Sv. Valentin – Valentinovo „Dan zaljubljenih“

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Sv. Valentin – Valentinovo „Dan zaljubljenih“

#1 Post Postao/la andro »

Puk ga drži prvim proljetnim svecem pa kažu da je Valentinovo prvi proljetni dan. Također, slavi se i kao dan zaljubljenih običaj je da tog dana mladić dariva voljenu djevojku u znak svoje ljubavi.

Povijest Valentinova ogrnuta je misterijom. Postoje razna objašnjenja o nastanku ovog blagdana, a većina njih povezana je sa imenom Sv. Valentina. Prema legendi, Valentin je bio vrlo poštovan svećenik koji je živio u 3. stoljeću u Rimskom carstvu. Tada je na vlasti bio car Claudius II, koji je zaključio da su neoženjeni muškarci puno bolji vojnici od onih koji imaju supruge i djecu. Stoga je car zabranio da se mladi muškarci žene...

Ovu su odluku poštivali svi svećenici ali Valentin se nije sa time slagao te je potajno nastavio vršiti tajne obrede vjenčanja za mlade ljude. Kada je car otkrio što je Valentin učinio, naredio je da ga se pogubi. Valentin je pogubljen na dan 14. veljače. Nedugo nakon njegove smrti proglašen je svecem, a papa Gelasius je godine 496. proglasio 14. veljače danom Sv. Valentina, zaštitnika zaljubljenih.


Prema jednoj legendi, Valentin je bio taj koji je poslao prvu Valentinsku poruku. Naime, legenda kaže da se Valentin u vrijeme kada je bio u zatvoru zaljubio u mladu djevojku koja ga je posjećivala a koja je možda bila kčer jednog od tamničara. Valentin je navodno prije svoje smrti ovoj djevojci napisao pismo koje je potpisao "od tvoga Valentina" što je izraz koji se danas često upisuje na Valentinske čestitke.Danas Valentinovo nije samo dan zaljubljenih već i dan ljubavi i poštovanja prema nama dragim osobama. Tradicionalno se na Valentinovo daruju cviječe, slatkiši i čestitke.
slika Sv. Valentin

Sretan Vam dan zaljubljenih!

slika
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Sv. Valentin – Valentinovo „Dan zaljubljenih“

#4 Post Postao/la nella26 »

Dragi moji forumaši sretan vam dan zaljubljenih da samo za ljubav i sreću znate [icon_flower.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Sv. Valentin – Valentinovo „Dan zaljubljenih“

#5 Post Postao/la ra-ja »

Volite se, Ljubite se i bogu molite se, da tako do kraja zivota osta....

Razvijajte to u sebi jer ljubavi nikada nije dosta... [icon_flower.gif] [inlove.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sv. Valentin – Valentinovo „Dan zaljubljenih“

#6 Post Postao/la mrki62 »

Od ljubavi do ljubavi s ljubavlju za ljubav zaljubljenim Å¡irom svijeta ,..............


Klikni na link http://www.destift.com/media/2009/11/15 ... fountains/

Uključi zvučnike , pritisni na play i uživaj [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

Re: Sv. Valentin – Valentinovo „Dan zaljubljenih“

#7 Post Postao/la becanka »

slika

Odgovori