Bogumili???

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Poruka
Autor/ica
ADMIN_BOL-CHAT.DE

Bogumili???

#1 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Bogumili su bili gnosticka sekta iz Bugarske koja je ovdje nasla skloniste nakon progonstva Bizantije.
Covjek po kojima je sekta dobila ime zvao se Bogomil, a ne Bogumil kako se cesto misli.
Ta sekta je imala u sebi dosta orijentalnog misticizma sto je kasnije bilo (jedan od) presudnih faktora za primanje Islama.

Na prostorima Bosne u to vrijeme postojala je jos jedna, brojnija religijska skupina koja se zvala Crkva Bosanska.
Njihov poglavar bio je Did.
Oni su se dijelili na dvije skupine:
mrsni ljudi - oni koji su zivjeli obiteljski ali su bili pripadnici te iste crkve i cisti
njih je naravno bilo manje i oni su zivjeli povucenim, posvecenim zivotom.
Bili su dualisti: vjerovali su u dobrog Boga i zlog Boga i najvaznije
nisu priznavali papu.
Kod njih nije bila prisutna ikonografija, kipovi, slike i sl i to je jedna od slicnosti sa Islamom koji je kasnije dosao u Bosnu.
Bili su manihejci.
Manihejizam priznaje Zaratustru,Budu i Krista kao svoje inspiratore, uzore.
Crkva Bosanska je biskupa protjerala u Djakovo; djakovanski biskup je u stvari trebao biti bosanski biskup
ali nije mogao djelovati u Bosni. (To je jedan od razloga zasto papa nije poslao pomoc u Bosnu za vrijeme najezde Osmanlija, a jezuiti to nikada Bosni nisu oprostili.)
Dakle, domicilno stanovnisto na ovim prostorima bila je Crkva Bosanska
kojoj su se Bogumili priklonili nastavljajuci postivati svoje obicaje i praktikovati svoje vjerske obrede.
Oni su takodjer mahom primili Islam

Ne znam koliko je moje istrazivanje tacno;
da li je neko od vas takodjer se bavio ovim pitanjem i ako jeste,
volio bih razmijeniti misljenje.
Svaki komentar je dobrodosao

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#3 Post Postao/la Zahara »

LAFFE moj savet procitaj pazljivo "Zavestanja velikog zupana srpskog Stefana Nemanje svom sinu svetom Savi"- mislim da ti se tu krije odgovor na ovo tvoje pitanje! :)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#4 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Procitao!!! @Zahara
1.Cak ni naslov nisam mogao razumijeti kakvo zavjesatnje o nekom cedu
pa o zemlji o gradnji crkvi o ma bezveze
2.Nigdje nema veze s vezom :nervous:
Ali Hvala i na tvom kometaru

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#5 Post Postao/la Abu_haqq »

Ovoj primitivnoj djevojci jos nije jasno da su slaveni tek u 6. stoljecu poceli dolaziti na prostore BiH.

Laff je u vecini upravu. Samo jedna stvar koliko ja znam nije tacna. Papa je poslao pismo Tvrtku u kojem je trazio da natjera bogumile i drugu manjinu na katolicanstvo ili da ih iztrejbi.
Doslo je do poznate bune, gdje su bogumili zatrazili zastitu od Usmanlija protiv Tvrtka i njegove vojske. Za protiv uslugu ponudili su Usmanlijama vlast. To je bilo zadnje od Tvrtka i njegove vojske.

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#6 Post Postao/la Zahara »

Alo bre, Abu_Haqq nemoj da ti primitivna devojka da po p****!!! Islamski fanatiku ne pisi gluposti!!! Kakvi bre bogumuli, ne lupetaj te vise bre!!! Alo bre poturice vasi preci su bili Milutin, Stevan, Lazar, Milos pa su dolaskom turaka na ove nase prostore 1389. ili ti konkretno Bosna 1463. godine primili islam i postali murat, abdulah, muhamed, alija, balija...
Odlicno vi znate ko ste i sta ste samo se pravite blesavi, ali hvala Bogu tu smo mi Srbi da vas stalno podsecamo na vase hriscansko poreklo!!! :biggrin: :P :D
E da LAFFE zaboravila sam da si Bosanac pa slabo kontas neke stvari!!!
Ma joj, valjda ce te i vi Bosanci nekad nesto skontati!!! :biggrin: :P :D

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#7 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Zahara je napisao/la: E da LAFFE zaboravila sam da si Bosanac pa slabo kontas neke stvari!!!
Ma joj, valjda ce te i vi Bosanci nekad nesto skontati!!! :biggrin: :P :D
Zar nisam Srbin kako vi maloprije navodite
:bigups:

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#8 Post Postao/la Zahara »

Pa jesi normalno!!! Biti Bosanac je isto sto i biti Sumadinac! Znaci po nacionalnosti i Sumadinci i Bosanci su Srbi!!!
Dobro nisam bas uzela dobar primer, jer Sumadinci su zaklete Srbende (Srbijanci), dok vi i poricete da ste Srpskog porekla (poturice). Vidis ima tu jedna stavka, zasto vi nikad necete u pravom smislu te reci biti Srbi, zbog islama. Jer Srba u islamskoj religiji nema! Mi smo svi Pravoslavni Hriscani! Mada eto otac vase nacije rahmetli alija vam je udario vatreno krstenje i eto postado ste Bosnjaci!
Ma u ostalom to danas nije ni bitno! Danas svaka budala moze sebe da zove kako hoce! Bitno je da svaki covek u dubini duse zna ko je i sta je i odakle su mu koreni!!!
Sto se mene licno tice ti se mozes proglasiti i vanzemaljcem!!!
Doslo neko ludo vreme, pa sve ono nezamisljivo postalo moguce!!! :) :thumbsup:

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#9 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Pa sta sad eto to ima veze onda ste vi Srbi Majmuni
Postali od majmuna
Svako je od nekog postao ali to neznaci da se slazem s tvojim obrazlozenjem!
Neznam sto ti je to toliko vazno nekad mozda bio sad vise nisam i...
Idemo dalje :biggrin:
Stvarno nerazumijem... :bigups:

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#10 Post Postao/la Abu_haqq »

Zahara je napisao/la:Alo bre, Abu_Haqq nemoj da ti primitivna devojka da po p****!!! Islamski fanatiku ne pisi gluposti!!! Kakvi bre bogumuli, ne lupetaj te vise bre!!! Alo bre poturice vasi preci su bili Milutin, Stevan, Lazar, Milos pa su dolaskom turaka na ove nase prostore 1389. ili ti konkretno Bosna 1463. godine primili islam i postali murat, abdulah, muhamed, alija, balija...
Odlicno vi znate ko ste i sta ste samo se pravite blesavi, ali hvala Bogu tu smo mi Srbi da vas stalno podsecamo na vase hriscansko poreklo!!! :biggrin: :P :D
E da LAFFE zaboravila sam da si Bosanac pa slabo kontas neke stvari!!!
Ma joj, valjda ce te i vi Bosanci nekad nesto skontati!!! :biggrin: :P :D
LOL :rolleyes: koliko nam je poznato spolni organ koji ti spominjes se nalazi kod tebe. Znaci ako neko nekome treba razbiti taj organ onda sam ja taj koji treba tebi to uraditi. Ja kad bih te uhvatio jednom rukom vrat bi ti zgnjecio.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#11 Post Postao/la Abu_haqq »

LAFF je napisao/la:Pa sta sad eto to ima veze onda ste vi Srbi Majmuni
Postali od majmuna
Svako je od nekog postao ali to neznaci da se slazem s tvojim obrazlozenjem!
Neznam sto ti je to toliko vazno nekad mozda bio sad vise nisam i...
Idemo dalje :biggrin:
Stvarno nerazumijem... :bigups:
Ja mislim da je vrijeme da se monstrumi cetnici poputo ove balavice izbace iz kruga kulture, sta ti mislis?

Avatar
Alyssa_
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1199
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: ** U svom svijetu tame,ususkana u kolevci samoce i neostvarenih zelja,izgubljena u sopstvenom zivotu

#12 Post Postao/la Alyssa_ »

A eboteeee srbski cetnik lipo Zahara, dojadilo mi je vishe citati njezine glupe i gadne komentare pa daj shta je vishe ne banujete, boze sacuvaj, ma fakticki je i u nekim stavrima upravu, bosanci uvjek krmka niz dlaku samo eto ko fol hajde mi se volimo i bice sve okej....

ma daj ba vishe ona je sve granice preshla, stvarno ako se ona ne banuje ja vala napushtam pa se druzite jer ja imam dushu i srce i nemogu da gldeam da neko na ovakav nacin nas tare kao ona cetnikusha ona zeshcaaaaaa :mad: :mad: :mad:

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#13 Post Postao/la Abu_haqq »

Slazem se sa predhodnim postom.

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#14 Post Postao/la Zahara »

Ja ne znam sto si se iznervirao?!
Samo opusteno!!!
Nema potrebe da se nerviras zbog gluposti! :biggrin:
Po Dervinu covek je nastao od majmuna!
Doduse LAFFE ako su moji preci "majmuni", tvoji su onda sto posto strunfovi!!! Evo na ovoj slici bas licis na svog predka, ili je na slici ipak tvoj papastrunf???!!!
:biggrin: :biggrin: :biggrin:
Moram da priznam da u serijalu o tvojim predcima najjaci lik mi je unistitelj tvojih predaka maleni i zlocudni mufljuz Gargamel i njegov preslatki macak Azrael!!! :biggrin: :P :D

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#15 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Zahara je napisao/la:Doduse LAFFE ako su moji preci "majmuni", tvoji su onda sto posto strunfovi!!! Evo na ovoj slici bas licis na svog predka, ili je na slici ipak tvoj papastrunf???!!!
:biggrin: :biggrin: :biggrin:
Moram da priznam da u serijalu o tvojim predcima najjaci lik mi je unistitelj tvojih predaka maleni i zlocudni mufljuz Gargamel i njegov preslatki macak Azrael!!! :biggrin: :P :D
Pa bolje da su strumpfovi nego Srbi :baa:
A za mufljuz Gargamel mora da je tvoj papa cim ti je najjaci

Odgovori