Odgovornost prema buducim narastajima

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Odgovornost prema buducim narastajima

#1 Post Postao/la andro »

Ne znam da li postoje slicne ili eventualno ista tema, ali pitam se koliko cemo mi doista snositi odgovornost prema nekim buducim narastajima. Da, u svakom slucaju tu ne mozemo da trazimo neku individualnu odgovornost nekoga vec nas svih zajedno. po tom pitanju mislim na cjelokupno desavanje u svijetu ne samo po pitanju rata ratnih sukoba vec i uopste opstanka planete Zemlje kao mjesta gdje ce se nasa i djeca koja ce tek da se rode zivjeti i sta im ostavljamo iza sebe.
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: ODGOVORNOST PREMA BUDUCIM NARASTAJIMA

#3 Post Postao/la nella26 »

Ma ljudi trenutno ne misle ni na sebe a ne na budućnost, žalosno je ali je tako,
danas je skroz sistem vrijednosti poremećen, moral je na jako niskoj stepenici i jadan primjer se daje onima koji odrastaju u ovom društvu a da ne pominjem o cilju napretka same zemlje gdje primjer daju kako krasti, manipulisati, biti korumpiran i gledati samo vlastiti interes.
Naravno ima pojedinaca koji su dobar primjer ali pojedinac je tu mala materija
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: ODGOVORNOST PREMA BUDUCIM NARASTAJIMA

#4 Post Postao/la im_ex »

Naidjoh na razmisljanje koje me se dojmilo, receno srcem obicnog covjeka, jednostavnim rijecima koje svi razumijemo, a sto je rijetkost danasnjice - preporucujem

BiH: Bićemo normalna država kad nam djeca nebudu znala ko su Dodik i Tihić!

Srednje i starije generacije Bosanaca i Hercegovaca doživjele i preživjele su sve i svašta. Naravno riječ je o onima koji su preživjeli. Ovaj put naše mrtve ostavit ćemo van komentara i nek nam halale i oproste zbog toga. Nismo i nikad nećemo zaboraviti na njih.

Ali ovaj put riječ je o živima i onima koji će se tek roditi.

Živimo u državi za koju možemo reći sve osim da je normalna, a to je zahvaljujući našim političarima a ne građanima jer građani su željni života. Građani BiH žele da žive mirno, dostojanstveno, da vode brigu o svojim dvorištima, vrtovima, baštama, autima, biciklima itd. Građani BiH žele da ujutro ustanu i odu na posao. Da se umorni vrate sa posla sjedu ispred televizora i umjesto Dodika, Tihića i ostalih, gledaju dokumentarne filmove o hijenama, lešinarima, lavovima i tigrovima i tako šire svoje znanje o divljim životinjama, a ne da ih sa malih ekrana bombardiraju frustrirajućim izjavama o raspadima, nemogućnosti suživota. O bijedi i jadu naših političara. Zbog toga imaju povišen krvni pritisak, dobijaju dijabetes i jedu krompir 7 dana u sedmici.

Građanin BiH želi, kada se ponekad na malim ekranima pojave naši političari, da ga njegovo dijete pita "Ko je ovaj čiko", a ne da nam i djeca u bešikama i kolijevkama znaju za Dodika, Tihića, Radmanovića, Lagumdžiju. Želimo da nas pitaju i da im objašnjavamo kako preživljavaju divlje životinje u prašumama, a ne da im moramo objašnjavati kako mi jedva uspijevamo preživljavati. Građanin BiH želi da ga njegovo dijete pita koliko brzo može da trči gepard i zašto noj zabija glavu u pijesak a ne da nas pita zašto Dodik opet mlatara rukama na TV-u a Tihić sliježe ramenima.

Želimo sigurno izaći iz naših kuća i stanova i sa svojom djecom sigurno prošetati. Građani BiH žele da se osjećaju sigurno u svojoj državi, a ne da ih kojekakve "babaroge" plaše sa malih ekrana i na ulicama.

Zato želimo da nam naši političari omoguće da prodišemo punim plućima, igramo se sa našim sinovima i kćerima kada se umorni vratimo sa posla jer je umor od rada normalna pojava a umor od političara nenormalna pojava.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: ODGOVORNOST PREMA BUDUCIM NARASTAJIMA

#5 Post Postao/la beca »

vala baš Imex, slažem se

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ODGOVORNOST PREMA BUDUCIM NARASTAJIMA

#6 Post Postao/la paparaci »

ko je god to rekao/napisao, svaka mu cast! [evojele9.gif] [thumbup.gif]

ja mislim da svako od nas snosi odredjenu odgovornost vezanu za sadrzaj ove teme. kao pojedinci cini nam se ne mozemo puno promijeniti, sto je i istina. ali ako sebi dozvolimo lezerno ponasanje i neodgovornost u nasim postupcima zbog bas takvog razmisljanja, bice samo gore. treba uvijek misliti na to da jos ima osoba koje isto razmisljaju kao mi i zele bolje sutra, kako za sebe tako i za ostale. znaci mi smo ti koji odrzavamu neku ravnotezu ili bar pokusavamo. treba poci od sitnica, kao sto je npr. ne baciti papir od zvake tek tako negdje na pod ili u zbun, itd. nego isti drzati u ruci ili dzepu i baciti u kantu za smece kad nam se pruzi prilika. svjest gradjana po tom pitanju je stvarno katastrofalna. vec sam u jednom postu govorio o tome. to je sto se tice prirode. a sto se tice opsteg napretka zemlje, potrebno je da se svi ujedinimo i zajednickim snagama tjeramo nase vodstvo da rade svoj posao kako treba za koji su izabrani i da ocekujemo rezultate. to je nazalost kod nas nemoguce, jer su mnogi zatrovani mrznjom i nacionalizmom. a to vodeca stoka koristi. svima nam je lose i gusimo se u govnima. svi zelimo bolji tj normalan zivot - ali opet biramo propast na izborima i tako u nedogled [eusa_wall.gif] [huh.gif]

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Odgovornost prema buducim narastajima

#7 Post Postao/la andro »

Načini i uputstva kako izvršiti samoubistvo dostupni i djeci

Smrt 14-godišnjeg Admira Tarića iz Sarajeva, uzornog dječaka koji je sebi oduzeo život vješanjem, a noć ranije na internetu upozorio drugove da će počiniti samoubistvo, otvorila je brojna pitanja koja traže odgovore.

Medij bez limita

Još nije poznato da li se nesretni dječak o samoubistvu informirao upravo na internetu, ali prema sociološkim i psihološkim stanovištima, suicid vješanjem vrlo je netipičan za ovaj uzrast, bez obzira na motive.

Učenica Katoličke gimnazije u Banjoj Luci, 17-godišnja Danijela K., 18. oktobra prošle godine objesila se u zaseoku Kajkuti kod Banje Luke. Objesila se o drvo oraha, a istraga je dokazala i da je mlada Banjalučanka doslovno uputstva
za samoubistvo pronašla na internetu.

Prema nezvaničnim saznanjima, djevojka je putem interneta od ostalih prisutnih na portalu dobivala obavijesti poput toga gdje i kakav konopac da kupi, gdje da počini samoubistvo, kojeg dana, kako da sveže omču...

Iako se ne mogu u cijelosti poistovjećivati tužni primjeri iz Sarajeva i Banje Luke, i u ova dva slučaja još jedanput je potvrđeno koliko je takozvana cyber populacija u prednosti, ali istovremeno i žrtva vlastitog napretka.

Najjednostavnijim pretraživanjem podataka o suicidu moguće je pronaći najmanje na desetine web-stranica i diskusija o toj temi.

Zvanični istražni podaci govore o tome da se radi na presretanju i identificiranju počinilaca ili forumaša koji otvaraju i održavaju dijalog čiji sadržaj nije dozvoljen, ali je veći dio odgovornosti na moderatorima ili ovlaštenim kontrolorima koji bi nakon pokušaja zloupotrebe stranice ili foruma morali zatvarati diskusije ovog tipa.

Tog je mišljenja i sociolog Ivan Šijaković. On upozorava da je internet kao neograničen svijet mogućnosti, dobivanja odgovora na sva pitanja i generalno pojam medija bez limita, istovremeno društveni napredak, ali i ogroman problem.

- Kreirani internet-sadržaj je odraz društvenog stanja. To je najjednostavnije rečeno. Onaj ko otvara tu temu i ko je održava, jednako pokazuje u kakvoj sredini funkcionišemo i koja su to pitanja koja preokupiraju našu mladost - kaže Šijaković.

Ozbiljne kontrole

Koliko je problem zloupotrebe internet-medija razvijen u regiji, pokazuje primjer „Emo grupe“ u Srbiji. Krajem prošle godine, naime, srbijanska policija spriječila je samoubistvo 16-godišnje članice te grupe iz okolice Beograda, koja je putem interneta dogovorila istovremeno samoubistvo sa svojim internet-momkom iz Rumunije.

Načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a RS Gojko Vasić objašnjava da je u konkretnom srbijanskom slučaju vjerovatno učestvovalo više osoba, od onih iz porodice mladih do istražitelja koji su ranije znali šta se događa, pa su danima pratili internet-dijalog Beograđanke i Rumuna.

Naša djeca, kako stručnjaci upozoravaju, u znatno su većoj opasnosti od one koja na Zapadu internet koriste i duže i više, jer ovdašnji roditelji raspolažu s manje informacija i znanja o ovom mediju, njegovim dobrim i lošim stranama koje bi mogli racionalno razumjeti i objasniti.

- Jasno da moramo imati ozbiljne kontrolore, posebno u situaciji kada se već stvara takva internet-industrija u kojoj nema granica temama i sadržajima, samo se širi mreža i na sve manipulativne načine nastoji zaraditi više kroz naivne korisnike - zaključuje sociolog Šijaković.

Bez ovlasti za kontrolu i presretanje

- Koliko znam, naša policija nema zakonske slobode da presreće i kontroliše sadržaje na internetu. U tom dijelu nemamo zakonska ovlaštenja za rad. Ako bi postojale osnovane sumnje, vjerovatno bismo s određenim stručnjacima
i radili na tome - pojašnjava Vasić.
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Odgovornost prema buducim narastajima

#8 Post Postao/la nella26 »

Krivica je roditelj koji svojoj maloljtnoj djeci puštaju pristup internetu bez njihovog nadzora.
Mislim da svaki roditelj treba krenuti od svoje kuće, dati primjer svom djetetu pa tek očekivati da mu i društvo pruži primjer, jer najefikasniji je primjer onaj koji dolazi iz same kuće.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

Re: Odgovornost prema buducim narastajima

#9 Post Postao/la becanka »

nella26 je napisao/la:Krivica je roditelj koji svojoj maloljtnoj djeci puštaju pristup internetu bez njihovog nadzora.
Mislim da svaki roditelj treba krenuti od svoje kuće, dati primjer svom djetetu pa tek očekivati da mu i društvo pruži primjer, jer najefikasniji je primjer onaj koji dolazi iz same kuće.
[thumbup.gif] [evojele9.gif]

Odgovori