Mesa Selimovic Srbin!!!

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Poruka
Autor/ica
Avatar
Markic
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 28 Mar 2012 13:04
Lokacija: Republika Srpska

Mesa Selimovic Srbin!!!

#1 Post Postao/la Markic »

"Potièem iz muslimanske porodice iz Bosne, a po nacionalnoj pripadnosti sam Srbin. Pripadam srpskoj literaturi, dok knji¾evno stvarala¹tvo u Bosni i Hercegovini, kome takoðe pripadam, smatram samo zavièajnim knji¾evnim centrom, a ne posebnom knji¾evno¹æu srpskohrvatskog jezika. Jednako po¹tujem svoje porijeklo i svoje opredeljenje, jer sam vezan za sve ono ¹to je odredilo moju liènost i moj rad. Svaki poku¹aj da se to razdvaja, u bilo kakve svrhe, smatrao bih zloupotrebom svog osnovnog prava zagarantovanog Ustavom. Pripadam, dakle, naciji i knji¾evnosti Vuka, Matavulja, Stevana Sremca, Borisava Stankoviæa, Petra Koèiæa, Ive Andriæa, a svoje najdublje srodstvo sa njima nemam potrebe da dokazujem. Znali su to, uostalom, oni èlanovi Ureðivaèkog odbora edicije „Srpska knji¾evnost u sto knjiga“, koji su takoðe èlanovi Srpske akademije nauka i umetnosti i sa mnom su zajedno u Odeljenju jezika i knji¾evnosti: Mladen Leskovac, Du¹an Matiæ, Vojislav Ðuriæ, Bo¹ko Petroviæ.Nije, zato, sluèajno ¹to ovo pismo upuæujem Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, sa izrièitim zahtjevom da se ono smatra punova¾nim autobiografskim podatkom."

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#2 Post Postao/la mrki62 »

Mnoge ti stvari ne zna¹ i opet si do¹ao ovdje prodavati muda pod bubrege .
Me¹a se je MORAO tada tako izjasniti - ako je ¾elio uspjeti a inaèe nije tada imao opciju da se izjasni kao pripadnik svog naroda.
Ako ti nije jasni i sam Izetbegoviæ se je tako izja¹njavao ( Srbin ).
Srbijanska politika nije drugaèije opcije dozvolila onim koji su pripadnici islama .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Markic
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 28 Mar 2012 13:04
Lokacija: Republika Srpska

#3 Post Postao/la Markic »

Gospodine cenzurisano,
Alija Izmetbegovic je iz Beograda. Otkad su to Beogradjani Bosanci????? Hajde mi sad to objasni gospodine ili priznaj da nije nista drugo nego islamizirani Srbin.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#4 Post Postao/la mrki62 »

Markic je napisao/la:Gospodine ....,
Alija Izmetbegovic je iz Beograda. Otkad su to Beogradjani Bosanci????? Hajde mi sad to objasni gospodine ili priznaj da nije nista drugo nego islamizirani Srbin.
Odakle je MILO©EVIÆ ???
Karad¾iæ ????
Alijini su se doselili iz Beograda u Bos. ©amac , tada kad je Srbadija poru¹ile mnoge d¾amije po beogradu i kad se nisu imali gdje moliti ALLAHU, onda su oti¹li za Bos. ©amac .

Opet poèinje¹ tamo gdje nisi dorastao , stidi se sebe i svojih godina a najvi¹e svog porijekla - o kom pojma nema¹ :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#5 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Markic rezolucijom 1974 kojom je Josip Broz Tito ah da Zivio drug TITO i Dzemal Bijedic
Je uveden da muslimanski narod slobodu izjasnjavanja do tada je muslimasnki narod imao opciju da se izjasni ili kao Hrvat ili kao Srbin
Hvala na temi u kojoj ukazujes potlacenost jednog naroda od strane drugog =D>
Jel ti malo jasnija slika onih i ovih

Avatar
Markic
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 28 Mar 2012 13:04
Lokacija: Republika Srpska

#6 Post Postao/la Markic »

"Ni sa kim istorija nije napravila takvu ¹alu kao sa nama. Najzamr¹eniji smo ljudi na svijetu. Do juèe smo bili ono ¹to danas hoæemo da zaboravimo. Ali nismo postali ni ne¹to drugo, stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne mo¾emo vi¹e nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaæeni. Kao rukavac ¹to ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema vi¹e ni toka ni u¹æa, suvi¹e malen da bude jezero, suvi¹e velik da ga zemlja upije. S’nejasnim osjeæanjem stida, zbog porijekla i krivice, zbog otpadni¹tva, neæemo da gledamo unazad, a nemamo kud da gledamo u naprijed. Zato zadr¾avamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rije¹enja. Preziru nas i braæa i do¹ljaci, a mi se branimo ponosom i mr¾njom. Htjeli smo da se saèuvamo, a tako smo se izgubili, da vi¹e ne znamo ni ¹ta smo. A sve se plaæa, pa i ova ljubav."

OVO JE MESA ZA VAS NAPISAO

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#7 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Nigde nepise adresa za koga
hajd nebudi nostradamus

Avatar
Markic
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 28 Mar 2012 13:04
Lokacija: Republika Srpska

#8 Post Postao/la Markic »

mrki62 je napisao/la:
Markic je napisao/la:Gospodine ....,
Alija Izmetbegovic je iz Beograda. Otkad su to Beogradjani Bosanci????? Hajde mi sad to objasni gospodine ili priznaj da nije nista drugo nego islamizirani Srbin.
Odakle je MILO©EVIÆ ???
Karad¾iæ ????
Alijini su se doselili iz Beograda u Bos. ©amac , tada kad je Srbadija poru¹ile mnoge d¾amije po beogradu i kad se nisu imali gdje moliti ALLAHU, onda su oti¹li za Bos. ©amac .

Opet poèinje¹ tamo gdje nisi dorastao , stidi se sebe i svojih godina a najvi¹e svog porijekla - o kom pojma nema¹ :wave:
ne stidim nicega svoga, ni vere, ni imena, ni prezimena ni plemena. Nisi ni svestan kolko si nesrecan sto nisi Srbin a bio si nekada i to je tvoja najveca nesreca sto su te poturcili pa sada ne znas ni ko si ni sta si.


Pokusajte nabrojati pretke i pronaci korenje, pa cemo vam nesto i poverovati. Znam da znate samo do pradede, eventualno cukundede ali dokazite. Dokumentujte. Mi Srbi imamo stabla cela ko smo sta smo. Znamo cela putasestvija predaka.


Prevrtljivi ste do zla boga. S obzirom da ste nekada bili Srbi pa presli na islam zbog sitnih privilegija, i ne cudi vasa prevrtljivost i slab karakter.
Pre samo dva ili tri veka zvao si se Marko a sad se zoves Muhamed a prezime kod 50% vam je ostalo srpsko. Daleko vam kuca bila i idite u vasu poturkovinu izmisljena kvazi "Muslimanska" nacijo.

irma26
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 658
Pridružen/a: 13 Mar 2007 02:00

#9 Post Postao/la irma26 »

ajde markicu bednice kuliraj

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#11 Post Postao/la pasa74 »

Markic je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
Markic je napisao/la:Gospodine ....,
Alija Izmetbegovic je iz Beograda. Otkad su to Beogradjani Bosanci????? Hajde mi sad to objasni gospodine ili priznaj da nije nista drugo nego islamizirani Srbin.
Odakle je MILO©EVIÆ ???
Karad¾iæ ????
Alijini su se doselili iz Beograda u Bos. ©amac , tada kad je Srbadija poru¹ile mnoge d¾amije po beogradu i kad se nisu imali gdje moliti ALLAHU, onda su oti¹li za Bos. ©amac .

Opet poèinje¹ tamo gdje nisi dorastao , stidi se sebe i svojih godina a najvi¹e svog porijekla - o kom pojma nema¹ :wave:
ne stidim nicega svoga, ni vere, ni imena, ni prezimena ni plemena. Nisi ni svestan kolko si nesrecan sto nisi Srbin a bio si nekada i to je tvoja najveca nesreca sto su te poturcili pa sada ne znas ni ko si ni sta si.




Pokusajte nabrojati pretke i pronaci korenje, pa cemo vam nesto i poverovati. Znam da znate samo do pradede, eventualno cukundede ali dokazite. Dokumentujte. Mi Srbi imamo stabla cela ko smo sta smo. Znamo cela putasestvija predaka.

Prevrtljivi ste do zla boga. S obzirom da ste nekada bili Srbi pa presli na islam zbog sitnih privilegija, i ne cudi vasa prevrtljivost i slab karakter.
Pre samo dva ili tri veka zvao si se Marko a sad se zoves Muhamed a prezime kod 50% vam je ostalo srpsko. Daleko vam kuca bila i idite u vasu poturkovinu izmisljena kvazi "Muslimanska" nacijo.
:huh: :huh: [smilie=to funny.gif]




lijepo od tebe sto se ne stidis onog sta si,koje si vjere i porijekla,ali danas svaki normalan srbin stidi se onog sto uradise cetnici,pripadnici tvoje vjere,nacije i tvog porijekla...biti srbin danas i nije nesto cime se mozes pohvaliti,nacija koju cijeli svijet osudjuje za zlocine,pljacke ubistva,ne markicu,nije uopste lose nebiti srbin jer,narod ste za zaljenje i mislim da ste vi bosanski pravoslavci jedini narod na svijetu koji zeli biti nesto sto nije,i nevidi svoju propast u toj zelji...
b]sta da se dokumentuje,nase porijeklo,nepatimo mi od toga markicu,ali ako bi ti usao u dokumentovanje svoga porodicnog stabla,nasao bi sigurno da ti je daljni predak bio Mehmed i to iz Turske,da ti se baba poturila turcinu da bi sacuvala tu vasu ponosnu,veliku srbiju
poznato nam je takodje da su vasi istoricari veoma ponosni i ubjedjeni u vase lazi,vi ste narod koji zivi od licnih obmana i velica one koji im ne pripadaju,a smatrate ih svojima.zar njegos ne bijese crnogorac,markicu,a vi ga smatrate ocem srpstva,zamisli licimjerstva od tako velikenacije[/b]

ako se ta nasa prevrtljivost ogleda samo u tome sto nismo vise srbi,sto su nasi pretci prihvatili Islam kao vjeru jedinu i ispravnu,onda hvala Allahu da smo takvi markicu,jer danas biti srbin,znaci biti gubitnik na svim poljima,kako teritorijalno,tako moralno i ljudski...
danas eto pljackate beograd,kao sto ste prije 15 aestak godina pljackali bosanske gradove,ima Allaha,pozabavice te se vi jos sami sa sobom a to vam je najveca kazna

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#12 Post Postao/la mrki62 »

Markic je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
Markic je napisao/la:Gospodine ....,
Alija Izmetbegovic je iz Beograda. Otkad su to Beogradjani Bosanci????? Hajde mi sad to objasni gospodine ili priznaj da nije nista drugo nego islamizirani Srbin.
Odakle je MILO©EVIÆ ???
Karad¾iæ ????
Alijini su se doselili iz Beograda u Bos. ©amac , tada kad je Srbadija poru¹ile mnoge d¾amije po beogradu i kad se nisu imali gdje moliti ALLAHU, onda su oti¹li za Bos. ©amac .

Opet poèinje¹ tamo gdje nisi dorastao , stidi se sebe i svojih godina a najvi¹e svog porijekla - o kom pojma nema¹ :wave:
ne stidim nicega svoga, ni vere, ni imena, ni prezimena ni plemena. Nisi ni svestan kolko si nesrecan sto nisi Srbin a bio si nekada i to je tvoja najveca nesreca sto su te poturcili pa sada ne znas ni ko si ni sta si.


Pokusajte nabrojati pretke i pronaci korenje, pa cemo vam nesto i poverovati. Znam da znate samo do pradede, eventualno cukundede ali dokazite. Dokumentujte. Mi Srbi imamo stabla cela ko smo sta smo. Znamo cela putasestvija predaka.


Prevrtljivi ste do zla boga. S obzirom da ste nekada bili Srbi pa presli na islam zbog sitnih privilegija, i ne cudi vasa prevrtljivost i slab karakter.
Pre samo dva ili tri veka zvao si se Marko a sad se zoves Muhamed a prezime kod 50% vam je ostalo srpsko. Daleko vam kuca bila i idite u vasu poturkovinu izmisljena kvazi "Muslimanska" nacijo.
Nisi odgovorio ko je Milo¹evi¹ - va¹ nekada¹nji veliki vo¾d .
Nisi odgovorio ni ko je Karad¾iæ - èovjek koji se skriva u mi¹ijoj rupi i to " ponosno " :P
Ne zna¹ ni ko si ni ¹ta si , jer niste ni vi od pamtivijeka SRBI a kamo li PRAVOSLAVCI , jer pravoslavci na ovoj kugli Zemaljskoj postoje tek od 11 stoljeæa .
Ko smo mi ?
Mo¾e biti ovako a mo¾e niti onako a ti izgleda nikad nisi èuo za Bogomile na BiH teritoriji - koji su danas muslimani ( Bo¹njaci ) ili za ARNAUTE na KOSOVU , koji su u novije vrijeme Albanci .
Vjere i nacije se mijenjaju i to u svjetskom poretku a to ako ti ne zna¹ - bolje ti je da se ne javlja¹ na ovu temu :wave:

PS. primjer ; Skandinavske dr¾ave su PROTESTANTSKE , pa èak i Njemaèka ( veæina stanovni¹tva ) ,....... Amerika isto , u USA je samo jedan predsjednik bio Katolik ( Kenedi ) , svi ostali su Protestanti .
Engleska ,..... pa oni imaju samosvoju Anglokalikansku protestantsku crkvu ; svi oni ne priznaju papu i sveæenici se ¾ene ,..........................
Mogao bih satima pisati , samo bez veze - nema te vi¹e :P :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Mesa Selimovic Srbin!!!

#13 Post Postao/la beca »

Kako prije nisam vidjela ovu temu :roll: , jasta jeste, kako nije, trebamo li ulaziti u duboku historiju i pisati kako Bosnjacima nekada nije bila ostavljena mogucnost da se izjasnjavaju kao Bosnjaci, vec su se morali izjasniti kao Srbi, Hrvati ili svrstati u neopredjeljene...

Kao sto je i bila emisija neku vecer o Ivi Andricu, da li on pripada bosnjackoj, hrvatskoj ili srpskoj knjizevnosti.....

narode, sta je sa nama, zasto smo svakim danom sve vise zatupljeni zasto sebi dozvoljemo da nas neko onim sto je cinjenica dovodi u dilemu....

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Mesa Selimovic Srbin!!!

#14 Post Postao/la basista »

Mislim da navodi iz prvog posta,nisu bas najtacniji.. Jer da jesu,ja bih znao za taj mesin citat.. ali eto,ne znam. Ali zato znam,da je Mesa posljednji i nedovrseni roman "Krug",poceo na ekavici i sa radnjom smjestenom u Beogradu.. da bi negdje oko sredine,prebacio radnju u Sarajevo i nastavio pisati na ijekavici..
Helem,..Mesa se na taj nacin,vratio kuci..!!!
Nije bas mogao fizicki da se vrati u BiH,jer nije bio u bas najboljim odnosima sa nekim komunistima iz BH vlasti.. To su naravno,iskoristili tipovi iz srpske akademije jauka i glumetnosti i iskoristivsi cinjenicu,da Mesa moze boraviti samo u Beogradu,svasta su izmislili o tome..
Sto se tice citata koji se odnosi na "pisanje o nekom narodu" .. jeste on napisan za Bosnjake. Znam ga napamet i drago mi je da i nebosnjaci pomno citaju najveceg bosnjackog pisca svih vremena.. On to i jeste a kao dokaz,navodim bas taj citat..
Svako ko je iole pismen i ko iole ima ljudske duse u sebi,moze doci do zakljucka da je on pisan sa velikom ljubavlju prema svojoj domovini i svom narodu.. Ako grijesim ja,vjerovatno ne grijesi Emir Hadzihafizbegovic,koji je cesto,na svojim predstavama,recitirao taj citat. Cuo sam ga i licno.
Kritican odnos u tom citatu a naspram naseg naroda,uopce ne izlazi iz konteksta Andrica ili Dervisa Susica., I na kraju krajeva,sijaset je toga.. Drame,pripovijetke,pjesme,pa cak i vicevi.. Stosta nam je samokriticno.. Nije ovaj citat,nikakav izuzetak i ne vidim tu nikakav obracun izmedju pisca i naroda.
Mesa je umro u strasnim mukama.. jedan od razloga,svakako je i odvojenost od BiH. Razlozi su bili cisto ideoloske prirode (mislim na njegov odlazak iz BiH) tako da to nema nikakve veze sa narodom i njegovim kolektivnim bicem.
Srbi koji tumace to sve na njihov opce poznati nacin,zaboravljaju jedan mali detaljcic.. A to je..da nije BiH,ne ni sasvim sigurno,postojao mesa Selimovic,ni Andric,ni Dervis Susic,ni Mak Dizdar,ni Camil Sijaric,ni Irfan Horozovic,ni Abdulah Sidran,ni Nedzad Ibrisimovic,ni mnogi drugi Bh umjetnici... ukljucujuci tu Kusturicu i Neleta..ako su oni jos uvijek umjetnici,,ja mislim da su prvenstveno majmuni.
Tako se ponasaju jer njima vise nema BiH da iz nje crpe nove ideje..
Tako opet dodjoh do sustine koju sam vec vise puta pominjao na Forumu.
Srpski i hrvatski umjetnici,stvarali bi jednako i ista djela i da su njihove zemlje,imale drugaciju historiju i drugaciji geografski polozaj.. To se odnosi i na ostale evropske narode.. Ali samo je Bosna izuzetak.. Jer je toliko zasebnog duha,da je jednostavno neiscrpan izvor ideja i talenata.
Ovdje dolaze umjetnici iz cijelog svijeta..cisto da se napiju sa bosanskohercegovackog vrela .. a niko jos nije ustanovio,sta se to zapravo pije na tom vrelu..
Jedno je sigurno..izvor je koji krijepi i daje snagu svima njima.
Prava je steta sto Srbija nema tako neki izvor..pa vjecito kradu nase pisce i jos stosta.. Sjetite se samo one melodije "svilen konac" .. koja je marnuta iz BiH..a rijec je o melodiji "nizamski rastanak" .. Naveo sam samo najpoznatiji primjer.
Ima toga jos puno. Sto se tice njihovih pisaca,S.Sremac,M.Crnjanski,P.Kocic,M.Pavic.. itd,itd,, nema se sta ni procitati..
Mesa je ispred njih,cijele cetiri svjetlosne godine.. Nisu oni njega dzaba proglasili za svog najveceg pisca.. :lol:
A stvarno mi nije jasno,kako to da neki odredjuju nacionalnost nekim drugim.. Pa valjda su ljudi po nacionalnosti ono sto osjecaju da jesu.. Svako ko drugima uskracuje pravo na nacionalnost i nacionalno samoopredjeljenje.. moze biti samo nacista... i to smijesan nacista .. :lol:
Hvala Bosni i Hercegovini sto nam dade ovakve velikane umjetnosti.. upss.. Sta li je Danis Tanovic po nacionalnosti?? [Happy.gif]

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Mesa Selimovic Srbin!!!

#15 Post Postao/la ra-ja »

Zar je vaznp @basista sta su ljudi po zanimanju...vazno je samo da je covjek i da nemaju zlu narav.... :!:

Odgovori