Kako postati musliman

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

Kako postati musliman

#1 Post Postao/la Abu_haqq »

KAKO POSTATI MUSLIMAN

Najprije, ako vec gledate ove teme, predpostavljamo da zelite primiti Islam, u tom slucaju ste, elhamdulillah, nasli pravi nacin. Primite nase najiskrenije cestitke. Da vas Allah s.w.t nagradi sto ste krenuli ovim putem, i da vas Allah s.w.t blagoslovi i uputi vam Njegovu Milost. Uistinu, Allah s.w.t je Jedini koji nas vodi putem istine i svjetlosti. Molimo se da pobjedite svojom snagom, znanjem i duhovnoscu, i postanete izvanredan primjer koji ohrabruje ostale.

Sam cin postanka Muslimanom, ne moze biti laksi nego sto jeste.

Potrebno je u svom srcu iskreno donjeti odluku o tome te izgovoriti kelimei-sehadet.

Arapski je jezik na kome je pisan Kur`an Casni, i dolje ispod cete vidjeti da je kelimei-sehadet napisana na Arapskom u vidu izgovora, i jako je lako izgovoriti.



ESHEDU EN LA ILAHE ILLELLAH

( Svjedocim da nepostoji drugi Bog osim Jednog , Allaha s.w.t)

VE ESHEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU

( Svjedocim da je Muhammed s.a.v.s. Allahov Poslanik )

Osoba koja pronadje sebe u vjeri Islamu unutar svoga srca, moze postati Musliman izgovarajuci ove dvije recenice. Elhamdulillah ( neka je hvala Allahu s.w.t.)

Izgovorivsi ovu istinu, preporuceno je da se ta osoba okupa i ocisti tjelo, posto mu je um vec cist.

Kao musliman, duzan je obavljati odredjene duznosti, ali nema potrebe da se osjeca uplasenin ili zabrinutim po pitanju toga.

Postoji puno nacina da bi se pomoglo ovakvim osobama, i mnoga braca i sestre ce vrlo rado pomoci .

Mi cemo uciniti sve sto mozemo da bi smo vam pomogli InshAllah. Takodje je moguce da vas povezemo sa drugim Muslimanima na internetu, i damo vam adresu Islamske zajednice koja se nalazi blizu vas. U slucaju bilo kakvih pitanja, molimo vas da se nam obratite, ili kontaktirajte putem foruma.

Mozda ce vam se ucniti da imate puno da ucite, ali zaista pokusajte da ne budete zaplaseni. Islam je ogroman okean znanja, kompletno uputsvo za zivot i obezbjedjuje odgovore na sva pitanja.

Mozete uciti postepeno onoliko koliko mozete. Uobicajeno je zapoceti sa ucenjem duznosti koje su nam obaveza , kao naprimjer namaz. Potom, kada dobro naucite ove duznosti, mozete preci na ucenje drugih stvari, u kom god pravcu zelite poceti.

Zapamtite, Kur`an nam govori da moramo traziti znanje, i "ucenje" je bilo prvo sto je receno Poslaniku s.a.v.s. kada je poceo primati Objavu.

Neka je hvala Allahu s.w.t sto sad imate tu mogucnost. Imajte na umu da ne morate obavezno biti izvanredni u strucnosti nekog djela , prije nego ga ucinite, i dozvoljeno je da koristite svoje ilmihale ( knjige) dok obavljate molitve, do momenta kada vam ne budu vise trebale. InshAllah vidjecete da vam nece trebati puno truda i da ce vam znanje doci jako lako.

Takodje vas molimo, da ne upadnete u sopstvenu zamku, misleci da najprije trebate sve nauciti iz razloga sto ste vi konvertit. To ce uistinu oduziti vas prelazak na lslam, a niko od nas ne moze znati kada ce doci cas umiranja tako da nismo u poziciji da predpostavimo da ce nam Allah s.w.t podaritii dovoljno zivota da zavrsimo konverziju.

Kada prepoznate Islam kao pravi put, tada je jako preporucljivo da odmah predjete u nasu istinitu vjeru, a potom nastavite sa sirenjem svoga znanja.

Na posljetku, da napomenemo, uputite dovu Allahu s.w.t da vam olaksa vasu potragu za znanjem i razumjevanjem.

Allah najbolje zna !

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#3 Post Postao/la Tourniquet »

besmertnii je napisao/la:Мени још неке ствари нису јасне!
Наиме, као малог су ме учили да:
Пре јела и после испражњења тела треба руке прати!
Е сад ја сам прич`о са хоџом и он ми каже да треба прати дупе, а не руке, па сам сада потпуно збуњен!
Да ли је у питању нека врста рециклаже или су неки други разлози по среди?
И не знам колика је годишња чланарина у вашој НВО?
Хвала унапред, поздрав свим људима добре воље!
U islamu cistoca tijela zauzima visoku poziciju.. I nije tacno da se ne peru ruke..
Pravi musliman klanja 5 dnevnih namaza, prije svakog namaza uzima abdest.. tj pere ruke, sake do lakata sve, pere lice, vrat, usi, noge...
Prije svakog jela isto treba prati ruke kao i poslije jela.. Kojeg si ti hodzu pitao da ti je tako rekao ja ne znam..

OBavezno je pranje i poslije male i velike nuzde ( i zenama i muskarcima).. Kod nas muslimana je veoma bitna cistoca tijela i na tome se vodi racuna..

a sad prevedi mi to HBO?
Inace kod muslimana se placa clanarina i to samo za muske clanove porodice od 12 godina starosti pa dalje.. Clanarina zavisi od dzemata do dzemata.. Licno u mom dzematu je 20 KM godisnje po muskom clanu ...

jos pitanja =?

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#5 Post Postao/la Tourniquet »

Zvanicni naziv je IZ - ISlamska zajednica BIH... :biggrin:
I tu se ne placa nikakva clanarina...

placa se samo ovo sto sam vec naveo.. ali to je za razvoj dzemata(zajednice) i za troskove koji nosi sam dzemat (struja,voda, uredjenje dzamija i slicno)...

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#9 Post Postao/la Tourniquet »

besmertnii je napisao/la:
ToUrNiQuEt je napisao/la:Zvanicni naziv je IZ - ISlamska zajednica BIH... :biggrin:
I tu se ne placa nikakva clanarina...

placa se samo ovo sto sam vec naveo.. ali to je za razvoj dzemata(zajednice) i za troskove koji nosi sam dzemat (struja,voda, uredjenje dzamija i slicno)...
Али ја сам из Јерменије, додуше на привременом раду, овде је то изгледа другачије... а не рече ми ништа за киту што ће да ми секу!
Ne znam kako je to u Jermeniji.. JA sam u Bosni i za Bosnu govorim..

A sad to drugo pitanje..
Upravu si da se sijece ili suneti, ali ne pola kako ti kazes nego samo jedan mali dio, ustvari mala kozica na vrhu... i to je to..
nekad prije je to radio samo hodza, a u zadnje vrijeme se radi i kod doktora..
Medicinski je preporucljivo da se to radi.. i mislim da ima i neki nemuslimana koji se obrezuju cisto iz medicinskih razloga..

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#12 Post Postao/la Tourniquet »

besmertnii je napisao/la:
ToUrNiQuEt je napisao/la:
besmertnii je napisao/la: Али ја сам из Јерменије, додуше на привременом раду, овде је то изгледа другачије... а не рече ми ништа за киту што ће да ми секу!
Ne znam kako je to u Jermeniji.. JA sam u Bosni i za Bosnu govorim..

A sad to drugo pitanje..
Upravu si da se sijece ili suneti, ali ne pola kako ti kazes nego samo jedan mali dio, ustvari mala kozica na vrhu... i to je to..
nekad prije je to radio samo hodza, a u zadnje vrijeme se radi i kod doktora..
Medicinski je preporucljivo da se to radi.. i mislim da ima i neki nemuslimana koji se obrezuju cisto iz medicinskih razloga..
Е па онда је у реду, нисам ја добро разумео, знаш ионако нисам неки куроња па де да ми још и скрате...
Drago mi je da si shvatio poentu...

Mir s tobom ... :wave: :wave:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#13 Post Postao/la mrki62 »

Joj dokle ste vi dogurali :ballbounce:
Obrezivanje ,...... pa i sam ISUS je bio obrezan ( za neupuæene ) a ®idovi se isto tako obrezuju - dan danas :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#14 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

:blush: Ne znam cirilicu :chuckel:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#15 Post Postao/la mrki62 »

LAFF je napisao/la::blush: Ne znam cirilicu :chuckel:
Konkretno - koji post :D
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori