Savjeti za bolje funkcionisanje systema vaseg racunara

Sve sto se tice kompjuterskog hardware-a ...
Poruka
Autor/ica
ADMIN_BOL-CHAT.DE

Savjeti za bolje funkcionisanje systema vaseg racunara

#1 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Pod brojem 1 uklonite nepotrebne stvari
na vasoj festplati odnosno HDD-u
U kontrol panelu nalazi se ikona pod nazivom "Add or Remove"
gdje mozete videti koji su programi instalirani na vasem racunaru
"Add/Remove Windows Components" gdje mozete ukloniti komponente koje dolaze sa Windowsima

2 START UP programi
To znaci da neki instalirani programi moze napuniti vasu registry bazu nepotrebnim programima
koji se startuju sa pokretanjem racunara,i to moze dovesti do usporavanja zauzimanja memorije
Na slijedeci nacin moze te to rijesiti

1. Pokrenite Regedit, "Start - Run i upisite regedit , zatim kliknite na "ok"
2. Dodjite do HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Run
3. Kada ste tu,na desnoj strani mozete identifikovati programe koje ne zelite pokrenuti pri startu racunara.
4. Desni klik na program koji ne zelite da se pokrene pri startu racunara i odaberite "Delete".

3 Detaljno ciscenje
Recimo da cesto dodajete i uklanjate programe i da vodite racuna o deinstalaciji programa
Ali pored toga "registry" datoteka je katasrofa
onda koristite za to program RegSeeker

4 koristite defragmaciju diska
Naci cete ga pod "Start/ Programs/ Accessories/ System Tools/ Disk defragmenter".
Odrzavanjem diska na ovaj nacin, odnosno defragmentacijom mozete povecati performanse racunara do 10 %
i kazu produziti vijek trajanja HDD-a odnosno Festpalte
Ukoliko jos neko ima neki savjet pitanje...
Za sad toliko od mene

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#2 Post Postao/la Bebuskaa »

Super tema....e sada kako da znam koje moj racunar treba programe kad odem pod remove ..sta ako remove neki priogram koji nebih trebala....i imam jos jedno pitanje...dali neko moze da mi kaze koju funkciju vrsi i sta uopste sadrzava ovaj vrag..kad mi compjuter radi automatski update sve updatetuje ali nece ovaj program samimtim ne znam sta je i jeli bitno da bude updejtovan...ako neko zna bila bih zahvalna na odgovoru....samo nemojte mi reci da iskljucim automatski update...;).......


Security Update for Microsoft .NET Framework, Version 1.1 Service Pack 1 (KB928366)
e dali neko znaci sta ovo znaci ..i koji je vrag...unapred hvala... :)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#3 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Ovako koliko sam mogao razumijeti te,
sta mislis... (nisi bas vicna u pojasnjavanju).
Radi se o zastiti vaseg kompjutera koji je on ustanovio i zeli sam,
da se zastiti!
A ukoliko ti ne zeli da i nece da update-uje,
onda se radi o tome da je vec instaliran!
Ukoliko ako pored toga zelis instalirati klikni na sledeci link;
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... 55d2d9ebfb
Licno bi to pustio nebi nista dirao

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#4 Post Postao/la Bebuskaa »

pa ovako laffe kao prvo hvala na odgovoru poruke..medjutim ja sam pojasnila problem ne znma kako bih drugacije....rekla sam sta nece da mi updejtuje ...isla sma na tu stranicu koju si mi sad dao,ali opet kad kliknem da danlodiram tu verziju opet mi se pokaze istai eror kao kad hocu da updejtujem....znam da je to tesko za pojasniti i ja bas se ne razumijem u te stvari,medjutim meni se pokazalo u desnom cosku zuti uzvicnikkkkk na njega kliknula i da mi update sistem, medjutim uspjesno je update osim onog version 1.1,sto uopste ne znma sta i koju funkciju ima..prema tome sam mislisla da ga izbrisem na remove programs i pokusam opet da ga instaliram ispocetka ali bojim se da ne ostetim racunar ako uninstal nesto sto ne znma uopste sta...nadam se da te sad nisma jos vise zbunila,ipak hvala na odgovoru....pozdrav... :),e zaboravila sam kad idem na START i onda TURN OF pc...pise mi da ako kliknem na turn off da ce da updateuje pc i to svaki put...i uvjek je tamo....

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#5 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

ukljucen ti je popups block pa taj update i ne trebas inace
koji win koristis da ti nadzem direkt da skines ako bas zelis
Zadnja izmjena: ADMIN_BOL-CHAT.DE, dana/u 07 Aug 2007 16:38, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#6 Post Postao/la Bebuskaa »

okic hvala.. :biggrin:

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Savjeti za bolje funkcionisanje systema vaseg racunara

#9 Post Postao/la basista »

Meni vec danima,na display.u pise da sam mozda zrtva Trojanskih konja.. kobiva neke verzije windows-a..?pa nesto pise 32 pa zatim gomila rijeci..Antivirus ih je locirao i stavio u karanten ali ne znam sta sa n jima..Ne mogu da cdodjem do njih i da ih brisem..niti znam otkud mi niti za sta mi sluze.. Volio bih da se neko oglasi u vezi ovog..i da mi na taj nacin pomogne..unaprijed zahvaljujem ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Savjeti za bolje funkcionisanje systema vaseg racunara

#11 Post Postao/la mrki62 »

basista je napisao/la:Meni vec danima,na display.u pise da sam mozda zrtva Trojanskih konja.. kobiva neke verzije windows-a..?pa nesto pise 32 pa zatim gomila rijeci..Antivirus ih je locirao i stavio u karanten ali ne znam sta sa n jima..Ne mogu da cdodjem do njih i da ih brisem..niti znam otkud mi niti za sta mi sluze.. Volio bih da se neko oglasi u vezi ovog..i da mi na taj nacin pomogne..unaprijed zahvaljujem ...
Probaj poplaviti sa mišom i pokušaj pronaći opciju delete / briši i klikni na to.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Savjeti za bolje funkcionisanje systema vaseg racunara

#12 Post Postao/la paparaci »

basista je napisao/la:Meni vec danima,na display.u pise da sam mozda zrtva Trojanskih konja.. kobiva neke verzije windows-a..?pa nesto pise 32 pa zatim gomila rijeci..Antivirus ih je locirao i stavio u karanten ali ne znam sta sa n jima..Ne mogu da cdodjem do njih i da ih brisem..niti znam otkud mi niti za sta mi sluze.. Volio bih da se neko oglasi u vezi ovog..i da mi na taj nacin pomogne..unaprijed zahvaljujem ...

to su ti se konji zavukli u glavnu aktovku operacionog sistema tj. C:\WINDOWS\system32. ne trebas se brinuti nista ako ti je javilo da ih je antivirusni program stavio pod karanten. znaci da ih je stavio van funkcije. otvori antivirusni program i pogledaj u opcijama tacno naziv tih virusa tj. tacnu lokaciju. zatim idi na ikonu "my computer" ili "Arbeitsplatz".

ukucaj u polju adresa tacnu lokaciju virusa da bih ga mogao manuelno izbrisati.


za basistu.jpg

moguce je da ih neces vidjeti posto su pod karantenom. ali svakako nakon sto ukucas lokaciju virusa i otvori ti se ista, moraces podesiti jos nesto da bih mogao vidjeti sve skrivene fajlove.

znaci ovako postupi:
za basistu2.jpg
za basist3.jpg

zivinicannn
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 611
Pridružen/a: 02 Nov 2008 00:20
Lokacija: zivi

Re: Savjeti za bolje funkcionisanje systema vaseg racunara

#13 Post Postao/la zivinicannn »

moj savjet kupite novi racunar

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Savjeti za bolje funkcionisanje systema vaseg racunara

#14 Post Postao/la mrki62 »

Najlakše se je razbacivati novcima - ako ih imaš dovoljno :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Savjeti za bolje funkcionisanje systema vaseg racunara

#15 Post Postao/la mrki62 »

Možda nekome pomogne ova stranica http://www.filehippo.com/
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori