Ocuvanje identiteta

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Ocuvanje identiteta

#106 Post Postao/la pasa74 »

druze iz Voza,mislim da si pobrkao stvar,Mehmed nije arapsko nego Tursko ime i nevidim razlog zasto vjera i tradicija nemogu biti usko vezani...mislim da ti na vecini slicnih tema zagovaras,kako vi to volite reci "izvorni islam"koji zagovara radikalniji pristup zivotu muslimana...mislim da pojedinci misle da kada puste bradu i obuku one kratke hlace i haljine,po sistemu automatizma postaje veci vjernik ili ti musliman...ja sam za vijeru i dzamiju ali u skladu sa bosanskim obicajima i tradicijom nikako u ovom "vehabijskom"obliku koji ti zagovaras...i uz gred da ti kazem,Zmaj je bio u pravu,ovaj pokret je imao sjediste u velikoj britniji i finansira ga vlada v.britanije....
xxx...

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Ocuvanje identiteta

#107 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

pasa74 je napisao/la:druze iz Voza,mislim da si pobrkao stvar,Mehmed nije arapsko nego Tursko ime i nevidim razlog zasto vjera i tradicija nemogu biti usko vezani...mislim da ti na vecini slicnih tema zagovaras,kako vi to volite reci "izvorni islam"koji zagovara radikalniji pristup zivotu muslimana...mislim da pojedinci misle da kada puste bradu i obuku one kratke hlace i haljine,po sistemu automatizma postaje veci vjernik ili ti musliman...ja sam za vijeru i dzamiju ali u skladu sa bosanskim obicajima i tradicijom nikako u ovom "vehabijskom"obliku koji ti zagovaras...i uz gred da ti kazem,Zmaj je bio u pravu,ovaj pokret je imao sjediste u velikoj britniji i finansira ga vlada v.britanije....
U svakom slucaju nije bosansko,a ostala koja sam naveo sigurno jesu arapska.Izvorni islam nije "vehabizam" i ja ne zagovaram bradu vec ideje i rijesenja koje Islam pruza,ne samo bosnjacima vec cijelom svijetu dokazujuci svoju univerzalnost.Tradicija i vijera se moraju razgranicavati,jer Kuran a samim time i Islam jeste dosao kao zadnja objava da ocisti vijeru od nepotrebnog ljudskog uplitanja i dodavanja kojekakvih "dobronamjernih korekcija"

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Ocuvanje identiteta

#108 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Da ti Pasa navedem jos koji primjer,mozda ti bude jasnije.Biblija je Bozija knjiga ali uz duzno postovanje slijedbenicima te Knjige,u mnogome je izmjenjena ljudskim uticajem i vecina krsana danas svoju vijeru dozivljava cisto tradicionalno pa je Kuran objavljen i iz tog razloga i upozorio na pogreske koje su uradili.Tradicija moze biti i zlonamjerna i neprimjetno se u ljude uvuci pod pojmom vijere za vrlo kratko vrijeme.Npr nije zlonamijerno promijeniti ime Ibrahim u Abraham radi lakseg izgovora drugim narodima,ali jeste zlonamjerno izbaciti dio Biblije u kojem se kaze "Ja sam Isaa(Isus)sin Merjemin i donosim vam radosnu vijest o Poslaniku koji ce doci poslije mene a zvat ce se Ahmed".Isto tako je zlonamijerno navikavati narod o OBAVEZI placanja hodza kojima je klanjanje 5 dnevnih namaza posao i to odlicno placen,doronamijerno je ucenje mevluda i vaz koji uz ramazan po dzamijama drze mualime,ali je zlonamijerno upozorenje od strane hodza "da i njih treba platiti"..ma milion je primjera koji dokazuju da se vijeri ne smije dodavati niti truncic [smile.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ocuvanje identiteta

#109 Post Postao/la mrki62 »

Čarobnjače, sve je to dio naše kulture i naših običaja i sasvim bezpotrebno je još uvlačiti nekakvu provehabijsku kulturu,koja unazaduje ionako unazaditu BiH
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Ocuvanje identiteta

#110 Post Postao/la Emmi »

slika



slika

identitet nas muslimanki
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ocuvanje identiteta

#111 Post Postao/la mrki62 »

kojih muslimanki ???
Jel Pakistana, Irana , Saudijske provehabijske Arabije ????
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Ocuvanje identiteta

#112 Post Postao/la Emmi »

mrki62 je napisao/la:kojih muslimanki ???
Jel Pakistana, Irana , Saudijske provehabijske Arabije ????


svih muslimanki nebitno iz koje su zemlje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ocuvanje identiteta

#113 Post Postao/la mrki62 »

Emmi je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:


svih muslimanki nebitno iz koje su zemlje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ti treba da već jednom počneš sa upoznavanjem islama i kroz spoznavanje ćeš shvatiti da sve muslimanke - većina nisu takve kake ih ti prezentuješ ovdje i svaka ama baš svaka zemlja/država ima svoje tradicionalne nošnje
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Ocuvanje identiteta

#114 Post Postao/la Emmi »

mrki62 je napisao/la:
Emmi je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:


svih muslimanki nebitno iz koje su zemlje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ti treba da već jednom počneš sa upoznavanjem islama i kroz spoznavanje ćeš shvatiti da sve muslimanke - većina nisu takve kake ih ti prezentuješ ovdje i svaka ama baš svaka zemlja/država ima svoje tradicionalne nošnje

mrki nisam ja izmislila taj identitet ili taj znak po cemu treba da se razlikuje muslimanka od ostalih zena........vec DRAGI ALLAH DZ.S. da budemo jasni,
ja da upoznam islam i da vidim da nisu muslimanke kakve ih ja prezentiram: procitaj ba recenicu i skontaj kakve veze ima islam sa tim sto sve muslimanke nepostuju propise..........aman
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ocuvanje identiteta

#115 Post Postao/la mrki62 »

Emmi je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
mrki nisam ja izmislila taj identitet ili taj znak po cemu treba da se razlikuje muslimanka od ostalih zena........vec DRAGI ALLAH DZ.S. da budemo jasni,
ja da upoznam islam i da vidim da nisu muslimanke kakve ih ja prezentiram: procitaj ba recenicu i skontaj kakve veze ima islam sa tim sto sve muslimanke nepostuju propise..........aman
Jel ti hoćeš reći da se na području ne poštuje islam ?
Nigdje ne piše to tvoje po čemu se trebaju razlikovati muslimanke od ostalih žena.
Ti s tim vehabijskim načinom vrijeđaš muslimanke u BiH a i šire.
Okani se vehabijskog shvatanja i tumačenja i vrati se islamu svojih prednika, nisi ti arapkinja - shvati već jednom.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Ocuvanje identiteta

#116 Post Postao/la Emmi »

mrki62 je napisao/la:
Emmi je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
mrki nisam ja izmislila taj identitet ili taj znak po cemu treba da se razlikuje muslimanka od ostalih zena........vec DRAGI ALLAH DZ.S. da budemo jasni,
ja da upoznam islam i da vidim da nisu muslimanke kakve ih ja prezentiram: procitaj ba recenicu i skontaj kakve veze ima islam sa tim sto sve muslimanke nepostuju propise..........aman
Jel ti hoćeš reći da se na području ne poštuje islam ?
Nigdje ne piše to tvoje po čemu se trebaju razlikovati muslimanke od ostalih žena.
Ti s tim vehabijskim načinom vrijeđaš muslimanke u BiH a i šire.
Okani se vehabijskog shvatanja i tumačenja i vrati se islamu svojih prednika, nisi ti arapkinja - shvati već jednom.
kojem ba podrucju, zar je ono sto stoji u svetom kur'anu za tebe vehabizam...... ti nikada nisi citao kur'an bolan ili ako si citao nikada nisi shvatio sta pise u toj svetoj knjizi ............hijjab je mrki farz tj. duznost svakoj muminki da ga nosi baaaaaaaaa.

A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi ista, osim onoga sto je ocevidno i neka vela svoja spuste na grudi svoje;...” (En-Nur 31)
Uzviseni kaze:”O Vjerovjesnice, reci zenama svojim, i kcerima svojim, i zenama vjernika, neka spuste haljine svoje niza se. Tako ce se najlakse prepoznavati pa nece napastovane biti. A Allah prasta i samilostan je.” (El - Ahzab, 59)
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ocuvanje identiteta

#119 Post Postao/la mrki62 »

Emmi je napisao/la:
kojem ba podrucju, zar je ono sto stoji u svetom kur'anu za tebe vehabizam......
Potkrijepi te riječi, jer po tvojoj logici islamska zajednica sa našeg i Turskog područja ne znaju tefsiriti musaf
Emmi je napisao/la: ti nikada nisi citao kur'an bolan ili ako si citao nikada nisi shvatio sta pise u toj svetoj knjizi ............hijjab je mrki farz tj. duznost svakoj muminki da ga nosi baaaaaaaaa.
Pa ti ovdje javno iznesi taj dokaz,gdje jasno piše o hijabu al nemoj mi nekakve hadise miješati sa ajetima [muzikafo1.gif]
Emmi je napisao/la: A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi ista, osim onoga sto je ocevidno i neka vela svoja spuste na grudi svoje;...” (En-Nur 31)
Gdje ti je tu hijab ?
Emmi je napisao/la: Uzviseni kaze:”O Vjerovjesnice, reci zenama svojim, i kcerima svojim, i zenama vjernika, neka spuste haljine svoje niza se. Tako ce se najlakse prepoznavati pa nece napastovane biti. A Allah prasta i samilostan je.” (El - Ahzab, 59)
Reci , naredi ili objasni a tumači svaka pravna škola po svoje a u svijetu su 4 pravne škole ( mezhebi ), koji su učitelji takvim kao što si ti ili ja .
Jer ti ili ja nismo ovlašteni za tako velike riječi - kao što je tefsiriti Kur`an !!!!!!!!!!

Još jednom, okani se provehabijskog tumačenja islama, skrenula si i to skroz
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Ocuvanje identiteta

#120 Post Postao/la Emmi »

mrki62 je napisao/la:
Emmi je napisao/la:
kojem ba podrucju, zar je ono sto stoji u svetom kur'anu za tebe vehabizam......
Potkrijepi te riječi, jer po tvojoj logici islamska zajednica sa našeg i Turskog područja ne znaju tefsiriti musaf
Emmi je napisao/la: ti nikada nisi citao kur'an bolan ili ako si citao nikada nisi shvatio sta pise u toj svetoj knjizi ............hijjab je mrki farz tj. duznost svakoj muminki da ga nosi baaaaaaaaa.
Pa ti ovdje javno iznesi taj dokaz,gdje jasno piše o hijabu al nemoj mi nekakve hadise miješati sa ajetima [muzikafo1.gif]
Emmi je napisao/la: A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi ista, osim onoga sto je ocevidno i neka vela svoja spuste na grudi svoje;...” (En-Nur 31)
Gdje ti je tu hijab ?
Emmi je napisao/la: Uzviseni kaze:”O Vjerovjesnice, reci zenama svojim, i kcerima svojim, i zenama vjernika, neka spuste haljine svoje niza se. Tako ce se najlakse prepoznavati pa nece napastovane biti. A Allah prasta i samilostan je.” (El - Ahzab, 59)
Reci , naredi ili objasni a tumači svaka pravna škola po svoje a u svijetu su 4 pravne škole ( mezhebi ), koji su učitelji takvim kao što si ti ili ja .
Jer ti ili ja nismo ovlašteni za tako velike riječi - kao što je tefsiriti Kur`an !!!!!!!!!!

Još jednom, okani se provehabijskog tumačenja islama, skrenula si i to skroz
ma ja mislim da ti nemas pojma baaaaaaa izvini al tako je
slika

Odgovori