Silovanje

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Odgovori
Poruka
Autor/ica
ADMIN_BOL-CHAT.DE

Silovanje

#1 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Evo jedna teska tema

Kako smatrate silovanje jedne djevojke ili zene
Integraciju silovane u zivot porodicu itd
Recimo ja sam jednom imao priliku upoznati se s jednim slucajem u kome,
muz silovane optuzuje zrtvu tj svoju suprugu.
Sta je ona bas morala voziti biciklo tom stazom pa do toga da se obukla ili cak izazivala mozda silovanje negdje prethodno. :|
Zna se da je silovanje i seksualno zlostavljanje kaznjivo je u gotov svim drzavama svijeta.
Ali, silovanje se ne posmatra uvijek i svugde kao napad na tijelesni integritet vec kao napad na obicaj i moral. (recimo ukoliko nije nanesena tjelesna povreda)
Sto uzrokuje u pravnom sistemu da se u mnogo vecoj mjeri paznja obraca na reputaciju zrtve, nego na stvarno krivicno djelo pocinioca.
U Pakistanu naprimjer sam citao zene moraju imati cak 4 muska svjedoka koji ce potvrditi silovanje,a zamisli to, inace im prijeti kazna zbog prevare u braku.
Kakav vi imate stav pod tim pitanjem
Recimo konkretno reci ili presutiti
Jer ima dosta slucajeva gdje to se i presuti

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Silovanje

#3 Post Postao/la nella26 »

Zaista jako teška tema!
Uh, nešto najgore što se može desiti nekome, teško je o tome pričati i staviti se u tu poziciju to samo zna onaj ko je preživio kako mu je. Trauma ostaje cijeli život, a prijaviti ili ne to je opet pitanje. Bar ovdje, jer su kazne preblage, a narod samo sudi jezicima, teško je to priznati odlučiti se prijaviti i staviti sebe u tabu temu, sa druge strane onaj ko to uradi treba da plati zato.
Ma teško je o tome govoriti i biti pametan, ne dao Bog nikome!
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Silovanje

#4 Post Postao/la mrki62 »

Pakistan ili bilo koje države takvog tipa su po tom pitanju popušile uzduž i poprijeko.
Yebem ti i državu i vlast , koja tako misli !
Ima tobožnjih vjernika, koji su po forumima prosipali svoje "znanje" po tom pitanju ; kao , što nije bila pristojno obučena, što je bila u to vrijeme tamo i sl. budalaštine , sunce im kalaisano .
Pa gdje to u bilo kojoj vjeri ima , da muškarac ima pravo na silu imati snošaj sa bilo kojom ženom ?
Gdje stoji u islamu , da smije gledati tuđu ženu - pogotovo ako je eto pomankljivo obučena ?
Silovatelje bih ja zakonom kažnjavao istom mjerom ; pronaći dobrovoljne homoseksualce ( po mogućnosti crnce , jer oni imaju velike čunje ) , pa nek vide kako se voli na silu :idea:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Silovanje

#6 Post Postao/la basista »

mrki62 je napisao/la:Pakistan ili bilo koje države takvog tipa su po tom pitanju popušile uzduž i poprijeko.
Yebem ti i državu i vlast , koja tako misli !
Ima tobožnjih vjernika, koji su po forumima prosipali svoje "znanje" po tom pitanju ; kao , što nije bila pristojno obučena, što je bila u to vrijeme tamo i sl. budalaštine , sunce im kalaisano .
Pa gdje to u bilo kojoj vjeri ima , da muškarac ima pravo na silu imati snošaj sa bilo kojom ženom ?
Gdje stoji u islamu , da smije gledati tuđu ženu - pogotovo ako je eto pomankljivo obučena ?
Silovatelje bih ja zakonom kažnjavao istom mjerom ; pronaći dobrovoljne homoseksualce ( po mogućnosti crnce , jer oni imaju velike čunje ) , pa nek vide kako se voli na silu :idea:
Ovaj Mrkijev post..eto to bi bilo to.. nista ne bih izuzeo..
Samo bih dodao jos,,kakav je to vjernik musliman koji nema kontrole i sabura?? Stvarno ne razumijem te fanatike..

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Silovanje

#7 Post Postao/la paparaci »

ne daj Boze nikom! ja sam licno za to da se takvo zlodjelo prijavi i da se zrtvi sto bolje moze pomogne! a pociniocu fino cunu na presicalo (ne salim se ni sekunde) i iza resetaka ga staviti! kako je to samo ponizavajuce, odvratno, bolesno i uhhh!!

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Silovanje

#8 Post Postao/la beca »

Prvo, kažem, ne daj Bože nikome...

drugo, žali Bože nedužnih djevojaka i žena, koje su zaista silovane, a same nisu izazvale taj čin...čitala sam da se takve osobe poslije zatvore u sebe i teško se ponovo socijaliziraju...naravno, ostane im u svijesti jedan psihički trenutak za cijeli život i smatram da nijedan psihotarapeut ne može učiniti puno...

sa druge strane, sigurna sam, kako LAFF kaže, da postoje i druge strane...a to je da žena izazve muškarca...u šta sam sigurna sto posto da postoji...a onda se ona pravi da je žrtva....


žao mi je što se moram ovako izraziti, ali takve i jesu žrtva, ali žrtva vlastitog "k****"...eto, jedino ta riječ ima dovoljnu dozu ekspresivnosti...

ADMIN_BOL-CHAT.DE

Re: Silovanje

#10 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

beca_jovi je napisao/la: sa druge strane, sigurna sam, kako LAFF kaže, da postoje i druge strane...a to je da žena izazve muškarca...u šta sam sigurna sto posto da postoji...a onda se ona pravi da je žrtva....
Samo opaska...
LAFF nije to rekao da zena izazove muskarca ne u ovom niti u drugom kontextu
Ja sam samo izjavio jedan primjer socijalnog odnosa i posljedicu pored tjelesne torture,, Torture u porodici i braku

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Silovanje

#11 Post Postao/la beca »

LAFF je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la: sa druge strane, sigurna sam, kako LAFF kaže, da postoje i druge strane...a to je da žena izazve muškarca...u šta sam sigurna sto posto da postoji...a onda se ona pravi da je žrtva....
Samo opaska...
LAFF nije to rekao da zena izazove muskarca ne u ovom niti u drugom kontextu
Ja sam samo izjavio jedan primjer socijalnog odnosa i posljedicu pored tjelesne torture,, Torture u porodici i braku
sad se sjećam...sorry, do mene...

zivinicannn
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 611
Pridružen/a: 02 Nov 2008 00:20
Lokacija: zivi

Re: Silovanje

#12 Post Postao/la zivinicannn »

Zar je potrebno :?:

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Silovanje

#13 Post Postao/la nnejra »

Ovo je tema o kojoj , mi koji hvala bogu nismo doživjeli takvo iskustvo, možemo samo pisati i nadati se da svojim stavovima nećemo povrijediti one koji su doživjeli takvu traumu.Silovanje je po definiciji seksulani čin bez dobrovoljnog pristanka žrtve silovanja. Kada razmišljam o tom činu uvijek mi se javlja jedno pitanje. Kako silovatelj može uživati u takvom odnosu kada ima otpor,a znamo da je poenta snošaja upravo užitak. Jedini logičan odgovor koji mi se javlja jeste da silovatelj ima neki mentalni poremećaj pa uživa u boli koju nanosi.Ja mislim da nema opravdanja za silovanje i da bez obzira kako djevojka bila obučena, kako se ponašala , ako kaže ne to zaista treba shvatiti kao ne i poštovati. Počinioce takvih djela sud bi trebao kažnjavati sa višegodišnjim zatvorskim kaznama i obaveznim psiho terapijama. Žrtve silovanja vjerovatno imaju traume koje se nikada ne mogu u potpunosti izliječiti i to ih pretpostavljam obilježi za cijeli život. A svakako bi sam čin silovanja uvijek trebalo prijaviti i ne dopustiti da silovatelj takav čin opet ponovi i prođe nekažnjeno za svoje zlodjelo. Svi trebamo dati svoj doprinos i nikada ne osuđivati žrtve silovanja i na taj način im olakšati ponovno uključivanje u društveni život.

Odgovori