Hadisi -Vjerodostonje predaje

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#121 Post Postao/la Abu_haqq »

U Ibn Mad¾inoj zbirci spominju se dvije predaje sliènoga sadr¾aja. U Ibn 'Abbasovoj predaji, Poslanik, s.a.v.s, ka¾e: Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ¾enama, a ja sam najbolji prema svojim ¾enama! . U predaji 'Abdullaha b. 'Amra b. el-'Asa, r.a, Poslanik, s.a.v.s, ka¾e: Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ¾enama!
Na oprosnom had¾u Allahov Poslanik, s.a.v.s, je oporuèio muslimanima u predaji 'Amra b. el-Ahvesa, r.a: I lijepo sa ¾enama postupajte!
Zadnja izmjena: Abu_haqq, dana/u 25 Aug 2007 19:27, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#122 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:Poslanik, s. a. v. s., rekao je "Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ¾enama. A ja sam medu vama najbolji prema svojoj ¾eni."
Gdje je On to rekao ?
Meni je poznato to da On nikad nije sebe isticao , niti je dao drugima da ga istièu.
Nikad nije prihvatio da bude na prijestolju , da bude bilo u èemu uzdignut , pa me zanima odakle si to " izvukao ".
Gdje je to napisano , kada i ko je napisao ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#123 Post Postao/la Abu_haqq »

U Buharijinom i Muslimovom Sahihu se prenosi da je Ebu Hurejre r.a. rekao: Rekao je Allahov Poslanik s.a.w.s.: Odnosite se prema ¾enama na lijep nacin.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#124 Post Postao/la Tourniquet »

mrki62 je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:Poslanik, s. a. v. s., rekao je "Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ¾enama. A ja sam medu vama najbolji prema svojoj ¾eni."
Gdje je On to rekao ?
Meni je poznato to da On nikad nije sebe isticao , niti je dao drugima da ga istièu.
Nikad nije prihvatio da bude na prijestolju , da bude bilo u èemu uzdignut , pa me zanima odakle si to " izvukao ".
Gdje je to napisano , kada i ko je napisao ?


@mrki62.. ja ne znam sto je stobom... I zasto se ti osjecas da si toliko iznad nas svih ostalih.. Da si jedini ti onaj koji zna sto je pravo sto ne.. I ko ti daje pravo da ti govoris koji je hadis ispravan a koji ne ? I da hadisi uopste nisu ispravni niti uredu kako ti kazes?? ...

Da sad idem tvojim stopama i da govorim onako kako ti govoris..

citiram te "Meni je poznato to da On nikad nije sebe isticao , niti je dao drugima da ga istièu.".
otkud ti je poznato ?? pise u Kur'anu mozda ?? ili si procitao u nekoj knjizi.. KAd je pisana ta knjiga ? jeli ispravna ili ne..

ne bih da ulazimo u neke konflikte ali de malo razmisli o rijecima koje sve tu pises... i sta pises....

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#125 Post Postao/la mrki62 »

ToUrNiQuEt je napisao/la:


@mrki62.. ja ne znam sto je stobom... I zasto se ti osjecas da si toliko iznad nas svih ostalih.. Da si jedini ti onaj koji zna sto je pravo sto ne.. I ko ti daje pravo da ti govoris koji je hadis ispravan a koji ne ? I da hadisi uopste nisu ispravni niti uredu kako ti kazes?? ...

Da sad idem tvojim stopama i da govorim onako kako ti govoris..

citiram te "Meni je poznato to da On nikad nije sebe isticao , niti je dao drugima da ga istièu.".
otkud ti je poznato ?? pise u Kur'anu mozda ?? ili si procitao u nekoj knjizi.. KAd je pisana ta knjiga ? jeli ispravna ili ne..

ne bih da ulazimo u neke konflikte ali de malo razmisli o rijecima koje sve tu pises... i sta pises....
Ko je po tvom ispravan za hadise ?
Svaka mezhebska ¹kola ima neke svoje mezhebe i da bi ti mene shvatio , naði si odgovor u mom trenutnom razmi¹ljanju :
Da li je Kur`an Bo¾ija objava i da li je ta knjiga savr¹ena , jer ako je savr¹ena ( ¹to ja tvrdim da jeste ) , èemu onda neke nadopune , koje su naknadno pisane i koje se zovu hadisi .
Èemu hadisi , koji nisu Bo¾ija objava - jer hadisi su pisani mnogo godina poslije objave Kur`ana .
I za kraj , za¹to se u zadnje vrijeme toliko pojedini upu¹tate u tumaèenje vjere kroz hadise a ne kroz Bo¾iju objavu - za¹to tumaèite islam kroz hadise a ne kroz ajete iz Kur`ana ?
Kad ne bi bilo hadisa tj. kad bi se samo vjerovalo u Bo¾iju objavu ne bi bilo toliko sekta i islamu i bio bi samo jedan mezheb .

A ¹to se tièe moje spoznaje o Poslaniku , pa jasno je da se on nije isticao a niti je dao da bude istican.
Nije bio voða nikakve dr¾ave a mogao je u to vrijeme , nije bio nikada ni iznad jednog jedinog insana . Nije dozvolio da ga se uvelièava ,
Sve ¹to u Kur`anu pi¹e , pi¹e o njegovom poslanstvu a ne o nekom ko je iznad bilo koga.
Kasnije su neki do¹li i sebi davali za pravo da pi¹u ovo ili ono pa tako da si neko pleme dadne za pravo da se ARABIJA zove po tom plemenu a to je SAUDIJCI .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#126 Post Postao/la Abu_haqq »

Jos te cekam: "Navedi mi ajet u Kur'anu koji navodi kako se klanja i to sve sta se uci gdje, navedi ajet gdje spominje "kijam, ruk'u, itd." hajde izvoli!"

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#127 Post Postao/la Tourniquet »

Kur'an jeste Bozija objava, i kao objava je savrsena...

Kur'an se ne dopunjuje nego samo objasnjava. da bi stvari bile jasnije slijede se upute kako je Boziji poslanik prakticirao odredjene stvari.
U Kur'anu je propisano 5 dnevnih namaza, ali nacin na koji se obavlja nam je pokazao svojim primjerom Muhammed a.s.
Propisan je abdest tj. ciscenje prije namaza, ali nije objasnjeno na koji nacin, zato slijedimo Muhammeda a.s.
I to je sunnet..
Znamo da postoji farz tj. ono sto je striktno naredjeno, a takodje postoji i sunnet tj. ono sto je pozeljno raditi, stvari koje je radio i Muhammed a.s.
Hadis je nista drugo do prenosenje tih postupaka daljim generacijama muslimana... A imamo vise vrsta hadisa, oni koji su vjerodostojni do onih koji su neprihvatljivi. i treba pravit razliku kod pojedinih hadisa. treba znati koji odakle potice...

A cijela islamska ulema smatra hadise ispravnim, veliki vjerski ucenjaci koji poznaju vjeru mnogo bolje nego ja i ti, smatraju hadise ispravnim i valjanim... zasto onda da ja kao jedna obicna individiu smatram drugacije?

A naravno da Kur'an treba da bude glavna uputa, a ono sto nam nije jasno iz Kur'ana, onda odgovore trazimo u hadisu, tj. sunnetu..

"I vjerujem da je Muhammed a.s. Boziji rob i poslanik".
znaci dio naseg vjerovanja je i vjerovanje u Poslanika.. I znaci ono sto on prakticira je takodje dio vjere.. tako da tu nema pogreske...

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#128 Post Postao/la Abu_haqq »

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Primjer savrsenstva Kur'ana



Sada cemo videjti kako nam Allah dz.s. objasnjava svoje dokaze na Zemlji u skladu sa intelektualnim mogucnostima covjeka u okviru vremena u kojem zivi. Uzviseni Bog dz.s. kaze u Kur'anu u prijevodu znacenja na bosanski jezik:

...i konje i mazge, i magarce - da ih jasete, i kao ukras. ( En-Nahl, 8 - Casni Kur'an ).

Ovi ajeti napominju blagodati i sredstva koja je Allah dz.s. stvorio i podario ljudima kako bi lakse prenosili tovar i prebacivali se iz jednog mjesta u drugo. Medjutim, da li su ova nabrojana sredstva kompletna i da li su kraj ciklusa ? Da slucajno zivimp u vrijeme objave Kur'ana rekli bismo da jesu. Medjutim, Allah dz.s. zna da ce covjek napraviti automobil, avion, raketu itd.

Svaka generacija ce se razlikovati od prethodne u pitanju ovih sredstava. Sada se javlja veliki problem. Kako obavijestiti buduce generacije o svemu tome, a istovremeno ih ne zbuniti i ujedno ostati aktuelan u vremenu objave i u svim narednim generacijama ? ( Zamislite koliko bi se tadasnji ljudi smijali ajetima u kojima bi bili poimenicno spomenuti prvi automobili, avioni, i sl. )

Umjesto zbunjivanja ljudi Allah dz.s. postize maksimum. Svojim casnim rijecima nas obavijestava o istini koja ce tek doci i pri tome vodi racuna o intelektualnim mogucnostima covjecanstva kroz sva vremena. Allah dz.s. kaze u prijevodu znacenja na bosanski jezik:

...i konje, i mazge, i magarce - da ih jasete i kao ukras - a stvorit ce i ono sto ne znate. ( En-Nahl 8- Casni Kur'an ).

Vidite li izrazajnosti i savrsenstva Kur'ana u svakom pogledu. Podsjeca ljude na blagodat koje su im podarene i u isto vrijeme ih obavijestava da ce se pojaviti neka nova, do tada nepoznata sredstva, a sve vrijeme vodi punu brigu o ljudskoj inteligenciji, shvatanja i vremenu u kome covjek zivi.

...a stvorit ce i ono sto ne znate... Casni Kur'an.

Poruka ovog ajeta je podjednako jasna za Arape iz perioda objave kao i za sve nas ne arape danas. Kako se odnosila na njih, odnosi se na nas i odnosit ce se i na sve buduce generacije. Ovdje se jasno porucuje ljudima iz perioda objave da su nabrojena sredstva prijevoza i prijenosa, ali to nije kraj ciklusa i u narednim generacijama ta sredstva ce se razvijati i usavrsavati, a ljudi ce napraviti sredstva koja vi uopce ne poznajete i koja ne mozete cak ni zamisliti. Isti princip i odnos vazi i za nasu generaciju i vazit ce za sve generacije do Sudnjeg dana.

Mozemo sasvim jasno razumijeti da ce se komunikacijska sredstva konstantno razvijeti i usavrsavati sve do Sudnjeg dana. Ovim rijecima je neposredno ukazano na segment u kojem ce covjecanstvo postici napredak. kur'an je uzeo najidealniji oblik izrazavanja kojim nas obavijestava o predstojecoj buducnosti i sveopcem napretku u oblasti sredstava transporta i komunikacije, istodobno vodeci racuna o ljudskom znanju i shvacanju kroz sva vremena.

Ocigledno da za tebe "savrsenstvo" Kur'ana nesto drugo znaci nego kod Islamskih ucenjaka i uopste sta je sa misljeno sa tim.

Kur'an je savrsen kao Allahova rijec/govor nema protivrecitosti u Kur'anu, niko nemoze nesto poput Kur'ana sastaviti nakon sto je Allah ga usavrsio. Njegove matematicka perfektnost i druge mudzize niko od ljudi i dzinna nije u stanju ponovo sa stvoriti.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#129 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:
Bas ta IZ -BiH je neomogucila nastanak Islamske drzave. Al, hej neboje se nece je biti u BiH dok je takvih kao ti.
Oh muko moja, Turska bi mogla biti Islamska - pa nije , nego sekularna a ti bi korak naprijed a nazad dva .
Dobro je pa takvih nema mnogo ( kao ti ) u BiH . ®alosno je da djelujete za pare i to u ilegali :wave:
Hmmmm...

http://www.youtube.com/watch?v=LZVHrunIzDo , ima vise tema ali i o toj o kojoj t i pricas ,pa pogledaj...

Dok se god bude razmisljalo tako ,da je malo muslimana i dok svako bude govorio da ga nije briga ,naravno da nece biti Islamske drzave..al tako mora biti ,zan se i zasto :)
Islamska dr¾ava je DIKTATORSKA , strogo mnogo ¹ta zabranjuje a i rigorozno ka¾njava - a to tebi nije poznato ili tek tako podr¾ava¹ to :ballbounce:

Draga moja ekranka , ti si postavila link koji je svakako pouèan - kako iz mojeg vidika , tako i sa tvojeg .
Mada sam ja opet dosta upoznat sa Turskom , pa da ti prenesem malo podataka :)
Mustafa Kemal Ataturk se je poèeo baviti veoma rano sa politikom i to iz samo jednog razloga : BIJEDA !
Bijeda je zavladala tada¹njom dr¾avom.
A da njega nije bilo , bi bila upitna i Turska u dana¹njim granicama, jer bi vjerovatno bila puno manja. Saveznici su je htjeli raskomadati u pra faktore. To njemu veæina Turaka ni danas ne zaboravlja.
Godine 1926 on uvodi civilno pravo a ukida ¹erijatsko , ukida sultane , begove , pa¹e i ostale kvazi vladare.............. tada nestaje i hid¾ab , nestaje i arapsko pismo , nestaje vladanje bogatih nad siroma¹nim, otvaraju se granice. Danas je preko 4.000.000 Turaka samo u Njemaèkoj. Pojedini su se sna¹li a pojedini su pali u kand¾e tobo¾nih pravih vjernika = vehabija.
Ukratko , Ataturk je otvorio pogled na svijet i dao primjer kako se mo¾e dobro ¾ivjeti .
Mi u zadnje vrijeme kopiramo malo vehabije , malo Perzijce i gubimo se u magli
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#130 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:Jos te cekam: "Navedi mi ajet u Kur'anu koji navodi kako se klanja i to sve sta se uci gdje, navedi ajet gdje spominje "kijam, ruk'u, itd." hajde izvoli!"
U Kur'anu jasno kako se uzima abdest i kako se gubi,............. a kako se Bogu moliti je od vremena Ibrahima prena¹ano s poslanika na poslanika... o tome je veæ navedeno.
Slobodno se malo upusti i u to.
Nego gdje pi¹e u Kur`anu da smije netko hadisima komandovati u ime Boga - kako klanjati ?
Bog je sve ¹to je htio objavio u Kur`anu i ne trebaju mu razni pomagaèi.
Neki dan sam èuo da vehabije ra¹ire noge kod klanjanja , da mogu ¹ejtani proæ ,................ jel to istina :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#132 Post Postao/la mrki62 »

jaran1 je napisao/la:
ra¹ire noge kod klanjanja , da mogu ¹ejtani proæ
Pa noge se ne drze sastavljene kada se klanja
Sada, ne treba pretjerano siriti noge, vec u sirini ramena
Jasno je meni samo oni misle da je ¹ejtan na d¾ipu , toliko ¹ire noge :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#134 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:Ako tako nastavis pricati o Braci Muslimanima ja i ti nemamo vise sta iznositi misljenja!!
Proèitaj ¹ta sam napisao , to sam èuo a gdje je istina Allah najbolje zna :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#135 Post Postao/la Tourniquet »

mrki62 je napisao/la: Mustafa Kemal Ataturk se je poèeo baviti veoma rano sa politikom i to iz samo jednog razloga : BIJEDA !
Bijeda je zavladala tada¹njom dr¾avom.
A da njega nije bilo , bi bila upitna i Turska u dana¹njim granicama, jer bi vjerovatno bila puno manja. Saveznici su je htjeli raskomadati u pra faktore. To njemu veæina Turaka ni danas ne zaboravlja.
Godine 1926 on uvodi civilno pravo a ukida ¹erijatsko , ukida sultane , begove , pa¹e i ostale kvazi vladare.............. tada nestaje i hid¾ab , nestaje i arapsko pismo , nestaje vladanje bogatih nad siroma¹nim, otvaraju se granice. Danas je preko 4.000.000 Turaka samo u Njemaèkoj. Pojedini su se sna¹li a pojedini su pali u kand¾e tobo¾nih pravih vjernika = vehabija.
Ukratko , Ataturk je otvorio pogled na svijet i dao primjer kako se mo¾e dobro ¾ivjeti .
Mi u zadnje vrijeme kopiramo malo vehabije , malo Perzijce i gubimo se u magli
Kazes pojedini se snasli... pretpostavljam u materijalnom smislu.. ali su izgubili onaj duhovni smisao. izgubili svoju vjeru, obicaj, tradiciju.. preuzeli su sve njemacko ili neke druge drzave u kojoj su..
Izgubio se smisao vjerovanja..
Prigrlili su ovozemaljska dobra, zive za ovaj svijet.. a znamo da cemo svi mi umrijeti, a ovaj svijet je samo prolazna stanica..
Zivot na ovom svijetu je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnom spomeniku.
U grob nosimo samo ono duhovno sto smo stekli.. sve materijalno i fizicko ostaje iza nas..
Znaci ako stavimo bogastvo na ovom svijetu ispred vjerskih vrijednosti.. na onom svijetu cemo biti siromasni...
Bolje da smo na dunjajluku siromasni nego na ahiretu.. Dunjajluk je prolazan, a ahiret vjecan...

selam.. svako dobro

Odgovori