Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Tatanka
Pocetnik
Postovi: 28
Pridružen/a: 09 Dec 2008 23:54

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#361 Post Postao/la Tatanka »

- kol'ko si..?
- tri put....

sutnja...

- nemoj zajebavat'....

sutnja....

- ozbiljno ti kazem...

sutnja....

- ti to mene jebas..?

- sta ti je bolan...

sutnja...

...

sutnja....

konobar donosi sljedecu rundu...

omer nagnu i iskapi za tren...: - ma ti to mene zajebajes....

himzo nije stig'o ni da izusti... ni da razmisli, sta ce izustit'... pogodi ga prvo kroshe... pa malo zatim i aperkat....

- ti mene "ufatio" zajebavat' majku ti j**** u picku... da ti j****...

pa opet aperkat, aperkat, krose, glavom, aperkat...

...

himzo se pribr'o... ust'o.. opr'o se... nije vise krvav... ni po licu, ni po vratu... ni po novoj "kosi"... amra proleti niz kafanu, noseci novu narudzbu za sto sedam... joj guzova, pomisli. da mi je uronut' makar na sekund'....

na tracnicama perona dva napolju je stig'o voz za zagreb... preko strizivojne, bosanskog broda i nasica... himzo ustade... - ovo je moj....

ost'a iskapljena casica loze iza njega...

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#362 Post Postao/la venecija »

* "Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje. Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti... Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time..."

* "Postoji neko zlo među ljudima koje ih sprečava da se udružuju i nagoni ih da između sebe otvaraju ponor. Jedino ljubav može da ih natjera da taj jaz premoste."
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#363 Post Postao/la venecija »

Bio je to trenutak potpunog mira, spokoja i sreće, u drhtajima nebeskih struna osluškivah suptilne note mjesečeve sonate, slušah kako srebrenkasta svjetlost predivnu melodiju svira, nježnošću plesa svjetlosti i sjena moje tužno srce dira i daruje mi harmoniju svemirske ljepote. U tom treptaju oka, nestade strah, ljutnja, tuga i na nebu zasja priviđenje iz drevnih vremena, predivna ilzija sa zvijezdanim dijademom u kosi otvori vrata akademije davnih vjerovanja. U čudesnom trenu zagrljaja nemira i mira, u dodiru noći i dana, u treptaju nebeskoga oka, u času kad mjesec odlazi, a sunce iz tmine izranja, u zadnjem uzdahu tog oproštaja čujem šapat Uranije drevne, muze, kćerke Mnemozine, proročice zvijezdanog kalendara i vidim kako zvijezdano lijepa iz rijeke sjećanja izranja. U Danicinom sjaju iskri tvoje nadahnuće, svitanje je sretan trenuak tvoje iz tmine laži, krađa i podmetanja uzdignuće. Odlazeći u beskraj budećeg neba ostavlja mi trag ispisan od zvijezdanih slova, trag istine davno satkan u moju knjigu od odsanjanih snova.
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#364 Post Postao/la srebrni »

venecija je napisao/la:Bio je to trenutak potpunog mira, spokoja i sreće, u drhtajima nebeskih struna osluškivah suptilne note mjesečeve sonate, slušah kako srebrenkasta svjetlost predivnu melodiju svira, nježnošću plesa svjetlosti i sjena moje tužno srce dira i daruje mi harmoniju svemirske ljepote. U tom treptaju oka, nestade strah, ljutnja, tuga i na nebu zasja priviđenje iz drevnih vremena, predivna ilzija sa zvijezdanim dijademom u kosi otvori vrata akademije davnih vjerovanja. U čudesnom trenu zagrljaja nemira i mira, u dodiru noći i dana, u treptaju nebeskoga oka, u času kad mjesec odlazi, a sunce iz tmine izranja, u zadnjem uzdahu tog oproštaja čujem šapat Uranije drevne, muze, kćerke Mnemozine, proročice zvijezdanog kalendara i vidim kako zvijezdano lijepa iz rijeke sjećanja izranja. U Danicinom sjaju iskri tvoje nadahnuće, svitanje je sretan trenuak tvoje iz tmine laži, krađa i podmetanja uzdignuće. Odlazeći u beskraj budećeg neba ostavlja mi trag ispisan od zvijezdanih slova, trag istine davno satkan u moju knjigu od odsanjanih snova.

bjese to Dijana S..
lijepo zaista
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#365 Post Postao/la venecija »

Mila,

moram o ovome sa tobom razgovarati. O tome čega smo svjesne i ti i ja.Ti si stalno ćutala, ja sam čekala kada ćeš nešto reći. Ćutnja me tiho i blago opominje, ne može tako...



Sa tobom sam od rođenja, progovorila (tvojim čistim jezikom Bosanske Krajine), prohodala (blagim koracima širokih ulica), dječije bolesti preležala (tvoje ljetnje večeri me liječile) i sve igre izigrala (ulice Mejdana me krile od vještica i babaroga, što izmišljenih, što stvarnih). Bila si mi majka, ja sam bila ponosna! Imala sam najljepšu i najblažu majku na svijetu!



Ko te tako lijepu smjestio među bosanskim brdima, da se razlikuješ?! Želim ti priznati da si divna! Sve preživiš, svašta si prošla, a na tebi se ništa ne vidi. Da li te je uvijek tišina spasavala? Ne znam, nisam svjedok tih vremena, samo ovih, sada i samo onih, nekada, ne tako davno.



Mila, kada ćeš o njima bilo šta reći. Hoćemo li ikada saznati da li te boli ono šta se desilo? Jesi li nekome majka, a nekome maćeha? Ili si majka sve svoje djece, pa i one prema kojima si bila gruba.Da li je grubost bila nužna, da nešto naučimo. Ne vjerujem, jer iako smo naučili, ti nam ništa ne priznaješ. Majka bi se na to osvrnula. Ti to ne spominješ, nikada, nikako. Ti se ne osvrćeš. Da li samo postoji sada i ovdje? Ne, ti to dobro znaš. Što ne priznaš? Prošlost te čini onim što jesi, sve što si prošla, nekad jaka, nekad tako slaba.



Ja sam vidjela dane tvoje mračne prošlosti, nedaj da je zovu slavnom. Moje dječije oči su bile njihovi svjedoci. Vidjela sam kako si se promijenila, onih dana kada si bila ljepotica i u dronjcima, u pogrešnom društvu, na pogrešnom putu. Oćutale smo te dane skupa. Moje je djetinjstvo moglo samo da ćuti, ti si birala ćutnju. Obe smo učile život, ja po prvi put, ti po ko zna koji. Učile i ćutale. Nikad se nisi osvrnula. Nisi vidjela, nisi htjela da vidiš? Nisi osjetila, nisi htjela ili mogla da osjetiš?



Mila, zar misliš da se na tišini može budućnost graditi? Može li se na milion različitih istina išta stvarno stvoriti? Ili samo kule u vazduhu? Možda tako i treba, ti tako nestvarna u ovom okruženju i moraš počivati na bajkovitoj prošlosti koju svako prema svojoj mašti piše. Možda, mila, i ne treba o stvarnoj prošlosti pričati? Možda ti, kao i svaka dobra majka, svojoj djeci pričaš bajke pred noć i gorkom tišinom čuvaš ih od istine.



Znaš li koliko je tvoje djece sa gorkim okusom u ustima? Ja znam, priznali su mi, mila. Što riječima, što pogledima dok hodaju ulicama kojima svaku pukotinu znaju, kao boru na tvom licu. Svaku znaju, a kao potpuni stranci se osjećaju. Nisi se osvrnula.



Kada odem negdje, na mjesto samo tebi i meni znano, znaš li da osjetim tvoj miris. Znaš li da boju tvoje zemlje znam i u mraku? Znam te i kad si umorna i kad si sama. Znam te i u istini i u laži. Ja te vidim dalje od tvog zelenila, dalje od širokih aleja, moj pogled je širi od onog sa Šehitluka.



Znam, mila, da nije lako biti ovdje majka. Možda je i tebe tuga ućutala što si sudbinom za ovakvu djecu vezana. Nisi ti ova brda birala, ova brda koja tvoju raskoš ne prepoznaju i uvijek i neprestano žele da je unište.



Ko te razumije? Ko čita ono što simbolima pišeš, ko sluša ono što tišinom govoriš? A moraš, mila, progovoriti. Moraš se osvrnuti, bar jednom, da vidimo ima li suze u oku ili nas ledeni pogled čeka. Kakvo je zaista tvoje lice? Koliko si novih bora dobila?



Koliko na tebe ličim? Tvoje banjalučanke, kakve su one danas? Da li se sa njihovih lica može pročitati šta su sve vidjele, doživjele? Da li i one ćute svoje istine? Hoću li i ja svojoj djeci bajke pričati i još gušćom tišinom od istine čuvati?



Mila, ponovo učim blagim koracima hodati. Gledam babarogama u lice i osmjehujem se, jača sam od njih.



Ali, moram ti priznati! Uvijek ću te voljeti. Shvatim to grudima, očima i ćutanjem. Teško te ne voljeti! Voljeću te ćutanjem, tišina o tebi misli...


Ovo je namjenjeno mom gradu,.... :( ...ali ponosna sto sam rodjena i sto zivim ovjde...
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#366 Post Postao/la venecija »

ti si
sada tek sjećanje
izigrali smo naše snove
ispili gorke čaše nade i boli
dvije budale i dvije istine
obje laži razotkivene
živa je tek iluzija
da ljubav je
je ikad
bila
to.............
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#368 Post Postao/la nella26 »

Ljubav je jaka koliko i smrt, teška koliko i pakao. Smrt odvaja dušu od ljubavi, no ljubav odvaja sve stvari od duše


Andrew Davidson "Vodoriga"
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

MINJA
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 417
Pridružen/a: 09 Sep 2010 09:10

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#369 Post Postao/la MINJA »

A njima sad pred ocima taj Andjeo,lijep i umiljat k´o zensko i kaze;˝˝Vi ste moji najbolji prijatelji,a ja drugujem s vjetrom,pa ako zelite ,rastjerat cu mecavu!´Ocete li sa mnom??˝˝I svi osim jednog,podjose za Azrailom,a preko onog sto se spasio ,spasila se i prica.
Kad bi covjek prigrlio tudju smrt kao svoju,plac i smijeh bi,kad za to dodje vrijeme,bili isto.

MINJA
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 417
Pridružen/a: 09 Sep 2010 09:10

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#370 Post Postao/la MINJA »

Najpre ti bese mineral,a zatim biljka;onda si postao zivotinja;zar ti to ocigledno nije????Potom si postao covjek.Kad prevazidjes stanje ljudsko,Andjeo ces bez sumnje postati.Ali nadmasi cak i to andjeosko stanje:prodri u Okean,i od kaplje vode ti...more postani

Avatar
boni
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 31
Pridružen/a: 18 Jul 2012 21:38

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#371 Post Postao/la boni »

''Mali princ ode da ponovo vidi ruže.
Vi uopšte ne ličite na moju ružu, vi još ništa ne značite, reče im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao što je bila moja lisica. Bila je to obična lisica slična stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.
Ruže su se osećale veoma nelagodno.
Lepe ste, ali ste prazne, reče im on još. Čovek ne može da umre za vas. Naravno, običan prolaznik poverovao bi da moja ruža liči na vas. Ali ona sama značajnija je od svih vas zajedno zato što sam ja nju zavoleo. Zato što sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato što sam njoj napravio zaklon. Zato što sam zbog nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato što sam nju slušao kako se žali, hvališe ili kako ponekad ćuti. Zato što je to moja ruža.
I on se vrati lisici:
Zbogom, reče joj on.
Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne.
Sasvim je jednostavna: čovek samo srcem dobro vidi. Suština se očima ne da sagledati.
Suština se očima ne da sagledati, ponovi mali princ da bi zapamtio.
Vreme koje si uložio oko tvoje ruže čini tu ružu tako dragocenom.
Vreme koje sam uložio oko moje ruže… reče mali princ da bi zapamtio.
Ljudi su zaboravili tu istinu, reče lisica. Ali ti ne treba da je zaboraviš. Ti si zauvek odgovoran za ono što si pripitomio. Ti si odgovoran za tvoju ružu.''

Antoan-Sent Egziperi "Mali princ"
Privitak/ci
119.gif
''Hrabriji si nego što veruješ, jači nego što izgledaš i pametniji nego što misliš.''

Avatar
boni
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 31
Pridružen/a: 18 Jul 2012 21:38

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#372 Post Postao/la boni »

''Nemati prošlosti je ostati bez budućnosti. Ali ako tamo ostanemo, ako se tamo zaglibimo, budućnost zbog koje smo se u nju vratili postaće nedostižna. Proći će prije nego što shvatimo da je sve – sadašnjost. Da je sve uvijek u istoj ravni. Da je nerazumijevanje onoga što je bilo juče jemstvo da ćemo još manje razumjeti ono što nas čeka, a najmanje ovo što danas radimo.''

Borislav Pekić



''Ima ljudi čije tragove sledimo kao umetnička dela. Njihove stope nisu u život utisnute, one su izvajane kao što se vajaju kipovi. Ne možemo misliti da su mogle biti drukčije, drugog oblika, niti u drugom pravcu voditi. I oblik i smer određen je njihovom idejom.
Oni su bića Metala. Metal je njihov Element. Metal, priroda i sudbina.''

Borislav Pekić
''Hrabriji si nego što veruješ, jači nego što izgledaš i pametniji nego što misliš.''

Avatar
boni
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 31
Pridružen/a: 18 Jul 2012 21:38

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#373 Post Postao/la boni »

.“Pa ipak, koliko god je svetlost večeri nesumnjivo čudesna, postoji nešto sto je lepše i od večernje svetlosti, a to je upravo kad, zbog nerazumljivih igri struja, šala vetra i nastranosti neba, zbog međusobne neotesanosti izobličenih oblaka i desetina kojekavih slučajnosti, zbog prave zbirke slučajeva i besmislenosti – kada na toj neponovljivoj svetlosti kakva je večernja svetlost iznenada počne padati kiša. Sunce je, i to ono večernje, a pada kiša. To je vrhunac. I nema čoveka koji, koliko god bio skrhan bolom ili iscrpljen nemirom, pred takvom apsurdnošću odnekud ne oseti kako mu se pokreće nezaustavljiva želja za smehom. Posle se možda i ne nasmeje, stvarno, ali kada bi svet bio milostiviji uzdah, uspeo bi da se nasmeje. Jer to je kao kakav kolosalni i univerzalni geg, savršen i neodoljiv. Prosto neverovatno. Čak ni voda, ona koja ti pada na glavu sitnim kapljicama ukradenim suncu što je nisko na obzorju, ne liči na običnu vodu. Ne bi bilo čudno da, kad je čovek proba, primeti da je pošećerena. Da tako kažemo. U svakom slučaju to nije obična voda. Opšti i spektakularni izuzetak od pravila. Zezanje svake logike. Emocija. Tako da se među mnogim stvarima koje daju opravdanje ovoj inače tako smešnoj navici da živimo, svakako ističe i ova, kao jedna od najjasnijih, najčistijih: biti tu, kada na tu neponovljivu svetlost kakva je večernja, nenadano počne da pada kiša. Barem jedanput biti tu”.


Zamkovi gneva, Alessandro Baricco
________________________________
''Hrabriji si nego što veruješ, jači nego što izgledaš i pametniji nego što misliš.''

Odgovori