Zabrana Svinjetine-ZASTO?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
divlja__ruza
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 116
Pridružen/a: 10 Jun 2010 15:54

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#122 Post Postao/la divlja__ruza »

mrki62 je napisao/la:
Mic_Sokoli je napisao/la:
velika vecina....ok....al mi navodimo slucajeve gdje je konzumiranje svinjetine kao razlog bolesti diagnosticirano
Mogu oni dijagnosticirati al ostaje dejstvo da međunarodna zdravstvena organizacija svjesno povećava dozu joda u prehrani i to od 1999 godine,sve s ciljem da se poveća potrošnja lijekova.
Zar se danas uopste moze tako lako dijagnosticirati od toliko njih,samo jedna namirnica kao uzrok? Osim ako se nije radilo o trovanju ili slicno zarazenim mesom?

To za jod stvarno ne znam nista,ali znam koliko se danas koristi emulgatora,boja u ishrani. Znate i sami koliko se voce i povrce prska kojekakvim preparatima(pa maltene pliva u tim otrovima) a koji sigurno nisu zdravi. Normalno da ima vise i bolesti i alergija kad nam je ishrana takva.

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#124 Post Postao/la Emmi »

Mic_Sokoli je napisao/la:
To za jod stvarno ne znam nista,ali znam koliko se danas koristi emulgatora,boja u ishrani. Znate i sami koliko se voce i povrce prska kojekakvim preparatima(pa maltene pliva u tim otrovima) a koji sigurno nisu zdravi. Normalno da ima vise i bolesti i alergija kad nam je ishrana takva
a more te i neki Kamion sa coska satrati............
:lol: :lol: :lol: :lol:
slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#125 Post Postao/la im_ex »

IM_ex je napisao/la:

ja za to ne znam...ali mi se cini bezveze..isto kao sto je nas majka maltene polijevala rakijom, uhhh
Ovo nisu moja slova (tek da se zna, papyko, pazi bar maJko [Happy.gif] [icon_flower.gif] ), mada je i mene moja tako, kad temperatura divlja huuh

ode tema helach
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
divlja__ruza
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 116
Pridružen/a: 10 Jun 2010 15:54

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#126 Post Postao/la divlja__ruza »

Mic_Sokoli je napisao/la:
A zaklano radi prodaje,radi ishrane? Mislim na one zivotinje koje se uzgajaju iskljucivo radi toga ... ?
Znaci moze kriscanin ili jevrej uzgajati zivotinje za prodaju ili za na poklon, a moze ih i klati i prodavati na kilo,Musliman ih smije kupovati ako se ne radi o svinjama,jer ih taj(kriscanin ili Jevrej) nece zaklati kao zrtvu nekom laznom bozanstvu,nego kao ishranu Ljudima....
Ne znam kako pitanje da postavim a da ga i sama shvatim hehe
Znaci klanje zivotinje radi ishrane ljudima je isto sto i klanje u Bozije ime,i ok je to raditi? Jesam dobro shvatila?

A uzgajanje zivotinja radi zarade,place,...u mesnoj industriji sumnjam da bas misle o Bogu i ishrani ljudi,hrane ih i hladnokrvno kolju radi novca? Da li kupovanje takvog mesa dodje kao grijeh? ( ne mislim sada na to ko ih uzgaja i ko kolje)

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#127 Post Postao/la Bausstelac »

ma nemate vi poima [mmmux2.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#129 Post Postao/la Bausstelac »

ja sam najljepsi,naljbolji,najpametniji i sve uvjek najbolje znam pa vi kako hocete [mmmux2.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
divlja__ruza
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 116
Pridružen/a: 10 Jun 2010 15:54

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#133 Post Postao/la divlja__ruza »

Mic_Sokoli je napisao/la: Pa ne moze se reci da je klanje zivotinja "Za ishranu " isto sto i klanje u bozije ime,nego ako ih kolju Jevreji ili Kriscani ili Muslimani oni ih ne kolju citiram dio ajeta kuranskog :".....u necije drugo Ime...." i posto smo rekli da su kriscani i Jevreju sljedbenici Knige ,nego su pripadnici jedne od tri monoteistickih religija hrana njihova nam je dozvoljena osim one eksplicitno zabranjene(npr kod jevreja smijes sve sto je kosher jest,jer i oni ne jedu svinjetinu,dok kriscanina pitas sta to kuhas .....

Da to sam shvatila.

Ja sam se pozabavio s tim pitanjem al nisam ucenjak,mogu ti reci sta sam ja shvatio iz navedenih argumenata:nije Haram ako se ne radi o mesu koje je zaklano ceremonijalno i kao zrtva nekom laznom bozanstvu
Aha,ok,slazem se s tim zadnjim. I hvala na objasnjenju. :)

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#135 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

nije uopce bitno zasto je muslimanima svinjetina zabranjena,vec je bitno da je zabranjena.Bog ti daje milion drugih stvari i kaze ti za neku:nemoj,to ti zabranjujem! Vijernik to poslusa iz postovanja i uopce ga ne zanima Zasto.Kako bi bilo da ti je npr zabranio sve osim svinjetine?Tad bi imalo smisla pitati se Zasto?Ovako me to bas uopce ne zanima [smile.gif]

Odgovori