Dzelati naroda mog - Avdo Huseinovic

Knjizenovst i ostalo ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Dzelati naroda mog - Avdo Huseinovic

#1 Post Postao/la im_ex »

Zaista vagah u koji podforum postaviti ovu temu, a...
Uostalom, ako nije na mjestu, molim administraciju da odreaguje
pozdrav



Poslije Fate Orlović, pred sudom u Republici Srpskoj optužen je i Avdo Huseinović, autor knjige “Dželati naroda mog” u kojoj je opisao najveće ratne zločince i zločine tokom agresije na BiH u periodu 1992-1995. godine.
U Bosni je sve moguće, pa i da ratni zločinac tuži publicistu.
Naime, Huseinovića je tužio Željko Lelek, ratni zločinac iz Višegrada, bivši pripadnik MUP-a RS-a, kojeg je SUD BiH 20. februara 2009. godine drugostepenom presudom osudio na 16. godina zatvora za Zločin protiv čovječnosti u opštini Višegrad tokom 1992. godine. Proglašen je krivim za ubistva, protjerivanje i silovanja počinjena na početku rata u ovom gradu.
Huseinović je u svojoj knjizi prenio šokantno svjedočenje, svjedokinje Tužilaštva koja je 17.juna 2007. godine, svjedočila u procesu protiv Leleka izjavivši “da je Lelek na mostu Mehmed paše Sokolovića u Višegradu sa Miletom Joksimovićem i Vlatkom Pecikozom zaklao dvije žene, a da je jednoj od njih na nož nabio šestomjesečnu bebu, kao i da se hvalio ratnim plijenom i izvadio kesu za smrzavanje u kojoj su bile oči mnogih ubijenih žrtava”. To je “povrijedilo” zločinca koji se trenutno nalazi u KPD Foča na izdržavanju kazne, pa je odlučio tužiti Huseinovića i na ime “narušenog ugleda” traži odštetu od 70 hiljada konvertibilnih maraka. Suđenje Huseinoviću bi se trebalo održati u Višegradu , gradu smrti, u Osnovnom sudu koji se nalazi na stotinjak metara od mjesta gdje su srpski zločinci ubili nekoliko hiljada Bošnjaka ovog grada.
-Dželat me je tužio, a ko će mi suditi?
Hoće da mi sude u gradu u kojem su 150 Bošnjaka zapalili u dvije kuće, u gradu u kojem su na stotine nevinih zaklali, među kojima je bilo i bezimenih beba od nekoliko dana života koje još imena nisu bile dobile, gradu u kojem su silovali naše sestre, tijela ubijenih bacali sa ćuprije Mehmed paše Sokolovića u Drinu, najveću vodenu gobnicu na dunjaluku. U Višegradu, gradu koji nije više grad, u kojem za 3000 ubijenih Bošnjaka nijednog zločinca nisu procesuirali, vodiće se tužba protiv istine, pokušaće se u Drininim talasima ugušiti. i pokopati i istina o ubijenim Bošnjacima. Ne plašim se ići na suđenje u Višegrad, mada znam da će mi suditi oni koji su “ljubitelji dželata naroda mog”.
Ne bojim se ni susreta sa stotinama zločinaca koji se slobodno šetaju pored Drine-govori Huseinović na početku razgovora.
+Ovo nije prva reakcija na Vašu knjigu koja je doživjela značajan tiraž i bila jedna od najtraženijih prošle godine u BiH. Pisali smo da Vas je ljetos Ravnogorski-četnički pokret osudio na smrt.
-Šta je moja glava u odnosu na preko sto hiljada glava nevino ubijene naše braće i sestara? Ravnogorci su prijetili, pa kad sam im ljetos otišao u Draževinu i slikao se ispred Dražinog spomenika, a ti “opasni atentatori” nisu došli da me likvidiraju, prestali su sa prijetnjama. Ne bi me iznenadilo da me sutra tuži i Mladić, Milan Lukić, Plavšićka… Ustvari, meni je želja da me tuže Rajko Kušić zločinac iz Rogatice, Radovan Stanković iz Foče, vojvoda Vasilije Vidović Vaske iz Ilijaša, Joja Tintor iz Vogošće, Mišo Pelemiš i Zoran Obrenović Maljić egzukutori Srebreničana. Zašto ovo kažem? Pa ako mene tuže zbog istine o njima opisane u knjizi, biće nam to najlakši način da ih na ročištima uhapsimo jer se već 14. godina vješto kriju.
+Vratimo se Lelekovoj tužbi. Kako gledate na ishod tužbe?
-Lelek je monstrum i nema veće nagrade za mene i moju knjigu od toga da sam bar nakratko uznemirio monstruma. Problem je što je monstrum u knjizi ovjekovječen i što će Bošnjaci, i naša nerođena djeca i za 50. godina iz ove knjige imati pouku i opomenu. Leleku i ostaloj zločinačkoj bagri smeta što se pisanjem ovakvih knjiga vrši atentat na bošnjački zaborav. Znate, u ranijim genocidima su četnici klali Bošnjake i nakon toga nastavljali živjeti s nama kao da ništa bilo nije. Nigdje nismo imali označena stratišta poklanih Bošnjaka od strane četnika tokom Drugog svjetskog rata. Nisi zločincu smio reći da je zločinac. Nakon ovog rata, djeca, unuci, praunuci Željka Leleka, Milana Lukića i ostalih zločinaca će uvijek biti označeni kao potomci ratnog zločinca.
O ishodu tužbe ne razmišljam jer sam pisao ono što je bilo, za šta postoje i zvanični dokumenti u Tužilaštvu.

+Šta trenutno radite, hoćete li nastaviti put borbe za istinu o stradanju Bošnjaka.
-Naravno, Lelek mi je samo dao dodatnu snagu. 01.marta za Dan nezavisnosti premijerno će ako Bogda u Domu mladih biti prikazan moj novi dokumentarni film “Krvavi ples po šeheru” u kojem između ostalog dokumentujemo i učešće ruskih dobrovoljaca u napadima na Sarajevo, kao i ratne zločine Veselina Batka Vlahovića, još jednog ober zločinca, koji je u bjekstvu i čiju tužbu zbog knjige, a i filma uskoro očekujem. Također, uz podršku Instituta za ratne zločine, počeo sam i realizaciju dokumentarnog filma radnog naziva “Daleko je Tuzla” koji bi trebao biti prezentovan, 10.jula ove godine, povodom 15-godišnjice genocida u Srebrenici, a govori o događajima u Srebrenici i okolini od 1992 do 1995. godine, sa posebnim akcentom na egzukutore srebreničkih Bošnjaka - rekao nam je na kraju Huseinović.
------------------------------------------------------------------------------------

Autorska hrabrost zadivljuje;
zasluzuje dozivotno Obezbjedjenje njegove licnosti,
obavezuje javnost a posebno bosansko-hercegovacko predstavnistvo na aktivno pracenje toka Procesa na Tuzbu i istovremeno reagovanja na nepravdu,
zaduzuje nas sviju, koji Bosnu i Hercegovinu volimo i osjecamo svojom jedinom domovinom, da njegova knjiga, pisana po istinitim desavanjima, nadje mjesto u nasim domovima (da je srece, i bilo bi tako).


Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Dzelati naroda mog - Avdo Huseinovic

#2 Post Postao/la im_ex »

Knjiga " Dželati naroda mog", autora Avde Huseinovića

Narudžbe na broj mob. :
062 257 281
062 347 001
ili putem maila udruzenjehaber@yahoo.com

Narudžbe za dijasporu http://www.interliber.com (isporuka za sedam dana)
Cijena: 20,00 KM
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Dzelati naroda mog - Avdo Huseinovic

#3 Post Postao/la srebrni »

nadam se da cu ubrzo doci do knjige...

a juce sam citao clanak...i mogu reci da Avdo je jedan od rijetkih koji na ovom vaktu ima PETLJU.....


aferim
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Odgovori