Vehabije

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#16 Post Postao/la Abu_haqq »

LAFF je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la: Tkzv. tradicijalna praksa Islama u Bosni uopste nije dio Islama. A to sto neko kaze da je kod nas Islam isti kao sto je bio prije 500 godina grdno se vara. Prije vise od 50 godina nase nene kao mlade djevojke su nosile feredze ne samo hidzab vec feredze bile su skroz pokrivene. Nasi djedovi ne da su samo imali brade vec brade do pupka. Tako nemoj te pricati da nasa braca muslimani donose nesto novo.
a ako mislite tako postovani @Abu-Haqq pojasnite mi kako su prije 500 godina
nosili nase pra cukun dede i nane jesu li nosili feredze?!
Malo kontradiktorno to sto tvrdite zar ne uz to tvrdite neko se grdno vara.
Pa bi se vratio na vas pocetak posta
citat;"Ja bih vas zamolio da nepisete o stvarima koje vama nisu poznate i ocemu nema te dovoljno znanja."Na to nemam kometrara bas ste to lijepo napisali samo treba da i primjenite.
Uz to slazem se s diskutantom u prethodnom postu iznad mene
Ja mislim da bi ti trebao pogledati ovaj snimak da ti neke stvari budu malo jasnije.

Bosanski Muslimani & dolazak Osmanlija
http://www.youtube.com/watch?v=F-bq1jG2rqw

Bosanski Muslimani & Jugoslavija I
http://www.youtube.com/watch?v=3Gnd2vgqsNA

i reci mi sta je to novo sto nije za vas Islam?

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#17 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Abu_Haqq je napisao/la:
LAFF je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la: Tkzv. tradicijalna praksa Islama u Bosni uopste nije dio Islama. A to sto neko kaze da je kod nas Islam isti kao sto je bio prije 500 godina grdno se vara. Prije vise od 50 godina nase nene kao mlade djevojke su nosile feredze ne samo hidzab vec feredze bile su skroz pokrivene. Nasi djedovi ne da su samo imali brade vec brade do pupka. Tako nemoj te pricati da nasa braca muslimani donose nesto novo.
a ako mislite tako postovani @Abu-Haqq pojasnite mi kako su prije 500 godina
nosili nase pra cukun dede i nane jesu li nosili feredze?!
Malo kontradiktorno to sto tvrdite zar ne uz to tvrdite neko se grdno vara.
Pa bi se vratio na vas pocetak posta
citat;"Ja bih vas zamolio da nepisete o stvarima koje vama nisu poznate i ocemu nema te dovoljno znanja."Na to nemam kometrara bas ste to lijepo napisali samo treba da i primjenite.
Uz to slazem se s diskutantom u prethodnom postu iznad mene
Ja mislim da bi ti trebao pogledati ovaj snimak da ti neke stvari budu malo jasnije.

Bosanski Muslimani & dolazak Osmanlija
http://www.youtube.com/watch?v=F-bq1jG2rqw

Bosanski Muslimani & Jugoslavija I
http://www.youtube.com/watch?v=3Gnd2vgqsNA

i reci mi sta je to novo sto nije za vas Islam?
:biggrin: :biggrin:
Pa znam ja ovo a znate li vi????
I gde su sad ovde Vehabije i nevidim nikakve feredze
niti ikakvu povezanost na moj i vas prethodni post... :bigups:
Jos jedna kontradiktornost nerazumijem vas sta ste stim zeljeli reci
Ocito ste se zbunili postujuci ovo
Savjet molim vas procitajte jos jedan put pazljivo moje prethodne postove
sta sam vam napisao i sta sam htio reci
:biggrin:
Mozda ste htijeli to da postujete
http://www.youtube.com/watch?v=u6Lt33Wt ... ed&search=

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#18 Post Postao/la Abu_haqq »

Neznam ja koliko ti znas o Islamu, prema tome nije potrebno da se raspravljam sa tobom. Ti da imas znanja nebi tako govorio jer je to zabranjeno u Islamu.

FTV?!?. Zar slusas one koji pojma nemaju o Islamu.

Cak su nase tradicionalne muslimane nazvali vehabijama. I sto je pokazalo koliko pojma imaju o Islamu je kad su rekli da je dzenaza klanjanja na "vehabijski nacin" jer kad su culi tekbire strah ih je obeuzeo sto oni kazu "jeza" :biggrin:

Nemoj nasjedati na te medijske propagande, uhvati se Kur'ana i Hadisa.

Ja mislim da ti nisi pogledao one snimke jer se fino vidi kako mladja djevojka skida feredzu za vrijeme komunisticke agresije na muslimane. Nas narod je potresen od komunizma ali se polahko budi elhamdulillah.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#19 Post Postao/la Abu_haqq »

Bebuskaa je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:Ja bih vas zamolio da nepisete o stvarima koje vama nisu poznate i ocemu nema te dovoljno znanja.

Tkzv. tradicijalna praksa Islama u Bosni uopste nije dio Islama. A to sto neko kaze da je kod nas Islam isti kao sto je bio prije 500 godina grdno se vara. Prije vise od 50 godina nase nene kao mlade djevojke su nosile feredze ne samo hidzab vec feredze bile su skroz pokrivene. Nasi djedovi ne da su samo imali brade vec brade do pupka. Tako nemoj te pricati da nasa braca muslimani donose nesto novo.

Jasno nam je svima da Allahov Serijat tesko moze zaziviti u BIH zbog mnogih razloga jedan od njih je nas geografski polozaj a drugi je politika.
Medzutim svaki musliman u BIH kao i dijaspori je duzan da sprovodi Serijet u svom zivotu nenegirajuci zakone te drzave osim ako se protive Islamu. Mnoga braca u BIH i dijaspori se bune na tkzv. "IZ" u BIH zato sto rade protiv muslimana i nebore se za prava muslimana na nasem podrucju.

I zadnje bi htjeo pitati one koji poznaju "siru" poslanika sws. jel Muhamed sws koristio filozofiju, ili kapitalizam da se vrati u voljenu Mekku?
Odgovor znam ali znate li ga vi? Mi trebamo znati da mir izmedju njih i nas nece nikad biti mira zato sto oni nas mrze.

Cuj NASA braca muslimani donose nesto novo......ccc...ne znam ja cija su...Tacno da donose i donijeli su.... a te novosti su stvari za koje nikad niko cuo nije ba....Kad je prije rata bilo vehabija...Nikad...i kazes da su prije davno zene nosile feredze..pa oni to zele da vrate da se opet nosi i zivi u tom stilu zivota i da zena opet postane roB! Not gonna hapen... :) A to da se bore za prava muslimana u nasoj zemlji..protiv koga se bore kad smo svi muslimani...ha ya.. :P

Na osnovu cega ti dajes sebi pravo da se zoves muslimanom/muslimankom? Jel Poslanik sws naplacivao ashabima da im uci Kur'an mrtvim, jel obvljao mevlude? Sve nam je pojasnio u vjeri sve sto je nama korisno.
Jel klanjas 5namaza? Postis? Zekat? Ja kad bi poceo strucno da ti dokazujem na ovo znanje koje nam dolazi u BIH nebi vrijedilo jer koliko izlgeda nisi nikad otvorio/la Kur'an ni Hadis. Neznas sta je fikh, sta sunnet a kamoli sta znaci biti musliman.
Ovo je bez uvrijede ali stvarno je bezveze kad neko prica o necemu sto nezna nego prihvata ono sto mu medija servira. To je isto da dodje automehanicar doktoru i zeli mu reci kako da operise srce. Ako zelis da upoznas Islam ja cu te poslati na pravo mjesto i onda ti sam/a odluci jel to u tvom srcu ili nije.

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#20 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Abu_Haqq je napisao/la:Neznam ja koliko ti znas o Islamu, prema tome nije potrebno da se raspravljam sa tobom. Ti da imas znanja nebi tako govorio jer je to zabranjeno u Islamu.
Da li je to vas odgovor na moje postavljeno pitanje?
De mi makar odgovorite kako i na osnovu cega tvrdite i
spominjete zadnjih tih 50 godina a negirate 500 godina dolaskom osmanlija
da je bilo drugacije.Kakva je razlika bila!
Odgovorite mi makar na to pitanje
Naravno ukoliko znate
ili mozda zelite da vam ja odgovorim
Recite ucinit cu to rado da vam otvorim oci!

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#21 Post Postao/la Abu_haqq »

LAFF je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:Neznam ja koliko ti znas o Islamu, prema tome nije potrebno da se raspravljam sa tobom. Ti da imas znanja nebi tako govorio jer je to zabranjeno u Islamu.
Da li je to vas odgovor na moje postavljeno pitanje?
De mi makar odgovorite kako i na osnovu cega tvrdite i
spominjete zadnjih tih 50 godina a negirate 500 godina dolaskom osmanlija
da je bilo drugacije.Kakva je razlika bila!
Odgovorite mi makar na to pitanje
Naravno ukoliko znate
ili mozda zelite da vam ja odgovorim
Recite ucinit cu to rado da vam otvorim oci!
Neovisno sta su Osmanlije donjele na Balkan od Islama to nam nedaje za pravo da slijedimo slijepo. Allah dz.s. to strogo zabranjuje. Meni ja Allah dz.s. otvorio oci vec, nije mi potrebno da mi neko nesto nadmece bez dokaza u Kur'anu i Sunnetu.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#22 Post Postao/la Abu_haqq »

Ko zeli ispravan odgovor na navedenu temu neka uzme 5 minuta svog vremena i procita ovaj odgovor.

Da vas Allah dz.s. nagradi. AMIN

Pripremio Elvedin Peziæ prof.

Istina o “Vehabijama”


U proteklom periodu bili smo svjedoci jedne velike medijske kampanje koja je pokrenuta kako bi se opæim masama skupina tzv. «vehabija» prikazala u najmraènijem svjetlu. Intenzitet te kampanje uveliko se smanjio nakon Reisovog intervjua na TV Hajatu, a u kojem je kazao da ne postoji ne¹to ¹to se zove «vehabizam», u kojem je kazao da je to ¹to neko klanja na drugaèiji naèin od onoga na kojeg smo mi navikli u Bosni jedan od èetiri priznata islamska mezheba.

Nakon toga ostalo je nejasno ko su tzv. «vehabije», ¹ta je bio cilj pokretanja spomenute medijske kampanje, ko stoji iza nje, ko je «vehabije» nazvao tim imenom, i za¹to su nazvani po Muhammedu ibn Abdulvehabu-uèenjaku Ehli-s-Sunneta koji je pozivao u ono u ¹to su pozivali i imami mezheba i mnogi drugi islamski uèenjaci; u ono na èemu je bio Bo¾iji Poslanik ,salallahu alejhi ve sellem. Nema sumnje da iza spomenute medijske kampanje stoje neprijatelji ove vjere, oni koji ne ¾ele dobrobit islamu i njegovim sljedbenicima, oni koji ne ¾ele da se po na¹im ulicama viðaju mladiæe i djevojke koji poku¹avaju da ¾ive po naèelima islama, koji ¾ele da svoj ¾ivot ustroje po naèelima izvornog islama-jedine priznate vjere kod Allaha d¾.¹. i jedine vjere koja æe ostati u izvornom i originalnom obliku sve do Sudnjega dana. Insana boli kada vidi koliko su neprijatelji Islama uspjeli u zavoðenju muslimana, do te mjere da ljudima serviraju kako je pridr¾avanje za temeljne principe ove vjere slijeðenje neke, nigdje postojeæe, sekte, kako je pridr¾avanje za vjeru postalo opasno i da se ljudi koji vjeru pokazuju i svojom vanj¹tinom smatraju potencionalnim teroristima. Zar nije najbolji pokazatelj koliko su ljudi obmanjeni i .....

zavedeni to da velik broj njih vjeruje da ljudi koji imaju brade, èije ¾ene su pokrivene, koji su podigli svoju odjeæu iznad èlanaka, koji ne konzumiraju duhan, drogu, alkohol, ne èine blud, preziru kamatu, redovno namaz obavljaju, koji vjeru uzimaju od najeminentnijih uèenjaka, poku¹avaju da svoj ¾ivot ustroje po naèelima Islama, da su to plaæenici (i to britanski!!!) i da su to potencionalni teroristi koji su opasni po dru¹tvo. Opasni po dru¹tvo zato ¹to su do juèer svojom krvlju branili ovu na¹u domovinu, zato ¹to ¾ele da ¾ive u dru¹tvu u kojem nema kraðe, ubistava, droge, prostitucije, korupcije i side. Èudan taj neki «terorizam». Poruèujemo svima koji ¾ele da naude islamu i njegovim sljedbenicima da æe Allahova vjera opstati pa makar to njima i ne bilo po volji. Sljedbenici Islama su prolazili kroz mo¾da i veæa isku¹enja od ovih ali su opstali i nisu dali svoje vjere. Svaka druga vjera, kada bi bila izlo¾ena napadima kojima je izlo¾en islam, ne bi uspjela da opstane, a islam opstaje i ostaje jer je Uzvi¹eni Allah d¾.¹. garantovo njegovo èuvanje. Zasto ne postoji definicija «vehabije»?! Prije nego li poènemo odgovarati na spomenute nejasnoæe i na nabrojana pitanja koja smo spomenuli, zapitajmo se da li znamo ko su to «vehabije», odnosno koga sve ubrajaju u njih? Logièno je da bi trebali znati jer toliko slu¹amo taj izraz svugdje oko nas. Volio bih kada bi neko ukazao na mjesto na kojem se mo¾e naæi definicija «vehabije» kako bi, napokon, taèno mogli da znamo ko sve potpada pod taj pojam. A zasto ovo pitamo! Pa zato, jer bi neko mozda na osnovu te definicije poku¹avao da ne izgleda kao ti ljudi jer nerijetko takvi ljudi bivaju izlo¾eni prozivanju, provociranju i dobacivanju, a neko ko voli biti u trendu i ko prati zadnju modu mo¾da bi poku¹ao da izgleda ko oni. To nam sve ukazuje na lukavstvo neprijatelja islama koji ubacuju meðu muslimane nedefinirane pojmove kako bi to unijelo meðu njima veliki razdor. Pojam «vehabije» je nedefiniran kao ¹to nije definiran ni pojam «teroriste», a to sve s ciljem uno¹enja ¹to veæe smutnje meðu muslimane. Onima koji bi poku¹ali da defini¹u «vehabiju» preporuèujemo da uzmu u obzir slijedeæe èinjenice kako pod taj pojam ne bi popdadalo ne¹to ¹to je izvorno praktikovanje islama. Da li je «vehabija» svako onaj ko ima bradu? Ako bi kazali da je «vehabija» svako ko ima bradu zasigurno bi to obuhvatilo ljude koji ni u kom sluèaju ne ¾ele da budu svrstani u takvu skupinu. Ali da vidimo kako islam gleda na propis brade; da li je brada obièaj predislamskih Arapa ili je pu¹tanje brade ipak nareðeno i propisano islamom. Opæepoznato je da je Bo¾iji Poslanik ,salallahu alejhi ve sellem, naredio pu¹tanje brade u vi¹e vjerodostojnih hadisa. Takoðer, poznato je da je osnova u propisima koje su do¹le u imperativu da su obavezni sve dok ne doðe drugi dokaz koji ukazuje na pohvaljenost te stvari. Ne ¾elim da ovaj tekst preraste u studiju o propisima brade, veæ bi zavr¹io sa govorom imama Ibn Hazma koji ka¾e: «Islamski uèenjaci (¹to svakako obuhvata uèenjake hanefiske pravne ¹kole) imaju jednoglasan stav da nije dozvoljeno brijanje brade i da se to smatra unaka¾avanjem.» Da li je «vehabija» svako onaj èija je ¾ena pokrivena, a naroèito oni èije ¾ene nose zar ili fered¾u? I ovdje ne ¾elim da govorim o propisu no¹enja zara ili fered¾e, ali osjeæam potrebu da spomenem neke stvari jer imamo ljudi, a nerijetko i intelektualaca, koji ka¾u da je no¹enje zara ili fered¾e obièaj dono¹en iz Saudijske Arabije sa Arapima koji su bili u Bosni. Da to nema nikakve osnove govori èinjenica da tri od èetiri priznata Islamska mezheba smatraju pohvalnim (sunnet) no¹enje zara ili fered¾e dok èetvrti, hambelijski, mezheb smatra to obavezom. Kako je moguæe da islamski uèenjaci smatraju sunnetom ili vad¾ibom ne¹to ¹to je obièaj Saudijske Arabije ili predislamskih Arapa ?!. Zbog skuèenosti sa prostorom zadovoljit æemo se sa ova dva pitanja iako je se moglo spomenuti mnogo drugih stvari koje imaju utemeljenje u islamu ali su ljudima prikazani kao obilje¾lja «vehabizma» ili «vehabija». Ko je «vehabije» nazvao tim imenom! Napokon, dolazimo do toga da spomenemo ko je to nazvao tzv. vehabije «vehabijama». Odgovor bi prepustio èitaocima. Neka po Internetu pogledaju na èijim stranicama se spominje ovaj pojam i ko ga najvi¹e forsira, ko najvi¹e blati tzv. «vehabije», ko smatra da su tzv. «vehabije» potencionalni teroristi. Zasigurno æemo naæi da ovaj izraz, kako u sada¹njem vrjemenu tako i prije, najvi¹e spominju sljedbenici pojedinih sekti u èijim uèenjima ima mnogo stvari koje su u koliziji sa naèelima islama. Pitanje koje se samo nameæe, za¹to su oni tzv. vehabije nazvali «vehabijama»? Odgovor je i suvi¹e jednostavan; zato ¹to tzv. «vehabije» podi¾u svoj glas protiv onih stvari koje su prisutne u tim sektama a u koliziji su sa naèelima islama. Zato je trebalo te ljude strpati u neku nigdje postojeæu sektu kako bi se autoritet tih ljudi umanjio i kako bi se oni u oèima ljudi prikazali kao neka zabludjela sekta. A pogledajte samo providnosti njihovih spletki; za¹to nisu te ljude nazvali Muhammedijama, jer je, ako je veæ trebalo te ljude nazvati nekim imenom, to ime bilo logièno. Osoba koju oni smatraju osnivaèem tog pokreta zove se Muhammed sin Abdulvehabov. Ispado¹e tzv. «vehabije» sljedbenici oca osnivaèe tog pokreta, ¹to je u jednu ruku smije¹no a u drugu ¾alosno kako ljudi nasjedaju na jeftine trikove onih koji ne ¾ele dobrobit izvornom islamu i njegovim sljedbenicima. A da su ih nazvali Muhamedijama neko bi pomislio da to oni slijede Muhammeda, Poslanika ,salallahu alejhi ve sellem, pa bi im se mo¾da i pridru¾io. Zato ih i nisu tako nazvali. Koga oni smatraju “vehabijom”? Oni «vehabijom» smatraju svakog onog ko poku¹ava da svoj ¾ivot ustroji po naèelima izvornog Islama i na tom putu spreman je da podigne svoj glas protiv onih koji uzdi¾u ljude samo zato ¹to su voðe na nivo bezgrije¹nosti, protiv onih koji psuju i vrijeðaju najveæe sinove ovog ummeta; Ebu Bekra, Omera, Osmana r.a., i protiv onih koji smatraju Ai¹u r.a. bludnicom. Svakog onog ko ¾eli da obo¾ava Allaha d¾.¹. onako kako je pojasnio Allahov Poslanik ,salallahu alejhi ve sellem, bez primjesa ¹irka i novotarija. Ko je osoba koju oni smatraju osnivaèem tog pokreta? Ukratko kazano, zove se Muhammed sin Abdu-l-Vehabov. Bio je jedan u dugom nizu uèenjaka koji su pozivali izvornim naèelima islama-èistom od novotarija. U tome su ga pretekli mnogi uèenjaci Ehli-s-Sunneta, koji su kao i on zbog istine bili isku¹avani na raznorazne naèine. Treba spomenuti i to da niko ne smatra Muhammeda sina Abdu-l-Vehabova bezgrije¹nim, veæ je on kao i ostali uèenjaci podlije¾an gre¹ki, ali gre¹ke uleme nisu kao gre¹ke obiènog naroda. Svakako, gre¹ke se ne prihvaæaju bilo od koga da doðu, ali uèenjaci ako pogrije¹e imaju nagradu zbog truda (Id¾tihada) koji ulo¾e da bi saznali istinu, a ako pogode imaju dvije nagrade kako je to do¹lo u hadisima Bo¾ijeg Poslanika ,salallahu alejhi ve sellem. Sam ¹ejh Muhammed ibn Abdu-l-Vehab je pozivao u svojim knjigama da ako se naðe u njegovom govoru ne¹to ¹to je u koliziji sa naèelima islama, Ku´ranom i Sunnetom, da se odbaci njegov govor i da se da prednost govoru Uzvi¹enog i govoru Bo¾ijeg Poslanika ,salallahu alejhi ve sellem. ©ta je cilj da se odreðena skupina nazovu ljude imenom èovjeka koji je pozivao u slijeðenje Kur´ana i sunneta. Ako nije to, da bi se ljudima praktikovanje izvorne vjere prikazalo kao slijeðenje neke sekte, pa ¹ta bi moglo da bude ? I na kraju, sve spomenuto uop¹te ne znaèi da ljudi koji su nazvani «vehabijama» ne mogu pogrije¹iti, èak suprotno tome, i oni su podlije¾ni gre¹kama, naroèito ako se na to pridoda da meðu njima ima onih koji ne po¹tuju nikog veæ misle da su pokupili pamet cijelog svijeta.Dosta puta gre¹ke koje naprave su razlog odabira pogre¹ne metode pozivanja ljudi, ¹to ne znaèi da je neispravno i ono u ¹to pozivaju. Zasigurno da se njihove gre¹ke preuvelièavaju, a to sve s ciljem kako bi se prikazali ovom dru¹tvu u ¹to gorem izgledu. Molimo Allaha d¾.¹. da nas uèvrsti u vremenima smutnje i da nam poka¾e istinu istinom i omili njeno slijeðenje, i da nam neistinu prika¾e neistinom i da nam omrzne njeno slijeðenje.Amin ja Rabbe-l-alemin.

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#23 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Vehabizam to je jedna sekta islama odnosno vjerska denominacija
nazvan po Muhamedu ibn Abdul al Vehabu
Vehabije priznaju Kuran i Hadit kao svoje osnovne tekstove,
Vehabije sebe vide kao pokret za vracanje pravog islama i njegovo oslobadjanje od novina,
sujevjerja, odstupanja, jeresi i idolopoklonstva.
Po njihovom misljenju, postoje brojni obicaji koji su suprotni islamu,
a to su: slusanje muzike ili gledanje televizije,fotografije ili crtezi ljudskih bica ili drugih zivih stvorenja koja imaju dusu,molitve na mezarima
Na nase prostore su tek dosli pocetkom rata 92
Mnogi smatraju da su umetnuti po poznatoj reziji amerike
Radilikiazaciji drzave kao sto je to bio slucaj s Afganistanom Irakom i sada Iranom

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#24 Post Postao/la Bebuskaa »

Abu_Haqq je napisao/la:
Bebuskaa je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:Ja bih vas zamolio da nepisete o stvarima koje vama nisu poznate i ocemu nema te dovoljno znanja.

Tkzv. tradicijalna praksa Islama u Bosni uopste nije dio Islama. A to sto neko kaze da je kod nas Islam isti kao sto je bio prije 500 godina grdno se vara. Prije vise od 50 godina nase nene kao mlade djevojke su nosile feredze ne samo hidzab vec feredze bile su skroz pokrivene. Nasi djedovi ne da su samo imali brade vec brade do pupka. Tako nemoj te pricati da nasa braca muslimani donose nesto novo.

Jasno nam je svima da Allahov Serijat tesko moze zaziviti u BIH zbog mnogih razloga jedan od njih je nas geografski polozaj a drugi je politika.
Medzutim svaki musliman u BIH kao i dijaspori je duzan da sprovodi Serijet u svom zivotu nenegirajuci zakone te drzave osim ako se protive


Islamu. Mnoga braca u BIH i dijaspori se bune na tkzv. "IZ" u BIH zato sto rade protiv muslimana i nebore se za prava muslimana na nasem podrucju.

I zadnje bi htjeo pitati one koji poznaju "siru" poslanika sws. jel Muhamed sws koristio filozofiju, ili kapitalizam da se vrati u voljenu Mekku?
Odgovor znam ali znate li ga vi? Mi trebamo znati da mir izmedju njih i nas nece nikad biti mira zato sto oni nas mrze.[/quo
Cuj NASA braca muslimani donose nesto novo......ccc...ne znam ja cija su...Tacno da donose i donijeli su.... a te novosti su stvari za koje nikad niko cuo nije ba....Kad je prije rata bilo vehabija...Nikad...i kazes da su prije davno zene nosile feredze..pa oni to zele da vrate da se opet nosi i zivi u tom stilu zivota i da zena opet postane roB! Not gonna hapen... :) A to da se bore za prava muslimana u nasoj zemlji..protiv koga se bore kad smo svi muslimani...ha ya.. :P

Na osnovu cega ti dajes sebi pravo da se zoves muslimanom/muslimankom? Jel Poslanik sws naplacivao ashabima da im uci Kur'an mrtvim, jel obvljao mevlude? Sve nam je pojasnio u vjeri sve sto je nama korisno.
Jel klanjas 5namaza? Postis? Zekat? Ja kad bi poceo strucno da ti dokazujem na ovo znanje koje nam dolazi u BIH nebi vrijedilo jer koliko izlgeda nisi nikad otvorio/la Kur'an ni Hadis. Neznas sta je fikh, sta sunnet a kamoli sta znaci biti musliman.
Ovo je bez uvrijede ali stvarno je bezveze kad neko prica o necemu sto nezna nego prihvata ono sto mu medija servira. To je isto da dodje automehanicar doktoru i zeli mu reci kako da operise srce. Ako zelis da upoznas Islam ja cu te poslati na pravo mjesto i onda ti sam/a odluci jel to u tvom srcu ili nije.

Cuj to...Ja sebe nazivam Muslimankom jer to je sto jesam....jarane nisam nista rekla protiv muslimana vec protiv vehabija....Uz to Ti koji tiu predjaes neke lekcije u vezi vjere nemas blage.veze... de ba...ccc...i odkud tebi pravo da mene nazivas ne muslimankom jer nemas ti blage veze sta ja znam ..ili dali ja klanjam ili dali postim i tako dalje i dalje...i nemoj tu sad meni sirit znanje o tim vasim vehabijama...ja znam od malih nogu ko me je ucio kakvoj vjeri a to je cista Islamska vjera a ne sad neke vehabije koje su dosle i vama Bosancima napunile glavu pa sad vam svako kriv sto mi zivimo zivot kakav zivimo i sto ga ne zivimo po VASIM koracima i koracima pod kojim zene nemaju nikakvo pravo i kao ti koji si musko ne pricas zenama i slicno tome...ima sad da ne nabrajam.......jA JESAM SVJESNA STA KNJIGE I I STA BOZIJA KNJIGA PISE sta bi trebali raditi da bi bili pravi muslimani....to sam znala i beze tebe ....Stvarno kad sam pogledala onaj isjecak sa one dzenaze sto je Laff tu stavio...kakve su vam fore ba....galama i procedura na dzenazama i sve to...aman jarabi...de malo procitaj pravila koja se drze na dzenazama i postupci i postovanje prema umrlom.....i plus kakav trebas biti kad namaz klanjas ..naravno cist ...okupan....i tako dalje...ali vi kao neki sto tu nest znate klanjate bilo gdje samo tek tako da se namaz obavi a sad gdje to bilo i kao drzite abdest danas pola dana i opet klanjate pod istim abdestom ne znajuci da ste ga vec izgubili....bila sam ocevidac gdje jedan Vehabija klanja i vidjela sam dovoljno koliko drzite do pravila namamaza i klanjanja...hajd sad pozdrav tebi kao i drugima.... :P :P :P..I za kraj nema nama sta da dolazi sto se tice nase vjere znamo mi dovoljno...imamo imame ..hodze....hafize da nas uce i dlajem znjanu ako nas nesto interesuje....Allahimanet......

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#25 Post Postao/la Abu_haqq »

:biggrin:
Ja nisam rekao da si muslimanka ali sam te pitao odredjena pitanja posto tvoji postovi na forumu ocigledno se sukobe sa Islamom.

"vehabije" nisu nikakva sekta to su muslimani. La Illahe Illallah Muhameden resullallah svaki covjek koji to svjedoci je musliman sve dok neizadje iz Islama.

ako se neko svrstava u sektu to su sufije, sije, dervisi itd. itd.

Oni nisu nista novo donjeli osim ono sto je poslanik Muhamed sws radio.

Allah dz.s. je ucinio svu zemlju Mesdzidom (dzamijom) gdje god je cisto i nema mokrace ili nekih slicnih necistoca moze se klanjati. To nam On govori u Kur'anu.
Nema te ni jedan dokaz sto navodite da je to nesto novo. Abu Hanife r.a. je èetrdeset godina klanjao sabah namaz sa abdestom do jacije. O cemu je ovdje problem otvori i taj Ilmihal pa ces vidjeti kako se gubi abdest.

SubhanAllah

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#26 Post Postao/la Abu_haqq »

LAFF je napisao/la:Vehabizam to je jedna sekta islama odnosno vjerska denominacija
nazvan po Muhamedu ibn Abdul al Vehabu
Vehabije priznaju Kuran i Hadit kao svoje osnovne tekstove,
Vehabije sebe vide kao pokret za vracanje pravog islama i njegovo oslobadjanje od novina,
sujevjerja, odstupanja, jeresi i idolopoklonstva.
Po njihovom misljenju, postoje brojni obicaji koji su suprotni islamu,
a to su: slusanje muzike ili gledanje televizije,fotografije ili crtezi ljudskih bica ili drugih zivih stvorenja koja imaju dusu,molitve na mezarima
Na nase prostore su tek dosli pocetkom rata 92
Mnogi smatraju da su umetnuti po poznatoj reziji amerike
Radilikiazaciji drzave kao sto je to bio slucaj s Afganistanom Irakom i sada Iranom
Sta je tu neispravno? (sujevjerja su sirk i te ostale stvari koje navodis isto nepripadaju Islamu) Zar nam to Allah dz.s. ne govori u Kur'anu?
Ako je muzika halal zasto je nepustaju u Dzamijama, ako su slike ljudi dozvoljene sto ih nestavaljamo u Dzamije?
Nasi pretci dok su drzali puske na zidovima niko im nije smjeo pisnuti u Bosni, kad su ih zamjenili za tranzistore tad je sve krenulu nizbrdo i evo nas gdje smo. Dok nas drugi kolju mi smo nasli da na jednim drugima skacemo za vrat.

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#27 Post Postao/la Bebuskaa »

Ok ...ne podudaramo se u ovoj temi ...ti sebi ja sebi...to sto kazes da nisi rekao da ja nisam muslimanka ...procitaj jos jendom svoj post...cak tvrdis da ne znam nista od namaza i tako dlaje...ali ovo nije namjenjeno nikakvim uvredama .......Uporno govorite kako oni nisu nista novo donijeli medju nas ovamo...jesu i to mnogo stosta...kao prvo okrecete raju da vam se pridruzi i vama i vasim krugovima...dakle cinjenica toga je da kako su oni poceli da dolaze pocele su velik uzbune i preokreti u nekim gradovima ...u bosni i hercegovini...Samim tim nit ste nam sta dobro donijli nit ste trebali ni dolaziti...bili smo muslimani i vjernici i bez vas...Pozdrav!!!! :)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#28 Post Postao/la Abu_haqq »

Bebuskaa je napisao/la:Ok ...ne podudaramo se u ovoj temi ...ti sebi ja sebi...to sto kazes da nisi rekao da ja nisam muslimanka ...procitaj jos jendom svoj post...cak tvrdis da ne znam nista od namaza i tako dlaje...ali ovo nije namjenjeno nikakvim uvredama .......Uporno govorite kako oni nisu nista novo donijeli medju nas ovamo...jesu i to mnogo stosta...kao prvo okrecete raju da vam se pridruzi i vama i vasim krugovima...dakle cinjenica toga je da kako su oni poceli da dolaze pocele su velik uzbune i preokreti u nekim gradovima ...u bosni i hercegovini...Samim tim nit ste nam sta dobro donijli nit ste trebali ni dolaziti...bili smo muslimani i vjernici i bez vas...Pozdrav!!!! :)
Nigdje nisam rekao da neklanjas vec sam te pitao. Napisi jednu stvar sto su donjeli a da to nije potvrdjeno u Islamu? To sto su se muslimani konacno poceli buditi treba samo Allahu dz.s. zahvaliti. Dobro nam je poznato da je za vrijeme Muhameda sws bilo slicnih problema roditelji su se odricali djece, ili obrnuto zbog istine Islama. Zato nemoj pricati kako je nered. Nered mora biti kad su se ljudi taman ugusili u komunizmu i sad im nije jasno da momci od 15, 18, 25 godina idu u dzamiju i nose brade.

Sve su to prazne price. Allah dz.s. ce dati da se vidi istina ko su muslimani a ko odpadnici i oni koji slijede svoje prohtjeve na ovom dunjaluku. A svi dobro znamo da je samo Allahov zakon ispravan i samo Allaha se trebamo bojati i od Njega pomoc traziti a ne od neke EU itd. koji su pustili da nas skoro uniste do zadnjeg. Evropa nama nikad nije pruzila ruku to znamo dobro iz proslosti. Mudzahidi koji su dosli u BIH da se bore da Allahova rijec bude gornja a kufr donja, na njih sad iznosite lazi i potvore.

Sram neka bude Bosnjake,

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#29 Post Postao/la Bebuskaa »

Ti akko pricas mi smo se onda povlasili ...mislim sudeci po tvojoj prici kako ste donijeli neki preokret u Bih...ne kazem duznost je svakome ici u Dzamiju i biti pravi musliman..ali ti kako kazes mi smo bili niko i nista dok vi niste dosli i otvorili na okare..u sirinu....caoske . :P

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#30 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Abu_Haqq je napisao/la: Sta je tu neispravno? (sujevjerja su sirk i te ostale stvari koje navodis isto nepripadaju Islamu) Zar nam to Allah dz.s. ne govori u Kur'anu?
Ako je muzika halal zasto je nepustaju u Dzamijama, ako su slike ljudi dozvoljene sto ih nestavaljamo u Dzamije?
Nasi pretci dok su drzali puske na zidovima niko im nije smjeo pisnuti u Bosni, kad su ih zamjenili za tranzistore tad je sve krenulu nizbrdo i evo nas gdje smo. Dok nas drugi kolju mi smo nasli da na jednim drugima skacemo za vrat.
Nista neispravno nisam ni rekao niti da je sto neispravno napisano
Osim ako diskutujemo o Vehabijama koje su dosli na nase prostore tek
sad posle rata
Koji pokusavaju da nametnu svoj pogled na Islam podudarajuci se s Islamom nasih prostora i tradicije
pa ako cemo tako
Vehabije su te koji skacu na vrat!
Pocenemo od vas postovani....
Znate sta je je zadesilo rahmetli Jusufa...koji samo moram reci majmun
vozio bez vozacke nepostojuci ovdasnje zakone kao ni saobracajne propise
stavljajuci na kocku zivote drugih.
Pa ako je pametan koliko je glup zasto je uopste vozio auto zasto nije
isao pjeske ili na kamili kao njegovi preci
Koje doslovno slijedi..(ako nije bilo tranzistora nije bilo ni auta ni mobitela)
Inace nije mi ovakva vrsta konverzacije da umalovazavam druge i vrijedjam ali na pojedince.....

Odgovori