Odnosi poslodavca i uposlenika

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Odnosi poslodavca i uposlenika

#1 Post Postao/la beca »

Nekad je bilo drukčije vrijeme...stariji će ljudi vjerovatno potvrditi, oni koji su radili prije rata u firmi, da su imali nad glavom šefa i da je ta osoba bila zdravog razuma, da se radilo pošteno, ali se moglo uzeti i bolovanje i odmor i sve što zatreba "insanu", a normalno je...

Danas sam čula priču da je ovih dana u Sarajevu umro momak, da je danima imao temperaturu, a kako je radio kod privatnika, nije mogao uzeti slobodan dan, radio je do zadnjeg daha...radio je na utovaru u jednoj firmi, kažu da su mu unutarnji organi haman izgorjeli od temperature, spasa mu nije bilo....

Poznajem mnogo mladih ljudi u Sarajevu i nikoga nisam srela ili čula, da radi kod privatnika, pa čak i u državnoj firmi, a da je zadovoljan....danas ima sto šefova, direktor vodi poslove koje bi trebao raditi tim ljudi, sve da bi se uštedjelo na novcu, radnici se iskorištavaju, ako pitaju za godišnji, platu, slobodan dan ili bolovanje prijeti im se otkazom!! Usuđujem se reći da je ovo najbliža veza sa robovlasništvom, jer svi ti poslodavci svjesni su kakvo je vrijeme došlo i koliko posao znači-iskorištavaju ljude koji za njih rade više nego maksimalno...

Mislite li da će ovo proći i kada?

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#2 Post Postao/la mrki62 »

I žalosno i tužno.
Toga će svakim danom biti sve više i više a narod trpi i šuti - što je najžalosnije i najgore.
Vi dobro znate moj stav , dobro me znate kakav sam i ovdje ću biti onakav kakvog me poznajete.
Bivši sistem je svakako bolji bio i to za cca 60 % od ovog.
Ok, vladali su komunisti al ti komunisti su bili odgajani u solidarnom duhu.
Mogu se pohvaliti sa tim,da sam radio i u bivšem sistemu a radim i u sadašnjem ( imam par mjeseci preko 30 godina radnog staža ) .
Dakle, imam iskustva iz oba sistema a ja ću se pozabaviti prijašnjim sistemom.
Nije bilo firme a da nije bio sindikat u toj firmi i predstavnici sindkikata su redovno imali sastanke sa direktorom firme i direktor je čak naputke davao sindikatu šta i kako, da bi se olakšalo radniku , da bi lakše preživio i omogućio svojoj porodici normalnu egzistenciju.
Postojali su uslovi za rad, koji su se morali ispoštovati - dakle, zaštita na radu, pravo do odmora, bolovanja , bilo kakve pomoći itd itd.
Ljudi su imali spram danas male pate al je kupna moć bila jaka.
Jaka u smislu, da se je od plate moglo komotno obitelj preživjeti , mnogobrojnu djecu školovati i kuću praviti .
Jesam li Å¡ta zaboravio, slagao ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#3 Post Postao/la beca »

mrki62 je napisao/la: Nije bilo firme a da nije bio sindikat u toj firmi i predstavnici sindkikata su redovno imali sastanke sa direktorom firme i direktor je čak naputke davao sindikatu šta i kako, da bi se olakšalo radniku , da bi lakše preživio i omogućio svojoj porodici normalnu egzistenciju.
Postojali su uslovi za rad, koji su se morali ispoštovati - dakle, zaštita na radu, pravo do odmora, bolovanja , bilo kakve pomoći itd itd.
Ljudi su imali spram danas male pate al je kupna moć bila jaka.
Jaka u smislu, da se je od plate moglo komotno obitelj preživjeti , mnogobrojnu djecu školovati i kuću praviti .
Jesam li Å¡ta zaboravio, slagao ?
Tako kažu i moji roditelji...
Subote i nedjelje su bile slobodne, znalo se kad se radi, a kad je praznik, a ne kao danas...
a plate - posebna priča! svi su ljudi radili i pravili kuće, kupovali namještaj, oblačili se u robnim kućama...a danas onaj ko ima recimo relativno solidnu platu i ima dvoje djece, mora sastavljati kraj sa krajem i to jedva!

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#4 Post Postao/la nella26 »

Tako će biti sve dok su papci nadređeni, u koliko hoćeš slučajeva gazda je neka seljačina koja je čuvale volove i ovce na selu koje ne postoji ni na jednoj karti, u ratu pobjegao vani zaradio malo para i došao ovdje da se dokaže, u boljem slučaju dođe iz takvih pripizdića i završi fakultet po svaku cijenu i onda ufursati jer kompleksi prorade.
Narod je kriv najviše, jer prvenstveno sve polazi od vladajućih stranaka a narod za iste glasa, jer i pored ovakvih problema kod privatnika ništa nije bolje ni u državnim firmama.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#5 Post Postao/la mrki62 »

nella26 je napisao/la: Narod je kriv najviše, jer prvenstveno sve polazi od vladajućih stranaka a narod za iste glasa, jer i pored ovakvih problema kod privatnika ništa nije bolje ni u državnim firmama.
Da, narod je taj ,koji uzastopno glasa za tobože nekakvog svog i to jednako kao po nekakvom kalupu a kad mu taj svoj "uvali" onda narod stisne zube i trpi,trpi,trpi,......... jer je eto "naš" i tobože se lakše trpi.
Prije je u većini slučajeva samo muž radio a žena je bila kod kuće uz djecu i opet se je sve moglo.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#6 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

Svako jutro se zahvalim Bogu što mi je otvorio oči i dao mi to što imam,radio sam prije kod privatnika dugi niz godina ,i nikad više sa ovom pameti....sad sam.. sam svoj gazda prezadovoljan sam Bože podrži. [thumbup.gif]
slikaslikaslika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#7 Post Postao/la beca »

PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Svako jutro se zahvalim Bogu što mi je otvorio oči i dao mi to što imam,radio sam prije kod privatnika dugi niz godina ,i nikad više sa ovom pameti....sad sam.. sam svoj gazda prezadovoljan sam Bože podrži. [thumbup.gif]
svaka čast, ali ne mogu biti svi gazde...
poslodavci su svjesni koliko je svima posao važan, jer danas je teže sačuvati posao nego naći novi...

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#8 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

Znam...biće bolje zar..poslije muke uvjek dođe selamet
slikaslikaslika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#9 Post Postao/la beca »

PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Znam...biće bolje zar..poslije muke uvjek dođe selamet
nadam se da će to makar naša djeca dočekati...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#11 Post Postao/la beca »

E svaka mu čast!!
Mora da ima stotine grijeha na duši, pa ih ovime nastoji izbalansirati :lol:

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Odnosi poslodavca i uposlenika

#12 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

beca je napisao/la:
PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Znam...biće bolje zar..poslije muke uvjek dođe selamet
nadam se da će to makar naša djeca dočekati...
Mi im moramo osigurati bolju budućnost,jer oni dok se snađu prođe im život isto kao što je nama mladost prošla... [huh.gif] Bez povlačenja bez predaje [Happy.gif]
slikaslikaslika

Odgovori