8. mart - Medjunarodni dan zena

Sve u vezi cestitanja priznanja rodjendana praznika zahvalnica
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#16 Post Postao/la nella26 »

Drage moje forumašice sretan Vam 8.mart i sve najbolje od srca Vam želim [icon_flower.gif]


Andro hvala za temu, i ostalim momcima također na čestitkama [smile.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#18 Post Postao/la paparaci »

Svim djevojkama i zenama sretan 8. mart! [icon_flower.gif]

Avatar
nermin01
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 2856
Pridružen/a: 29 Apr 2009 02:18
Lokacija: rudo-lim

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#19 Post Postao/la nermin01 »

sretan 8 mart [icon_flower.gif]
sreca je sto spavamo pod istim nebom,zato gdje god da si veceras podigni glavu i cut ces govor zvjezda
heej pa ti nekom nedostajes....

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#20 Post Postao/la mrki62 »

Drage moje dame :lol:
Svako dobro povodom Vašeg praznika.

Malo i vijesti povodom stogodišnjice :

Sto godina od početka obeležavnja 8. marta

slika

U utorak se navršava 100 godina od kada je 8. mart proglašen za praznik žena. Pre jednog veka, pripadnice lepšeg pola širom sveta podigle su glas i zatražile veća prava, bolje uslove života, rada i jednakost. Taj dan ustanovljen je za praznik žena na inicijativu liderke ženskog radničkog pokreta Klare Cetkin na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena socijalista u Kopenhagenu 8. marta 1910. godine. Godinu dana kasnije više miliona građana širom sveta tražilo je da žene dobiju pravo glasa, obrazovanja, pravo na rad, ali i mogućnost zauzimanja javnih položaja.



Praznik pripadnica lepšeg pola počeo je da se obeležava u znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i njujorški marš više od 15.000 žena godinu dana ranije, koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. Dan žena prvi put je obeležen 1911. godine u Austriji, Nemačkoj, Švarcarskoj i Danskoj, a tog dana je u tim zemljama više od milion žena i muškaraca prisustvovalo skupovima na kojima je zahtevano da žene glasaju na izborima, da im se omogući da zauzimaju javne položaje, da imaju pravo na rad i stručno obrazovanje... Demonstracije radnica održavale su se u skoro svim većim evropskim gradovima, svake godine do 1915. godine i širenja Prvog svetskog rata, a glavni zahtev tih marševa bio je da evropske zemlje konačno uvedu univerzalno pravo glasa. "Pravo glasa za žene ujediniće našu borbu za socijalizam", bio je slogan za koji se zalagala Cetkin.

U Srbiji se Dan žena obeležava od 1914. godine, a u utorak će, kao što je to bio slučaj i proteklih godina, biti obeležen nizom manifestacija u zemlji.

Sovjetska Rusija bila je prva država koja je 8. mart obeležila crvenim slovom u kalendaru 1917, a neradni dan postao je 1965. godine.

Interesantno je da se u Mozambiku Dan žena proslavlja 7. marta, kao znak sećanja na smrt nacionalne heroine i prve žene prvog predsednika te države Samore Mašela, Žozine Mašel, 1971. godine. U Južnoafričkoj republici, Dan žena obeležava se 9. avgusta, u znak sećanja na 1956. godinu, kada je nekoliko hiljada crnoputih žena organizovalo marš protiv režima u Pretoriji, koje su vlasti na surov način razbile. (Tanjug)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
tores
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2902
Pridružen/a: 08 Feb 2011 18:59

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#21 Post Postao/la tores »

drage forumasice SVE NAJBOLJE ZA VAS PRAZNIK OD SRCA
Privitak/ci
srecan8mart.jpg

Avatar
alyssa_27
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2766
Pridružen/a: 02 Nov 2008 11:46
Lokacija: u njegovom srcu ♥

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#22 Post Postao/la alyssa_27 »

sretan 8.mart svim zenama i mamama [icon_flower.gif] [icon_flower.gif]
slika
slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#23 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

sretan 8.mart svim zenama [icon_flower.gif] [smileycrushhx9.gif] [smile.gif]
slikaslikaslika

Avatar
gagano
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1867
Pridružen/a: 17 Jan 2011 23:19
Lokacija: dnevni boravak

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#24 Post Postao/la gagano »

slika
Ti si trag koji ne mogu izbrisati,ti si plamen koji ne mogu ugasiti, ti si bol koji ne mogu preboleti, ti si neko koga ću zauvek voleti!

salena
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 122
Pridružen/a: 12 Dec 2010 16:10

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#25 Post Postao/la salena »

[icon_flower.gif] Svim djevojkama,zenama, sestrama......zelim sve najjj od [smileyheartbounceqy7.gif] da nam svaki dan bude sretan [Happy.gif]
Život nema reprizu!!!

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: 8. mart - Međunarodni dan žena

#26 Post Postao/la Emmi »

i ja vam od srca zelim sretan 8. mart.............mada moram iskreno reci da kad pogledamo situaciju zena u svijetu da nam ovaj dan nije nista toliko pridonio, zene su jos uvjek zapostavljenje kako u politici, tako u drustvu itd.......jos uvjek su se zlostavljaju bilo ti psihicki, fizicki ili sexualno.........tako isto kao i radnika da za isti posao kao i muskarci dobivamo manju platu........odem i ja na muziku i slavim sa ostalima taj dan ali se zaista zapitam sta imam od toga? .
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: 8. mart - Medjunarodni dan zena

#27 Post Postao/la mrki62 »

Da neko ne misli kako je ovo praznik kojeg su komunisti izmislili [muzikafo1.gif]

Međunarodni dan žena (skraćeno Dan žena) obilježava se 8. ožujka svake godine. Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog spola. Prvi Dan žena je obilježen 28. veljače 1909. u SAD-u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Između ostalih važnih povijesnih događaja, njime se obilježava i požar u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku 1911. godine kada je poginulo preko 140 žena.

Dakle, drage moje žene, sve najbolje, ma gdje da ste :


slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: 8. mart - Medjunarodni dan zena

#28 Post Postao/la selma24 »

Mrki62 je napisao/la:
Dakle, drage moje žene, sve najbolje, ma gdje da ste :


slika
Mrkice, [thumbup.gif]
slika

Odgovori