Droga

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Droga

#1 Post Postao/la nella26 »

Vidjela sam da ima slična tema ali je u pitanju marihuana a ja želim postaviti pitanje problema jačih opojnih sredstava, dakle tableta (boba), spida, heroina, kokaina i sl.
Na ovo me potakla vijest iz Bosanske Krupe gdje je pronađena mrtva djevojka od 16 godina a uzrok smrti je predoziranje.

U BiH droga uzima sve više maha, nažalost stalno možemo čuti kako na vijestima javljaju da su pronašli nekog predoziranog ili zaplijenili drogu isl.
Poznato je da je to posljedica socijalnog karaktera neuređenosti sistema države, loš kućni odgoj, školski da ne pominjem i sl.
Postavlja se pitanje kako odvratiti omladinu od ovog poroka koji sve više uzima maha, da li bi išta poboljšalo situaciju kada bi se škole malo više trudile zainteresovati za ovaj problem ili je opet kućni odgoj u pitanju.
Ali moram naglasiti da sam ja prva pa vjerujem i većina na neki način odrastala sama jer su roditelji zaposleni ne mogu izdvojiti vremena koliko bi htjeli i sl. ali nisam nikad posegla za istom.

Na ulici je svaka treća faca iskrivljena, naveće ne možeš maknut od narkomana, parkovi su puni njihovog otpada, još moje naselje prednjači u ovom, i zgrade su više učadile od trave.
I što je najviše žalosno javna je tajna ko su sve dileri ali takvi se ne fataju nego ufate manje ptičice, privedu i puste, pa isti taj kad mu nestane novca otima torbice djevojkama i krade šta stigne jer mu novac treba da se popravi a gram heroina ovdje košta 20-30 km zavisi ko prodaje, kokaina 150 km, ali to uzimaju veče ribe.
I što je još jako tužno registrovanih narkomana ima na hiljade a svi se šetaju slobodno po ulici oni koji su privedeni zbog toga određeno im je javljane na toksikologiju u KC Koševo gdje uzmu dozu i lijeka koji ih navodno "skida" i ublažava bolove i idu kući.
Centara i ustanova za ovisnike je jako malo a i što ih ima popunjeni su potpuno i niko ne vodi računa o tome niti se više tema za izgradnju takvih ustanova spominje, pa gdje će ovo sve odvesti pitanje je.

CANNABIS (marihuana, hasis, grass, joint)
Najizlozeniji starosni period: od 15 do 17 godina

Osobine: depresiv, usporava rad mozga i tijela, ali istovremeno može djelovati i kao stimulans i kao halucinogen

Oblik: osušeni listovi

Djelovanje: promjene u opažanju, crvene oči, proširene zjenice, suha usta, smanjena koncentracija, smijanje, glad

Opasnosti: duže uzimanje može uzrokovati depresiju, psihičku ovisnost, pogoršano kratkotrajno pamćenje, paranoju, napade panike i potpunu bezvoljnost. Postoji i rizik od malignih oboljenje, srčanih tegoba i ostećenja jetre.


--------------------------------------------------------------------------------

HEROIN (H, horse, jack)
Najizloženiji starosni period: od 18 do 25 godina

Osobine: depresiv, usporava funkcije mozga i tijela

Oblik: bijeli prah kad je riječ o čistom heroinu; može biti i žućkast, smeđ ili sivkast, a može izgledati i poput kamena

Djelovanje: euforija, neosjetljivost na bol, uske zjenice

Opasnosti: teška fizička i psihička ovisnost, može uzrokovati infekciju kože, neredovnu menstruaciju, mučnini, povraćanje, proljev, grčeve, podrhtavanje tijela, nesvjesticu. Gubitak težine i zaraza hepatitisom ili virusom side preko prljavih igala. Heroin je vrlo često nećist pa je teško znati kolika je količina unijeta u tijelo. Zbog toga se često ubrizgala veća doza, a posljedica je koma i smrt.
heroin01[1].gif
heroin01[1].gif (11.96 KiB) Pogledano 3220 puta.
--------------------------------------------------------------------------------

KOKAIN (charlie, rocks, stone)
Najizloženiji starosni period: nakon 20. godine, pogotovo bogatiji zatvoreni krugovi ljudi

Osobine: stimulans, ubrzava rad srca, pojačava živahnost i stvara “high feeling”

Oblik: bijeli prah ili tablete

Djelovanje: kratka intenzivna euforija, povišen krvni pritisak, uzbudjenje, široke zjenice

Opasnosti: teška psihička ovisnost, proljev, nesanica, iscrpljenost, jaka depresija, grčenje, ostećenje pluća, mozdani ili srćani udar.


--------------------------------------------------------------------------------

LSD (acid, tabs)
Najizloženiji starosni period: od 17 do 20 godina

Osobine: halucinogen, mijenja percepciju vremena, prostora, boje, zvukova i pokreta

Oblik: bijeli prah ili tečnost u koju su umoćeni listici papira veličine pola centimetra (tabs) ili različito oslikane kockice

Djelovanje: promjene raspoloženja, panika, tjeskoba

Opasnosti: psihička ovisnost, stanje ludila, može dovesti do “bed tripova” – epizoda ekstremnog straha, ostećenja mozga, srca i jetre, te do stalne dezorijentacije i paranoje, nazvane “flash- backs”, čak i nekoliko godina nakon uzimanja.


--------------------------------------------------------------------------------

DROGE ZA INHALACIJU

Najizloženiji starosni period: od 13 do 15 godina

Osobine: depresivi, usporavaju rad mozga i tijela, izazivaju halucinacije

Djelovanje: mučnina i povraćanje, vrtoglavica, glavobolja, nemogućnost koordinacije pokreta i kontrole, dezorijentacija

Opasnosti: smanjuje dotok kisika do mozga pa može izazvati nesvjesticu ili u težim slučajevima komu, može uzrokovati trajna ostećenja mozga, centralnog nervnog sistema i pluća, krvarenje iz nosa i nagle promjene raspoloženja. Postoji opasnost od gušenja u sopstvenoj bljuvotini ili gušenja vrećicom iz koje se snifa, jer se može zalijepiti za lice.


--------------------------------------------------------------------------------

PSIHOSTIMULANSI (amfetamini, speed, ecstasy)
Najizloženiji starosni period: od 16 do 18 godina

Osobine: stimulans

Oblik: u tabletama različite velićine, oblika i boje

Djelovanje: živahnost, razgovorljivost, nesanica, gubitak apetita, oduševljeno raspoloženje

Opasnosti: ovisnost, može uzrokovati dehidraciju, pa čak i smrt. Rizik se povećava ako pod njegovim uticajem plešeš u toploj zgušljivoj atmosferi. Uzrokuje paniku i konfuziju, promjene raspoloženja i depresiju, a sa njegovim uzimanjem se povezuju u urološke infekcije. Posljedice nakon dužeg uzimanja nisu sasvim poznate, ali postoje znakovi da ecstasy ostećuje jetru i mozak. Jedna od opasnosti je i prelazak na heroin.


--------------------------------------------------------------------------------
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Droga

#2 Post Postao/la andro »

slika
slika

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Droga

#4 Post Postao/la Bebana_de »

[eusa_think.gif] mislis Drugarice?!... ja sam drugog misljenja...
Kao sto znas gdje sam bila godinama i sta sam imala mogucnosti da vidim
znaci [eusa_naughty.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Droga

#5 Post Postao/la beca »

ja sam protiv, ako me ko pita

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Droga

#6 Post Postao/la mickey »

kako ovdje piše droge uzrokuju halucinacije.
dali lsd i ostale takve droge imaju i negativne efekte?

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Droga

#7 Post Postao/la nella26 »

mickey je napisao/la:kako ovdje piše droge uzrokuju halucinacije.
dali lsd i ostale takve droge imaju i negativne efekte?
LSD (acid, tabs)
Najizloženiji starosni period: od 17 do 20 godina

Osobine: halucinogen, mijenja percepciju vremena, prostora, boje, zvukova i pokreta

Oblik: bijeli prah ili tečnost u koju su umoćeni listici papira veličine pola centimetra (tabs) ili različito oslikane kockice

Djelovanje: promjene raspoloženja, panika, tjeskoba

Opasnosti: psihička ovisnost, stanje ludila, može dovesti do “bed tripova” – epizoda ekstremnog straha, ostećenja mozga, srca i jetre, te do stalne dezorijentacije i paranoje, nazvane “flash- backs”, čak i nekoliko godina nakon uzimanja.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Droga

#8 Post Postao/la mickey »

nella26 je napisao/la:
mickey je napisao/la:kako ovdje piše droge uzrokuju halucinacije.
dali lsd i ostale takve droge imaju i negativne efekte?
LSD (acid, tabs)
Najizloženiji starosni period: od 17 do 20 godina

Osobine: halucinogen, mijenja percepciju vremena, prostora, boje, zvukova i pokreta

Oblik: bijeli prah ili tečnost u koju su umoćeni listici papira veličine pola centimetra (tabs) ili različito oslikane kockice

Djelovanje: promjene raspoloženja, panika, tjeskoba

Opasnosti: psihička ovisnost, stanje ludila, može dovesti do “bed tripova” – epizoda ekstremnog straha, ostećenja mozga, srca i jetre, te do stalne dezorijentacije i paranoje, nazvane “flash- backs”, čak i nekoliko godina nakon uzimanja.
a koji su negativni efekti?

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Droga

#9 Post Postao/la nella26 »

Pa Micky dragi oštećenje srca, mozga, jetre, izaziva paranoju itd.
Zadnja izmjena: Gost, dana/u 03 Okt 2009 00:01, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: off obrisan
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

t_u_t_n_p_l_0_c_k
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 913
Pridružen/a: 28 Jul 2009 10:10
Lokacija: Pandora

Re: Droga

#11 Post Postao/la t_u_t_n_p_l_0_c_k »


rambo sere . . uopste nije tako . . . [Happy.gif]
slika

t_u_t_n_p_l_0_c_k
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 913
Pridružen/a: 28 Jul 2009 10:10
Lokacija: Pandora

Re: Droga

#13 Post Postao/la t_u_t_n_p_l_0_c_k »

CANNABIS (marihuana, hasis, grass, joint)
Djelovanje:smijanje
[To funny.gif] [To funny.gif] [To funny.gif] . . jel ovako . . ili . .


:lol: :lol: :lol: . . ovako . . [Happy.gif]
slika

t_u_t_n_p_l_0_c_k
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 913
Pridružen/a: 28 Jul 2009 10:10
Lokacija: Pandora

Re: Droga

#14 Post Postao/la t_u_t_n_p_l_0_c_k »

vidovita_dzemila je napisao/la:nego......... [Happy.gif]

ovako . .. [Happy.gif]

slika
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Droga

#15 Post Postao/la mrki62 »

Kad bi omladina više vremena upotrijebila za ono u ono , onda im ne bi ostalo vremena za drogiranje slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori