Stitna zlijezda!

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Stitna zlijezda!

#1 Post Postao/la Emmi »

Posto sve vise i vise naroda oboljeva od stitne zlijezde kao sto je (neznam kako se kaze na bosankom) Schilddrüsenunterfunktion....simptomi su nemoc i cudna hladnoca u tjelu, biti tuzan, slaba cirkulacija, povisen colesterol, opadanje kose, akne po licu itd. U takvim slucajevima vecini pacijenata se samo saslusa bez daljnih kontrola i nazalost dobivaju Antidepresiva zbog slicnih simptoma kao kod depresije, a netraze ili ih dr. neupucuje na dalje preglede i da izvade nalaze za krv po cemu se odredjuje kolicina tableta tj. hormona koje treba uzimati tako da bi stitna normalno funkcionisal ili kao sto je Szintigraphie(pregled koji se vrsi ubrizgavanjem radio aktivnog joda u vene gdje se potom stitna pregleda ultrasalom, na taj nacin se najbolje moze ustanoviti sta se stvarno zbiva sa stitnom zljezdom).Nakon pregleda se mora 2-3 sata biti sam i nesmijes izlaziti medju narod zbog zracenja itd. medjutim jasna je stvar da smo mi uistinu i ovako izlozeni zracenju na razlicite nacine mada mi to nekako malo strasnije zvuci kad ti direktno ubrizgaju u vene [Happy.gif] ) Dr. tvrde da je taj pregled bezopasan i da nema posljedica, koliko je tacno neznam. Od stitne zljezde vecina oboljevaju zene i koje u takvom stanju jako tesko ili nikako nemogu da ostanu trudne pa ih salju kod ginekologa i svuda samo ne na pregled stitne....

Moje pitanje na vas sta vi mislite o Szintigrafiji i dali znate nesto sto se nebih smijelo koristiti kad je oboljenje stitne zlijezede u pitanju....ja recimo znam da se kiwi nesmije jesti.....sad ste vi naredu.....
slika

Avatar
Dioda
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 40
Pridružen/a: 29 Apr 2009 21:59

Re: Stitna zlijezda!

#2 Post Postao/la Dioda »

lile je napisao/la:Posto sve vise i vise naroda oboljeva od stitne zlijezde kao sto je (neznam kako se kaze na bosankom) Schilddrüsenunterfunktion....simptomi su nemoc i cudna hladnoca u tjelu, biti tuzan, slaba cirkulacija, povisen colesterol, opadanje kose, akne po licu itd. U takvim slucajevima vecini pacijenata se samo saslusa bez daljnih kontrola i nazalost dobivaju Antidepresiva zbog slicnih simptoma kao kod depresije, a netraze ili ih dr. neupucuje na dalje preglede i da izvade nalaze za krv po cemu se odredjuje kolicina tableta tj. hormona koje treba uzimati tako da bi stitna normalno funkcionisal ili kao sto je Szintigraphie(pregled koji se vrsi ubrizgavanjem radio aktivnog joda u vene gdje se potom stitna pregleda ultrasalom, na taj nacin se najbolje moze ustanoviti sta se stvarno zbiva sa stitnom zljezdom).Nakon pregleda se mora 2-3 sata biti sam i nesmijes izlaziti medju narod zbog zracenja itd. medjutim jasna je stvar da smo mi uistinu i ovako izlozeni zracenju na razlicite nacine mada mi to nekako malo strasnije zvuci kad ti direktno ubrizgaju u vene [Happy.gif] ) Dr. tvrde da je taj pregled bezopasan i da nema posljedica, koliko je tacno neznam. Od stitne zljezde vecina oboljevaju zene i koje u takvom stanju jako tesko ili nikako nemogu da ostanu trudne pa ih salju kod ginekologa i svuda samo ne na pregled stitne....

Moje pitanje na vas sta vi mislite o Szintigrafiji i dali znate nesto sto se nebih smijelo koristiti kad je oboljenje stitne zlijezede u pitanju....ja recimo znam da se kiwi nesmije jesti.....sad ste vi naredu.....
Moja mama je u maju mjesecu primila radioaktivni jod. Dugo je pokusavala da "zalijeci" stitnu,na operaciju nije mogla jer je njen oblik oboljenja takav.
Radioaktivni jod,ne samo da daje uvid u stanje u kojem je stitna zlijezda,nego i nju samu unistava,da tako kazem-topi. Kod nas ljekari tvrde da je sintigrafija zapravo zamjena za operaciju.
Ukoliko prva doza radioaktivnog joda nije uticala na stitnu zlijezdu,onda se postupak ponavlja.Moja mama je pricala sa zenom koja peti put prioma jod.
Ono sto je sa tom stvari lose,jeste da negativno utice i na ostale organe,i unistava npr.jajnike kod zena.
Kad u Sarajevu primis jod,onda ti daju i "uputstvo" kako se ponasati. Izmedju ostalog,preporucuje se potpuna izolacija par dana (u zavisnosti od doze koju primis). Moja mama je npr. bila u izolaciji petnaest dana. U "uputstvu" pise da osoba koja je primila radioaktivni jod,zraci i kroz zid,neposredno nakon primanja istog.
Takodje je preporucljivo,tako bar pise,da se narednih par mjeseci ne prilazi trudnicama i maloj djeci,dok npr. pise da na starije osobe nema stetan uticja.Takodje,ne preporucuje se boravak u blizini osobe koja planira trudnocu odredjeni vremenski period.
Takodje,nisu preporucljivi seksualni kontakti,niti bilo kakvo "ljepljenje" za druge osobe :lol: Kad kazem ljepljenje :lol: onda mislim na grljenje isl. [Happy.gif]
Ono sto ljudi ne shvataju jeste da je jod koji se daje takvim bolesnicima,zapravo ista vrta joda koja nam je poznata iz slucaja Cernobil [Happy.gif]
Tako pojedini doktori,koji nisu bas upuceni u tematiku,misle da izolacija nije ni potrebna. Medjutim,na klinici,kada ti daju jod,odmah te istjeraju iz prostorije,i izbjegavaju bilo kakav kontakt [Happy.gif]


Sjooooo gadne boljke [Happy.gif]

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Stitna zlijezda!

#3 Post Postao/la sabinax »

zanimljiva tema
znala sam da probleme sa stitnom zljezdom imaju ljudi koji imaju nedostatak joda u tjelu ali nisam imala pojima kako se vrsi ljecenje
poznajem nekoliko zena koje imaju problema s tim ali ne znam dali se sve bas ljece tim radioaktivnim jodom
meni se to ovako po opisu cini jako opasno...ali nazalost ako nema druge i ako su simptomi teski...mora se [huh.gif]
kakve su posljedice ako se to ne ljeci
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Stitna zlijezda!

#4 Post Postao/la srebrni »

citam...pa mi nije jasno mnogo toga..
stitna zlijezda..povecana ili smanjena funkcija??
ubrizgavanje joda...tjeranje iz prostorija:)...pojasnite malo
sam sam obavio prije par mjeseci pregled i uskoro cu opet al takve neugodnosti nisam dozivjeo niti mi je ko rekao da tako nesto treba da bude......dobio sam da pijem tablete jodne ali sam odstao od njih...cini mi se samo da pusu covjeka..odlucio sam se vise da jedem ribu i koristim nesto skuplju sol..
toliko za sad....procitat cu postove jos jednom a ako mognem pokusat cu pomoci..
uglavnom...................i najvaznije je MANJE SIKIRACIJE...najbolji lijek...po mogucnosti sto vise morskih proizvoda i zdravog mlijeka...
i nije nista strasno...svaki treci-cetvrti covjek u njemackoj u srednjem dobu ima problema sa stitnom zlijezdom...

i jos....manje SEXA???ljubljenjaaaaaa.....apsurd ihihihiiiii..pa da budemo jos vise nervozni..a tim vise bolesni....treba se samo sexat ( ako se moze) to je dio terapije
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Stitna zlijezda!

#5 Post Postao/la Emmi »

sabinaX je napisao/la:zanimljiva tema
znala sam da probleme sa stitnom zljezdom imaju ljudi koji imaju nedostatak joda u tjelu ali nisam imala pojima kako se vrsi ljecenje
poznajem nekoliko zena koje imaju problema s tim ali ne znam dali se sve bas ljece tim radioaktivnim jodom
meni se to ovako po opisu cini jako opasno...ali nazalost ako nema druge i ako su simptomi teski...mora se [huh.gif]
kakve su posljedice ako se to ne ljeci

Radioaktivni jod se ubrizgaje samo kod pregleda a nije to nacin ljecenja...vec kod umanjenja rada se uzimaju tablete ustvari hormoni koje stitna zljezda umanjeno ili nikako ne proizvodi...
slika

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Stitna zlijezda!

#6 Post Postao/la srebrni »

Radioaktivni jod se ubrizgaje samo kod pregleda a nije to nacin ljecenja...vec kod umanjenja rada se uzimaju tablete ustvari hormoni koje stitna zljezda umanjeno ili nikako ne proizvodi...[/quote]

bas tako.......

i moj badzo vec 15 godina zivi sa odstranjenom stitnom zlijezdom..i pije tablete (jod)........i ziv je....Bogami se najavio u nedjelju kod mene :)
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Stitna zlijezda!

#7 Post Postao/la Emmi »

srebrni je napisao/la:citam...pa mi nije jasno mnogo toga..
stitna zlijezda..povecana ili smanjena funkcija??
ubrizgavanje joda...tjeranje iz prostorija:)...pojasnite malo
sam sam obavio prije par mjeseci pregled i uskoro cu opet al takve neugodnosti nisam dozivjeo niti mi je ko rekao da tako nesto treba da bude......dobio sam da pijem tablete jodne ali sam odstao od njih...cini mi se samo da pusu covjeka..odlucio sam se vise da jedem ribu i koristim nesto skuplju sol..
toliko za sad....procitat cu postove jos jednom a ako mognem pokusat cu pomoci..
uglavnom...................i najvaznije je MANJE SIKIRACIJE...najbolji lijek...po mogucnosti sto vise morskih proizvoda i zdravog mlijeka...
i nije nista strasno...svaki treci-cetvrti covjek u njemackoj u srednjem dobu ima problema sa stitnom zlijezdom...

i jos....manje SEXA???ljubljenjaaaaaa.....apsurd ihihihiiiii..pa da budemo jos vise nervozni..a tim vise bolesni....treba se samo sexat ( ako se moze) to je dio terapije

Nije bitno da li je umanjena ili povecana funkcija za taj pregled sa radioaktivnim jodom, vec je bitno da se pogleda sta je i kakvo je stanje sa stitnom.....sto se tice tableta tj. hormona koje se moraju uzimati one te sigurno nepusu vec te puse sam stitna zljezda...sto znaci da ona proizvodi hormone za probavu i kod umanjenja rada proizvodi jako malo ili nikako te hormone, tako da nam probava ne funkcionise kako bih trebala i onda dolazi do povecanja kilaze....cinjenica je da se oboljeli moraju pridrzavati hrane i ako uzimaju tablete jer se mnogo lakse debljaju nego "normalni ljudi".

A sto se tice sexa posle pregleda radioaktvinim jodom, moje je misljenje ko nebih zelio svom partneru da nanese nedaj boze neko zlo sa radioaktivnim materijama nek se posluzi kod nekoga drugog koga mu nije zao. [Happy.gif] [Happy.gif] [Happy.gif]
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Stitna zlijezda!

#8 Post Postao/la sabinax »

bas sam htjela postaviti pitanje o tezini oboljelih osoba jer znam da se jedna osoba jako udebljala od toga a onda usporedujem drugu osobu koja je jako mrsava pa sam mislila da cu lupiti neku glupost....ali sad vidim da stitnja ljezda ima velike vaznosti kod uspostave tezine tih osoba ...sad mi je puno jasnije...jos jednom hvala @lile
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Stitna zlijezda!

#9 Post Postao/la Emmi »

sabinaX je napisao/la:bas sam htjela postaviti pitanje o tezini oboljelih osoba jer znam da se jedna osoba jako udebljala od toga a onda usporedujem drugu osobu koja je jako mrsava pa sam mislila da cu lupiti neku glupost....ali sad vidim da stitnja ljezda ima velike vaznosti kod uspostave tezine tih osoba ...sad mi je puno jasnije...jos jednom hvala @lile

Nema na cemu i meni je to jako bitna i intersantna tema, jer vecina previse mrsavih ili ljudi sa previse kilaze su na neki nacin diskrimirani od drustva......kao sto npr. kazu zasto jedes toliko to moze samo da bude od hrane i recimo kad prolaze gradom sami pogledi ili izreke joj sto je mrsava ko daska ili jao kolika je majko..itd.
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Stitna zlijezda!

#11 Post Postao/la Emmi »

vidovita_dzemila je napisao/la:lile je li to sigurno da se kivi ne smije jesti
moram reći tetki

šta je provjereno dobro za štitnjaču.......japanska jabuka


http://www.musasi-srbija.org/images/gal ... e/03-v.jpg
Da dzemka sigurno je 100% .....
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Stitna zlijezda!

#12 Post Postao/la Emmi »

pre nekoliko dana sam saznala da se stitna zljezda kao organ odbija i da ne podnosi sama sebe.......prvo sam se smijala kad mi dr. to rekao jer zaista nisam znala.....godinama sam uzimala tablete tj. hormone koje stitna ne proizvodi sama....pukom slucajnosti mi je internista otkrio da mi te tablete uopste neodgovaraju koje uzimam i dao mi nove......moj savjet za sve koji su pogodjeni ovim da se kontrolisu kod vise dr. ne da vjeruju samo jednom!!!!!!!!!
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Stitna zlijezda!

#13 Post Postao/la Emmi »

Prirodan ljek za stitnu!!!!!!!!!!!

Juce sam upravo saznala da moja prijateljica koja je jako bila oboljela od- i trebala da operise -stitnu zljezdu se potpuno izljecila i da su joj rekli da cak vise i netreba uzimati tablete , na ovaj nacin:


Pasta od Sesama i Med u istoj kolicini sastaviti i trositi svako jutro (sat posle uzimanja tablete za stitnu) po jednu do dvije kafene kasikice ca. dva do tri mjeseca.........i posle tog vremena otici na kontrolu tj. izvaditi krv........Njoj je hvala Bogu uspjelo nadam se da ce i nama koji patimo od istog........
slika

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

Re: Stitna zlijezda!

#14 Post Postao/la becanka »

Emmi, ja nemam,
Mama i Tetka su imale, Mama je prije dvije godine operisala,
a Tetka je prije 10god. operisala.
Zalostno sto sve mladze i mladze zene to dobivaju,
moja Tetka je imala tek 30god. i vec joj je bilo na srce otislo [huh.gif]
u zadnjem trenu se operisala.
Sad rodica jedna ima, saznala je ljetos da ima, pije svaki dan tablete.
Pa sam joj rekla za taj Sesam i Med, posto je tek pocetak, mozda ce i njoj Ako Bog Da pomoci.

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Stitna zlijezda!

#15 Post Postao/la Emmi »

Nadam se da hoce akoBogda............i ja sam pocela da trosim to pa vidjet cemo, ja sam dobila u 27-moj.......i borim se non stop sa tim nikako da se ustabili non stop mjenjaju mi tablete i sve a uvjek nesto novo dodje dazu........sad su ustanovili da se stitna kao organ odbija i nepodnosi sama sebe..........i opet haj jovo na novo, nova terapija i sve ....... :(
slika

Odgovori