Istanbulska deklaracija

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Istanbulska deklaracija

#16 Post Postao/la pasa74 »

andro je napisao/la:[eusa_think.gif] Pitam se samo gdje li je bilo dupe Bakira Izetbegovica za vrijeme rata , hmmmm da covjek nije mozda bio glavni logisticar po pitanju naoruzanja za BiH negdje tamo sa svim ovlastima koristenja deviznih racuna u Austriji i Hrvatskoj . Da da bas je bilo tesko njemu i njegovoj sestri biti tamo na prvoj borbenoj liniji . smrc smrc . A sta li se desi sa Jozom ma onim , ko li njega smaknu , da mozda covjek nije dosao do kakvih papira po pitanju tajnih racuna iz austrijskih banaka .M asta ja to pricam , moram se pod hitno probuditi [Happy.gif]

pokojni Jozo Leutar je bio posten covjek za kojim zali svaki istinski Bosanac i Hercegovac...ubijen je jer se suprostavio tadasnjim celnicima HDZ-a koji su polozaj koristili za sticanje imovinske koristi sireci koncept mrznje i netrepeljivosti u Bosni i Hercegovini...cudi me Andro da neznas ko je glavni osumnjiceni za ubistvo pokojnog Leutara,informisi se malo pa ces shvatiti da se trebas probuditi...
glavni osumnjiceni za ubistvo pokojnog Leutara je odbjegli HDZ-ovac i potvrdjeni kriminalac ante jelovic...
ako ne vjerujes googl-aj povjerovaces....

bakira ne branim i fucka mi se za njim o njemu nemam nista dobro reci...
Zadnja izmjena: pasa74, dana/u 26 Apr 2010 17:30, ukupno mijenjano 1 put.
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Istanbulska deklaracija

#17 Post Postao/la mrki62 »

pasa74 je napisao/la: ante jelovic...
ako ne vjerujes googl-aj povjerovaces....
Jelavić , jedno slovo puno znači a pogotovo kad se radi o čovjeku s kojim je SDA dobro sudjelovala [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Istanbulska deklaracija

#18 Post Postao/la pasa74 »

mrki62 je napisao/la:
pasa74 je napisao/la: ante jelovic...
ako ne vjerujes googl-aj povjerovaces....
Jelavić , jedno slovo puno znači a pogotovo kad se radi o čovjeku s kojim je SDA dobro sudjelovala [muzikafo1.gif]

jebo te odakle izvlacis ovakve informacije,ti ko dodik,cim zapne zavuces ruku u dzep i evo ga,laz mala ali neophodna.
u vrijeme ubista pokojnog Leutara celnici HDZ-a su bili aktualizirali pricu o trecem entitetu ili ti ozivljavanju herceg bosne.javna je tajna da je Leutar bio protiv toga i da je njegovim ubistvom poslata jasna poruka svim probosanski orijentisanim hrvatima.


naravno mrki jedno slovo je jako vazno,hvala na ispraavci,ali kad smo kod ispravki rijec koju si koristio u recenici"sudjelovala",ne uklapa se i nije prikladan izraz za ono sto si mislio,pravilan izraz je "suradjivala"..

ja pogrijesih jedno slovo a ti citavu rijec...:p
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Istanbulska deklaracija

#19 Post Postao/la mrki62 »

Sudjelovala ili surađivala, pasulj ili grah, kruh ili hljeb ,............ sve je sinko ovisno odakle si a po pisanju se da uočiti da nismo iz istog kraja , pa ni države [muzikafo1.gif]

Čitaj još malo : Prkačin: Šljivaru sam rekao tko je ubio Jozu Leutara

Prije nešto više od tri mjeseca obavijestio sam glavnog sarajevskog županijskog tužitelja Branka Šljivara o svemu što mi je ispričao čovjek koji je sudjelovao u ubojstvu Joze Leutara, zamjenika ministra MUP-a Federacije BiH. Ovo je iz Hrvatske poručio general Ante Prkačin i naglasio da je sada na potezu tužitelj Šljivar.

- Preko jednog posrednika, tužitelju Šljivaru sam poslao precizne informacije o tome tko je ubio Jozu Leutara. Naime, meni je došao jedan čovjek i pohvalio se da je napravio specijalnu eksplozivnu napravu. Odmah nakon toga, ja sam ispunio svoju građansku i ljudsku obvezu - o svemu sam detaljno informirao tužitelja Šljivara. Čudno mi je da me on nikada nije pozvao da uzme od mene službenu izjavu. Ja sam na to spreman u svakom trenutku i sve je do Šljivara", kazao je Ante Prkačin, piše list "San".

Toliko o kritikovanju vlasti , koja ništa ne poduzima!

Da ne zaboravim, izvoli i link http://www.livno-online.com/bih/8656-pr ... zu-leutara
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Istanbulska deklaracija

#20 Post Postao/la andro »

Istanbulski eho: Tadić neće žrtvovati evropski put Srbije zbog ambicija Milorada Dodika

Nakon nekoliko godina gotovo potpunog prekida regularnih međudržavnih odnosa, dogodio se istanbulski susret između predsjednika Srbije Borisa Tadića i predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Harisa Silajdžića,
...koji je veoma važan za uspostavljanje normalne komunikacije između Bosne i Hercegovine i Srbije, ocjenjuje za Radio Slobodna Evropa Boriša Arnaut, ambasador Bosne i Hercegovine u Srbiji.
"Susret u Istanbulu je jako značajan u budućim odnosima između Bosne i Hercegovine i Srbije. Poznato je da su ti odnosi već tri godine na najnižem nivou, da nije bilo ambasadora BiH u Srbiji, kao i da nije bilo zvaničnih posjeta predsjednika Srbije Bosni i Hercegovini, odnosno, predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Beogradu. Ti susreti su sada dogovoreni, tako da će vrlo brzo doći do posjete predsjednika Predsjedništva Bosne i Herecegovine Srbiji i da će predsjednik Srbije dolaziti u Bosnu i Hercegovinu. Naravno, ti sastanci će se nastaviti. Kao što je poznato, 2. juna će se održati samit u Sarajevu, gdje će ponovo doći do susreta predsjednika. Dakle, stvari idu uzlaznom putanjom. Evo, ja sam tu u Beogradu, tako da očekujem da će nakon ovog susreta u Istanbulu i u pogledu mog ambasadorskog rada u Beogradu situacija biti puno bolja", ocjenjuje za "Radio Slobodna Evropa" ambasador Bosne i Hercegovine u Srbiji Boriša Arnaut.
U sličnom tonu deklaraciju o Srebrenici i istanbulsku deklaraciju ocjenjuje i ambasador Srbije u Bosni i Hercegovini Grujica Spasović.
"Ja sam siguran da poslije deklaracije o Srebrenici i deklaracije iz Istanbula ništa više neće moći da se vrati na staro. Mislim da je definitivno učinjen veliki korak naprijed bez obzira na neke pokušaje da se stvari problematizuju, da se dovedu u pitanje, da se govori o tome neko lažno predstavljao ili da je neko izašao izvan ustava i dogovora itd. Ja očekujem da slijedeća stvar budu posjete na najvišem nivou i u Beogradu i u Sarajevu. Uopšte nije važno gdje će se prvi susret dogoditi - važno je da se što prije dogodi", ističe Spasović.
Posljednjih godina normalna međudržavna komunikacija između BiH i Srbije drastično se pogoršavala. Istovremeno je sve intenzivnija postajala razmjena zvaničnih i nezvaničnih susreta, nerijetko praćenih grljenjima i tapšanjima između predstavnika srpskog entiteta BiH - prije svih premijera Dodika - i najviših zvaničnika Srbije, uključujući i prvog čovjeka Srbije - predsjednika Tadića.
Dodik je svako malo bivao u Beogradu, a srbijanski zvaničnici propuštali su prilike da se jasno distanciraju od njegovih izjava o referendumu o otcjepljenju Republike Srpske i omalovažavajućih replika upućivanih visokim međunarodnim predstavnicima u Bosni i Hercegovini. Nakon subotnjeg potpisivanja deklaracije u Istanbulu, u srpskom entitetu u BiH kao da je zavladala panika. Na novinarsko pitanje da li dijeli utisak prisutan u javnosti da Srbija polako okreće leđa srpskom entitetu Milorad Dodik je u Banjaluci ovako odgovorio:
"Niko ne može ni očekivati da mi imamo stopostotno identično gledanje na određene stvari. Nikakav zastoj odnosa na bilo kom planu nije se desio između Republike Srpske i Srbije, to samo neki špekulanti pokušavaju da nam to nametnu", rekao je Dodik.
Prve Dodikove reakcije daju argumente za utisak da postaje nervozan, kaže za "RSE" Slavo Kukić, profesor Sveučilišta u Mostaru, i ovako obrazlaže svoj utisak:
"Ja mislim da Tadić naprosto ima pred sobom dva scenarija o kojima je razmišljao: ići prema Banjaluci na način kako se išlo sve ove godine i time amortizirati posljedice gubitka Kosova ili pak podvući crtu i pokušati učiniti sve da se Srbiji priskrbi društvo evropskih naroda. Po ovom šta on čini moglo bi biti da je izabrao ovaj drugi scenarij - ne žrtvovati evropski put Srbije zbog ambicija Milorada Dodika. I ako je tako, onda se bojim da Dodika ne čekaju lijepi mjeseci i godine".
Reagujući na nezadovoljstvo u Republici Srpskoj zbog uspostavljanja komunikacije između Beograda i Sarajeva, Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzle kaže za RSE da svi koji se zalažu za poštovanje Dejtonskog sporazuma moraju imati na umu da je njime Sarajevo označeno kao glavni grad Bosne i Hercegovine, a ne Banjaluka ili Mostar:
"Mi se moramo naučiti da je Bosna i Hercegovina međunarodno-pravno priznati subjekt, da ukoliko su države, odnosno, njeni predstavnici, ozbiljni, oni moraju da razgovaraju sa sebi ravnima, što znači da ministar vanjskih poslova jedne države razgovara sa ministrom vanjskih poslova druge države, predsjednik sa predsjednikom, premijer sa premijerom i tako dalje. To apsolutno ne može ugroziti interese, konkretno evo, dva entiteta u Bosni i Hercegovini jer oni su sastavni dio Bosne i Hercegovine i sve što se radi radi se u korist čitave Bosne i Hercegovine, pa time i samih entiteta. Zato ne treba nikom da smeta što predsjednik, konkretno, Srbije Boris Tadić razgovara sa sebi u rangu ravnim u Bosni i Hercegovini, ali sigurno ne treba nikom da smeta ni kada on posjeti Banjaluku i razgovara sa predstavnicima vlasti Republike Srpske", naglašava Šehić.
Upitan da li smatra da Beograd prilikom donošenja važnih odluka u posljednje vrijeme sve manje pita Banjaluku, Miodrag Živanović, profesor Banjalučkog univerziteta kaže:
"To je možda i dobro. Čini mi se da tu treba pomenuti još jednu ličnost, još jednu susjednu državu. Riječ je o Hrvatskoj i o predsjedniku Josipoviću, koji je, zapravo, poslao poruku da se neće miješati u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine. Ja mislim da je i pod uticajem jedne takve poruke kakvu je poslao gospodin Josipović došlo do toga da se i Beograd sve manje miješa u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine, a i Republika Srpska je sastavni dio te države. Čini mi se da će možda ovi procesi koji su započeti, bez obzira na početna kriva tumačenja i politizacije, ipak donijeti nečeg boljeg na ovim prostorima".
Da li će Srbija "resetovanjem" odnosa sa Bosnom i Hercegovinom automatski redefinisati i odnose sa srpskim entitetom u BiH, tako što Republika Srpska neće biti njen glavni bosanskohercegovački sagovornik nego će to postati centralna vlada BiH, pitamo Aleksandra Popova, predsjednika novosadskog Centra za regionalizam i člana Igmanske inicijative.
"Nakon Istanbula se definitivno vidjelo da je Beograd izgradio novu regionalnu strategiju, gdje će ta osovina Beograd-Zagreb biti osovina stabilnosti regiona. Mislim da se sad nazire jedan model obnove razumjevanja i povjerenja u regionu i da je Bosna i Hercegovina u tom procesu važan činilac. Razumije se da to podrazumeva i drugačiji odnos Beograda i prema Banjaluci. Promjena će prije svega ići na to da se upozorava da se ništa što je antidejtonsko ne smije odande lansirati, kao i na to da se sama Banjaluka mora konstruktivnije ponašati. Vidjeli smo kako se ponašao premijer Dodik kada je riječ o butmirskom procesu - na kraju nije htio ni da ide na te sastanke i totalno je ignorisao međunarodnu zajednicu. Ja mislim da to Beograd više neće tolerisati i ovo je jasan signal Banjaluci da će morati da mijenja ponašanje", uvjeren je Popov.
slika
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Istanbulska deklaracija

#22 Post Postao/la ra-ja »

papaya je napisao/la:konacno..

cujjj pa ti alhemicarka...ista moja drugarica Radmila...i ona je alhemicarka ....ali ima samo nekoliko ispita vise od mene... :!:


Izvinjavam sto upadam ovako... nisam citala post o Istanbulskoj dekleraciji...javim se ponovo... [icon_flower.gif]

Odgovori