Multi-religijski brak!?!

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Multi-religijski brak!?!

#151 Post Postao/la dadooo_23 »

ako se dvoje istinski vole, problem im nece biti ni umrijeti jedno za drugo, a kamoli da se svadjaju oko toga kako ce dati djetetu ime ili kojoj ce religiji pripadati.

ljudi koji zive u multireligijskim brakovima i jos zive lijepo i u harmoniji, za mene su vjernici koji mogu biti uzor svakome.

kaze mrki, da pravi vjernici ne ulaze u multireligijske brakove.

uvijek kazem. razlikujte pravilno pojmove "religija" i "vjera"
to nisu iste stvari.
religija predstavlja skup propisa i sablona, a vjera je ono u nama! :wink:

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Multi-religijski brak!?!

#152 Post Postao/la selma24 »

Zavisi s kojeg stanovista gledas na zivot, koliko si religiozan, i sl.

Mislim da tvrdokorni musliman, krscanin ili jevrej nikad nece ni pomisliti na brak sa osobom koja pripada drugoj religiji (osim ako ta osoba nije spremna preci na religiju supruga/supruge).

Oni koji su vise fleksibilni u svojim religijskim shvatanjima, vjerovatno ce uci u takav brak. Eh sad, koliko ce taj brak biti sretan ovisi o mnogo faktora, od kojih je samo jedan pripadnost religiji. Religija moze biti kamen spoticanja u "mjesanom" braku, ali isto tako moze biti izvor novog znanja i iskustva. Primjer je bracni par iz Sarajeva, moji dobri prijatelji, on musliman a ona katolkinja. U njihovom domu se obiljezava i Bozic i Bajram, sina su uputili i u Islam i u Krscanstvo (a i druge religije), a cinove kao sto su krstenje ili sunet su ostavili na odluku sinu kada on bude smatrao da je dovoljno zreo i da je stekao dovoljno znanja o obje religije, kako bi on sam donio odluku na koji nacin zeli slijediti religiju u svom zivotu.

Ovaj gore primjer se moze slijediti samo u slucaju naravno da musliman ne smatra da je bogohuljenje to sto mu se u kuci obiljezava Bozic, ili da katolik ili pravoslavac ne smatraju bogohuljenjem sto mu se u kuci obiljezava Bajram. Isto vrijedi za sunet ili krstenje.
slika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Multi-religijski brak!?!

#153 Post Postao/la selma24 »

mrki62 je napisao/la:
Selma24 je napisao/la:Stupanje u brak sa drugom religijom sve je dobro dok je ljubav upitanju posle kratkog vremena dolazi do manjih problema ljubev pomalo odlazi ukraj a kada djeca pocnu da dolaze na svijet sa covjekom druge religije onda nastaju veliki problemi kako ce dijetu biti ime kojoj vjeri ce se okrenuti
Ovo što ću ja sad napisati,to vjerske vođe sakrivaju kao zmije noge [muzikafo1.gif]
Vjernika je 10 - 12 % ( na svijetu ) a svi ostali se samo deklarišu i o vjeri skoro pojma nemaju a kamo li da se drže vjere.
Pogledaj na zapadu , koliko je malo vjerskih objekata i uprkos tolikom malom broju vjerskih objekata OPET niđe vjernika, ma ni na vidiku [muzikafo1.gif]
Dalje, pravi vjernik nikad drugu vjeru neće uzeti za bračnog druga a to što ti opisuješ kao problem, to nisu problemi pravih vjernika već upravo deklarisanih ,koji ganjaju nekakve principe i samosvoje običaje .
Selma24 je napisao/la: i dolazi do svade i rastave braka i djeca ostaju bez jednog roditelja tada se upada u velike probleme idjeca imaju tezak zivot dobro otvorite oci kada stupate u brak [Happy.gif]
U sadašnje vrijeme su žene samostalne, imaju posao i recimo sređenu egsistenciju i samo luda žena može tolerisati mušku dominantnost i samo luda žena može se uvijek prilagađati muškom egoizmu, zato i postoji riječ kompromis, dogovor pa čak i socijalne ustanove - da se pomogne supružnicima.
Divim se današnjim ženama a žao mi žena prijašnjih vremena, kad se ama nizašta nisu pitale - vidio sam lični primjer svoje matere a i haman pa svih žena njene generacije.
Svaka čast ženama, koje su se udružile kroz FEMINIZAM ,......... link http://hr.wikipedia.org/wiki/Feminizam

PS. ja sam se inače s početka javljao na ovu temu al egoizam i kur.čeve navike u ljudi nosi svoje breme i teško je nekoga preko noći promijeniti ,........... mene je moja žena promijenila, čak mi dozvoli i da se qurvam [muzikafo1.gif]


Dobra ti onda zena svaka cast!! [icon_chuckel.gif] to je tvoje misljenje! Meni dosta bi jednog rastanka/razvoda .... ! Al ipak svako svoje zna!i ja postujem!
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Multi-religijski brak!?!

#154 Post Postao/la mrki62 »

pa ona i ja smo modernog shvatanja - jedom se živi [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Multi-religijski brak!?!

#155 Post Postao/la selma24 »

mrki62 je napisao/la:pa ona i ja smo modernog shvatanja - jedom se živi [muzikafo1.gif]



Za mene to nebi doslo u obzir nebitno sto se jednom zivi! [Happy.gif] modernog shvatanja hahahhaha haj eto bil ti mogo gledat da se ona s nekim....??ma de ba bi malo morgen!
slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Multi-religijski brak!?!

#156 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

ima osoba vole gledat kad im se žena sa drugim karinđa [laugh.gif]
slikaslikaslika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Multi-religijski brak!?!

#157 Post Postao/la selma24 »

PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:ima osoba vole gledat kad im se žena sa drugim karinđa [laugh.gif]

Ima znam,joj pirat de ba nemoj mi spominjat...nemogu zamislit da moj muz se sa nekom drugom...amam FUJJJJJJJ..odma bi ga .......! Nisam ja MODERNOG SHVATANJA..... [laugh.gif]
slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Multi-religijski brak!?!

#158 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

Selma24 je napisao/la:
PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:ima osoba vole gledat kad im se žena sa drugim karinđa [laugh.gif]

Ima znam,joj pirat de ba nemoj mi spominjat...nemogu zamislit da moj muz se sa nekom drugom...amam FUJJJJJJJ..odma bi ga .......!
Češkoj normala je bubat sa strane imat ljubavnika/cu tako rade on i ona a zajedno žive moderni svijet..... [laugh.gif]
slikaslikaslika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Multi-religijski brak!?!

#159 Post Postao/la selma24 »

PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:
Selma24 je napisao/la:
PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:ima osoba vole gledat kad im se žena sa drugim karinđa [laugh.gif]

Ima znam,joj pirat de ba nemoj mi spominjat...nemogu zamislit da moj muz se sa nekom drugom...amam FUJJJJJJJ..odma bi ga .......!
Češkoj normala je bubat sa strane imat ljubavnika/cu tako rade on i ona a zajedno žive moderni svijet..... [laugh.gif]


Ma moderni joj...fujjjjjjj ma haj nek se ....samo nikako to nemogu da razumim...ko selma nije moderna [laugh.gif]
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Multi-religijski brak!?!

#160 Post Postao/la mrki62 »

Selma24 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:pa ona i ja smo modernog shvatanja - jedom se živi [muzikafo1.gif]



Za mene to nebi doslo u obzir nebitno sto se jednom zivi! [Happy.gif] modernog shvatanja hahahhaha haj eto bil ti mogo gledat da se ona s nekim....??ma de ba bi malo morgen!
Čuj da ja gledam,..... niko ne priča o gledanju , taman posla da gledam ,......... imam ja preča posla - od gledanja :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Multi-religijski brak!?!

#161 Post Postao/la selma24 »

mrki62 je napisao/la:
Selma24 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:pa ona i ja smo modernog shvatanja - jedom se živi [muzikafo1.gif]



Za mene to nebi doslo u obzir nebitno sto se jednom zivi! [Happy.gif] modernog shvatanja hahahhaha haj eto bil ti mogo gledat da se ona s nekim....??ma de ba bi malo morgen!
Čuj da ja gledam,..... niko ne priča o gledanju , taman posla da gledam ,......... imam ja preča posla - od gledanja :lol:
Pa eto bil mogo to? da znas ona veceras ide sa njim a ti sjedi i cekaj dok se ona vrati?? auuuuu ja nebi mogla to ...
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Multi-religijski brak!?!

#162 Post Postao/la mrki62 »

Selma24 je napisao/la:
Pa eto bil mogo to? da znas ona veceras ide sa njim a ti sjedi i cekaj dok se ona vrati?? auuuuu ja nebi mogla to ...
E to je drugo , nema bil ja mogo,........ a kako naše žene sve ove godine čekaju kad će im čojk doći ?
Pitaš li se s kim se to naši čojkovi sastaju [mmmux2.gif]
Nema bil mogo, jer ono što se mora - nije teško :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Multi-religijski brak!?!

#163 Post Postao/la selma24 »

mrki62 je napisao/la:
Selma24 je napisao/la:
Pa eto bil mogo to? da znas ona veceras ide sa njim a ti sjedi i cekaj dok se ona vrati?? auuuuu ja nebi mogla to ...
E to je drugo , nema bil ja mogo,........ a kako naše žene sve ove godine čekaju kad će im čojk doći ?
Pitaš li se s kim se to naši čojkovi sastaju [mmmux2.gif]
Nema bil mogo, jer ono što se mora - nije teško :lol:


Jok ja samo moram umrijet al tako nesta ma jok samo ti pricaj mrki ako ja tebe spucam cccc [smileycrushhx9.gif]
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Multi-religijski brak!?!

#164 Post Postao/la mrki62 »

Haj ba , šta se sikiraš , voda sve opere [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Multi-religijski brak!?!

#165 Post Postao/la selma24 »

mrki62 je napisao/la:Haj ba , šta se sikiraš , voda sve opere [muzikafo1.gif]

cuj voda sve opere.... ma nema vode koja taj krijeh meni moze oprat...ccccc hooppettt ti meni....
slika

Odgovori