

Opet ja...vec sam dosadna... s recesijom i siromastvom, ali ne samo to, nam da su najjednostavnija jela cesto i najzdravija...voljela bih da tu ubacujemo neke jednostavne i jeftine recepte...moze i stare recepte nasih starih...

ajd da ja zapocnem

Juha od krumpira

na male kockice isjeckati krompir (treba bas biti na kockice, ne naribati), jednu kapulicu na sitno, poprziti malo kapulicu na putru, zatim poprziti kratko i krompir, dodati vode, zlicu vegete i na kraju persin i celer....kuhati dok se ne napravi gusta juha

meni je jako fina i prigodna kad nema mesa
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Jeftini recepti

#3 Post Postao/la sabinax »

slicno je s patliđanima

na maslinovom ulju poprziti cesnjak
nabacati patliđane nasjeckane na kockice
posoliti
na kraju dodati persin

kada jedem ja stavim povrh kiselo vrhnje (pavlaku)
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Jeftini recepti

#5 Post Postao/la sabinax »

ne izgleda lose...to je ona tikvica bijela ili zelena jeli?

ja radim Å¡opsku salatu s fetom...cesto mi je to vecera

paradajz, krastavac, maslinovo ulje i feta sir
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Jeftini recepti

#7 Post Postao/la sabinax »

najzdraviji dorucak, kod nas je cak bila promocija u skolama [smile.gif]

palenta (pura, zganci), jogurt (obicni naravno) i jabuka
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Jeftini recepti

#10 Post Postao/la JAS »

kolace [Happy.gif]

mute se 4 jaja sa odprilike 300gr. secera, onda se dodaje 150gr putera ili margarina, fino se to izmuti mikserom pa se doda oko 400-500gr brasna, jednu vanilu, prasak za pecivo i jedna solja mleka...sve se to lepo umuti, moze se po ukusu u smesi dodati cimet.
Ostavlja se da odstoi smesa jedno 20-ak min i onda se sipa smesa u modle (one metalne za kolace) al prvo se modle podmazu sa uljem...peku se kolaci na 220-230 stepena dok potamnu. Onda se vade, ostave se da se rashlade pa se vade iz modlama. Ponovo se modle poluvruce premazu sa uljem i onda se opet pune onom smesom i sve tako dok se sva smesa-tecnost ne potrosi.
Za jedno sat vremena imate pun tanjir kolaca!

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Jeftini recepti

#11 Post Postao/la beca »

JAS je napisao/la:kolace [Happy.gif]

mute se 4 jaja sa odprilike 300gr. secera, onda se dodaje 150gr putera ili margarina, fino se to izmuti mikserom pa se doda oko 400-500gr brasna, jednu vanilu, prasak za pecivo i jedna solja mleka...sve se to lepo umuti, moze se po ukusu u smesi dodati cimet.
Ostavlja se da odstoi smesa jedno 20-ak min i onda se sipa smesa u modle (one metalne za kolace) al prvo se modle podmazu sa uljem...peku se kolaci na 220-230 stepena dok potamnu. Onda se vade, ostave se da se rashlade pa se vade iz modlama. Ponovo se modle poluvruce premazu sa uljem i onda se opet pune onom smesom i sve tako dok se sva smesa-tecnost ne potrosi.
Za jedno sat vremena imate pun tanjir kolaca!

super, probaću danas, mada nemam kalupa....imaš li kakvu ideju kako da improviziram modle

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Jeftini recepti

#12 Post Postao/la JAS »

Ma ako imas onaj kalup za Kuglof...ili bilo koja tepsija zavrsila bi poso....onda peces na ne toliko jaku temperaturu kako bi se i to unutra podpeklo lepo....e znas mozes i koje zrno suvog grozdja da stavis....

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Jeftini recepti

#13 Post Postao/la beca »

JAS je napisao/la:Ma ako imas onaj kalup za Kuglof...ili bilo koja tepsija zavrsila bi poso....onda peces na ne toliko jaku temperaturu kako bi se i to unutra podpeklo lepo....e znas mozes i koje zrno suvog grozdja da stavis....

a mogu li se u tepsiji ispeći u jednom komadu, pa poslije, kada budu gotovi da samo izrežem

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Jeftini recepti

#14 Post Postao/la JAS »

beca_jovi je napisao/la:
JAS je napisao/la:Ma ako imas onaj kalup za Kuglof...ili bilo koja tepsija zavrsila bi poso....onda peces na ne toliko jaku temperaturu kako bi se i to unutra podpeklo lepo....e znas mozes i koje zrno suvog grozdja da stavis....

a mogu li se u tepsiji ispeći u jednom komadu, pa poslije, kada budu gotovi da samo izrežem

Pa da to sam i mislila...ono prelijes smesu u tepsiju, ispeces, a kasnije rezes na komade....

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Jeftini recepti

#15 Post Postao/la beca »

JAS je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:
JAS je napisao/la:Ma ako imas onaj kalup za Kuglof...ili bilo koja tepsija zavrsila bi poso....onda peces na ne toliko jaku temperaturu kako bi se i to unutra podpeklo lepo....e znas mozes i koje zrno suvog grozdja da stavis....

a mogu li se u tepsiji ispeći u jednom komadu, pa poslije, kada budu gotovi da samo izrežem

Pa da to sam i mislila...ono prelijes smesu u tepsiju, ispeces, a kasnije rezes na komade....top
hvala draga :D

Odgovori