11. juli = Srebrenica/Potocari

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

11. juli = Srebrenica/Potocari

#1 Post Postao/la im_ex »

Srebrenica - Potocari, 11. juli - Dan zalosti/sjecanje na pocinjen genocid nad Srebrenicanima

Ni zaboraviti, ni oprostiti!

slika
slika
slika
slika

Samo djelic istine jednog od svjedoka, izrecen u recenicama ispod, stvara jasnu sliku srpskih krvolocnika, cetnika, pocinilaca genocida a u ime srpstva:
Jedna žena je sjedila pored puta ispred žičane ograde fabrike gdje smo bili smješteni i držala je dijete na krilu. Ljuljuškala je dijete koje nije imalo ni godinu dana. Nije još ni progovorilo. Dijete je plakalo. Prišao je jedan četnik i pitao je, zašto dijete plače? Rekla je da je gladno.

" Daj ga ovamo da ga mi nahranimo ", zapovjedio je smijući se.

Žena je samo nijemo pogledala u njega. Lijevom je rukom pomakao ćebe s glave djeteta, a desnom je isukao veliki nož i presjekao djetetu vrat. Žena je vrisnula oblivena krvlju. Zgrozila sam se od užasa. Gledam tog koljača koji se opet obratio toj jadnoj ženi:

" Vidiš kako ga mi možemo ušutkati da ne plače! Vidiš kako sam ga ja nahranio, pa sad ne plače!"

Cinički se nasmijao i počeo se udaljavati. Žena je gotovo skamenjena, čvrsto privila dijete uz sebe, puštajući poneki bolni krik. [9]

U srijedu oko deset sati ujutro vidjela sam stravičan prizor. Žena je držala u naručju dijete koje nije imalo više od šest mjeseci. Gladno dijete je plakalo, a mati mu je govorila: "Alija, nemoj plakati!" Kad je jedan četnik čuo kako se dijete zove, istrgao joj je dijete iz naručja i zaklao ga nožem. Rekao je samo, sada više nije gladno i neće plakati. [10]

"Sjedim ja među onim narodom u Potočarima, kad vidim, mlada ženica, stisla se, znoj joj teče, grč na licu. Priđem, pitam je šta joj je, kaže: ‘Rađam!’ ‘De sine’, velim ja njoj, ‘ufati se jednom rukom za me, a drugom za svoju svekrvu’… Tako i bi. Oduprije se žena na nas, muško dijete zaplaka. Zgrabih ja dijete, hoću da mu zavežem pupak, kad četnik predame: ‘Spusti to dijete dolje!’, veli. Ja ga popustih na dimije, fino dijete, duge kosice, kao da je okupano…Četnik priđe, nogom stade djetetu na vrat (...) Crijeva izletiše…" [11]

Ove godine će biti ukopan najveći broj ubijenih i identificiranih Srebreničana, ukupno 775 koliko ih je opremljeno u prostorijama JKP „Gradska groblja“ u Visokom.

Prvi put će biti ukopan jedan Hrvat, kalitičke vjeroispovijesti Rudolf Hren uz sve vjerske obrede. Na mjestu njegovog vječnog počivališta bit će posebno obilježje. Ukop Rudolfa Hrena bit će obavljen pola sata prije zajedničke dženaze ubijenim Bošnjacima.

Na ovogodišnjoj 15. godišnjici stradanja Srebreničana, među 775 nađenih i identifikovanih žrtava je najstariji 78 – godišnji Rifet Omerović, a najmalađi su dječaci stari 14 godina Mehmed Varnica i Rijad Gabeljić.
Povorka sa opremljenim tijelima Srebreničana iz Vioskog kreće 09.jula u 10.00 sati ispred prostorija JKP “Gradska groblja” u Visokom,a njihov dolazak u Potočare očekuje se isti dan u poslijepodnevnim satima.


Nevinim zrtvama vjecni rahmet;
ozaloscenim porodicama - Basum sagosum, moje duboko saucesce
El Fatiha
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#3 Post Postao/la Emmi »

slika
slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#4 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Emmi je napisao/la:slika
[smileyheartbounceqy7.gif]

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#6 Post Postao/la nnejra »

Mislim da bi svi odrasli Bosanci i Hercegovci trebali otići da posjete Potočare i da im se ta slika ureže u sjećanje kako nikada ne bi zaboravili šta se desilo u BiH u proteklom ratu. Ja isto nisam bila, jer nisam još uvijek spremna vidjeti toliko tuge na jednom mjestu. Nadam se da ću ubrzo smoći snage i otići da odam počast svim ubijenim .

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#9 Post Postao/la srebrni »

prenio bih rijeci ef. Cerica "Ako želimo spriječiti budući genocid moramo duboko proučiti psihologiju počinitelja kao i ravnodušnost onih koji su gledali genocid".

i pitam se evo je li ima neko ko moze da prouci psihologiju "pocinitelja" , bar ovog naseg u komsiluku...tesko da ima neko


Moja _naša je dužnost da pamtim_o šta se desilo i da ne dozvolim_o da nam se ponovo desi

Svaku rijec koju bih uputio majkama..sestrama ..djeci Srebrenice smatram nedovoljno velikom da ublazi njihovu bol i ojaca dusu ranjenu , jedino bih porucio da sam i ja sa njima SREBRENICA i da nikad ne mogu oprostiti ili ne daj Boze pokusat zaboravit

danas sam mnogo tuzan
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#10 Post Postao/la Emmi »

slika
slika

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#11 Post Postao/la ekrankaa »

http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#12 Post Postao/la mrki62 »

nnejra je napisao/la:Mislim da bi svi odrasli Bosanci i Hercegovci trebali otići da posjete Potočare i da im se ta slika ureže u sjećanje kako nikada ne bi zaboravili šta se desilo u BiH u proteklom ratu. Ja isto nisam bila, jer nisam još uvijek spremna vidjeti toliko tuge na jednom mjestu. Nadam se da ću ubrzo smoći snage i otići da odam počast svim ubijenim .
Svo ovo vrijeme , od kada sam po forumima ja čekam , čekam ,............... da neko pomene to podvučeno al ne neko kao ti , već od političkih vođa.
Sve ove godine se dešavaju greške u favoriziranju tog nemilog događaja.
Pitam se , šta bi bilo , kad bi bilo ,................ šta bi bilo kad bi od samog početka genocida prezentirano u javnost , da je tamo izvršen genocid na Bosance i Hercegovce ?!!!!
Genocid je izvršen na građane Srebrenice i okoline, na državljane BiH i stanovnike tih krajeva i tu vijest plasirati u svjetsku javnost a ne plasirati i favorizirati neku etničku grupu i svo vrijeme se favorizira etnička pripadnost a nikako da se svijetu objasni da su stradali ljudi, već svo vrijeme se kroz žrtve propagira etnička podjela.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#14 Post Postao/la mrki62 »

slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: 11. juli = Srebrenica/Potocari

#15 Post Postao/la Bausstelac »

mrki62 je napisao/la: Genocid je izvršen na građane Srebrenice i okoline, na državljane BiH i stanovnike tih krajeva i tu vijest plasirati u svjetsku javnost a ne plasirati i favorizirati neku etničku grupu i svo vrijeme se favorizira etnička pripadnost a nikako da se svijetu objasni da su stradali ljudi, već svo vrijeme se kroz žrtve propagira etnička podjela.

Genocid je izvrsen na Muslimanske gradjane Srebrenice i okoline,na Muslimanske drzavljane BIH,izvrsili su ga Srbi koji su krscanske vjere,i izvrsili su ga u ime srbstva i ime krscanstva.
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Odgovori