Prosjaci

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Prosjaci

#1 Post Postao/la im_ex »

Slike poput ovih nisu nam ni malo strane u stvarnoj svakodnevici.

slika slika slika slika
i
"Daj Marku"!

slika

Prosjacenje je zakonsi zabranjen cin, no, problem kome je, kako se cini, nemoguce stati u kraj, prerasta u vec alarmantno stanje, te se i Vlast umorila pa nastupa tek kad im se ukaze na alarmantno stanje, iako su svjedoci na licu mjesta.
Spremni smo kritikovati Vlast. Ona to svakako zasluzuje, no, ovom temom bih da preispitamo sami sebe, nevezano za Vlast.
Mozemo li kao pojedinci ista uciniti na tom polju?!
Pod prosjacenjem, sem doslovicnog, podrazumijevam i "ulicne svirace", prodavace ruza po restoranima, "perace sofersajbi" itsl.

Licno, novac dam invalidima i starijim osobama, halalosum. Oni nisu u stanju zaraditi na drugacijiji nacin sem prosnjom, valjda.
A prema onima koji pruzene ruke lijecu, obicno s rijecima " da ti Bog da zdraaavlje" a koji su, ako im se ne udijeli, skloni vrijedjanju, psovkama i kletvama, zauzimam stav da ih ne primjecujem.
Ne zelim da me se pogresno shvati, jednostavno, smatram da ne treba zazmuriti pred problemom Prosjacenje, koje je uglavnom organizovan kriminal, sazaljenje trebamo ispoljiti na drugim mjestima poput humanitarnih akcija u koje nema sumnje, poput potpomaganja osoba koje su stvarno ugrozene i kojima nesto veliko znaci i ona jedna neocekivana Marka iz nase ruke, da ne kazem vise.

Kakva su vasa iskustva i kako se nosite s prosjacima?
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Prosjaci

#3 Post Postao/la beca »

Donekle dijelim mišljenje sa tobom...

Nikad ne prođem pored osobe koja prosi, a da joj ne udijelim bar 20 feninga, kažem bar, jer u Sarajevu je takvih na svakom ćošku, a za taj novac može kupiti kiflu, da bar hoće...nekada dam i više, kad se zaista po osobi vidi da joj treba....

Što se tiče Roma, i sama ih izbjegavam...svjesna sam, a i svjedok da stariji šalju djecu u prosjačenje i od tog novca kupuju alkohol i sl., ali nerijetko se i na njih sažalim, pomislim možda će baš od one marke koju sam ja dala kupiti hljeb....

Najviše sam slaba na nene koje prose, a pritom kriju pogled, na njima se vidi da su primorane....srce mi se cijepa kada pomislim koliko je takvih....užas...

JEDINO novac nikad ne dajem kad mi zvone na vrata od stana...ako je sposoban ili sposobna odati vazdan od vrata do vrata, može i zaraditi, pa čistiti čistiti...ako traži hranu, onda im rado dam nešto od namirnica, ali novac nikad.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Prosjaci

#4 Post Postao/la nella26 »

Uh, slaba sam na prosjake, ali u Sarajevu ih ima na svakom koraku, nažalost za to stanje je najviše kriva država, jer ima prosjaka koji zaista ne mogu zaraditi i kojima je država oduzela i ono malo primanja (invalidi), i takvim uvijek dam.
Sa druge strane cigani, koji su malo više i bezobrazni, bog ti dao zdravlje, sreću itd. pa prođeš pored njega a on ti psuje.
Još jedan problem jeste kriminal u ovom "poslu", a to upravo rade romi, ujutro ih dovuku sa kombijem (djecu), izbace i nema kući dok ne zarade određenu svotu, a onda im to otmu.
Ne bih se složila sa Imex da su ljudi koji prodaju cvijeće po restoranima prosjaci, jer ti ljudi ako ništa, na neki način se trude da pošteno zarade (pri ovom ne mislim na uličare koji kradu ruže sa groblja i sl).

Anegdota: mama moje prijateljice ima frizerski salon, prostor mal, otprilike veličine jedne manje sobe. Dolazi ciganka i prosi, i ona joj kaže da joj pomete i obriše radnju daće joj 20km, a ciganka na to "ih jašta ću"
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Prosjaci

#5 Post Postao/la beca »

ima još jedna anegdota....moj muž za jedan Bajram išao majci na mezar, i sa dedom svratio da popiju kafu, a za Bajram sve Cige rade...i prišla mu Ciganka on otvorio npvčanik da joj da kovanicu, ali ustanovi da nema sitno...na to će ona njemu, daj to 20 km, ja ću ti usitniti :lol:

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Prosjaci

#6 Post Postao/la srebrni »

licno mislim da je prosjacenje stvar drzave...nista vise

o sadaci ne bih nista napisao...jednostavno to je sadaka...ako zelis daj ako ne prodji




ps....vec me slike i tema podsjetise na sinocni dijalog na temu Romi.... [eusa_naughty.gif]
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Prosjaci

#8 Post Postao/la beca »

nije to džaba Adnan [laugh.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Prosjaci

#10 Post Postao/la beca »

Mic_Sokoli je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:nije to džaba Adnan [laugh.gif]

[laugh.gif]

Ozbiljno znas koliko te to iznervira,jel on ne ide na to da eto zaradi za hljeba,neg cisto da te zahebe i da iskoristi tvoju situaciju.......

Najvise su to indijci radili,na losem njemackom pitaju wolle rose kaufe(wollen Sie eine rose kaufen) i te su rijeci vremenom postale zezancija za sve strance,cak je jedan Njemacki Humorista otisao u indiju da im vrati dug,kupio buket cvijeca i udje u neki otmjeni restoran i prodaje ruze............... :lol: :lol: :lol: ...kralj.

ma u Sa je ruža u kafani 5 km, pa tamam taj neko bio iz UAE

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Prosjaci

#11 Post Postao/la nella26 »

Mic_Sokoli je napisao/la:
Ne bih se složila sa Imex da su ljudi koji prodaju cvijeće po restoranima prosjaci, jer ti ljudi ako ništa, na neki način se trude da pošteno zarade (pri ovom ne mislim na uličare koji kradu ruže sa groblja i sl).
Uh nella ne znam za dole,al ovdje su ti oni bili gori.
Izadjes sa djevojkom i haj sto ti se nabiju na nos,rado kupis ruzu ,dvije il tri.......al su oni bash birali strance najvise da im ponude ruze,jel shwabu nije stid da se pred curom raspravlja o cijeni,dok mi latin-loveri to ne radimo [laugh.gif] .......
Tako ti mom jaranu Adnanu frajer uzme 20€ za ruzu,ovaj se nije htio buniti ono zenska romatika tako to,zato je nama dao znak pa ga mi docekali napolje .....na Razgovor.......... :D ,ostalo necu pisati kaznjivo je ............
Ma da, nađe se neko da i to iskoristi i kao što kažeš gdje ćeš prvi put izađeš sa djevojkom i ofirat se ne kupiti ružu a on se potrudi pod nos čovjeku da je stavi ili se cjenkati.
Ovdje je tarifa 5km i uglavnom se isti ljudi vrte koji to prodaju.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Prosjaci

#12 Post Postao/la im_ex »

Mic_Sokoli je napisao/la: Ipak je neobican osjecaj ne dati nista prilikom izlaska iz dzamije,al sta je tu je,davati im pare znaci podrzavati bandu koja stoji iza toga.
Dokle god se daje, bice ih sve vise i vise.
Slabo ikome padne na um da je davalac ponajcesce "tanjeg dzepa" u odnosu na imetak prosjaka. Nikakva je sramota ne dati im.

nella26 je napisao/la: Ne bih se složila sa Imex da su ljudi koji prodaju cvijeće po restoranima prosjaci, jer ti ljudi ako ništa, na neki način se trude da pošteno zarade (pri ovom ne mislim na uličare koji kradu ruže sa groblja i sl).
Njih "prislonih" uz ostale cisto radi toga sto nudjenjem ruza ipak zazivljavaju onaj pomalo neugodan osjecaj paru kom prilaze. Muskarac ce se osjecati bijedno ako ne kupi, plaseci se da bi u ocima partnerke izgledao kao cicija ili papak. A kad kupi, partnerka moze misliti: ah, sto se nije sjetio kupiti mi cvijece prije no sto se sretosmo, to dodje kao iznudjeno, kao pod prisilom ... kazem, tako se moze tumaciti, sve opet zavisno od karaktera. U savakom slucaju, stoji to, zaradjuju, snalaze se, ipak nije prosnja no, nametanje volje jeste, dovodjenje u neugodnu situaciju jeste.

Cigancad koja dan provedu uz semafor zaista znaju nervirati. To lupka o prozor, to galami ako im se ne da ... njih treba ignorisati.
Iako sto su to piuni organizovanog kriminala, to su buduci kokoshari, provalnici, organizatori lancanih kradja ... a mnogi od njih cak i ubice.

Peraci sofersajbi ... ima jednu tuzgavu krpu i prljave vec vode pri dnu kantice, nekakav jadan vish i leti da razmrlja cistu sofersajbu ocekujuci da ga se za to nagradi ... uzas.

U restoranima, kaficima, buregdjinicama,slasticarnama, a u ljetnim bastama pogotovo, znaju biti prava napast. Da im se, odu, vracaju se nakon 5 minuta i traze ponovo, ti isti, a u medjuvremenu su vec nalijetali i drugi. Pa ko je to voljan da umjesto d ajede svako par minuta da trza za novcanik i dijeli ... ma taman posla.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Prosjaci

#14 Post Postao/la beca »

nema ova, ali ima "moja" tema

zašto su ljudi nehumani

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Prosjaci

#15 Post Postao/la im_ex »

Dodje mi ljetos stara ciganka na vrata, stalni je sezonski mi posjetilac evo vec 3 godine :lol: Pitamo se za zdravlje, ono, cekaj, reko'.
Trknem do torbe, kad ono [oha.gif] ni marku sitno.
Ajooj, sta cu sad, kao da me probi znoj, ono [laugh.gif]
Sta cu, izvucem iz ladice kutiju cigara, uzmem dvije banane sa stola i ka njojzi, koja ceka pred ulaznim mi vratima. Pruzam joj to uz pravdanje da nemam nista sitno, zao mi je. Sve to nekako zbrzano "izbiflam" a sem sto mi je nezgodno, zuri mi se nazad, imala sam kucni posjet ... tek me ona zakochi: a, ziva mi bila, imas li papuce?
Reko': imam, al, ybg, trebaju meni [laugh.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori