I poslije 28 godina ,..................

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: I poslije 28 godina ,..................

#16 Post Postao/la paparaci »

Druze Tito,
mi se skolujemo!


Osim radnickog porijekla i uspjeha u ranijem skolovanju, jedan od kriterija za dobivanje stipendije bila je i drustveno-politicka angaziranost kandidata, koju je davala osnovna ogranizacija Saveza socijalisticke omladine. Po toj osnovi moglo se dobiti ukupno 20 bodova. Zanimljivo je da stipendiju nije mogao dobiti nitko tko nije ostvario bar tri boda temeljem drustveno-politicke angaziranosti.

Osnovan 1973. godine

Zlatko Mehun, novi glasnogovornik hrvatske Vlade, bio je stipendist Titovog fonda i godinama je, u svojim studentskim danima, primao novcanu potporu te institucije. Jedan od najsimpaticnijih glasnogovornika nekog od ministarstva bivseg kabineta premijera Ive Sanadera, portparol koji nije izbjegavao novinare niti odbijao njihove telefonske pozive, uz novcanu potprou Titovog fonda, zavrsio je Pravni fakultet u Rijeci, a stipendiju je primao od 1. listopada 1977. do 28. veljace 1982. godine. Mehunovo ime, pod rednim brojem 1021, nalazi se u knjizi polaznika Titovog fonda u kategoriji "Djeca radnika 1974 - 1984". Nekada itekako znacajna i pozeljna referenca u biografijama, stipendija iz Titovog fonda danas se brizljivo skriva ili presucuje, jer oni koji su je nekoc primali, sada, u novim drustvenim okolnostima, nisu sretni cinjenicom da su se materijalno okorisli o jedan od simbola "razdoblja komunistickog mraka".
Imena stipendista Titovog fonda za stipendiranje mladih radnika i radnicke djece Jugoslavije, kako je njegov puni nazi, i danas su sacuvana u tri crvene i jednoj plavoj knjizi, a dokumentacija o radu Fonda u tridesetak kutija, koje se cuvaju u Hrvatskom drzavnom arhivu. Dio materijala, s obzirom na potreban vremenski protok, jos nije dostupan, no imena 4.689 osoba koje su prosle taj fond, kao i osnovni podaci o njima, otvoreni su za javnost. Titov fond osnovan je 1973. godine "na inicijativu radnih ljudi Rudnika bakra Majdanpek i Rudarsko-topionicarskog bazena Bor i djelovao je sve do 1990. kada se, u predvecerje raspada Jugoslavije, ugasio. Jedno vrijeme vladalo je pravo natjecanje tko ce vise novca uplatiti u Titov fond.

Skolovana i radnicka djeca

Broj stipendija odredjivao se ovisno o iznosima kojima je Fond raspolagao, a stipendije su bile pristojne. Isplacivanje su mjesecno, na stedne knjizice korisnika, a mladi radnici koji su se skolovali uz rad, dobivali su iznos priblizan prosjecnom osobnom dohotku u Republici Hrvatskoj, ostvarenom u protekloj godini.
Uz mlade samoupravljace koji su zeljeli nastaviti skolovanje, stipendije su mogla dobiti i radnicka djeca, pa je upravo po toj osnovi velik broj osoba zavrsio srednju skolu, fakultet ili je izucio zanat.
Glasnogovornik Vlade Hrvatske Zlatko Mehun nije jedini iz galerije danas poznatih osoba, mada je tenutno vjerojatno najpoznatiji stipendist Titovog fonda. Brigadir Zeljko Akrap, prvi dekan Hrvatskog vojnog ucilista, koji danas radi na uspostavi hrvatskog vojnog obrazovnog standarda, takodjer je bio stipendist Titovog Fonda.

izvor: Feral Tribune, Split

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: I poslije 28 godina ,..................

#17 Post Postao/la mrki62 »

Danas ,....................

Uz bacanje jaja Titova Å¡tafeta krenula iz Umaga za Beograd

slika


Uz manji incident, bacanje jaja, u petak je nešto prije 13 sati iz Umaga put Beograda krenula Titova, hrvatsko-slovenska štafeta bratstva i jedinstva. Ispred kafića „Tito“ u samom središtu Umaga okupilo se nekoliko štovatelja lika i djela pokojnog jugoslavenskog predsjednika, članovi Društva „Titova Republika“ iz Rijeke, Društva „Josip Broz Tito“ iz Umaga i SRP-a. Stari „mercedes“okićen Titovim slikama i parolama „Tito je u nama“, „Tito legenda“ i „Socijalizam ne umire“ bio je ipak meta i jedne nezadovoljne Umažanke. Zdravka Leindl bacanjem jaja prosvjedovala je protiv Tita, štafete i antifašizma. Jedno jaje završilo je tako na Titovoj slici na „mercedesu“, a drugo na štandu ispred kafića „Tito“.

– Bando lopovska. Idite klečati u Hudu jamu, sram vas bilo – poručila je nositeljima i organizatorima štafete, Radoslavu Iliću, sekretaru KPH-a u osnivanju i Štefici Zrića Žic, predsjednici Društva „Titova Republika“ u hrvatsku zastavu ogrnuta i s kapom s natpisom „Volim Gotovinu“ Zdravka Leindl.

- Štafeta je inače iz Umaga put Beograda prvi put krenula prije četiri godine. Prije četiri godine prvi smo na Dan mladosti, 25. svibnja, donijeli Titovu štafetu u Kuću cvijeća.

Sada nam se pridružuju štafete iz svih bivših jugoslavenskih republika, a sadašnjih nezavisnih država. Mi nosimo hrvatsko-slovensku štafetu, koja simbolizira bratsku ljubav između Hrvata i Slovenaca i bratske odnose među svim ostalim narodima koji su već 19 godina poremećeni - kazala je Štefica Zrića Žic.

Radoslav Ilić poručio je kako štafeta daje toplinu svim generacijama i nosi srdačne pozdrave iz kafića „Tito“ i Umaga u Beograd.

Štafeta je u petak iz Umaga put nastavila prema Novigradu, Brtonigli, Bujama, Buzetu i Rijeci. Iz Rijeke će krenuti prema Kumrovcu, a 25. svibnja na Dan mladosti u Kući cvijeća u Beogradu bit će uručena Titovom unuku Jošku Brozu.

(Slobodna Dalmacija)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: I poslije 28 godina ,..................

#18 Post Postao/la basista »

E jeste dosadni sa tim Titom.. pa cak i da je bio savrsen ... i da mu je kruna bila na glavi,toliko ga namecete,da se zdrav razum protivi takvoj ideologizaciji i takvom nacinu glorificiranja jednog covjeka.. Pa kako ne moze da vam bude jasno da je povratak u staro nemoguc!!
Sta sad trerba da radim?? da stavim titovku na glavu mozda?? Ili da nikada vise ne pogledam u kalendar nego da velicam covjeka iz proslog stoljeca.. kao da cu imati neku korist od toga.. A nije mi jasno ni sta vi imate od toga.. Ni meni se ne svidjaju ove stranke pa sta cu!!
Ne glasam ja za njih..
Daj napisite kako da nam bude opet tako..ako je vec bilo sve tako..a vi tvrdite to..
Ja nemam nista protiv.
Zar je moguce da ne shvatate da je Tito sve dalja i dalja proslost.. i da je svako njegovo velicanje,upravo kontraproduktivno za njegovo djelo..
Eto meni dosadilo da to slusam i citam.
A dosadilo mi je isto to i za Aliju.
Razlog jednostavan - ne volim da mi neko dosadjuje..
Dajte nam plan kako da nam bude tako ili to prepustite historiji ako nemate taj plan a nemate ga garant! Kao da ja imam vremena u zivotu da tugujem za starim vremenima. Ovako,samo komendijate s tim i na kraju,nista ne promijenite osim sto se svadjate sa Alijicima.. Ima li to nekog smisla??
Ja mislim da nema.. Besmisleni ste i jedni i drugi..
Kao dvije.. tamo neke sekte,, koje se svadjaju oko idolatrije..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: I poslije 28 godina ,..................

#19 Post Postao/la mrki62 »

Ma ne čitaš teme koje ti se ne sviđaju i to je to,............... ja tako radim slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: I poslije 28 godina ,..................

#20 Post Postao/la ra-ja »

Josip Broz Tito je jedina svetla tacka koja se desila svim narodima ex Juslavije.To mora svako priznati ko je zivio u tom vremenu.......
Treba spasiti sto se spasiti moze..za dobrobit buducih generacija..Mi koji smo vani nemozemo pricati kako je sada dole, i da li se i kako se moze krenuti sa mrtve tacke.Oni koji dole zive mogu sve....

Svako zna sta mu nedostaje u njegovom sopstvenom domu... :!:

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: I poslije 28 godina ,..................

#21 Post Postao/la basista »

Ma jah.. Mi stvarno mozemo sve.. Evo kriv sam sto ne prerduzimam nista.. [cool.gif]

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: I poslije 28 godina ,..................

#22 Post Postao/la andro »

Dok god u BiH bude tri umjesto jednog bice nam tako . Na zalost taj nacionalni kljuc kostace nas a placamo vec isuvise velik ceh vec 15 godina .
slika
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: I poslije 28 godina ,..................

#23 Post Postao/la ra-ja »

basista je napisao/la:Ma jah.. Mi stvarno mozemo sve.. Evo kriv sam sto ne prerduzimam nista.. [cool.gif]
Ti kao jedinka nemozes bas nista uciniti, kao ni ja ...ali zajedno smo jaci... pod broj jedan ostanite zajedno..djelujte, razmisljajte, uticite mjenjajte...sve zajedno... :!:

Bosna i Hercegovina mora biti cjelovita...a ako se ovo sve sto predlazu svaki dan prenese u djelo... ....tesko je sada a bice jos teze...nedaj boze... :!:

Odgovori