Običaji kad neko umre

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: običaji kad neko umre

#137 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:hajde mrki ne provociraj. zaboli me za vehabije. ako misliš da su mic i beba vehabije onda će mi paparaci pokušati odgovoriti na pitanje........kad ti ne znaš [mmmux2.gif]
Prvim javljanjem sam ti objasnio sve ,............ a na tvoje pitanje nema adekvatnog odgovora.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: običaji kad neko umre

#139 Post Postao/la mrki62 »

Zaista je teško odgovoriti na to pitanje , jer nekih specijalnih pravila nema , umrli se ukopava tamo gdje je mjesto ( fray ) , jedino ako je neko prije insistirao i sebi rezervirao ( što bi se reklo , preko veze ) .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#140 Post Postao/la paparaci »

nisam ni ja upucen sto se tice toga. mada licno smatram da je to sasvim svejedno gdje ce ko biti zakopan niti mi je vazno da sad neko od bliskih budu blizu ili jedno uz drugo ukopani.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#142 Post Postao/la paparaci »

kontam. i svejedno mi je. kakve to veze ima gdje koje lezi? tesko napraviti nekoliko koraka u haremu?

kazem opet. to je moje misljenje.

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: običaji kad neko umre

#143 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:Ja svo vrijeme objašnjavam da se mi u mnogo čemu razlikujemo od vehabija a ti ništa [muzikafo1.gif]
Eto , nek se oni jave , jer u njih je običaj ukopati mrtvaca bez ikakvog obilježja, nišan ne dolazi u obzir kod njih a niti je važno jel će žena pored ili ne [mmmux2.gif]
Mrki nemas pojma molim te uzmi pa procitaj ne nagadjaj i ne zamlacuj narod.Svi muslimani koji presele na ahiret duzni su da se ukopaju i da im nisani se postave al ne nisani kakve danas prave velike vec kao sto su stari nasi pravili izadji na groblje u bosnu ito starije groblje u vrijeme prije 500-600 godina i vidjeces nisane male visine otprilike 40 centimetara e to su pravi nisani al ja znam ti imas gluposti koliko hoces te ces sad reci bili siromasni te ovo te ono tako da ne zelim da ti vise objasnjavam vec dodji na neko staro groblje koje nisu ratovi unistili i pogledaj a knjige otvori pa nam nesto korisno reci

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: običaji kad neko umre

#144 Post Postao/la beba80 »

vidovita_dzemila je napisao/la:ako čovjeku umre žena i zakopaju je naravno u harem tj groblje u mjestu gdje se udala. čovjek se oženi drugi put, umre, zakopaju ga kraj prve žene. gdje će onda druga žena biti zakopana?
hoće li s jedne strane jedna, s druge druga, a muž u sredini
Vidovita postoji amanet pa covjek dok je ziv il zena moze reci da se klanja dženaza ovdje ondje a u protivnom ako nije oporucen emanet onda se ukopaje na mjesto gdje je ukopana porodica al pretezno stari ljudi traze da se ukopaju blizu svojih roditelja porodice jos za zivota

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#147 Post Postao/la im_ex »

indeks je napisao/la:Hm,koliko ja znam,to se daje kad prodje 40 dana(ceteresnica),uci se u dzamiji a i u kuci umrlog,i onda se daje,nije bas odredjeno da to bude kafa ili secer....moze i keks,rahat lokum,cokoladice,bilo sta,....koliko porodica moze izdvojiti finansijski......
Na zalost, tako je.
Kazem na zalost, jer, nisam pristalica pomodarstva, kad je vjera, odnosno vjerski adet (obicaj) u pitanju.
Sve to iznad nabrojano, sto se daje nakon proucenog tehvida, ko zna gdje i kako zavrsi.
Tehvidski samuncici su goooodinama bili tradicija i zasigurno se zna da ce osoba koja ce pojesti taj samuncic prethodno prouciti Fatihu.
Obicno se samuncic ponese kuci nakon tehvida, te se da po "zalogaj" i ukucanima, koji ce takodje prouciti Fatihu.
Zgrozavam se na pomodarstva vezana za vjerski adet.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#148 Post Postao/la im_ex »

Pomenucu tek jednu od razlicitosti ... ups, sjetih se jos jedne
- Muslimani se sahranjuju u tabutu, a nemuslimani u kovcegu.
- Za razliku od nemuslimana, zene ne prisustvuju dzenazi (dzenaza-sahrana)
Ima izuzetaka (kod muslimana), ali, procentualno zanemarivo.
uh, ev' jos jedne se sjetih
Muslimani ne nose alkohol niti hranu na mezarje, niti uzimaju ucesce u klanjanju dzenaze ako nisu cisti (ako su bez abdesta, ako su kushali alkohol nedugo pred dzenazu, ako imaju povredu koja krvari ili luci gnoj), dok nemuslimani nose i alkohol i hranu.

drasticno vise je razlicitosti [eusa_think.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#149 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la: dok nemuslimani nose i alkohol i hranu.
Ne bih se baš složio s tim , jer to što ti misliš je samo jedan mali dio i taj mali dio se odnosi na pravoslavne a i pravoslavni se razlikuju u mnogo čemu.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#150 Post Postao/la im_ex »

mrki62 je napisao/la:
IM_ex je napisao/la: dok nemuslimani nose i alkohol i hranu.
Ne bih se baš složio s tim
uf, sto je za iznenadjenje, sam' da znas :lol:




mrki62 je napisao/la:jer to što ti misliš je samo jedan mali dio i taj mali dio se odnosi na pravoslavne a i pravoslavni se razlikuju u mnogo čemu.
Rezultat ankete, s tim u vezi, da je kojim cudom postavljena na bol-chatu ili ma kojem daleko posjecejenijem forumu, ne bi isao u prilog tvom pokusaju demantovanja iznad.
Sama cinjenica da nam, mahom, taj obicaj nije stran, govori dovoljno.
A ti i dalje pjevaj tu svoju, ionako ju niko ne slusa [laugh.gif]

Nosenje hrane i alkohola (najcesce rakija, ili i jeste samo rakija? al' nebitno) je staroslavenski obicaj koji se i dan danas itekako sprovodi.
Nikome od nas nas nije strano "Da se popije za dusu pokojnika", pri cemu uslijedi ritual da se povuce gutljaj (ne kazem opija), a potom malo prospe po zemlji.
Sto se hrane (valjda i alkohola?) tice, po Crkvi (onoj birvaktilskoj, visecijenjenoj), to je namjenski za sirote, gladne ... al, ajde ti to dogovori danasnjem popu ili organizatoru sahrane ...
Porodice koje to ne nose na groblje, kuci sprovedu gotivljenje.
Kod muslimana, takodje, zastupljeno je gotivljenje nakon sahrane (kuci), ali neJma alkohola ni slucajno.

haj' sad demant, nemoj da ne bi :P
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori