Vanjski izgled po sunnetu Muhammeda svs

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Vanjski izgled po sunnetu Muhammeda svs

#1 Post Postao/la Musliman_islam »

BismillahirRahmanirRahim

Es'selamu Aleykum We Rahmatullahi We Berekatuhu ya ikhwan,

Va¾nost Sunneta u Qur'an el-Kerimu:

"O vi koji vjerujete! Pokoravajte se Allahu, i pokoravajte se Poslaniku, i onima koji imaju autoritet meðu vama." (Qur'an 4:59)

"O vi koji vjerujete! Pokoravajte se Allahu i Njegovu Poslaniku, i ne napu¹tajte ga dok vam govori." (Qur'an 8:20)

"O vi koji vjerujete! Odazovite se Allahu i Njegovu Poslaniku, kada vas On poziva onome ¹to æe vam dati ¾ivot (vjeèni); i znajte da se Allah upliæe izmeðu èovjeka i njegova srca, i da æe te se pred njim svi skupiti."(Qur'an 8:24)

"Vi zaista imate u Allahovu Poslaniku divan primjer za onoga koji se nada u susret sa Allahom i Sudnjim Danom, i ko mnogo zikri (spominje) Allaha." (Qur'an 33:21)

"Prema tome uzmite ¹ta vam Poslanik dadne, i ostavite se onoga ¹to vam on zabrani. I bojte se Allaha: jer Allah strogo ka¾njava." (Qur'an 59:7)
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#2 Post Postao/la sabinax »

A sta ce biti s nama koji ne vjerujemo?
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#3 Post Postao/la Musliman_islam »

Onome ko misli da je predmet brade toliko neva¾an da nije vrijedan spomena, ja mu ¾elim od Allaha uputu (hidajet). Ali za onoga ko tra¾i istinu i put Poslanika (sallallahu `alejhi ve sellem) ovdje su dokazi iz
Qur'ana, Hadisa i fetvi Islamskih pravnika.



Va¾nost Brade u Poslanikovim (sallallahu `alejhi ve sellem) rijeèima:

(1) Resulullah (sallallahu `alejhi ve sellem) ka¾e "Ja nemam ni¹ta sa onim ko se brije, kuka i kida odjeæu sa sebe (radi neke ¾alosti ili tegobe)."

- Prenio Ebu Derde (radiallahu `anh) u Muslimu, Hadis no. 501

(2) Uèenja Hadreti Ammara Bin Jaasira, Abdullaha Ibn Omera, Halife Sejjidine Omera, Ebu Hurejre i D¾abira (radiallahu `anhum), informi¹u da su SVI imali bradu du¾ine jedne ¹ake ili jo¹ du¾e. Hadreti D¾abir (radiallahu `anhu) je rekao: "Mi smo obièavali imati duge brade te smo ih tokom Had¾d¾a i Umre skraèivali do obavezne du¾ine (tj. du¾ine ¹ake)."

(3) Hadreti Abdullah Ibn Omer (radiallahu `anh) ka¾e: "Onaj ko imitira kafire (nemuslimane) i umre u takvom stanju, na Sudnjem Danu æe biti i pro¾ivljen meðu njima."

(4) Resulullah (sallallahu `alejhi ve sellem) ka¾e: "Trimujte brkove, i pustite bradu."

- Prenio Ibn Omer (radiallahu `anh) u Muslimu, Hadis no. 498

(5) "Resulullah (sallallahu `alejhi ve sellem) nam je naredio da trimujemo brkove i da pu¹tamo brade." ka¾e Ibn Omer (radiallahu `anh).

- Muslim, Hadis no. 449

(6) Resulullah (sallallahu `alejhi ve sellem) je rekao: "Razlikujte se od idolopoklonika, trimujte brkove i pustite bradu."

- Prenio Ibn Omer (radiallahu `anh) u Muslimu, Hadis no. 500

(7) Resulullah (sallallahu `alejhi ve sellem) ka¾e: "Trimujte brkove i pustite bradu."

- Prenio Ebu Hurejreh (radiallahu `anh) u Muslimu, Hadis no. 501

(8) Resulullah (sallallahu `alejhi ve sellem) ka¾e: "Ko god brije bradu nema pravo na Allahovu milost."

- Prenio Ibn Abbas (radiallahu `anh) u Tabaraniju
.

(9) Hadreti Abdullah Ibn Omer (radiallahu `anh) je obièavao kratiti od brade ono ¹to je prelazilo zahvat ¹ake.


- Prenio Tirmizi
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Brada po pravnim odlukama Imama èetiri Sunni mezheba:

#4 Post Postao/la Musliman_islam »

Brada po pravnim odlukama Imama èetiri Sunni mezheba:

HANEFI MEZHEB

Imam Muhammed (radiallahu `anh) pi¹e u svojoj knjizi "Kitabul Ezar" gdje navodi od Imama Ebu Hanife (radiallahu `anh) koji prenosi od Hadreti Hajtamija (radiallahu `anh) koji prenosi da je Ibn Omer (radiallahu `anh) obièavao obuhvatiti ¹akom bradu ispod kosti iste, te odsjeæi ono ¹to je bilo ispod ¹ake. Imam Muhammed (radiallahu `anh) ka¾e da je to ¹ta je Imam Ebu Hanifa (radiallahu `anh) odluèio i ¹ta mi Hanefije slijedimo. Prema tome, za Hanefije da se krati brada manje od ¹ake je HARAM i na tome je njihova ID®MA (saglasnost).

©AFI MEZHEB


Imam ©afi (radiallahu `anh) u svojoj knjizi "Kitabul Umm" izjavljuje, "Brijati bradu je HARAM." (©ari Minhad¾ dar Sara Fasl Aqiqa).

MALIKI MEZHEB


©ejh Ahmed Nafaravi Maliki ka¾e u komentaru Imam Ebu Zejdove knji¾ice, "brijati bradu je bez sumnje HARAM po mi¹ljenju svih Imama." Jo¹ se ka¾e u "Temhidu" koji je komentar Imam Malikove 'Muvatte', da brijati bradu je HARAM, te da meðu mu¹karcima brade briju samo HERMAFRODITI (osobe koje imaju istovremeno i ¾enske i mu¹ke karakteristike).

HANBELI MEZHEB

Hanbelije u svojoj poznatoj knjizi "El-Hanie'a Hanbeli Fetava Kitab" ka¾u "pustiti bradu je Vad¾ib a brijati istu je HARAM." Takoðe u Hanbelijskim knjigama "Sarahul Muntehaa" i "Sarr Menzumetul Adaab", se ka¾e "Najtaènija odluka je to da je brijanje brade HARAM."

Shodno tome, prema pravnim odlukama Islamskih uèenjaka: "Brijanje brade je zabranjeno (haram) te onaj koji brije bradu je po Islamskom zakonu pokvarenjak (FASIQ); stoga, NIJE DOZVOLJENO postaviti takvog èovjeka za Imama. Klanjati Teraviju za obrijanim Imamom je MEKRUH-I-TAHRIMI (skoro HARAM)" (©ami Vol.1, p.523)

Durre-Muhtar navodi: "Niko nije dozvolio trimovanje brade kraæe od du¾ine ¹ake kao ¹to neki moderni Muslimani i hermafroditi rade." (Vol. 2, p. 155). Takoðe, "Zabranjeno (haram) je mu¹karcu da brije bradu neke druge osobe." (Vol. 5, p. 359).

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#5 Post Postao/la sabinax »

A mi koji nemamo bradu?
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#6 Post Postao/la Megaskotica »

sabina X , mislim da ti neide u prilog da provociras temu ,molila bih te da obratis paznju

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#7 Post Postao/la Musliman_islam »

"Sunnet je svakom Muslimanu da se o¹i¹a i odsjeæe nokte prije ili poslije D¾ume namaza Petkom. Bolje je ako se to uradi nakon d¾ume namaza. Zaravo, ovo isto se radi nakon had¾d¾a. Onaj ko to ne uèini Petkom treba da to uèini nekim drugim danom. On ne treba cekati do drugo Petka da to obavi. U ratnom vremenu po¾eljno (mustehab) je pustiti du¾e nokte i brkove. Takoðe je mustehab okupati se i obrijati dlake ispod pazuha i oko genitalija svakoga Petka. Dozvoljeno je otkloniti dlake kemijskim preparatom [sa ¾iletom, ili Rosma puderom] ili èupanjem. Takoðe je dozvoljeno to raditi i svakih 15 dana. Ipak vrlo je pokuðeno (tahrimi mekruh) to ne obaviti vi¹e od èetrdeset dana." U Imdadu obja¹njenju Tahtavija da je po¾eljno (mustehab) otkloniti dlake oko anusa.

Nafaka osobe sa dugim noktima dolazi sa te¹koæom, sa belajom.

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#8 Post Postao/la sabinax »

Ne provociram temu...ali mislim da ovo nije iskljucivo muslimanski forum...ove stvari se uce u dzamiji...nemam nista protiv neka covjek pise ali imam pravo dati do znanja da tu ima i ostalih vjeroispovjesti ili cak obicnih ateista...samo toliko od mene a ti Musliman_islam, samo nastavi
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#9 Post Postao/la Megaskotica »

sabinaX je napisao/la:Ne provociram temu...ali mislim da ovo nije iskljucivo muslimanski forum...ove stvari se uce u dzamiji...nemam nista protiv neka covjek pise ali imam pravo dati do znanja da tu ima i ostalih vjeroispovjesti ili cak obicnih ateista...samo toliko od mene a ti Musliman_islam, samo nastavi
mislim da foruum nema ogranicenja po tom pitanju ,postoji izbor zar ne..i svi tvoji upisi su provokacija na jednoj ozbiljnoj temi..
ako ti se ne svidja jednostavno ne otvaras ,kao i svi mi :) na ostalim temama :)

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#10 Post Postao/la Musliman_islam »

Nosenje odjece iznad clanka


PRIÈAO NAM JE Abdullah, sin Jusufa, izvijestio nas je Malik od Ebu Zinada, od Aared¾a, od Ebu Hurejreta da je poslanik Allaha, pomilovao ga Allah i spasio, rekao:

"Neæe pogledati Allah (na) sudnjem danu ka (onome) ko je tegljio svoj pokrivaè (zastiraè) osiono¹æu.
(Buharija 7. Dio)
Zadnja izmjena: Musliman_islam, dana/u 25 Mar 2008 23:51, ukupno mijenjano 1 put.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#11 Post Postao/la Musliman_islam »

sabinaX je napisao/la:Ne provociram temu...ali mislim da ovo nije iskljucivo muslimanski forum...ove stvari se uce u dzamiji...nemam nista protiv neka covjek pise ali imam pravo dati do znanja da tu ima i ostalih vjeroispovjesti ili cak obicnih ateista...samo toliko od mene a ti Musliman_islam, samo nastavi
Onda otvori temu sa pitanjima ako vec nemas namjeru da provociras, jer to su samo provokacije. Vjeruj mi kad ti kazem da znam da ovdje ima svakakve mrake nije mi prvi forum.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#12 Post Postao/la sabinax »

Sve sto me je zanimalo nauèila sam na ovoj temi http://www.bol-chat.de/modules.php?name ... pic&t=1372
jednostavno i laièki objasnjeno...za obiène ljude, nemam nista protiv Islama, otac mi je musliman i to cijenjen i hadzija....sve podrzavam i cijenim ali iskljuèivost i ekstremizam ne volim, osjetim da ti to nisi, i evo za dobru volju...podizem ti temu navise da ne potone...sretno i opu¹teno, molim,....i Allahimanet od mene :wave:
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

NO©ENJE PRSTENA

#13 Post Postao/la Musliman_islam »

NO©ENJE PRSTENA


No¹enje prstena nije od potrebnog sunneta koji bi se trebao zahtijevati od svakog vjernika. Meðutim, ukoliko se uka¾e potreba za njim, kao ¹to je i Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nakon ¹to je upoznat da kraljevi, kojima je htio da uputi pismo i pozove ih u islam, ne primaju pismo osim s peèatom, uzeo prsten kako bi njime peèatio pisma. Tako isto, ko se naðe u sliènoj potrebi, poput gradonaèelnika ili sudije, njegovo uzimanje prstena u tu svrhu smatra se slijeðenjem Allahovog poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Onaj ko ne bude u potrebi za tim, njegovo no¹enje prstena ne smatra se sunnetom, veæ se smatra dozvoljenom stvari ukoliko u tome ne bude kakvih zapreka. Takoðe, treba da se zna, da nije dozvoljeno mu¹karcima da nose zlatni prsten zbog, zabrane Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, vjerodostojno prenesene.

Od Alije, r.a., se prenosi da je kazao: ''Zabranio mi je Poslanik da nosim prsten na ovom i ovom prstu'' –pokazujuæi na srednji prst i ka¾iprst. (Nesai, br. 5211, vjerodostojnim ga je ocijenio ¹ejh Albani.)
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#14 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:
sabinaX je napisao/la:Ne provociram temu...ali mislim da ovo nije iskljucivo muslimanski forum...ove stvari se uce u dzamiji...nemam nista protiv neka covjek pise ali imam pravo dati do znanja da tu ima i ostalih vjeroispovjesti ili cak obicnih ateista...samo toliko od mene a ti Musliman_islam, samo nastavi
Onda otvori temu sa pitanjima ako vec nemas namjeru da provociras, jer to su samo provokacije. Vjeruj mi kad ti kazem da znam da ovdje ima svakakve mrake nije mi prvi forum.
Aaaaaaaaaaaaaaa , pogledaj uva¾enu damu , koliko postova ima i do sad nikoga nije provocirala ( sem tebe , ha ? ).
Odgovori na pitanja te dame ili jednostavno reci da ne zna¹ odgovor - etiketiranje uva¾ene èlanice nije po¾eljno .
Ako ¾eli¹ koga etiketirati , poèni od mene a dame ne diraj :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#15 Post Postao/la Megaskotica »

mrki koje pitanje je imala sabinax :-k ,a koje nije obradjeno na forumu vec ,de :D ukazi mi na to..

Odgovori