Halid Beslic

Sve o muzici, domaæoj i stranoj, pjevaèima, bendovima itd.
Poruka
Autor/ica
Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Halid Beslic

#2 Post Postao/la badgirl »

koliko li je njemu sad godina ...i neznam jeli istina da je alkoholicar [whatsthat.gif]
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Halid Beslic

#9 Post Postao/la mrki62 »

A popuši od 3 - 4 kutije cigara , sve ima svoju cijenu .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Halid Beslic

#11 Post Postao/la andro »

Da lijepo je to sto je se oporavio , ali ipak neka koncert odrzi negdje drugo a ne u Zenici , i to bas za prvi dan Bajrama [icon_ballbounce.gif] , a poznato je da je u Zenici skoro svaki Bajram ( izvinite , ali je tako " krvavi Bajram " ) jer taj dan se obicno popiju enormne kolicine alkohola , na zalost ne samo kada je bajram u pitanju vec bilo koji vjerski i drugi praznik ali je spomenuti bas specifican zbog veceg broja ljudi koji ga" slave" ,kada je u pitanju Zenica .
slika
slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Halid Beslic

#12 Post Postao/la andro »

Bešlić: Da se ne lažemo, Bosna je itekako podijeljena!
Masa je zafrkana stvar • Počesto se osjećam tužno i jadno

Bešlić: Nisam odustao od Beograda


Muzička legenda Halid Bešlić kaže da u posljednje vrijeme pokušava izbjegavati medije, jer smatra da ga ima previše. No, vrlo je rado pristao za "Dnevni avaz" dati intervju u kojem smo najmanje razgovarali o muzici, ali smo se zato dotakli gorućih tema današnje BiH.

Počeli smo od koncerta u Beogradu, koji je Halid najavio, što je izazvalo podijeljene reakcije u javnosti.

Je li tačno da ste odustali od koncerta u Beogradu nakon podijeljenih reakcija u javnosti? Bilo je dosta i negativnih komentara.

- Nisam odustao od Beograda i koncert će vjerovatno biti najesen. Što se reakcija tiče, ja to ne pratim i ne interesuje me. Mene interesuje moja odluka. Ja sam odlučio i to će se desiti! To je velika priča i ne mogu je raditi dok ne osjetim moment. Do sada ga nisam osjetio i mislim da bi septembar ili oktobar mogao biti O. K. Koncert će najvjerovatnije biti u Areni.

Drugi planovi

Dosta bure bilo je i zbog toga što Vam u pulskoj Areni nisu dozvolili koncert. Neki kažu - ne može Thompson, pa ne daju ni Halidu.

- Nema to uopće veze s Thompsonom. Možda i ima, ali ja mislim, ipak, da nema veze. Znam odakle puše vjetar, ali neću sada o tome. To meni nije previše ni bitno, imam druge planove.

Je li tačno da ste svojevremeno rekli da ćete u Beogradu pjevati tek kada se izgradi džamija u Vašem selu, koja je srušena u ratu?

- Rekao sam da ću prvo pjevati u Banjoj Luci, pa onda u Beogradu. I u tom smjeru idem. U Banjoj Luci sam pjevao. A rekao sam da ću u Banjoj Luci pjevati kada se moja majka vrati u selo. To je bilo, mislim, 1995. godine. Rahmetli majka svojevremeno se vratila u selo, i džamija se, hvala Bogu, u mom selu privodi kraju.

Kako se Vi danas osjećate u BiH?

- Ja sam čovjek koji je ovdje omiljen, poštuju me svi... A kao građanin se počesto osjećam tužno i jadno. Malo se radi na tome da se ovaj narod zaposli, da radi, da doprinosi i stvara bolju klimu. Ovdje je bitno da ovaj narod bude zaposlen, da se školuje. Srce hoće da mi pukne kada vidim ljude koji kopaju po kontejneru. S druge strane, puno se izgubila i svijest o radu u našoj zemlji. Ima dosta ljudi koji neće da rade. Misle, neko će im nešto donijeti.

Sjećam se moje generacije studenata, nema koji nije kopao kanale po Sarajevu, a današnji su profesori i doktori. Žao mi je onih koji hoće da rade, a nemaju šansu. A selo, hoće svi u grad! Treba razvijati selo, a ne da jedem paradajz iz Portugala.

Nisam glasao

Kako ste podnijeli demonstracije boraca u srijedu pred zgradom Vlade FBiH?

- Teško mi je bilo. Nije prijatno. Volio bih da se ta priča s borcima završi. To nije problem od jučer, traje već deset godina. Jednostavno, mora se naći realno rješenje. Da popuste malo i oni, malo i Vlada, jer se zna da nema novca.

Samo nekoliko sati kasnije dogodili su se huliganski ispadi na stadionu Koševo.

- Nema opravdanja za to. Smijao sam se i plakao. To je strašno, podsjeća me na Južnu Ameriku... Naježio sam se... To nezadovoljstvo ne valja. Nije demokratija to da neki mogu svoj javašluk prosipati kako hoće. Omladina se loše ponaša. U ovoj zemlji neke se stvari moraju poredati.

To je u moje vrijeme bilo nezamislivo, da se uleti u stadion. Niko nije mislio da to smije uraditi. Danas se, izgleda, sve smije. Ko će ići na utakmicu? Ja sam navijač Sarajeva, ali ovakve izgrede ne podržavam i ne razumijem. Masa je zafrkana stvar.

Vi imate iskustvo s masama.

- Drugo je to kada ja pjevam. Kada bih im ja loše pjevao, izviždali bi me.

Govorite da se demokratija shvata na pogrešan način. Koristite li Vi svoje demokratsko pravo da glasate na izborima? Hoćete li izaći na izbore u oktobru?

- Nisam još nikad glasao. A ove godine u vrijeme izbora mislim da ću biti u Australiji.

Ljudi su nezadovoljni, očekujete li da će izbori donijeti promjene?

- Izbori postoje za promjene, da se nijedna vlada ne može osjećati previše komotno, da se niko ne osjeća previše siguran na svom mjestu. Prevelika komocija kod vlasti predstavlja totalitarizam. Očekujem promjene nabolje, čini mi se da ne može gore od ovoga.

Kažu da ste Vi s Emirom Kusturicom u dobrim odnosima i da ste sve ove godine održavali kontakt?

- Mi smo uvijek bili dobra raja. Čujemo se telefonom, ne pretjerano, jednom ili dva puta godišnje. Baš smo sinoć (četvrtak, op. a.) razgovarali. Zvao sam ga nakon intervjua u "Globalu", ali je bio nedostupan. Javio mi se iz Grčke, snima tamo film. Ono u "Globalu" - to je Kusta. Iz ovog grada mnogo je otrovnih strelica odapeto prema njemu, bilo je i lažnih intervjua, a on je uzvraćao s kamatom. Drago mi je što je sa Sidranom ponovo počeo saradnju i što je Kusturica zakopao ratnu sjekiru sa Sarajevom.

Skupa igračka

Senad Hadžifejzović najavio je pokretanje privatne televizije.

- Senad je "numero uno" u TV novinarstvu , ali koliko će to uspjeti organizacijski da izgura, vidjet ćemo. Jer, TV je skupa igračka. Želim mu sreću i, ako mogu šta pomoći, tu sam.

Vi ste od onih pjevača koji nastupaju u oba bh. entiteta. Iz Vašeg iskustva s narodom, vole li ljudi u Republici Srpskoj Bosnu i Hercegovinu?

- Ima dosta ljudi koji vole Bosnu, ali, da se ne lažemo, Bosna je danas itekako podijeljena. Ja te podjele strašno osjećam. Mada su sa mnom svi O. K. Ja to ne gledam kao Halid Bešlić, već kao građanin.

Jeste li nekada na prostoru bivše Jugoslavije doživjeli neprijatnost?

- Nisam. Pjevao sam po BiH, Hrvatskoj, Sandžaku, nešto malo u Makedoniji i Crnoj Gori. Ovu priču južnije namjeravam otvoriti najesen. Stara garda dobro prolazi, ali to nije uvijek slučaj s mladima.

Imate status legende, šta još možete dosegnuti?

- Ne znam. Možda još koncert na stadionu Koševo narednog ljeta, a i ako ne bude, nema veze.

Evropa je podla

Plašite li se za budućnost BiH?

- I da i ne. Mi nemamo kuda. Ovo je naša zemlja i mi se moramo boriti za nju. Meni je bitno da Evropa ovdje dođe u pravom smislu riječi, da uđemo u EU, da nas ne ponižavaju. Odgovorno tvrdim da smo mi najcivilizovaniji dio bivše Jugoslavije. Redovi za vize su uvreda mog dostojanstva. Ja se bojim stare dame Evrope, jer je pokvarena, nema iste aršine i vrlo je podla. To je dokazala na vizama.

Razmišljam o povlačenju, a zovu me sa svih strana

Prije nešto više od godinu doživjeli ste tešku nesreću. Razmišljate li još o tome?

- O nesreći više ne razmišljam. Dobro sam. Samo sam se ugojio, jer sam prestao pušiti. Ali, umoran sam od svega. Razmišljam o povlačenju, a zovu me sa svih strana. Pjevat ću još tri-četiri godine i onda ću se povući. Imam 57 godina, polako se bliži vrijeme za penziju. Strašno mi teško pada kada moram putovati. Nemam više ni pet posto volje za ovaj posao. Valjda godine. Draže mi je deset puta manje zaraditi u nekom drugom biznisu. Pjevat ću dok sam živ, ali kao sada, svake sedmice, neću.

Dakle, sada se povlačite u porodične vode. Sin Vam se uskoro ženi.

- Da, tako je.

Kusta je trebao ostati u Parizu dok se rat ne završi

Ima li nešto što Vi zamjerate Kusturici?

- Zamjeram mu neke stvari... Mislim da je trebao ostati u Parizu dok se ne završi rat u BiH. Mada on nije bio toliko na strani politike Miloševića koliko su neki ljudi odavde njemu stavljali u usta. Ali, treba oprostiti, niko nije savršen. Hoću da sutra ovaj grad oprosti i meni, ako bude potrebno. Zašto ne bi Kusti? To je kao kada majka oprašta djetetu. Djela Ive Andrića, Meše Selimovića i Emira Kusturice najveća su u našoj zemlji. Zašto bismo ih se odrekli? Drugi ih svojataju, a mi?

Nismo mi Njujork, već Sarajevo, Bosna. Oni su ovdje rođeni, nastali, radili... "Dolly Bell" i "Otac na službenom putu" pravi su sarajevski filmovi i hoću da tako ostane. Naši su i Čola i "Bijelo dugme" i "Indexi" i... Trebamo se ponositi, a ne odricati.
slika
slika

Odgovori