Dobra djela koja bi trebali raditi u ramazanu

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

Dobra djela koja bi trebali raditi u ramazanu

#1 Post Postao/la Abu_haqq »

Dobra djela koja bi trebali raditi u ramazanu


Cesto dru¾enje sa Kur'anom.


Savjetujemo ti, dragi citaoce, da u ovom mubarek mjesecu ¹to ce¹ce uci¹ Kur'an - polahko, ponizno i razmi¹ljajuci o svakom proucenom ajetu, kao ¹to su to radili na¹i ispravni prethodnici.

Bilje¾i Bejheki od Ebu Hurejre da je rekao: "Kada su spu¹teni ajeti:

"Pa zar se ovom govoru cudite. I smijete se, a ne placete."
(Prijevod znacenja - Ned¾m, 59.-60.),

zaplakali su ehlu sofe toliko da su im suze natopile obraze. Pa kad je Poslanik, s.a.v.s., cuo njihov plac, zaplakao je i on i rekao:

"Nece pr¾iti vatra onoga ko je plakao iz strahopo¹tovanja prema Allahu, d¾.¹."


©to vi¹e zikra, dova i tra¾enja oprosta.




Brate i sestro, ramazanski dani i noci su vrijedna vremena pa nastoj da ih iskoristi¹ ¹to vi¹e u zikru, dovi, a posebno u vremenima u kojima se prima dova kao ¹to su:

- pri iftaru - postacu se pri iftaru dova ne odbija, - zadnja trecina noci kad se na¹ Gospodar spu¹ta na nama najbli¾e nebo i pita: "Ima li koga da tra¾i, pa da mu dam? Ima li koga da cini istigfar, pa da mu oprostim? ... - tra¾enje oprosta u ranu zoru, jer kako ka¾e Uzvi¹eni: "I u praskozorje oprost od grijeha molili." ... Post. Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.: ’Svaki posao Ademova sina je njegov, dobro djelo se desetorostruko nagraduje. Ka¾e Allah: “Osim posta, on je Moj i Ja za njega nagradujem. Za ostavljanje u¾ivanja, jela, pica zbog Mene, postac ima dvije radosti: - radost pri iftaru i radost kada sretne svoga Gospodara. A zadah iz usta postaca Allahu je dra¾i od mirisa miska. (Buhari, Muslim) Rekao je Poslanik, s.a.v.s., takoder: "Ko posti ramazan vjerujuci u Allaha i nadajuci se Njegovoj nagradi, bice mu opro¹teni prija¹nji grijesi. (Buhari, Muslim)Nema sumnje da ova velika nagrada nije obecana onome ko samo trpi glad i ¾ed, jer ka¾e Poslanik, s.a.v.s.: "Onaj ko ne odbaci od sebe pokvaren govor, rad po njemu i neznanje (d¾ehl), pa Allah nema potrebe za na¹im odbacivanjem hrane i pica." (Buhari) I rekao je Poslanik, s.a.v.s.: "Post je ¹tit, pa kada budete postili ne govorite bestidan govor i ne grije¹ite, a ako vas neko napadne, recite: “Ja postim." (Buhari, Muslim)Zato kada zaposti¹, dragi brate i sestro, neka posti tvoj sluh, tvoj pogled, jezik i svi organi tvoga tijela. I nemoj izjednacavati dan u kome posti¹ sa danom u kome ne posti¹. Bdijenje noci Lejletul-kadr. Rekao je Uzvi¹eni: "Mi smo ga poceli objavljivati u noci kadr, a ¹ta ti misli¹ ¹ta je noc kadr? Noc kadr je bolja od hiljadu mjeseci. Meleki i D¾ibril, s dozvolom Gospodara svoga, spu¹taju se u njoj zbog odluke svake. Sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane." Rekao je Poslanik, s.a.v.s.: "Ko provede u ibadetu noc kadr vjerujuci u Allaha i nadajuci se Njegovoj nagradi, bice mu opro¹teni svi grijesi koje je do tad pocinio." (Buhari, Muslim) Poslanik, s.a.v.s., je Lejletul- kadr provodio u ibadetu, a to je naredivao i svojim ashabima. U posljednjih deset noci budio je svoju porodicu da klanjaju i ibadete. Noc kadr je u posljednjih deset dana, tacnije u posljednjim neparnim nocima. U sahih hadisu kog bilje¾e Ahmed i Tirmizi prenosi se od Ai¹e, r.a., da je rekla: "Alahov Poslanice, ¹ta cu govoriti u noci kadr?" Ka¾e: "Govori: Allahu moj, Ti mnogo opra¹ta¹, voli¹ oprost, pa mi oprosti." Boravak u mesd¾idu od sabaha do izlaska sunca. Poslanik, s.a.v.s., je kada bi klanjao sabah, ostajao na svome mjestu sve do izlaska sunca. (Muslim) Bilje¾i Tirmizi od Enesa, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Ko klanja sabah u d¾ematu, zatim ostane ibadeteci na svome mjestu dok ne izade sunce, pa klanja dva rekata, imace nagradu kao da je obavio had¾d¾ i umru potpuno, potpuno, potpuno. (Albani ka¾e sahih) Umra u ramazanu. Bilje¾e Buhari i Muslim da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Umra u ramazanu je kao had¾d¾." Nocni namaz. Ka¾e Resul, s.a.v.s.: "Ko bude klanjao nocni namaz u ramazanu vjerujuci u Allaha i nadajuci se Njegovoj nagradi, bice mu opro¹teni prija¹nji grijesi." (Buhari, Muslim) I'tikaf. Buhari bilje¾i da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., posljednjih 10 dana ramazana boravio u i'tikafu, a u godini u kojoj je preselio na Ahiret u i'tikafu je proveo 20 dana. Sadaka. Na¹ Poslanik, s.a.v.s., bio je najdare¾ljiviji covjek, a najvi¹e je udjeljivao upravo u ramazanu i rekao je u hadisu koga bilje¾i Tirmizi: "Najbolja sadaka je u ramazanu." Sadaka ima vi¹e vrsta. Od njih su: - Udjeljivanje hrane. Rekao je Uzvi¹eni: "I hranu su davali, mada su je i sami ¾eljeli, siromahu, sirocetu i su¾nju. Mi vas samo za Allahovu ljubav hranimo, od vas ni priznanja ni zahvalnosti ne tra¾imo. Mi se Gospodara na¹eg bojimo, onoga Dana kada ce lica smrknuta i namrgodena biti. I njih ce Allah strahote toga Dana sacuvati i bla¾enstvo i radost im darovati. I D¾ennetom i svilom ih za ono ¹to su trpjeli nagraditi." (Prijevod znacenja - El-Insan, 8.-12.) Na¹i ispravni prethodnici su veliki znacaj pridavali udjeljivanju hrane. Cak su to stavljali ispred mnogih drugih ibadeta. Bitno je spomenuti da se ovdje ne uslovljava da onaj koga nahranimo mora biti siromah, jer je Alahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Koji god mu'min nahrani gladnog mu'mina, Allah ce njega nahraniti d¾ennetskim plodovima. A ko napoji ¾edna mu'mina, Allah ce njega napojiti iz zapecacenog d¾ennetskog napitka." (Tirmizi, hasen)

- Dati iftar postacu Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: "Ko da iftar postacu bice nagraden kao i on, s tim da se od njegove (postaceve) nagrade nece ni¹ta umanjiti.”

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Dobra djela koja bi trebali raditi u ramazanu

#2 Post Postao/la nella26 »

Ramazan jeste sveti mjesec i mjesec u kojem se vjernik treba maksimalno posvetiti vjeri i činjenju dobrih dijela.
Ali Å¡ta je sa ostalih 11 mjeseci?
Dobra djela se čine tokom čitave godine i ako si vjernik samo za vrijeme Ramazana onda si slab vjernik.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Dobra djela koja bi trebali raditi u ramazanu

#3 Post Postao/la nnejra »

Ramazan je mjesec u kojem treba da se vratimo onom istinskom u nama. Ramazan je mjesec posta i ja ću napisati kako on utiče na mene. Trudim se da ispostim što više dana. Neki će reći da nije dovoljno postiti 2/3 ili manje, da treba cijeli mjesec , ali ja to radim onoliko koliko osjećam da mogu. Radim to iskreno i sa željom da se što više približim Allahu dž.š. i onom što ja jesam. Ne postim zbog drugih , već zbog sebe. Da sebe očistim od loših misli , poroka kojima sam podložna ( npr.kafa ) , da jačam svoju volju i da činim dobra djela drugima onoliko koliko mogu. U tim danima se osjećam jako dobro, smirena sam, puna pažnje i jednostavno više sam okrenuta ljudima oko sebe. Svake godine idem na ramazanske koncerte i to me posebno ispunjava. Trudim se i da odem na neke tribine koje se organizuju u tom period sa temama u duhu ramazana. To radim jer želim da barem jednom godišnje intenzivnije razmišljam o islamu, sebi, o porodici, pomaganju drugima i da učinim što više dobra ljudima oko sebe. Ramazan donese neki mir i zadovoljstvo u moj život. Nažalost ostatak godine malo zapostavim sve to, iako znam da ne bi trebalo. Takav je moj ramazan.

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Dobra djela koja bi trebali raditi u ramazanu

#4 Post Postao/la beca »

dobra djela treba uvijek raditi, a ne samo za vrijeme Ramazana...

Ironija je nasih ljudi sto misle da 11 mjeseci mogu ciniti sta hoce, a ako se primire taj jedan mjesec, oni veliki muslimani [eusa_wall.gif] takvih mi je puna kapa

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dobra djela koja bi trebali raditi u ramazanu

#5 Post Postao/la mrki62 »

Za one , koji to ne znaju ; to je mjesec kad je počela objava Kur`ana .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori