Vjeronauka u vrtice....???

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#121 Post Postao/la JAS »

E da...sad se potpuno slazem sa ovim.. [eusa_clap.gif]

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#122 Post Postao/la andro »

Moje misljenje po pitanju vjeronauke u vrticima pa dotacu se i skola je da je to apsolutno najveci promasaj kada su u pitanju djeca pa i roditelji . O vrticima suvisno je i komentarisati za djecu koja se malte ne jos ne znaju ni igrati kako treba a da ne pricam o ucenju vjeronauke. A mislim da bi to bilo i neizvodivo u nekim sredinama konkretno u gradu u kojem ja zivim jer bi onda morao svaki vrtic da zaposli nekoliko vjeroucitelja . a tu se postavlja pitanje koliko bi realno isti imali posla i da li bi bili placeni za nesto sto isti i ne bi radili u obimu koji bi trebali barem kada su vrtici u pitanju . Takodje istoga sam misljenja i za skole . Mislim da ni tu nije mjesto da se uci vjeronauka jer za to postoje ustanove koje su i napravljene i adekvatne za ucenje vjeronauke i prakticno i teoretski . Evo konkretno situacija u skolama u kojoj postoji vjeronauka
desava se da je ista tj. cas negdje u sredini nastave i naravno djeca koja ne idu na isti u tom periodu lutaju gradom , sta mislite sta ista mogu eventualno uraditi u tom periodu dok su za roditelje oni u skoli. Ili primjer koji je 100 % istinit. recimo u katolickom Å k. centru postoji vjeronauka koju djeca pohadjaju i koju predaju vjeroucitelji adekvatni i sa zavrsenim filozofskim fakultetom . E sada , djeca koja se trebaju pricestiti ili krizmati ( obredi u katolicizmu ) opet moraju ici u crkvu na vjeronauku jer svecenici ne priznaju vjeronauku iz skole . Apsurd . Dao sam taj primjer a cuo sam iz pouzdanih izvora da je takvih primjera u svim vjerskim institucijama . Zagovornik sam da vjeronauku treba upraznjavati i da joj je mjesto u vjerskim objektima a ne dozvoliti da se djeca medjusobno u skolama zigosu , zar nam nije vec dovoljno u ovoj drzavi vjerske i nacionalne netrepeljivosti .
slika
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#123 Post Postao/la Emmi »

meni je prerano da u vrtic uvedu vjeronauku......ja svoje djete ucim kod kuce pomalo da zna da se Allahu dz. s. pomoli i da zna da Allah dz.s.postoji polako ga uvodim u vjeru .....ali kako sam vec rekla pomalo........a kad bude naucio da cita i da pise onda bih voljela recimo da ide kao sto sam ja isla u mejtef/mekteb, da skola bude kao sto je pre bilo a da posle recimo kod nas je bilo subotom da se ide u mejtef.......
slika

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#124 Post Postao/la nnejra »

Ja sam protiv uvođenja vjeronauke u vrtiće. To su još uvijek mala djeca, koju ne bi trebali opterećivati pitanjima čije odgovore ne mogu da shvate. Dužnost je roditelja da svoju djecu uče osnovama vjere, pa tako ne treba prebacivati tu obavezu na vrtić. Ja sam čak i protiv uvođenja vjeronauke u škole. Mislim da je vjera privatna stvar i da treba o vjeri učiti u mejtefima , a u školi o religijama. U školi bi trebali naučiti o različitostima u tom pogledu, a na roditeljima i vjerskim institucijama je obaveza da uče mlađe naraštaje vjeri . Ja sam sama tako učila i mislim da je tako najbolje, škola i vrtići bi trebali da nas uče od malena o moralnim vrijednostima i da nam pruže znanja iz različitih grana nauke, a ostaviti crkvama i džamijama da nas uče o našoj vjeri, u teoretskom i praktičnom pogledu.

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#125 Post Postao/la Bausstelac »

JAS je napisao/la:Verovatno si u pravu....ali bre deca su to...sta ima veze ako se prica o deda mrazu????
Mislim, kazem, postujem ja sve to, al ono....ko ne voli deda mraza??
Djeda Mraz tj Sveti Nikola (Nikolas) potiče iz ranog kršćanstva i nastao je po liku sveštenika Nikolasa koji je u 4. vijeku živio na teritoriji današnje Turske. Njegova najpoznatija dobra djela vezana su za davanje novca siromašnima, a prije svega snabdijevanje siromašnih djevojaka mirazom, kako bi mogle da se udaju.
U pravoslavnoj kulturi Sveti Nikola predstavlja sveca zaštitnika mornara, strijelaca, trgovaca, studenata i djece.


Zbog ovog za vas krscane nema veze ako se slavi Djeda Mraz,jer je to dio vase kulture.Nekim Muslimanima mozda nesmeta,ali meni Bogami smeta da moje djete od malena uci o stvarima koji su u mojoj Vjeri zabrannjeni.Da je taj Djeda Mraz bio Musliman i nosio neko od imena Muhamed,Omer,Alija ubjedjen sam da ga vecina krscana nebi prihvatila kao takvog.

Opšte poznata stvar je da u islamu nema svetaca niti posrednika između ljudi i Boga, to je jedna od vrsta širka (mnogoboštva). Druga vrsta širka je smatranje da mrtvi mogu donositi poklone ili opskrbu, a treća vrsta je dova (molba, molitva) i trženje od takvih, kao što mnogi podučavaju svoju djecu da traže od Djeda Mraza i da im on ispunjava želje. Muslimani se mole jedino Allahu i samo od njega pomoći i opskrbu traže.
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#126 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la: Djeda Mraz tj Sveti Nikola (Nikolas) potiče iz ranog kršćanstva i nastao je po liku sveštenika Nikolasa koji je u 4. vijeku živio na teritoriji današnje Turske. Njegova najpoznatija dobra djela vezana su za davanje novca siromašnima, a prije svega snabdijevanje siromašnih djevojaka mirazom, kako bi mogle da se udaju.
U pravoslavnoj kulturi Sveti Nikola predstavlja sveca zaštitnika mornara, strijelaca, trgovaca, studenata i djece.
Djed mraz i Sveti Nikola su dva različita pojma .
Sveti Nikola je s početka Prosinca/Decembra a Djed mraz na kraju Prosinca/Decembra.
Sveti Nikola je zaštitnik siromašnih i to je danas u praksi , kad se djeca daruju , primjerice u Sloveniji se kaže Sveti Miklavž, dok je djed mraz produkt nevjernika i nikako kršćana.
Čak i tvoj opis daje jasan utisak da je Sveti Nikola zaštitnik ljudi a ne pripadnika ove ili one vjere.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#127 Post Postao/la Bausstelac »

mrki62 je napisao/la:
Bausstelac je napisao/la: Djeda Mraz tj Sveti Nikola (Nikolas) potiče iz ranog kršćanstva i nastao je po liku sveštenika Nikolasa koji je u 4. vijeku živio na teritoriji današnje Turske. Njegova najpoznatija dobra djela vezana su za davanje novca siromašnima, a prije svega snabdijevanje siromašnih djevojaka mirazom, kako bi mogle da se udaju.
U pravoslavnoj kulturi Sveti Nikola predstavlja sveca zaštitnika mornara, strijelaca, trgovaca, studenata i djece.
Djed mraz i Sveti Nikola su dva različita pojma .
Ovo sto ti kazes cak netvrde ni krscani.Naravno da je to jedna te ista osoba.

Danasnja verzija Djeda Mraza potice iz "stvarne "osobe svetog Nikole koji je bio poznat Biskup u svoje vrijeme.

Sto se tice tih datuma sto si naveo.U Engleskoj je proslava dana Svetog Nikole zabranjena kada je Henri VIII osnovao crkvu Engleske. Slavlje se nastavilo kasnije, kada se Kraljica Viktorija udala za njemačkog princa Alberta, ali je Sveti Nikola preimenovan u Oca Božića i pojavio se uoči Božića, 24.decembra, a ne 6.decembra kako je prvobitno slavljen. Zapadna tradicija Deda Mraza preuzeta je iz izmijenjene engleske verzije.
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#128 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:


Ovo sto ti kazes cak netvrde ni krscani.Naravno da je to jedna te ista osoba.

Danasnja verzija Djeda Mraza potice iz "stvarne "osobe svetog Nikole koji je bio poznat Biskup u svoje vrijeme.

Sto se tice tih datuma sto si naveo.U Engleskoj je proslava dana Svetog Nikole zabranjena kada je Henri VIII osnovao crkvu Engleske. Slavlje se nastavilo kasnije, kada se Kraljica Viktorija udala za njemačkog princa Alberta, ali je Sveti Nikola preimenovan u Oca Božića i pojavio se uoči Božića, 24.decembra, a ne 6.decembra kako je prvobitno slavljen. Zapadna tradicija Deda Mraza preuzeta je iz izmijenjene engleske verzije.
Sveti Nikola je upravo onako kao što sam naveo, primjer su ti Hrvatska, Slovenija, Austrija, Njemačka, Italija a Engleska, pa oni su anglokalikanci i nemaju nikakve veze sa ostalima, jer oni ne priznaju ni Papu.
Upamti ; Sveti Nikola, djed Božićnjak i Djed mraz NISU jedna te ista osoba i nemaju veze između se.
Zadnja izmjena: mrki62, dana/u 26 Dec 2010 09:46, ukupno mijenjano 1 put.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#129 Post Postao/la Bausstelac »

Nemam sta upamtiti mrki.To je istina o njemu svidjelo se tebi ili ne [icon_wave.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#130 Post Postao/la grga »

Bausstelac je napisao/la:Nemam sta upamtiti mrki.To je istina o njemu svidjelo se tebi ili ne [icon_wave.gif]
Svašta,griješiš ovaj put...Sv.Nikola i Djed mraz nidu isto...

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#131 Post Postao/la Bausstelac »

Ok Grga i mrki.

Hajte nam onda objasnite vi odakle potice legenda Djede Mraza.

Usput da se puno nemucite evo vam procitajte sta pise u Vikipediji

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Де ... €Ð°Ð·
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#132 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:Ok Grga i mrki.

Hajte nam onda objasnite vi odakle potice legenda Djede Mraza.

Usput da se puno nemucite evo vam procitajte sta pise u Vikipediji

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Де ... €Ð°Ð·
Vikipedija gor ili dol, al s početka decembra je Sveti Nikola , dok je djed mraz tek na kraju decembra i Sveti nikola je isključivo u religiozne svrhe namijenjen a za dokaz imaš na kalendaru sa imenima i idi na šesti decembar i tamo ćeš pronaći Svetog Nikolu ( važi za katolike ) , dok je djed mraz pojam za sebe i on kao takav samo može biti po uzoru Svetog Nikole a da je jedno te isto , to nije tako, jer ne možemo reći da je pasat i golf isto , mada su iste firme , pa tako nij jedno jedino auto različite firme ne možemo reći da je isto, mada su svi auti pravljeni po nekakvom uzoru.
Al ako već postavljaš vikipediju , evo ti još jedna malo realnija verzija http://wapedia.mobi/bs/Deda_mraz

A imaš i još jedan , malo jasniji, jer se tiče BiH http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/091215087
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#133 Post Postao/la Bausstelac »

mrki62 je napisao/la:dok je djed mraz pojam za sebe i on kao takav samo može biti po uzoru Svetog Nikole a da je jedno te isto , to nije tako, jer ne možemo reći da je pasat i golf isto
hahahha jaka ti komparacija nema sta [laugh.gif]

Pa naravno da Passat i Golf su obadvije vozila Volkswagena [smile.gif]

Samo mene cudi zasto se Vehabije bune........mislim Ima dugu bradu,podskracene pantalone,garant je problem crvena boja :lol:


Ali mrki posto stalno uzimas informacije sa tog sarajevo-x,evo ti onda tekst sa tog sajta.

"TKO JE SVETI NIKOLA"

Sada kada se već prašina lagano slegla nakon "Nikolinja", ajmo se još malo vratit' na tu temu. Vjerujem da svi znamo da Sveti Nikola nosi darove u dječje čižmice, ali...znamo li tko je zapravo bio Sveti Nikola?!

Sveti Nikola je svetac koji dolazi iz Male Azije. Bio je poznat po mudrosti i plemenitosti, a iz ljubavi prema ljudima prodao je sav svoj imutak i novac podijelio siromasima. Nakon što su mu krajem 11. stoljeća Talijani u Bariju sagradili crkvu, počelo se širiti njegovo štovanje. Kod nas Sveti Nikola stiže noć uoči 06.12 i puni čizmice darovima.

Sveti Nikola rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji u 3. stoljeću prije Krista. Roditelji dugo nisu imali djece pa su od Boga izmolili malog Nikolu. Već kao mali, Nikola je volio sve ljude. Nažalost, rano mu umiru roditelji pa ostaje sam u bogatstvu koje su mu ostavili.

Uvijek je vodio brigu o ljudima pa je pomagao siromašnom susjedu, ubacuje novce kroz prozor kako bi ovaj uspio udati kćeri. Uskoro Nikola postaje zaštitnik siromašnih. Odlazi u školu za svećenika u čemu ga vodi njegov stric biskup u gradu Miri. Upućuje ga na svetost i pobožnost.

Nikola postaje svećenik i želi širiti ljubav kakvu je Isus imao za svoju braću ljude. Uskoro mu umire stric pa su svi očekivali da će ga on naslijediti. Međutim, on pobjegne u Palestinu gdje je živio samačkim životom. Vratio se kad je umro stričev nasljednik i taj put postaje novi biskup. Od tada noći provodi moleći, a danju pomaže siromašnima šireći vjeru.

Činio je čuda. Poput Isusa je smirivao uzburkano more i postao zaštitnik mornara. Blagoslovom ozdravlja dijete pa ga nazivaju i zaštitnikom djece. Uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu. Iscrpljen pokorom i poslovima umire 06. prosinca 327. godine.

Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari. Sveti Nikola je shvaćao kako je jedini životni put čovjeka - ljubav prema Bogu i bližnjemu. S tom ljubavi je činio čuda i zbog nje je proglašen svetim.

Evo i jedna pripovijest vezana uz Svetog Nikolu.

"Sveti Nikola daruje susjeda"

U blizini roditeljske kuće sv. Nikole, živio je nekad bogat čovjek, koji je izgubivši carsku službu izgubio i sav imetak. Imao je tri kćeri koie su bile lijepe, ali ih nije mogao udati te je odlučio trgovati njihovom ljepotom i mladošću tako da nešto zaradi.

One su molile za spas svoje časti i poštenja. Sveti Nikola je nekako doznao za tu odluku nesavjesnog oca pa je uzeo vrećicu i napunio je dukatima, umotao u platno i potajno ubacio dukate kroz prozor. Kad je otac shvatio da ima dovoljno novaca da uda jednu kćer, to je i napravio, ali se onda isti slučaj dogodio i drugi i treći put.

Kad je ubacivao novac kroz dimnjak za najmlađu kćer, susjed ga je sustigao i prepoznao Nikolu. Nikola ga je zaklinjao da šuti o tom događaju, ali je otac razglasio u čitavom mjestu tu priču. Tako je Nikola postao prijatelj siromašnih.

Prema tom događaju raširila se tradicija Djeda Mraza na dimnjaku stavljanja poklona u čizmicu. Sveti Nikola odlučio je zlatnike spustiti kroz dimnjak, a budući da su se na ognjištu sušile čarape, upali su ravno u njih. Nakon toga tradicija se raširila po cijeloj Europi i Sjevernoj Americi, ali s različitim tumačenjima i nazivima. U Engleskoj je Saint Nicholas, u Njemačkoj Sinterklaas, u Poljskoj Mikula. Iz Nikoline tradicije, razvila se i tradicija Djeda Božićnjaka, koji se javlja za Božić.


Djed mraz je katolicki svetac, muslimani ga postuju ali ne i slave i uzdizu, to je logicno!
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#134 Post Postao/la mrki62 »

De ba jarane, možeš pisat šta hoćeš al Sveti Nikola nema veze sa djedom mrazom [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#135 Post Postao/la Bausstelac »

ko da je to tebi bitno,tebi nebi prestavljao problem ni krst staviti na celu [icon_ballbounce.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Odgovori