Vjerski ekstremizam

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#62 Post Postao/la kajs »

:ballbounce: ma i to ti je neka religija, :)

i ja bas da naletim kad si ti nervozna [-X

nista sretnemo se sutra, nemas izgovora, to ti vazi samo za danas :baa:


e drago mi za to ok, :ballbounce:


Ekstremizam, ipak kao sam egzistira povezivati ga sa vjerom je pogresno, pa bicu plastican, dovoljno napomenuti da nije ista klima na ekvatoru i na polovima, zar to ne govori jasno i o da i medju ljudima ima razlicosti koje idu do kako bi nazvali ekstrema, ali oped to sa stanovista onih koji su " u umerenim klimatskim podrucjima".

Ovde se ekstremizam veze za Islam, ne spojivo je to ili oni koji su zlonamjernici pokusavaju spojiti, muslimani su ti danas, a i u proslosti, koji su napadnuti, nista dalje od Palestine, za rad neke ¾ i d o v s k e dr¾ave od jednom, preko noci 4 miliona ljudi je ostalo bez krova na glavom, i sad kada oni traze svoja prava oni su ekstremisti, ili kada su mu oduzeli dr¾avu, dom, proterali ga (napomena: govorim o doseljenicima) oduzeli pravo na sticanje zarade i rada onda kada taj koji nema drugo puta, nije mu ostavljeno re¹enje, ide i ubije neke tamo doseljenike on je terorista, ja to ne bih mogao da kazem. Pa niko nije isao u ameriku ili englesku ili po zapadnoj evropi i tamo vrsio terosristicke napade i njih postavljao ruglu i ismevanju, vec su ti isti dosli u njihove zemlje, njihov grad, ulicu a sve pod izgovorom borbe protiv terorizma.

E ovde ne moze stojati znak jednakosti nikako.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#63 Post Postao/la mrki62 »

Islam je krenuo nizbrdo od kako se je nafta pokvarila a s naftom je poèeo i ekstremizam.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#64 Post Postao/la belly_dancer »

mrki62 je napisao/la:Islam je krenuo nizbrdo od kako se je nafta pokvarila a s naftom je poèeo i ekstremizam.
ovo je sa realnog gledista izveden opceniti zakljucak,al dal je normalno da se cjela nacija i vjernici islama optuze za to?
jer neznam bas da to na nasim krajevima tako utjece na ovdasnje muslimane..nisam to bas primjetila..
a nebune se bas nesta ni americki muslimani,dakle nije pala cjela vjera..samo na istoku :-k
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#65 Post Postao/la mrki62 »

belly_dancer je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Islam je krenuo nizbrdo od kako se je nafta pokvarila a s naftom je poèeo i ekstremizam.
ovo je sa realnog gledista izveden opceniti zakljucak,al dal je normalno da se cjela nacija i vjernici islama optuze za to?
jer neznam bas da to na nasim krajevima tako utjece na ovdasnje muslimane..nisam to bas primjetila..
a nebune se bas nesta ni americki muslimani,dakle nije pala cjela vjera..samo na istoku :-k
Ja govorim na bliskom istoku ¹ta se je desilo ,...... pa vidite li da ni jedna dr¾ava nije u dobrim odnosima ni s kojom .
A mi sa ovog terena smo prièa za sebe :D
Inaèe ko imalo poznaje islam, znat æe da je do nalaska nafte to bila religija koja se bavila znanstvenim temama i mnogo ¹ta je nastalo zahvaljujuæi tim Arapima,............. primjer dana¹nji brojevi.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#66 Post Postao/la belly_dancer »

i to je istina,al da te u necem jos dopunim-kolko su bili sebicni morali su sebi izmislit drukcije brojeve,a za ove nase su rekli da ih je neko prepisom ukro...et!

danas je ziva pomama ko ima nafte taj moze bit kralj,brate mili!
pa i ja bi onda malo toga..svidja mi se to! :chuckel:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#67 Post Postao/la mrki62 »

belly_dancer je napisao/la:i to je istina,al da te u necem jos dopunim-kolko su bili sebicni morali su sebi izmislit drukcije brojeve,a za ove nase su rekli da ih je neko prepisom ukro...et!

danas je ziva pomama ko ima nafte taj moze bit kralj,brate mili!
pa i ja bi onda malo toga..svidja mi se to! :chuckel:
Ne, ovi brojevi koje mi koristimo su arapski a pored njih su jo¹ RIMSKI ( prvi , drugi , treæi ,........ ).

Ima¹ na linku Arapski http://hr.wikipedia.org/wiki/Arapski_brojevi

A ovaj link http://www.mef.hr/if/alati/preracun/skr ... m_arap.htm



tamo gdje pi¹e arapski broj ,.............. upi¹i neki broj i klikni mi¹om negdje izvan kvadratiæa sa brojem i dobije¹ u Rimskoj verziji :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#68 Post Postao/la belly_dancer »

nisi me svatio..znam ja da su nasi brojevi arapski,to mi je kristalno jasno..al ti kazem da su davno nekad rekli da im je neko ukro te brojeve (dakle nase) koje su oni bili izmislili pa su onda izmislili svoje..

nebrini ti za mene znam ja savrseno pisati arapske i danasnje i nase brojeve..u kuwaitu nemos drukcije ni znat kolko sta dode.. [-(
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#69 Post Postao/la mrki62 »

belly_dancer je napisao/la:nisi me svatio..znam ja da su nasi brojevi arapski,to mi je kristalno jasno..al ti kazem da su davno nekad rekli da im je neko ukro te brojeve (dakle nase) koje su oni bili izmislili pa su onda izmislili svoje..

nebrini ti za mene znam ja savrseno pisati arapske i danasnje i nase brojeve..u kuwaitu nemos drukcije ni znat kolko sta dode.. [-(
Nisi ti mene shvatila :ballbounce:
Nema na¹i brojevi , veæ samo arapski ili rimski :ballbounce:
Postoji Hrvatski jezik al ne postoje brojevi .
Ne postoje na¹i brojevi , postoje u na¹em kori¹tenju al nisu na¹i - to su arapski :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#70 Post Postao/la belly_dancer »

za nase brojeve podrazumjevam arapske kojima mi pisemo
danas a ne njihove..tamo koje oni pisu..rimski brojevi su I.
II. itd,a arapski su 1,2,3,4,.....
kontam ja to..
pa nisam s kreveta na glavu pala.. [-(
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Vjerski ekstremizam

#73 Post Postao/la Emmi »

slika

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: Vjerski ekstremizam

#74 Post Postao/la ekrankaa »

Moje misljenje , sto se tice ove teme vec sam decdirano izjasnila ali vidim da fali mojih postova [smile.gif]
Pa eto, ponukana nekim dogadjajima pade mi na um , da napisem nesto cemu sma jutros citajuci neki clanak razmisljala.
Zapravo copy cu ovaj dio , zato sto se u potpunosti slazem sa iznjetim.


Nije ispravno da optužujemo čovjeka za ekstremizam zato što je odabrao prestrogo islamsko mišljenje, sve dok on vjeruje da je to bolje i pravilnije i dok vidi da je obavezan islamski da ga se pridržava, da će biti odgovoran za njega, bez obzira na to što drugi to mišljenje smatraju neispravnim. To je jer je on odgovoran samo za ono što sam vjeruje i što drži ispravnim, pa i ako je kroz to prestrog prema sebi.

U stvarnom životu ljudi se razlikuju u ovom pitanju: jedni su odabrali lakše i blaže, a drugi teže i strožije. Bilo je i među ashabima onih koji su bili blaži, kao Ibn Abbas r.a. i strožiji, kao Ibn Omer r.a.. Muslimanu je dovoljno u ovom slučaju da mišljenje koje prihvati, utemelji na jednoj od muslimana priznatih pravnih škola ili da se osloni na ispravan idžtihad koji se bazira na osnovnim islamskim dokazima.

Upravo ima mnogo toga što se ne odobrava onima koje zovemo "muslimanskim ekstremistima" i što se smatra prestrogim i cjepidlačenjem, a sve to ima islamskog osnova u našem zakonu i naslijeđu. Upravo mnogo toga su savremeni teoretičari prihvatili, to brane i tome pozivaju. Njima se jedan broj omladine odazvao, tražeći kroz to Allahovu milost i bojeći se Njegove kazne.

Zato ne možemo osporavati muslimanu ili ga optuživati za ekstremizam zbog toga što je strog prema sebi i što je uzeo islamsko mišljenje, kojim će, kako on to drži, više zadovoljiti svoga Gospodara i koje je ispravnije za njegovo uvjerenje i plodonosnije za njegov budući život.

Mi nemamo pravo prisiljavati ga da se odrekne svog mišljenja i tražiti od njega da se ponaša suprotno svom ubjeđenju. Sve što možemo je da ga mudro pozivamo, lijepo razgovaramo i dokazima ga ubjeđujemo, pa će se možda opredjeliti za ono što mi smatramo najboljim putem.

I kao zakljucak, vrlo dojmljiv meni , jest slijedeca recenica [smile.gif]

Mnogo je onih koji žive u našim zemljama sa islamskim imenima a tuđim mozgovima i koji obično poštivanje Božijih odredaba smatraju vjerskim pretjerivanjem. Mnogi, koji su prihvatili strane ideje i običaje, smatraju one koji se pridržavjau islamskog ponašanja u jelu, piću, nakitu i sličnom, krajnjim ekstremistima.
http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Vjerski ekstremizam

#75 Post Postao/la kajs »

ekrankaa je napisao/la:
I kao zakljucak, vrlo dojmljiv meni , jest slijedeca recenica [smile.gif]

Mnogo je onih koji žive u našim zemljama sa islamskim imenima a tuđim mozgovima i koji obično poštivanje Božijih odredaba smatraju vjerskim pretjerivanjem. Mnogi, koji su prihvatili strane ideje i običaje, smatraju one koji se pridržavjau islamskog ponašanja u jelu, piću, nakitu i sličnom, krajnjim ekstremistima.
Bas tako, sto jos cuvam od nane staru dzezvu i jedan stari sahan, sto pijem kahvu iz fildzana reci ce da sam terorista islamski. E od sake do lakta im ga evo neka pricaju sta god zele.

Lijepo ovo da te razveseli, "tudjim mozgovoima ..." :lol:
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Odgovori