Mama me rodil,ulica othranila..

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Mama me rodil,ulica othranila..

#1 Post Postao/la belly_dancer »

Koliko mi zapravo tog ulicnog jezika svaki dan upotebljavamo, i dali je to dobro ili lose..kolko padamo pod utjecaj drustvu oko nas i dali unatoc tim ljudima ipak ostajemo MI??



Posto moram rec sta mislim..ev vako..
Sve psovke pokupimo jos ko mali i to nije uredu..
Kad danas vidim nekog djecacica da psuje,a koji (kako se kaze ) ni nosa neznade obrisat dode mi zao..onda se zapitam dal su i mene tako gledali..steta sta nema neka ko kamera da nas prati od pocetka..
Uvatim se nekad da bez razloga opsujem a nij ebilo u zaru borbe il slicno pa se i tako sama zastidim..nebude mi svejedno..

Zanima me kako se vi nosite s tim,dali vas to kod samih vas smeta,ili vam je to ono-ko dobar dan??
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#3 Post Postao/la belly_dancer »

dal smatrate da je ok da opsujete koji put vako..eto..ono ko desilo se..
ili ipak ste jedan od onih koji paze..

ako psujes dal se smatras losijom osobom..ili mocnijom..jer si izrekao nesta "bitno"..?
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#6 Post Postao/la im_ex »

belly_dancer je napisao/la:
ako psujes dal se smatras losijom osobom.
aha :blush:

Poticem iz solidne porodice i pokusavam se sjetiti, al bas ne uspjedoh da se sjetim i jedne situacije u kojoj sam cula roditelje da psuju dok sam bila pod njihovim krovom ... sem ono ocevo neutralno/podnosljivo: "ejj, ebo ga ".

Meni se otkine i jako mi bude krivo sto se ne mogoh svladati :blush:

Kad je o psovkama rijec - konstatujem da je najmanja mogucnost da djeca od majke/oca zasnuju i obogate svoje psovke.
Uglavnom, "za zahvaliti" je drustvu prvenstveno, filmovima (a posebno gagsterskim), repp i hip-hop muzici, komsiluku ... najmanje roditeljima

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#7 Post Postao/la ra-ja »

Ja veoma malo psujem ..samo kada stvarno budem izbacena iz takta...
Djeca slabo poprimaju psovke od roditelja ..mislim da to uce na ulici...

Jako mi je neprijatno kada neko psuje u mom prisustvu.....

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#9 Post Postao/la Tourniquet »

Psovka nije ono sto cini covjeka vecim, mada danas vecina misli suprotno i zbog toga i psuje.. pogotovo kod djece i omladine.. Mislim da hoce da se istaknu u drustvu kao neke "face" jer psuju i slicno..

Licno ne psujem i ne volim kad se psuje u mom prisustvu.. KAd se previshe iznerviram.. onda kazem ebem ti i tu stajem.. nista ne dodam,.
MOgu se uvijek suzdrzat jer ne zelim psovat..


@Vidovita.. ja sam jedan od tih sto kazu da je to psovka sto ti izgovaras. i takodje sam jedan od onih sto ispravljaju kad neko tako kaze,,,

recimo da u istoj situaciji izgovoris "sestru ti" ili "mater ti".... Smatrala bi to psovkom..
vjerovatno...

tako da je i to tvoje psovka

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#11 Post Postao/la Tourniquet »

vidovita_dzemila je napisao/la:
ToUrNiQuEt je napisao/la:recimo da u istoj situaciji izgovoris "sestru ti" ili "mater ti".... Smatrala bi to psovkom..
vjerovatno...

tako da je i to tvoje psovka

da u istoj situaciji izgovorim to bi bilo "haj sestre ti ti to uradi" tj "¹to ¹uti¹ majke ti" a to za mene nisu psovke

Znam ja nasto ti mislis kad izgovaras, ali drugacije zvuci.. A nisi jedina koja ima takvu praksu.. ima ih jos mnogoo.

A i bitno je ono sto ti mislis.. Bez obzira kako to zvucalo, ti nisi opsovala ako ne mislis to kao psovku... Al ja ipak volim opominjat :P

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#12 Post Postao/la Sabinam »

Trudim se da ne psujem pogotovo u drustvu .... ruzno mi je cuti zenu kada ispaljuje soène i prostacke psovke...ali nasamo cesto to cinim onako najdraza mi je "Hebemu mi¹a" to ispalim onako ponekad i pred djecom ( nije lijepo znam ali to oni ne uzimaju kao nesto prosto) hehehe, ali volim za bolje docaravanje situacije, ovako u pisanju upotrijebiti koju hmhm nepristojnu rijec (naravno da je zakamufliram)

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#13 Post Postao/la belly_dancer »

dali je dobro za djecu da ipak znaju nesta opsovat kako bi kasnije znali razlikovat dobro od loseg?
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Mama me rodil,ulica othranila..

#14 Post Postao/la andro »

Psovka je uvredljiva riječ, sintagma ili rečenica koja nije prihvaćena u općim načelima bontona te se smatra nepristojnom i neprikladnom.
To bi bila definicija psovke a u danasnje vrijeme najcesci sinonimi vezani za psovke su uglavnom vezani za spolne odnose , spolne organe , familiju i u zadnje vrijeme a posebno na podrucju balkana iste se vezu i uz svetogrdje ili zazivanje imena bozijeg .

Moj stav po pitanju psovki je , naravno da ih i ja cesto rabim u svom rijecniku ali eto sretna okolnost je vezana za posao koji obavljam pa sam barem na tom polju ne suzdrzan vec apsolutno iste ne koristim kada sam na poslu . Dobro ,ovde se postavlja pitanje psovki i da li nasa djeca iste "upijaju " od roditelja ili to isto cuju na ulici . Misljenja sam da su tu ukljuceni svi elementi kada su u pitanju djeca jer svi mi pred njima nekada i nesvjesno izricemo psovke a djeciji mozak to savrseno prima jer cuju nesto neobicno za razliku od uobicajenog rijecnika. Naravno puno ljudi puno razlicitih psovki i onda se desava situacija da djeca to vrijedno razmjenjuju tokom svoje igre.Svakako tu treba da se dodaju i filmovi u kojima se ne stede rijeci kada su u pitanju psovke .
slika
slika

Avatar
akrep
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 95
Pridružen/a: 18 Jun 2010 16:09
Lokacija: cvrsto na zemlji

Re: Mama me rodil,ulica othranila..

#15 Post Postao/la akrep »

a sto psujem [smile.gif] ... ali samo u krugu jako prisnih ljudi... znaci ako pred nekim opsujem, moze da se osjeca pocascenim :lol:

moji roditelji ne psuju, u nasoj kuci se nikad nije psovalo...
kod mene u kuci je sad vec drugacije... opsujem ponesto i moja djeca smiju predamnom da psuju ali odlicno znaju da psovanje van kuce, na ulici ili u skoli uopste nije cool... moja kcerka, 16 godina, zgrazava se kad cuje momcice koji psuju sve odreda ... iskljucuje ih iz isvih krugova njenog izbora [smile.gif]
samo se jednom zivi...

Odgovori