Vjerski ekstremizam

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#33 Post Postao/la belly_dancer »

ekranka je napisao/la:Hmm..ako jasnim dokazima vidis da se krse pravila sto ces ti uciniti?
Da li ces tako postupiti opcenito u zivotu?
Vjerujem da neces ,jer znas da ako je nesto zabranjeno neces se usuditi raditi ,radi losih posljedica..

Naravno da se moraju slijediti i prihvatiti tumacenja ucenjaka, e pa bas zato ,jer znamo koji su ti ucenjaci koji su vjerodostojni da pratimo njihove upute ,i o tome sam pisala vec na ovom forumu ,ali ocito je ponavljanje majka znanja ovdje..u stvarima koja su opca ,nacelna moraju se slijediti svi ashabi..
Znamo koje su pravne skole priznate u Islamu i slijedenje samo jedne bi bilo slijepo i to nije dozvoljeno!


Allah, dz.sanuhu i Poslanik Muhammed, a.s., nisu naredili da slijedimo odredjeni mezheb ,i nema osnove po tom pitanju ni u jednom seriatskom pravu ,vec se kao pozivamo na tradiciju koja nema osnove ,jer toga jednostavno nesmije biti..toga nema u Objavi!

Da je ona ne znam koliko stara (tradicija) ,ne znaci da je i ispravan put ,a mislim da je starija po takvom Poslanikova objava ,pa zasto onda ne slijedimo isto!?
Hmm..ovdje ne treba puno pametovati ,sve je stvar logike..
Jedini je pravi put..ako zelis ugadjati svojim strastima i onda se pozivati na vjeru je prava fitna!

Iskreno ,trebamo svi razmisliti sto je pravi put !!
ne vjerujem bas da u Kur'anu pise:
ubij
zakolji
prevari
slazi
unisti zivote
pokvari svijet
vrati jednako
budi licemjeran..

dakle?
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#34 Post Postao/la mrki62 »

Opet ja :ballbounce:
Vjera nije da se uèi a ni shvata onako kao se kome prohtije .
Ni jedna vjera nije opisana u nekakvoj knjigi na naèin da ti ne treba predavatelj.
Èak i ispit za auto se ne dobiva na osnovu nekakvih knjiga i individualnog shvatanja.
Postoji u novije vrijeme vjeronauka i kroz vjeronauku se samo upozna a nikako zna o vjeri :wave:
Postoje struèna lica za to a nikako nahoðenja individualca kroz èitanje ove ili one knjige.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#37 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Opet ja :ballbounce:
Vjera nije da se uèi a ni shvata onako kao se kome prohtije .
Ni jedna vjera nije opisana u nekakvoj knjigi na naèin da ti ne treba predavatelj.
Èak i ispit za auto se ne dobiva na osnovu nekakvih knjiga i individualnog shvatanja.
Postoji u novije vrijeme vjeronauka i kroz vjeronauku se samo upozna a nikako zna o vjeri :wave:
Postoje struèna lica za to a nikako nahoðenja individualca kroz èitanje ove ili one knjige.

jasno ,mrki ,upravo si demantirao sam sebe i potvrdio moje pravilo ,da se treba slijediti Allah, dz.sanuhu i Poslanik Muhammed, a.s.,ashabi i tumaci koji su naravnop konpetentni za to ,a ne nikakva tradicija i sl. jer je ista u protivnosti sa onim sto nam je objavljeno..

Ja nisam niposto protiv hanefijskom mezheba koji bi se praktikovao na nasem podrucju ,ali da se praktikuje onakak kakav jeste..
Demantovao ili ne - to je neva¾no :biggrin:
Va¾no je da shvatimo ovu temu , koja glasi Vjerski ekstremizam
Sve ono gore ¹to sam napisao a ti citirala je ok a to ¹to ti OPET sad pi¹e¹ to nije u redu a evo i za¹to : slijediti to ¹to ti pi¹e¹
,da se treba slijediti Allah, dz.sanuhu i Poslanik Muhammed, a.s.,ashabi i tumaci koji su naravnop konpetentni za to ,a ne nikakva tradicija i sl. jer je ista u protivnosti sa onim sto nam je objavljeno..
to se mo¾e slijediti ne na naèin da èita¹ i shvati¹ sve to po svom shvatanju , veæ da ima¹ tumaèe , koji pripadaju NA©OJ IZ i na¹em mezhebu ( pravnoj ¹koli ).
Draga moja , ti mezhebi zato i postoje , jer su drugaèija shvatanja i drugaèija tumaèenja.
A kad bi to bilo po tvom , da se jednostavno èita i shvata po nahoðenju - onda bi i te kako do izra¾aja do¹la ova tema Vjerski ekstremizam .

Da bi se smanji vjerski ekstremizam , treba se po¹tovati i slijediti svoja a ne tuða IZ ( islamska zajednica ) ,................. u zadnje vrijeme smo svjedoci da postoje nekakve grupacije , koje odudaraju od na¹eg shvatanja i tumaèenja islama - dakle odstupaju od na¹e IZ i zbog toga se sve to svodi na Vjerski ekstremizam , jer ti koji ne po¹tuju na¹u IZ , oni ekstremno pristupaju na¹oj vjeri ,................... tobo¾e tumaèe na pravi naèin Kur`an , sunnet , hadise i ¹ta ja znam ¹ta veæ
Pitam se ; za¹to postoji onda IZ, za¹to postoje vjerski objekti , vjerske ¹kole , uèitelji ,profesori , dr vjerskih nauka, dekani , efendije , hod¾e ,.............
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#38 Post Postao/la belly_dancer »

ekranka je napisao/la: Allah, dz.sanuhu i Poslanik Muhammed, a.s., nisu naredili da slijedimo odredjeni mezheb ,i nema osnove po tom pitanju ni u jednom seriatskom pravu ,vec se kao pozivamo na tradiciju koja nema osnove ,jer toga jednostavno nesmije biti..toga nema u Objavi!..
ekranka je napisao/la: Da je ona ne znam koliko stara (tradicija) ,ne znaci da je i ispravan put ,a mislim da je starija po takvom Poslanikova objava ,pa zasto onda ne slijedimo isto!?..
ekranka je napisao/la: ocemu je rijec ovdje? mislim da ne shvacam sta hoces reci s tim?
zar se neko zalaze od pravih muslimana za tako nesto o cemu ti pricas?!
nisam nikad cula i daleko bilo..
pricam ti o muslimanima bombasima ubojicama i slicnima koji se pozivaju na ime Allaha..pa ti kazem da 100% ne pise u Kur'anu da se smije ubit,zaklat i take stvari..govorim da su to onda nevjernici,ekstremisti,fanatici,ludaci-ako ti drago tako..kazem da su neuracunljivi i da su zaludeni..to nije tradicija..zato te pitam o cem ti pricas??nema tu logike..nikakve..apsolutno!
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#40 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:Pa sami oni se ne slazu s "politikom" vodstava IZ , i mjenjas pojmove ,ne postoji ,bosanski hanfeijski mezheb nigdje u svijetu nije priznat takav!
Nigdje nisam ni spomenuo Bosanski mezheb - nemoj mi to poturati ;)
IZ je na èelu sa reisom Ceriæem na podruèju èitave Yu a i ¹ire , a to u vezi mezheba sam ja pisao koji je i ko je sve u tom mezhebu - ako ¾eli¹ mogu to ponovo pisati.
ekranka je napisao/la: Ono sto je tradicija nije postojalo od prije i postoje jasni dokazi ,ali svijest nasih ljudi se prmjenila zele biti svjetovni ,prilagodljivi i to je jedini razlog zbog odustajanja a bogami i izlazenja iz vjere..nazalost!
To je tvoje mi¹ljenje a moje je mi¹ljenje da je ipak institucija koja nosi naziv IZ , ta koja toèno zna ¹ta i kako je bilo prije - za takve stvari ne postojimo ti i ja za takve stvari su ARHIVI .
ekranka je napisao/la: Oprosti mrki ,ali ne govorim nesto bezveze ,sve ima svoju podlogu ,razgovorom ,sa priznatim ,siplomiranim pravnikom serijata sam dosla do tih saznanja..no ja tebe ne silim da vjerujes u ono sto je ocigledno ,stvar izbora jasno..
Jedna osoba - ma kako se ona zvala , ne mo¾e prezentirati istinu ako nije dobio dozvolu i ovla¹tenje IZ.
Po¹to si u Hrvatskoj a u Hrvatskoj je glavni ©evko Omerba¹iæ i na svom licu nema ni¹ta sem naoèala - jer slabije vidi .
Po tvom shvatanju bi on morao imati bradu , jel tako ?...
ekranka je napisao/la: A sto se tice exstremizma ja mislim da je jasno ,da ga ja ne podrzavam ,jer sve sto je protivno miroljubivom ,ako se moze jasno,ja podrzavam ,rekoh silee nema u islamu ,zna se kad se upotrebljava sila..
Sviða mi se to ¹to si napisala a ja moram samo da dodam : ekstremi su oni koji ne prihvataju ni jedan mezheb - njih zovu vehabije iliti bezmezhebisti .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#41 Post Postao/la belly_dancer »

pola rijeci nekontam..me*** sta??i kake vehabija??sta je to??
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#43 Post Postao/la belly_dancer »

:-k Ovo mi je zvucalo malo fanaticki.. :huh: bez uvrede.. :wave:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
Brko77
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 31
Pridružen/a: 12 Jan 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

#44 Post Postao/la Brko77 »

belly_dancer je napisao/la::-k Ovo mi je zvucalo malo fanaticki.. :huh: bez uvrede.. :wave:
Mozda bi malo trebala na sluhu da radis......

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#45 Post Postao/la belly_dancer »

Brko77 je napisao/la:
belly_dancer je napisao/la::-k Ovo mi je zvucalo malo fanaticki.. :huh: bez uvrede.. :wave:
Mozda bi malo trebala na sluhu da radis......
a cuj..mislim,ja bibliju neznam tako ko ona ovo..a pitaj boga sta ej sve tu napisala..pol toga ne kontam..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Odgovori