Vanjski izgled po sunnetu Muhammeda svs

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#31 Post Postao/la paparaci »

ma znam Mega. ali koliko se sjecam, nisam nista pametniji bio, nakon svih procitanih postova tamo. sto sam vec i rekao. jer niko nije obrazlozio zasto? osim sto je to poslanik naredio. negdje sam cuo da je grijeh, jer navodno mjenjamo oblik kakav nam je Allah dragi dao..... ali nisam nacisto s tim, jer i potkracivanje brade je izmjena izgleda....

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#32 Post Postao/la Musliman_islam »

paparaci je napisao/la:@Muslim_Islam

mozes li mi reci zbog cega je zabranjeno brijanje brade? koja je svrha?
Jedna od zapovjedi Poslanika s.a.v.s. je naredba da se pusti brada da izraste. Ibn Omer r.a. ashab Allahova Poslanika s.a.v.s. kaze: ” Allahov Poslanik s.a.v.s. je naredio nama ( muslimanima ) da potkracujemo brkove ( tako da izgledaju uredno ) i da pustamo brade da izrastaju ”. ( Muslim )

Abu Hureira r.a. ashab Allahova Poslanika s.a.v.s. kaze da je On s.a.v.s. rekao : ” Potkracujte brkove ( da budu uredni ) i pustajte brade da izrastu, a nemojte oponasati magiane ( perziske vatro – poklonike )” (Muslim). Oni su imali obrijane brade i duge brkove.
Jedne prilike kada je Poslanik s.a.v.s. primio dvojicu kisrinih ( perziski kralj ) izaslanika nije htio vise ni da ih pogleda kada je vidio da imaju obrijane brade i duge brkove. Poslanik s.a.v.s. im tada rece : ” Tesko vama ! Ko vam je naredio da ovako postupite ( da obrijete brade i pustite brkove ) !? Oni rekose : ” Nas gospodar ( misleci na kisru ). Allahov poslanik s.a.v.s. tada rece : ” Ali moj Gospodar ( Allah ) mi je naredio da pustam bradu da izraste i da potkracujem brkove ( tako da budu uredni ) ”. ( Knjiga Hukumul lih`ja fil Islam od ibn Hibbaana, Hasan )

Mnogi su razlozi koje mozemo sa medicinske strane nabrojati a isto tako jedan od razloga jeste da se muslimani mogu lakse razlikovati od nevjernika i od zena.

Bradu pustiti je duzan svaki muskarac kome raste brada.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#33 Post Postao/la Musliman_islam »

Potvrdeno je da je Poslanik s.a.v.s. imao gustu i veliku bradu koja se protezala na sve strane.. Anas r.a. ashab Allahovog Poslanika s.a.v.s. pripovjeda : ” Poslanikova brada je ispunjavala prostor odavden pa dovden ” pomjerajuci pritome ruke preko svojih obraza.
Ashabi r.a.a. su znali da Poslanik s.a.v.s. uci Kur’ an u podne i ikindiji namazu na taj nacin sto su mogli da vide kako mu se pomjera brada. Kada god bi Poslanik s.a.v.s. uzimao abdest napunio bi ruke vodom pa prosao s njima kroz bradu govoreci pri tome: ” Ovako mi je naredio moj Gospodar ( Allah ) ”.

Cinjenica je da postoje mnoge druge kolekcije hadisa koje takoder potvrduju da je Poslanik s.a.v.s. imao veliku dugu i siroku bradu. Cudnovati su oni ljudi koji tvrde da vole Poslanika s.a.v.s. a ti isti ne vole njegovu figuru ( izgled ) nego radije ( bez prisile ) izabiraju da izgledaju kao Allahovi neprijatelji premda je Allah dz.s. ucinio jasnim ( kako se ispoljava ljubav prema poslaniku ) u Kur ’ anskom ajetu koji kaze :
Reci : ” Ako Allaha ( stvarno ) volite, mene ( Poslanika ) slijedite ( Kur ’ an i moj sunnet ), i vas ce Allah voljeti i grijehe vam oprostiti ! ”. ( 3 : 31 )

Ljubav koja ne zahtjeva od onoga koji je nosi da slijedi i oponasa onoga koga se voli je samo na jeziku a nije prava iskrena ljubav koja dolazi iz srca. Ashab r.a. Allahova Poslanika s.a.v.s. kaze : ” Dok sam hodao Medinom, covjek iza mene mi
rece : ” Podigni svoju Izaru ( odjeca koja pokriva donji dio tjela ) jer je to blize poboznosti i cini da ti odjeca traje duze. Ja sam se okrenuo ( prema njemu ), i vidio da je to bio Allahov Poslanik s.a.v.s. Ja sam mu tada rekao : ” O Allahov Poslanice ali to je samo obicna Burda ( odjeca koja nije raskosna ili upadljiva ; tako da niko ne bi ni pomislio da se nosi iz oholosti, samoobozavanja i dr. ). Allahov Poslanik s.a.v.s. ( mi na to ) odgovori : ” Zar nemas u meni primjer ” ?

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#34 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:
Govor je o izgledu a ne o svakom njegovom cinu.
Ma nemoj , sad æemo malo cice mice , jel ;)
Gledaj jednu stvar , de mi objasni kako to mi trebamo slijediti Pejgambera , jel samo po izgledu ?
Jel se njegovi èini ne pikaju ?
Musliman_Islam je napisao/la: Ono sto govorim je naredjeno a to sto ti govoris za Aishu (ra) majku pravovjernih nema nikakve veze sa ovim.
Ona jeste bila 6 godina kada je Resul'allah sws usnio tri put da je treba zeniti. Brak je okoncan kad je napunila 9 godina. Orijentalistima isto treba biti jasno da su zene u tom dijelu svijeta mnogo razvijenije u tom dobu nego u drugim krajevima. Isto tako mnogi od njih neznaju da je Marjema (Marija majka Isa'a a.s.) imala negdje izmedju 12-15 godina kada je dobila Isa'a (a.s.).
Kad veæ spominje¹ Mariju , pa i sam Pejgamber je imao jednu ¾enu , koja NIKAD nije prihvatila islam a ime joj je bilo Marija .
Brada,......... ko to jo¹ u vrijeme Pejgambera nije nosio bradu ?
Svi su je nosili ( imali ) jer nije bilo preparata za higijenu kao sad - neva¾no o vjeri ili religiji .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#35 Post Postao/la Musliman_islam »

mrki62 je napisao/la:
Musliman_Islam je napisao/la:
Govor je o izgledu a ne o svakom njegovom cinu.
Ma nemoj , sad æemo malo cice mice , jel ;)
Gledaj jednu stvar , de mi objasni kako to mi trebamo slijediti Pejgambera , jel samo po izgledu ?
Jel se njegovi èini ne pikaju ?
Musliman_Islam je napisao/la: Ono sto govorim je naredjeno a to sto ti govoris za Aishu (ra) majku pravovjernih nema nikakve veze sa ovim.
Ona jeste bila 6 godina kada je Resul'allah sws usnio tri put da je treba zeniti. Brak je okoncan kad je napunila 9 godina. Orijentalistima isto treba biti jasno da su zene u tom dijelu svijeta mnogo razvijenije u tom dobu nego u drugim krajevima. Isto tako mnogi od njih neznaju da je Marjema (Marija majka Isa'a a.s.) imala negdje izmedju 12-15 godina kada je dobila Isa'a (a.s.).
Kad veæ spominje¹ Mariju , pa i sam Pejgamber je imao jednu ¾enu , koja NIKAD nije prihvatila islam a ime joj je bilo Marija .
Brada,......... ko to jo¹ u vrijeme Pejgambera nije nosio bradu ?
Svi su je nosili ( imali ) jer nije bilo preparata za higijenu kao sad - neva¾no o vjeri ili religiji .
:) =D> vidim koliko si pametan

zasto bi neko naredio nesto ako je to i onako slucaj. ti mislis da su ti ljudi zivjeli kao neki majmuni u kamenom doba la illahe il Allah. pa sam hadis ti kaze da su ljudi dosli obrijani subhanAllah.
Marija nije bila njegova zena vec sluskinja/ropkinja, kako god da je u siri nepostoje dokazi da je prihvarila niti je odbila ali dobro znamo sta je Allah SWT rekao:

Ne ¾enite se mnogobo¹kinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja - vjernica bolja od mnogobo¹kinje, makar vam se i sviðala. Ne udavajte vjernice za mnogobo¹ce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogobo¹ca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u D¾ehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi D¾ennet i oprost, i obja¹njava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili. (Qur'an 2:221), (Sura Al-Baqara)
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#36 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la: :) =D> vidim koliko si pametan

zasto bi neko naredio nesto ako je to i onako slucaj. ti mislis da su ti ljudi zivjeli kao neki majmuni u kamenom doba la illahe il Allah. pa sam hadis ti kaze da su ljudi dosli obrijani subhanAllah.
Dozvoli meni da sam ka¾em ¹ta mislim , moj stav je jasan i napisao sam ga u razumnom jeziku .
Musliman_Islam je napisao/la: Marija nije bila njegova zena vec sluskinja/ropkinja, kako god da je u siri nepostoje dokazi da je prihvarila niti je odbila ali dobro znamo sta je Allah SWT rekao:
Ma ne da ona nikad nije prihvatila, nego i dio njegove famelije nije prihvatio islam.
Drago dijete , mlad si jo¹ i u fazi spoznavanja islama i vidi ti se da se trudi¹ da se ne¹to i nauèi¹ al si na pogre¹noj strani - vehabijskoj a to je najgori moguæi oblik islama.
Musliman_Islam je napisao/la:
Ne ¾enite se mnogobo¹kinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja - vjernica bolja od mnogobo¹kinje, makar vam se i sviðala. Ne udavajte vjernice za mnogobo¹ce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogobo¹ca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u D¾ehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi D¾ennet i oprost, i obja¹njava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili. (Qur'an 2:221), (Sura Al-Baqara)
Sam Pejgamber je bio o¾enjen ba¹ takom osobom a ja te pitam odkud njemu robinja - ako je bio po¹ten ?

Koliko je po tvom dozvoljeno imati ¾ena i koliko ih je Pejgamber imao ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#37 Post Postao/la Musliman_islam »

Mene neinteresuje tvoj stav niti tvoje misljenje jer vjera Islam nije po nasem nahodjenju i nasim misljenjima.

To sto prepisujes Poslaniku SWS samo ti mogu reci boj se Allah SWT.

Ai¹a, r.a., pripovijeda:”Allahov Poslanik a.s. nikoga nije udario rukom, ni slugu ni ¾enu, izuzev kada se borio na Allahovom putu.”


Enes b. Malik, r.a., kazuje:”Slu¾io sam Allahovog Poslanika a.s. deset godina, a da mi nikada nije rekao:”Uh”, niti za ne¹to ¹to sam uradio:”Za¹to si to uradio?”; niti za ne¹to ¹to nisam uradio:”Za¹to nisi to uradio?” Allahov Poslanik a.s. je bio najljep¹eg morala.

Posto vidim da si zalutao i izabrao svoju strast za bog nemam potrebe da se stobom raspravljam jer ova tema je otvorena da bi spoznali posljednjeg Allahovog Poslanika Muhammeda SWS a ne Karica, Rejsa i IZ-a BiH. Otvori temu o njima pa pisi koliko ti je zelja jer mi se cini da su ti pravi idoli.

Allah nam sam kaze:
خذ العفو و أمر بالعرف و اعرض عن الجاهلين


“Ti sa svakim–lijepo! I tra¾i da se èine dobra djela, a neznalica se kloni!” (El-‘Araf 199)
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#38 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:Mene neinteresuje tvoj stav niti tvoje misljenje jer vjera Islam nije po nasem nahodjenju i nasim misljenjima.
Ok, tebe ne interesuje moje mi¹ljenje, mene tvoje , nikog nièije i eto onda ovaj podforum mo¾emo zatvoriti ccccccccccc.
Jel to ti misli¹ da se islam sastoji od tvog copi paste ?
Musliman_Islam je napisao/la: To sto prepisujes Poslaniku SWS samo ti mogu reci boj se Allah SWT.
Ne, ja se Boga ne bojim , jer Bog nije nikakva babaroga , njega se ne treba bojati , Bog je milostljiv do svih ljudi a ne samo do nekakvih odabranih . Ako bi se Boga bojali , onda se ne bi iz straha ni molili .
Musliman_Islam je napisao/la:
Ai¹a, r.a., pripovijeda:”Allahov Poslanik a.s. nikoga nije udario rukom, ni slugu ni ¾enu, izuzev kada se borio na Allahovom putu.”


Enes b. Malik, r.a., kazuje:”Slu¾io sam Allahovog Poslanika a.s. deset godina, a da mi nikada nije rekao:”Uh”, niti za ne¹to ¹to sam uradio:”Za¹to si to uradio?”; niti za ne¹to ¹to nisam uradio:”Za¹to nisi to uradio?” Allahov Poslanik a.s. je bio najljep¹eg morala.
Odakle si to izvukao ?
Musliman_Islam je napisao/la: Posto vidim da si zalutao i izabrao svoju strast za bog nemam potrebe da se stobom raspravljam jer ova tema je otvorena da bi spoznali posljednjeg Allahovog Poslanika Muhammeda SWS a ne Karica, Rejsa i IZ-a BiH. Otvori temu o njima pa pisi koliko ti je zelja jer mi se cini da su ti pravi idoli.

Allah nam sam kaze:
خذ العفو و أمر بالعرف و اعرض عن الجاهلين


“Ti sa svakim–lijepo! I tra¾i da se èine dobra djela, a neznalica se kloni!” (El-‘Araf 199)
Jeste , samo ti ljudi koje ti nabraja¹ su kompetentni za spoznaju Pejgambera a ne ti ili ja nekakvi volonteristi :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#39 Post Postao/la sabinax »

Musliman_Islam je napisao/la:Mnogi su razlozi koje mozemo sa medicinske strane nabrojati a isto tako jedan od razloga jeste da se muslimani mogu lakse razlikovati od nevjernika i od zena.

Bradu pustiti je duzan svaki muskarac kome raste brada.
Ajde bar nesto konkretno! :)
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#40 Post Postao/la paparaci »

svasta stvarno. neda mi se dobiti pravi odgovor da si pita! musliman, trazio sam licno od tebe odgovor. znaci tvoje misljenje tj zakljucak iz svega sto si procitao, a ne da mi opet kopiras masu hadisa itd. cuj da se razlikuju od zena. pa sta je npr sa popovima koji nose brade, itd. mislim da to nije bas jak razlog.

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#41 Post Postao/la Megaskotica »

paparaci je napisao/la:svasta stvarno. neda mi se dobiti pravi odgovor da si pita! musliman, trazio sam licno od tebe odgovor. znaci tvoje misljenje tj zakljucak iz svega sto si procitao, a ne da mi opet kopiras masu hadisa itd. cuj da se razlikuju od zena. pa sta je npr sa popovima koji nose brade, itd. mislim da to nije bas jak razlog.
moze pitanje ,paparaci ,jesi li ti obrezan?

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#42 Post Postao/la mrki62 »

MegaSkotica je napisao/la: moze pitanje ,paparaci ,jesi li ti obrezan?
Joj pitanja hahaha
A jel je ti brije¹ svaki dan :P

A sad se sjetih , eto nek autor teme objasni ; jel Pejgamber bio osuneæen i ako jeste u kojoj godini :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#44 Post Postao/la Megaskotica »

mrki62 je napisao/la:
MegaSkotica je napisao/la: moze pitanje ,paparaci ,jesi li ti obrezan?
Joj pitanja hahaha
A jel je ti brije¹ svaki dan :P

A sad se sjetih , eto nek autor teme objasni ; jel Pejgamber bio osuneæen i ako jeste u kojoj godini :wave:
sta je djavole :D slovenski ,znam da si ti svagdje osunecen :inlove:

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#45 Post Postao/la Musliman_islam »

paparaci je napisao/la:svasta stvarno. neda mi se dobiti pravi odgovor da si pita! musliman, trazio sam licno od tebe odgovor. znaci tvoje misljenje tj zakljucak iz svega sto si procitao, a ne da mi opet kopiras masu hadisa itd. cuj da se razlikuju od zena. pa sta je npr sa popovima koji nose brade, itd. mislim da to nije bas jak razlog.
rekao sam ti vec naj veci razlog je da bi se razlikovali od nevjernika. popovi pustaju brade i brkove tj. vecina njih imaju izrazito duge brkove koji prelaze gornju usnu i to je bas gadno za vidjeti. no, nejse paparaci vjera Islam nije po necijem misljenju vec po predajama (hadisima) jer u njima uzimamo objasnjena za serijetska pravila.

i hadise koje sam naveo svi su vjerodostojni ili dobri vecina iz zbirke imama Buharije i Muslima kao sto su ovi zadnji u vezi sa slugama Poslanika Muhammeda SWS.

Al-Hugurat (49) - Sobe Medina – 18 ajeta

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

1. O vjernici, ne odlucujte se ni za sto dok za to ne upitate Allaha i Poslanika Njegova, i bojte se Allaha! Allah, zaista, sve cuje i sve zna.

2. O vjernici, ne dizite glasove svoje iznad Vjerovjesnikova glasa i ne razgovarajte s njima glasno, kao sto glasno jedan s drugim razgovarate, da ne bi bila ponistena vasa djela, a da vi i ne primjetite.

3. One koji utisaju glasove svoje pred Allahovim Poslanikom – a to su oni cija je srca Allah prekalio u cestitosti - ceka oprost i nagrada velika.

4. Vecina onih koji te dozivaju ispred soba nije dovoljno pametna.

5. A da su se oni strpjeli dok im ti sam izidzes, bilo bi im bolje, a Allah prasta i samilostan je.

6. O vjernici, ako vam nekakav neposten covjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u nezananju nekome zlo ne ucinite, pa da se zbog onoga sto ste ucinili pokajete.

7. I znajte da je me|u vama Allahov Poslanik; kad bi vas u mnogo cemu poslusao, doista biste nastradali; ali Allah je nekima od vas pravo vjerovanje omilio, i u srcima vasim ga lijepim prikazao, a nezahvalnost i neposlusnost vam omrazio. Takvi su na pravom putu

8. dobrotom i blagodati Allahovom. – A Allah sve zna i mudar je.


Al-Hashr

3. Da nije bio ve} odredio da }e biti protjerani, Allah bi ih jo{ na ovom svijet
4. zato {to su se Allahu i Poslaniku Njegovu suprostavljali; a onoga ko se Allahu suprostavi Allah }e, zaista, strahovito kazniti.

18. O vjernici, Allaha se bojte, i neka svaki covjek gleda sta je za sutra pripremio i Allaha se bojte jer On dobro zna sta radite.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Odgovori