Da li je batina iz raja izasla?

Poruka
Autor/ica
Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Dali je batina iz raja izasla?

#32 Post Postao/la Emmi »

Ja sam samo jednom svoje djete udarila i to sebi necu nikad oprostiti......Kako je zaplakao i pogledao me tako razocarano i tako tuzno uhhhh.......sramota me i da pisem ali eto desilo sta mogu, trudim se da sto vise pricam sa njim i da mu objasnjavam, jer osjetim kad si uzmem vremena da mu objasnim i kazem o cemu se radi da to stvarno zapamti i upotrebljava (jedino kad se radi oko tv onda hmmm zeznuta situacija)
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#34 Post Postao/la Emmi »

Deset razloga da ne udarite svoje dijete

slika

Često posežemo za udarcima jer ne znamo šta drugo učiniti u napadima bijesa. Ispadi bijesa znak su da roditelj ne zna šta radi, da je tako frustriran da ne može jasno razmišljati i (ili) da roditelj ima problema sa kontrolisanjem bijesa i svog ponašanja. Pa kako će onda podučiti dijete ispravnom ponašanju?! Djeca najviše, pogotovo mlađe dobi, uče oponašanjem. Mi smo mu primjer rješenja za životne probleme. Kako se mi nosimo sa frustracijama i kako reagujemo na njih ostavlja dubok uticaj na našu djecu.

Iako vjerski dozvoljeno, ali ne i preporučeno, udaranje kao oblik kažnjavanja treba da bude zadnja opcija, kada ništa drugo ne upali, i svakako ne treba da bude odgovor u afektu nego dobro promišljena i kontrolisana kazna. Udaranje odnosno fizičko kažnjavanje ostavlja duboke psihičke posljedice na dijete (nažalost nekad i fizičke pa govorimo o zlostavljanju a ne o kažnjavanju) pa bi prije nego pristupimo takvom vidu odgoja trebali da dobro razmislimo. Ja navodim samo neke razloge zašto ne udariti dijete, zašto je bolje potražiti alternativu:

1. Udarcima dijete učite udarati: djeca vole oponašati, pogoto ljude koje vole i poštuju. Doživljavaju kao ispravno sve što oni čine. Trebamo uvijek imati na umu da mi odgajamo nečijeg supruga ili ženu, oca ili majku. Iste disciplinske mjere koje mi provodimo s njima i oni će, u većini slučajeva, provoditi na svojoj djeci i bližnjima. Istraživanja su pokazala da djeca iz porodica u kojima se udaralo koriste agresiju za rješavanje sukoba kad odrastu.

2. Udarcima se umanjuje djetetova vrijednost: da bi se dijete dobro ponašalo ono se mora i osjećati dobro. Djetetova slika o sebi počiva na tome kako smatra da ga drugi, uz roditelje, doživljavaju. Batine zbog razbijene čaše izraz su naše ljutnje a dijete to shvata kao poruku:"Mama je ljuta na mene, Čaša je vrijednija od mene." Dijete uči ali ne ono što vi mislite. Ono uči da zaslužuje batine jer je loše. A loše dijete se i ponaša loše pa nas to tjera u začarani krug.

3. Udarcima se umanjuje roditeljska vrijednost: roditelji koji kontroliraju djecu udarcima ili ih na druge načine zlostavljaju često se i sami osjećaju manje vrijednima jer u dubini duše nisu zadovoljni načinom sprovođenja discipline. Osjećaju se bespomoćni. Česrto će udariti dijete iz očlaja jer ne znaju šta bi drugo učinili, no osjećaju se još bespomoćnijima kad primjete da to nema učinka. Udaranjem sedobiva bitka, ali ne i rat. Biti osoba sa autoritetom znači da vam se vjeruje i da vas se poštuje, a ne da se od vas strahuje. Trajni autoritet se ne može temeljiti na strahu. Poslanikov sunnet nam je i više nego dobar primjer za to.

4.Udarci mogu dovesti do zlostavljanja: kažnjavanje se može pojačati. Opasnost fizičkog kažnjavanja je prije svega u tome što vam se može učiniti da je vrijeme za jače oružje: dlan posne šaka, šiba postane kaiš, smotuljak novina postane drvena kašika... Ono što je počelo kao bezazleno pretvara se ,često, u zlostavljanje djeteta. Roditelji koji su programirani da "lupaju po guzi" počinju prelaziti na jače kazne. Prije svega zato što nisu naučili alternativna rješenja.

5. Udarci ne popravljaju ponašanje: puno puta smo čuli: "Što ga više udaram a on sve gori!" Znači, udaranjem se dječije ponašanje ne popravlja, nego pogoršava. Osnova za promicanje dobrog ponašanja je da dijete koje se osjeća dobro i prema kojem se postupa dobro i samo će se ponašati dobro. Udaranje potkopava taj princim. Dijete koje dobije batine osjeća se loše i to pokazuje svojim ponašanjem. Više batina = lošije ponašanje. Mi želimo da dijete zna da je napravilo loše (a ne da je ono loše), da mu bude žao zbog toga ali da i dalje vjeruje da je osoba koja vrijedi.

6. Udarci ne proizlaze iz sunneta: ne koristite sunnet i hadis o tjeranju djeteta na namaz pa makar i udaranjem kao izgovor. Hadis se odnosi na namaz a ne na svakodnevne životne situacije. Osim toga, da li ste igdje pročitali da je Poslanik, salallahu alejhi we selem, udario dijete!? Nije!!! Koristi je sve druge odgojne metode da bi odgojio, i preodgojio, najbolji narod na svijetu - svoje ashabe. Slijedimo Poslanikov, salallahu alejhi we selem, sunnet!!!

7. Udarci potiču ljutnju: i kod djece i kod roditelja. Djeca doživljavaju fizičku kaznu kao nepravdu. Vjerovatnije je da će se pobuniti protiv udaranja nego protiv neke druge tehnike odgoja. Zbog osjećaja nepravde dolazi do razvoja osjećaja poniženja. Kad kazna ponizi djecu ona se ili povuku ili pobune. Dok se može činiti da se dijete boji ponoviti ponašanje zbog udaranja, vjerovatnije je da se zapravo boji onog koji udara.

Najbolji način da se suzdržimo od impulsa udaranja je da u sebe ugradimo dva uvjerenja:1.nećemo udarati djecu 2. disciplinirat ćemo ih

8. Udarci prizivaju ružna osjećanja: ljudi se prisjećaju traumatičnih događaja više nego ugodnih. Udarci ostavljaju utisak i na tijelo i na dušu. Neugodno sjećanje na udarce može blokirati ugodna sjećanja.

9. Udarci imaju loše dugoročne posljedice: istraživanja su pokazala da udaranje može ostaviti dubblje i dugotrajnjije ožiljke od bridećeg crvenila na guzi. Istraživanja su pokazala da djeca koja su fizički kažnjavana/zlostavljana, postaju manje društvena, fizičko nasilje postaje za njih prihvačena norma kada postanu tinejdžeri, pokazuju više psihičkih smetnji, slabije napreduju u školi, često udaraju svoje potomke i bračne drugove, itd.

Dokazi protiv udaraca preovladavaju. Stotine istraživanja dovela su do zaključaka:
-što se dijete više fizički kažnjava, postat će agresivnije
-što se djecu više udara veća je vjerovatnoća da će i ona udarati svoju kad jednom postanu roditelji, a agresiju mogu prenijeti i na bračne drugove
-udarci siju sjeme kasnijeg nasilnog ponašanja
-udarci nisu učinkoviti

10. Udarci nisu učinkoviti: udaranje nema dobar učinak ni na dušu ni na tijelo, ni na dijete ni na roditelja a ni na društvo. Udaranje ne promiče lijepo ponašanje, stvara udaljenost između djece i roditelja i pridonosi nasilju u društvu. Ako udaranje nije način, trebamo tražiti alternative. Probajte u mnogobrojnim knjigama koje se nude na tržištu naći rješenje, naučite nove načine discipliniranja djeteta i razmislite malo bolje o sunnetu i prije svega o Kur'anskim porukama. Zaista, razgovor, razgovor i sve ostalo dolaze prije batine.

Molim Allaha dž.š. da nam pomogne u teškom zadatku odgajanja ummeta i da nas uputi na pravi put, i na djela s kojima će biti zadovoljan i od kojih ćemo imati koristi i na dunjaluku i na ahiretu. Amin!!!
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#35 Post Postao/la nella26 »

Da se ja pitasm uvela bih ponovo Å¡ipku u Å¡kolu [laugh.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#36 Post Postao/la paparaci »

:lol:

ovo me podsjeti na moje djetinjstvo, kad sam roditeljima pricao da ja svoju djecu necu nikad tuci - kazu "aha, neces!".

mislim da do ovih posljedica dolazi, sto je emmi iznijela, u slucaju da se na djeci izivljava. ja sam licno dobivao batine (u zdravoj mjeri) kao dijete i nisam izrastao u osobu koja je ovdje gore opisana. naravno da o svemu prvo s djetetom treba porazgovarati i na lijep nacin pokusati, ali mu isto tako treba skrenuti paznju na posljedice njegovog pogresnog djelovanja. znam, neki ce reci - treba mu zabraniti ovo ili ono, itd. - ali to ne pije uvijek vode. dijete mora znati za autoritet, za granice.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#37 Post Postao/la mrki62 »

paparaci je napisao/la: dijete mora znati za autoritet, za granice.
A za nešto tako nema univerzalnog recepta .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#38 Post Postao/la paparaci »

normalno da nema univerzalnog recepta. ne odrasta svako djete pod istim okolnostima, niti je svako djete isto. mnogo je faktora koji uticu na odgoj i razvoj djeteta.

Avatar
alyssa_27
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2766
Pridružen/a: 02 Nov 2008 11:46
Lokacija: u njegovom srcu ♥

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#39 Post Postao/la alyssa_27 »

"Da batina ista pomaze, volovi bi bili najpametniji na svjetu!"
nemam djecu jos, ali bih voljela da metodu batinanja izbjegnem i pronadjem neki drugi nacin da djete ubedim kako su neke stvari opasne...
"Sva su deca ista-nemoguca. Samo, neki roditelji prave pitanje od toga, a neki ne." I ovoga bih voljela da se setim, jednog dana...aBd!
slika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#40 Post Postao/la selma24 »

Batina je iz raja izasla davno zato sto tamo nije bila dobra! -eto ovo sve govori! [cool.gif]
A smatram da smo dovoljno pametni da djetetu mozemo na primjereniji nacin ukazati da nesto neradi dobro i da se treba ispraviti,a ne silom,jer ih tako samo ucimo da je nasilje uredu jer kao njih tuku oni koje najvise vole i oni koji njih najvise vole znaci da je tuci se uredu-zato netreba tuci djecu, ma ni malo po guzi, jer to njima nista neznaci i samo dajemo losu poruku i primjer! treba puno ljubiti i maziti svoju djecu i time im dajemo vlastiti primjer kakvi trebaju biti! Ja svog malog jos nikad ama bas nikad nisam udarila!!! [eusa_naughty.gif] [eusa_naughty.gif] mada moj mali i slusa sta se kaze nije da se hvalim nee ali je dijete ko bubica! [smileyheartbounceqy7.gif]
slika

lisko
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1160
Pridružen/a: 13 Okt 2009 16:08

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#41 Post Postao/la lisko »

ne treba tuci djecu samo pricati puno treba i savjetovati djeca od nas uce sta god mi uradimo djeca to kopiraju uglavnom pa kao sto kaze Selma uzor je bitan..nemam djece ali nebih da se tuku nicija djeca ..... [bihbq3.gif]

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#42 Post Postao/la selma24 »

lisko je napisao/la:ne treba tuci djecu samo pricati puno treba i savjetovati djeca od nas uce sta god mi uradimo djeca to kopiraju uglavnom pa kao sto kaze Selma uzor je bitan..nemam djece ali nebih da se tuku nicija djeca ..... [bihbq3.gif]

[evojele9.gif]
slika

Avatar
Hana76
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1547
Pridružen/a: 26 Jun 2011 20:24

Re: Da li je batina iz raja izasla?

#43 Post Postao/la Hana76 »

Odakle je batina dosla, neznam, al ispravno odgajanje djeteta od malena je jako bitno za roditelje, jer ako djetetu objasnimo sta je dobro, sta smije ili ne smije, kasnije kad dijete shvati a i pokusace na milion nacina da sprovede svoj nestasluk, vidjece da se neke stvari jendostavno ne smiju i ne mogu raditi. Treba puno truda, i strpljenja oko odgoja, ja kaznim dijete a batina nek ceka, a to znam po sebi da vise djeluje :)
Imam djecu i kad urade sto ne treba znaju sta ih ceka [icon_e_geek.gif]
Nisam stroga al za sve imaju granice [eusa_think.gif]
Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg
cvijeta na svijetu.

Odgovori