Nasrudin hodža

Knjizenovst i ostalo ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Nasrudin hodža

#1 Post Postao/la beca »

Nasrudin-hodža je najvjerovatnije stvarno živio u 13. vijeku u Turskoj.

Mnoge Nasrudinove kulturne inkarnacije su poznate u tradicijama od Balkana do Kine.

Nasrudin-hodža je mudrac, glupak, majstor, luda, prosjak, sudija, učitelj, filozof i liječnik... duhovit, oštrouman, tolerantan, zabavan i snalažljiv.

Svim pričama o Nasrudinu je zajedničko da zasmijavaju. Njegov humor liči na igru šaha.

Priče su slične zen-koanima.

Preuzeo ih je i sufizam u derviškoj tradiciji.

ako znate neku priču, bujrum... [Happy.gif]

Nasrudin-hodza se bojao svoje zene,a taj strah nije toliko ni krio od svijeta,ali je opet zelio znati dali se kao on i drugi ljudi boje svojih zena. Jednom,kad je u Aksehiru u dzamiji drzao vaz,zapita prisutne da li se boje svojih zena. -Ko se boji,neka na noge ustane!-...povice Hodza. Svi ustadose osim jednoga. Nasrudin-hodzi odlahnu na srcu kad vidje da nije usamljen,ali kad vidje jednoga da sjedi, bi mu drago da ima barem neko ko se ne boji zene. -Evo,ljudi,pogledajte junaka!Evo covjeka koji se ne boji svoje zene! -Ama jok,efendija!Cim ti spomenu zenu,meni se obje noge podsjekose, pa nemam snage da na njih ustanem-doceka onaj.

[Happy.gif] [Happy.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Nasrudin hodža

#2 Post Postao/la beca »

Oženili Hodžu ružnom ženom.Jednoga dana kad je Hodža htio izaći na ulicu zapita ga žena:
-Reci mi,kome se muškarcu od tvoje rodbine mogu pokazivati?
A Hodža joj odgovori:
-Srce moje,nemoj se ti meni pokazivati,a pokazuj se kome god hoćes!
:lol:

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Nasrudin hodža

#4 Post Postao/la beca »


Odgovori