Ljubav i razum

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Ljubav i razum

#1 Post Postao/la nella26 »

Šta mislite da li je ljubav pobjeda mašte nad inteligencijom?


Shvatili ste da vaš partner baš i nije idealna osoba za vas i razum vam kaže da ga ostavite , vi to učinite , iako ga voli te.Svi odmah konstatuju da ga i niste voljeli u suprotnom ga ne biste ostavili a vi dobro znate da ste uradili pravu stvar i dobro procijenili partnera
Može li vaš razum pobijediti vašu ljubav?
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
Crnokosa071
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 643
Pridružen/a: 13 Jun 2009 10:37
Lokacija: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: ljubav i razum

#3 Post Postao/la Crnokosa071 »

Razum ne sluša srce, tako da se nerijetko dogodi da se zaljubimo ili zavolimo osobu koja nam baš i ne odgovara.

Mislim ako si jak i čvrst karakter da možeš ostaviti "pogrešnu" osobu koju si zavolio i znati istovremeno da činiš pravu stvar.
Neka osmijeh bude vaš kišobran!

slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: ljubav i razum

#5 Post Postao/la nella26 »

Kamo sreće da me nekad više vodila ljubav od razuma, bila bih više zadovoljna a manje sjetna [huh.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: ljubav i razum

#6 Post Postao/la string »

Nikada nisam kalkulisao sa emocijama....oduzimao/dodavao da bi ispravljao neke stvari.Uvijek su bile ciste a ne upakovane u neki "sjajni omot" u cilju ovladavanja necijim razumom i pretakanjem istog u "plasticnu" ljubav...sto danas nije rijetka pojava kod ljudi...Uvijek dajem SVE a dovoljno sam inteligentan da osjetim koliko mi se vraca ili zasto mi se ne vraca ukoliko dodje do toga da moram da gledam na to.Tad vec znam da nesto nije uredu i sluzim se razumom kako bi dokucio sta je u pitanju.Mnogo je stvari upleteno u pitanje ko je idealan za nas i sta su te stvari koje ga cine idealnim za nase poimanje ljubavi,razuma,maste...inteligencije..,tako da je tesko odgovoriti na sve to jer svi razlicito razmisljamo o tim stvarima.Puno je parova danas koji su u vezi samo da bi mogli reci da su u vezi i da imaju nekoga pored sebe a da konstantno nista ne uce iz tih veza...srljaju u nedogled...To nije lose dok si mladji cisto da "istreniras" emocije na one dobre i lose stvari koje veza nosi sa sobom....da upoznas razlicite karaktere kako bi na kraju dokucio sta je to sto ocekujes od ljubavi.Nesto slicno prvim koracima koje ucimo kao djeca...padnes/ustanes pa onda naucis zbog cega si pao i kako si ustao...sve dok ne budes zauvijek cvrsto na nogama...Biti prirodan,opusten,neparanoican...dovest ce te do necijeg srca i do istinske ljubavi na kraju...ako si dovoljno razuman,tolerantan,mastovit,inteligentan....
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: ljubav i razum

#7 Post Postao/la ra-ja »

Vec sam negdje pisala o ovoj ili slicnoj temi..

Kada se desi da ste se vec zaljubili,znaci prihvatili ste sve njegove mane kao i prednosti..neko zakasnjelo otkrice o osobi koju volite nemoze biti razlog raskida ...

Ako si zaista zaljubljen u tu osobu...nevidite vi vise mane na njemu..a kamoli da bude to razlog vaseg raskida....Ako se ipak desi znaci da se niste dobro poznavali.ili pak se niste dovoljno voljeli.... [eusa_think.gif]

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: Ljubav i razum

#9 Post Postao/la ekrankaa »

Moze , moj razum itekako moze pobjediti ljubav, sa opravdanim razlozima.
http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Ljubav i razum

#10 Post Postao/la nnejra »

Ljubav je osjećaj koji ne možete kontrolisati,nekada zavolimo i onog koga ne bismo trebali, ali ako ste izgrađena ličnost razum može da nadvlada ljubav ako je to bolji izbor. Ljubav nas navodi da gledamo slijepo i da ne vidimo sve ono što je očito,ako se radi o lošem izboru. Međutim, čovjek je svjesno biće i kada zastane na tren i prepusti razumu da zavlada na tren, a to se dešava , onda iako je bolno, odluči da ta ljubav nije dobra za njega i da je vrijeme da napravi rez i krene dalje. Naravno, ovo govorim samo u slučaju kada osoba koju volimo ima loše karakterne osobine.Pri tome ne mislim na stavove okoline i mišljenja ljudi u našem okruženju o toj osobi, već našeg ličnog stava o tome kakvu osobu cijenimo i želimo pored sebe.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: ljubav i razum

#11 Post Postao/la ra-ja »

papaya je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:Vec sam negdje pisala o ovoj ili slicnoj temi..

Kada se desi da ste se vec zaljubili,znaci prihvatili ste sve njegove mane kao i prednosti..neko zakasnjelo otkrice o osobi koju volite nemoze biti razlog raskida ...

Ako si zaista zaljubljen u tu osobu...nevidite vi vise mane na njemu..a kamoli da bude to razlog vaseg raskida....Ako se ipak desi znaci da se niste dobro poznavali.ili pak se niste dovoljno voljeli.... [eusa_think.gif]

znaci...ljubav je slijepa...ili..treba da budeda bi ostali zajedno
Pa @pay lljubav je takva kakva je i to za oboje ..nemozes je definisati dok si zaljubljen ..ali kada se probudis veoma dobro znas da li je ili nije slijepa... :!: [icon_flower.gif]

Avatar
divlja__ruza
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 116
Pridružen/a: 10 Jun 2010 15:54

Re: Ljubav i razum

#12 Post Postao/la divlja__ruza »

Sve zavisi od osobe do osobe. Romanticarima obicno mozak manje funkcionira ,a npr materijalistima vise. Oni koriste razum itekako. I mladi.
Mislim da odrasli vise gaje razum od ljubavi :))

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Ljubav i razum

#13 Post Postao/la venecija »

Ljubav..da....kada si svjestan svih mana i vrlina,kod osobe koja ti daje tu ljubav...
Svesno ih vidis,pa opet ostaje ljubav...
Naravno samo ako te osoba zavredjuje..i uzvraca istom ljubavlju..
Desava se da poslije nekog vremena,ipak razum preovlada...pa pocinjes da gledas greske,mane...koje ipak nemozes tolerisati,
ako se te greske konstatno ponavljaju....onda razum i pored sve ljubavi!!!.......
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ljubav i razum

#14 Post Postao/la mrki62 »

divlja__ruza je napisao/la:Sve zavisi od osobe do osobe. Romanticarima obicno mozak manje funkcionira ,a npr materijalistima vise. Oni koriste razum itekako. I mladi.
Mislim da odrasli vise gaje razum od ljubavi :))
Dobro rečeno, u potpunosti bih se složio s tom konstatacijom [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori