Islam

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#76 Post Postao/la mrki62 »

BiH: Obilježavanje rođenja Božijeg Poslanika Muhameda, a.s.

slika


Danas je 12. rebiul-evvel 1432. hidžretske godine – Dan rođenja Božijeg Poslanika Muhameda alejhiselam.

Posljednji Božiji poslanik rođen je u Mekki 20. aprila 571. godine od oca Abdullaha i majke Amine, iz plemena Kurejš. Medžlis Islamske zajednice jučer je poslije jacije namaza organizovao učenje mevluda u Carevoj džamiji. Danas u Gazi Husrev-begovoj džamiji poslije ikindije namaza bit će održana Centralna mevludska svečanost. Ovaj događaj se, inače, obilježava širom muslimanskog svijeta učenjem Kur'ana, mevluda i drugim sadržajima kojim se podjeća na Poslanikovo rođenje, život i njegovu poslaničku misiju.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Islam

#77 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

mrki62 je napisao/la:BiH: Obilježavanje rođenja Božijeg Poslanika Muhameda, a.s.

slika


Danas je 12. rebiul-evvel 1432. hidžretske godine – Dan rođenja Božijeg Poslanika Muhameda alejhiselam.

Posljednji Božiji poslanik rođen je u Mekki 20. aprila 571. godine od oca Abdullaha i majke Amine, iz plemena Kurejš. Medžlis Islamske zajednice jučer je poslije jacije namaza organizovao učenje mevluda u Carevoj džamiji. Danas u Gazi Husrev-begovoj džamiji poslije ikindije namaza bit će održana Centralna mevludska svečanost. Ovaj događaj se, inače, obilježava širom muslimanskog svijeta učenjem Kur'ana, mevluda i drugim sadržajima kojim se podjeća na Poslanikovo rođenje, život i njegovu poslaničku misiju.
Dobro si se sjetio [smile.gif] [evojele9.gif]
slikaslikaslika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Islam

#78 Post Postao/la selma24 »

mrki62 je napisao/la:BiH: Obilježavanje rođenja Božijeg Poslanika Muhameda, a.s.

slika


Danas je 12. rebiul-evvel 1432. hidžretske godine – Dan rođenja Božijeg Poslanika Muhameda alejhiselam.

Posljednji Božiji poslanik rođen je u Mekki 20. aprila 571. godine od oca Abdullaha i majke Amine, iz plemena Kurejš. Medžlis Islamske zajednice jučer je poslije jacije namaza organizovao učenje mevluda u Carevoj džamiji. Danas u Gazi Husrev-begovoj džamiji poslije ikindije namaza bit će održana Centralna mevludska svečanost. Ovaj događaj se, inače, obilježava širom muslimanskog svijeta učenjem Kur'ana, mevluda i drugim sadržajima kojim se podjeća na Poslanikovo rođenje, život i njegovu poslaničku misiju.

Mrki [evojele9.gif]
slika

Avatar
lile_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 104
Pridružen/a: 02 Sep 2011 13:04

Re: Islam

#79 Post Postao/la lile_at »

jako fin video kako bi se covjek trebao ponasati prema zeni........http://www.youtube.com/watch?v=Q3Ne1jyH ... re=related
slika slika

Avatar
lile_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 104
Pridružen/a: 02 Sep 2011 13:04

Re: Islam

#80 Post Postao/la lile_at »

Moje misljenje je tj ubjedjena sam u to da ovome svijetu i narodu treba Islam, vjera koja ima "strozije" zakone jer ljudi su da kazem bez obrazai ili mozda cak i naivni, lako se daju okrenuti prema losim stvarima......a u Islamu te Allah nepusta da se okrenes losem jer te 5 puta na dan vraca na namaz da te smiri, da te vrati ponovo na zemlju da neletis mislieci da si naj naj.........
kao drugo: prva je vjera koja je zastitila zene, koja je oslobodila robove krenuvsi samo od toga je dokaz da Islam nije extremna vjera vec vjera koja stiti ljude od zla i napasti.........
kao trece: krenuvsi od samog pocetka kada je Tevrat objavljen Musau a.s., Zebur Davudu a.s., Indzil a.s. i na kraju casni Kur'an Muhammadu a.s. je isto kao kad djeca krenu u skolu pa im skola svake godine daje nove knjige sa tezim zadatcima da bi oni shvatili i naucili.......tako je i nama Allah od samog pocetka polako slao casne Knjige da bi mi shvatili i primili Njegova naredjenja da bih sebi olaksali ovaj zivot na zemlji..........jer kako god smo napustili prvi nas svijet tj utrobu majke......pa dosli na ovaj svijet tako cemo preseliti i u onaj vjecni......
Dovoljno dokaza imamo da je Muhammad a.s. poslednji Boziji poslanik koji se i cesto u bibliji spominje .... recimo u Evandjelju (Johanes 16/12) stoji rijeci Isusa koje glase: "Ja vam imam dosta jos reci ali vi to nemozete jos ponijeti". sto bi logicno bilo da ce posle njega doci jos Neko ko ce nam prenijeti Allahove rijeci i upute.......a na to da se dovezem jos stoji u starom testamentu kapitel 5 vers 16: "Njegova su usta slatka, a to je Muhammadim, to je moj prijatelj i on je prijatan o vi kceri Jerusalema"........sto je cinjenica da se na hebrejskom jeziku zbog postovanja i respekta dodaje plural IM znaci Muhammad-IM...........itd. da nebih post bio predugacak halalite ako pogrijesi gdje ali sam htjela samo da ono sto mi jutros prvo pade na pamet podjelim s vama tj moje misljenje..........
slika slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#81 Post Postao/la mrki62 »

koja je oslobodila robove krenuvsi samo od toga je dokaz da Islam nije extremna vjera vec vjera koja stiti ljude od zla i napasti.........
Bio jednom jedan Muhamed a.s. i on je imao jednu ropkinju za ženu ( Marija ) ,...... bio jednom jedan rob Muhamedov a.s. , ime mu je bilo - čini mi se 'Mahran' toliko o tvom ubjeđenju a o robovima islam vjernike uči : "Alah je zabranio Raj sledećim grupama ljudi: alkoholičaru, odbjeglom robu, i onom koji je popustljiv uprkos lošim djelima koje čini njegova porodica"
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
lile_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 104
Pridružen/a: 02 Sep 2011 13:04

Re: Islam

#82 Post Postao/la lile_at »

Mrki62 je napisao/la:
koja je oslobodila robove krenuvsi samo od toga je dokaz da Islam nije extremna vjera vec vjera koja stiti ljude od zla i napasti.........
Bio jednom jedan Muhamed a.s. i on je imao jednu ropkinju za ženu ( Marija ) ,...... bio jednom jedan rob Muhamedov a.s. , ime mu je bilo - čini mi se 'Mahran' toliko o tvom ubjeđenju a o robovima islam vjernike uči : "Alah je zabranio Raj sledećim grupama ljudi: alkoholičaru, odbjeglom robu, i onom koji je popustljiv uprkos lošim djelima koje čini njegova porodica"



ja prvi put cujem da je Muhammad a.s. svoju zenu drzao kao ropkinju i da je bila od njega zarobljena, koliko ja znam da je ona bila ropkinja od bizantijskog namjesnika mukavkisa i poslata bila Muhammadu a.s. kao poklon koju je on oslobodio ropstva i uzeo za zenu i gdje je dobila ime majka pravovjernih i rodila mu sina Ibrahima i kada je Poslanik s.a.v.s umro da je se ona nikada iza njega nije udala ........a ja koliko znam da Allah dz.sh. i Muhammad a.s. nas tj narod u Kur'anu casnom naziva svojim robovima a ne ljude koje su ljudi za robili i napravili robovima.........

A ovo je za Mehrana kojeg ti nazivas robom Muhammada a.s.:

Mehran kaže:
Primjer onoga koji vidi čovjeka kako griješi pri klanjanju i ne opomene ga, je poput onoga koji vidi čovjeka koji spava, zmija mu se primakla, a on ga ne budi.

Mehran rekao je: ‘’Rob neće dostići stupanj bogobojaznosti sve dok ne bude svodio račun sa sobom više nego što ortak pazi na ortaka. Zato je rečeno da je nefs poput varljivog ortaka. Ako ga ne provjeravaš, on ode sa tvojim imetkom.’’

Ovo su rijeci Mehranove kada su njemu i ostalim Ashabima bila postavljana razna pitanja tako da bi ja izvukla iz ovih rijeci da je Merhan r.a. bio jedan od ashaba Muhammada a.s. ako se varam nek mi dragi Allah oprosti..........
slika slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#83 Post Postao/la mrki62 »

Ti i ja se možemo prepucavati godinama al postoje neke činjenice koje stoje nepromjenljive - pa ma koliko se ti trudila u tome.
Islam kao religija je jako teška za shvatiti i mnogi se zalijeću pa uveličavaju tu religiju - poput tebe a islam nije, ponavljam NIJE za nikakvo reklamiranje a još manje za uzduzanje kako je islam prava vjera i kako su u islamu pravovjerni a ostali nisu.
Pa kad već pominješ Mariju , meni je za oko zapelo ovo tvoje UZDIZANJE :
i uzeo za zenu i gdje je dobila ime majka pravovjernih i rodila mu sina Ibrahima
Kako može biti majka pravovjernih ??
Pa de se makar pozanimaj jel Marija ikada prešla na islam ??!!!
Šta je Muhamed a.s. rekao o tom djetetu Ibrahimu, koji je umro veoma mlad, šta je rekao u smislu ; da je poživio , ja bih oslobodio ,..........

Prouči malo život i djelo poslednjeg Pejgambera a.s.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
lile_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 104
Pridružen/a: 02 Sep 2011 13:04

Re: Islam

#84 Post Postao/la lile_at »

Mrki62 je napisao/la:Ti i ja se možemo prepucavati godinama al postoje neke činjenice koje stoje nepromjenljive - pa ma koliko se ti trudila u tome.
Islam kao religija je jako teška za shvatiti i mnogi se zalijeću pa uveličavaju tu religiju - poput tebe a islam nije, ponavljam NIJE za nikakvo reklamiranje a još manje za uzduzanje kako je islam prava vjera i kako su u islamu pravovjerni a ostali nisu.
Pa kad već pominješ Mariju , meni je za oko zapelo ovo tvoje UZDIZANJE :
i uzeo za zenu i gdje je dobila ime majka pravovjernih i rodila mu sina Ibrahima
Kako može biti majka pravovjernih ??
Pa de se makar pozanimaj jel Marija ikada prešla na islam ??!!!
Šta je Muhamed a.s. rekao o tom djetetu Ibrahimu, koji je umro veoma mlad, šta je rekao u smislu ; da je poživio , ja bih oslobodio ,..........

Prouči malo život i djelo poslednjeg Pejgambera a.s.

Siru Muhammada s.a.v.s ja vec procitala a procitaj je ti!!!!!!!!!

.........ona je bila Muhamedova supruga a samim time imala nadimak " Majka pravovjernih, koji su imale sve Poslanikove supruge. Po autoru , kao što je Ibn Kajim El-Dževzi navodi da je ona bila "ma meleket ejmanukum" ("one u posjedu vašem", Kur'an)
slika slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#85 Post Postao/la mrki62 »

Ona nije prihvatila islam i Muhamed ju je imao sasvim odvojenu od drugih žena.

Dalje, kako tumačiš ovo ( ajet ) ; 70. 30. i živjeli jedino sa ženama svojim ili sa onima koje su u vlasništvu njihovu – oni, doista, prijekor ne zaslužuju,

Jel se radi o robovima il ??????
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
lile_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 104
Pridružen/a: 02 Sep 2011 13:04

Re: Islam

#86 Post Postao/la lile_at »

Mrki62 je napisao/la:Ona nije prihvatila islam i Muhamed ju je imao sasvim odvojenu od drugih žena.

Dalje, kako tumačiš ovo ( ajet ) ; 70. 30. i živjeli jedino sa ženama svojim ili sa onima koje su u vlasništvu njihovu – oni, doista, prijekor ne zaslužuju,

Jel se radi o robovima il ??????

de mi copy taj cio ajet ili tu stranicu kako zelis da vidim ako ti nije tesko..........
slika slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#87 Post Postao/la mrki62 »

lile_at je napisao/la:

de mi copy taj cio ajet ili tu stranicu kako zelis da vidim ako ti nije tesko..........
Nije teško , izvoli , klikni i pronađi http://kuran.putvjernika.com/index.php? ... &ayatno=19

Evo još jedna stranica , pod brojem 30 http://www.islamska-zajednica.hr/kur%27 ... aqqa_1.php
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
lile_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 104
Pridružen/a: 02 Sep 2011 13:04

Re: Islam

#88 Post Postao/la lile_at »

Mrki62 je napisao/la:
lile_at je napisao/la:

de mi copy taj cio ajet ili tu stranicu kako zelis da vidim ako ti nije tesko..........
Nije teško , izvoli , klikni i pronađi http://kuran.putvjernika.com/index.php? ... &ayatno=19

Evo još jedna stranica , pod brojem 30 http://www.islamska-zajednica.hr/kur%27 ... aqqa_1.php


Robova je bilo i nakon smrti Poslanika s.a.w.s, muslimanske vojske su znale uzeti u roblje one koji se ne bi predali u ratovima. Vjerovatno i zbog toga sto se oslobadanje robova u mnogim hadisima spominje kao vrlo pohvalno dijeo. Ima dosta hadisa koji govore - kad oslobodis roba itd....Samo po mom misljenu sigurno nisu drzali robove na onaj nacin kao sto su ih drzali ostali nemuslimani........Isto kao sto je receno da je po internacionalnim konvencijama ropstvo ukinuto i kako je to u skladu sa ciljevima islama.

Treba spomenuti cinjenicu da je islam vjera koja svojim savrsenim principima pokusava umanjiti ropstvo i uciniti da ljudi budu slobodni. Imas u vise kur'ansko-hadiskih tekstova da se preporucuje paznja prema onima koje covjek posjeduje –robovima. Kad je Ebu Hurejre, r.a., cuo rijeci Allahovog Poslanika: ''Dobrom i cestitom robu pripada dupla nagrada'', kazao je: ''Tako mi Onoga u cijoj je ruci Ebu Hurejrina dusa, da nije borbe na Allahovom putu – dzihada, hadza, dobrocinstva prema majci, ja bih pozelio da preselim kao rob.“ (Buharija i Muslim)
Islam je za iskupljenje od mnogih prekrsaja odredio iskupljenje i oslobadanje roba.
slika slika

Avatar
selma24
Moderator
Moderator
Postovi: 16863
Pridružen/a: 09 Mar 2008 02:00
Lokacija: Holandija

Re: Islam

#89 Post Postao/la selma24 »

ali se nacita [Happy.gif]
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#90 Post Postao/la mrki62 »

lile_at je napisao/la:


Robova je bilo i nakon smrti Poslanika s.a.w.s, muslimanske vojske su znale uzeti u roblje one koji se ne bi predali u ratovima. Vjerovatno i zbog toga sto se oslobadanje robova u mnogim hadisima spominje kao vrlo pohvalno dijeo. Ima dosta hadisa koji govore - kad oslobodis roba itd....Samo po mom misljenu sigurno nisu drzali robove na onaj nacin kao sto su ih drzali ostali nemuslimani........Isto kao sto je receno da je po internacionalnim konvencijama ropstvo ukinuto i kako je to u skladu sa ciljevima islama.

Treba spomenuti cinjenicu da je islam vjera koja svojim savrsenim principima pokusava umanjiti ropstvo i uciniti da ljudi budu slobodni. Imas u vise kur'ansko-hadiskih tekstova da se preporucuje paznja prema onima koje covjek posjeduje –robovima. Kad je Ebu Hurejre, r.a., cuo rijeci Allahovog Poslanika: ''Dobrom i cestitom robu pripada dupla nagrada'', kazao je: ''Tako mi Onoga u cijoj je ruci Ebu Hurejrina dusa, da nije borbe na Allahovom putu – dzihada, hadza, dobrocinstva prema majci, ja bih pozelio da preselim kao rob.“ (Buharija i Muslim)
Islam je za iskupljenje od mnogih prekrsaja odredio iskupljenje i oslobadanje roba.
Sve je to ok, al ne treba negirati ono Å¡to je bilo u smislu da to nije istina.
Nisam od jučer i neke stvari su mi jako poznate [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori