Stitna zlijezda!

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Stitna zlijezda!

#16 Post Postao/la mrki62 »

Ko ima probleme sa štitnom žlijezdom , nek pita doktora koliko utječe jod na same probleme štitnice.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Stitna zlijezda!

#17 Post Postao/la andro »

Pa Emmi bar su u Tuzli jedni od najboljih strucnjaka za stitnu zlijezdu , ti bi to trebala znati
slika
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Stitna zlijezda!

#18 Post Postao/la Emmi »

mrki62 je napisao/la:Ko ima probleme sa štitnom žlijezdom , nek pita doktora koliko utječe jod na same probleme štitnice.

meni je rekao dr. da stitna jedne odrasle osobe treba 200 μg joda na dan da bih mogla praviti hormone Thyroxin und Trijodthyronin........e sad neznam kako ti mislis to dali mozda ako previse unosis jod ili?
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Stitna zlijezda!

#20 Post Postao/la mrki62 »

Emmi je napisao/la:

meni je rekao dr. da stitna jedne odrasle osobe treba 200 μg joda na dan da bih mogla praviti hormone Thyroxin und Trijodthyronin........e sad neznam kako ti mislis to dali mozda ako previse unosis jod ili?
E sad, ako je taj dr. stručnjak, nek bude pošten i nek ti kaže ovo što ću ti ja napisati; od 1999 godine su počeli pojačavati unošenje joda u prehranu ( kruh , tjestenine, čips, smoki , konzervirana hrana, mliječni proizvodi ,.... )
Danas smo došli do prekoračenja na cca 10x više od dozvoljenog.
Od 1999 godine je farmaceutski lobi to uradio i to samo sa jednom željom ; da se stvori što više bolesnika a s tim se poveća prodaja lijekova.
Ako si dobra s tim dr. kopiraj mu ovo što sam napisao i nek pročita a ako ne bude vjerovao ja ću postaviti još dokaza, da potvrdim ovo što sam napisao.
I da ne zaboravim , od 1999 godine su se počele masovno pojavljivati bolesti ; štitna žlijezda , razni maligni ( rakotvorni )- prostata, dojka, pluća ,........ zatim diabetes, bubrežni i želudčani problemi , problemi sa probavom .
A najviše se je počelo ljudstvo debljati, iz godine u godinu sve više i više.
Čak i životinje hrane sa abnormalnom količinom joda, s ciljem da što prije budu spremne za klanje , primjer pilići 6 tjedana ( i zakolju, pa nama u trgovini serviraju za prodaju).
Zašto su postale lude krave ? Baš iz tog razloga - jod .
Mnoge životinje bi bile bolesne al nemaju vremena kao mi , jer idu veoma rano na klanje i kasnije mi to jodirano meso jedemo.
Ni meso više nije ukusno - kao prije što je bilo.
Eto, kopiraj to dr. i nek pročita , pa da vidimo kakav će biti komentar [evojele9.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

MINJA
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 417
Pridružen/a: 09 Sep 2010 09:10

Re: Stitna zlijezda!

#21 Post Postao/la MINJA »

Scintigrafija je obican pregled.Znaci,ubrizgaju ti radioaktivnu tekucinu u venu,saceka se 15tak min dok se radioaktivne cestice ne ˝zalijepe˝na oboljeni dio stitne i vrsi se pregled.Nije bolno,sto je glavno.Cilj ubrizgavanja radioaktivne tecnosti je,lakse prepoznavanje oboljelog mjesta.Kada nalaz bude gotov,dobije se slicica oboljelog mjesta.Ako je sve ok,fotka je zuta,a ako opet nije ,pojave se crvene mrlje.Neznam kako je van BiH,ali u Sarajevu se jako puno ceka na termin [eusa_snooty.gif] ,cak 4 do 6 mjeseci,pa ako nemate vezu,nacekate se dobro.Opet cu ponoviti,neznam kako je van BiH ,jer u Sarajevu ne propisuju jodirane tablete,to se utvrdjivanjem dijagnoze popije na licu mjesta u klinici,i onda te stvarno izbace iz prostorije.Ako si vozac,sam kuci,ako ne ne smije se sjediti kao suvozac,nego iza vozaca ili u gepek :lol: .Izolacija,zavisno od doze,od 3 do 10 dana.KARANTENA! Ako su hormoni podivljali,propusuju hormonalne tablete.E pa kome se posreci,ne udeblja se [Happy.gif] .Druga stvar su cvorovi na stitnoj.Njih ima svako,nekome se aktiviraju,a nekome ne.Postoje topli i hladni cvorovi,a kakvi su,pokaze opet scintigrafija.Ako su uvecani radi se punkcija ili citologija.S jedne strane teta trazi ultrazvukom cvor,a s duge te bodu iglom bez anestezije.Izvuku tecnost da utvrde o cemu se radi.Nije toliko bolno koliko neugodno,jer se ne smije gutati ni kasaljati.Ako potrefe pljuvacne zlijezde ,imas osjecaj da ces se ugusiti.Uzorak posalju dalje i da se utvrdi o cemu se radi.Sve sam to vec prosla.Sada cekam :cry:

Odgovori