Sunnet!!!

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Sunnet!!!

#31 Post Postao/la im_ex »

Ne trebaju meni tvoji linkovi, mrki, pomen sunecenje veze za muslimanstvo, i ti tu nista ne mozes promijeniti [icon_flower.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Sunnet!!!

#32 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:
IM_ex je napisao/la:
Jedna od roditeljskih duznosti prema djetetu je obrezivanje tj. sunecenje. To je islamski propis koji datira jos od vremena Ibrahima a.s.
Propis ili tradicija - pitanje je sad [muzikafo1.gif]

Link islambosna ima zanimljiv članak, pa pročitaj http://www.islambosna.ba/index.php/vije ... brezivanja
Takvi kao ti zabranjuju da se vrsi obrezivanje u ustanovi pa to mora kriumice jer ljudi su veci mumini od mene i tebe zajedno te zele da ostvare Gospodarevo zadovoljstvo iako im drzava brani obrezivanje oni to cine i na nacin nadriljekarstvom.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#33 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la: Takvi kao ti zabranjuju da se vrsi obrezivanje u ustanovi pa to mora kriumice jer ljudi su veci mumini od mene i tebe zajedno te zele da ostvare Gospodarevo zadovoljstvo iako im drzava brani obrezivanje oni to cine i na nacin nadriljekarstvom.
Nikome ja ništa ne zabranjujem, ne poturaj mi kukavičije jaje, ja samo konstantujem neke činjenice.
Mrzim to tvoje bahato ponašanje, jer se radi ovdje o jako ozbiljnim stvarima i ne radi se o mom ili tvom prepucavanju.
Nije mi jasno kako možeš biti toliko ohol i ne potruditi se makar pročitati ono što sam postavio a ne napamet meni dobacivati nekakve indicije koje nikakve veze s vezom nemaju.
Suviše si zaslijepljen nekakvom mržnjom i da imaš imalo svijesti, kliknuo bi na linki i pročitao a pošto nisi , ja ću ti postaviti samo jedan djelić - onako za početak : a najčešće ih vode nestručne i neregistrirane osobe koje nemaju ni osnovno medicinsko znanje te su smrtni ishodi postupaka obrezivanja, koji se vrše u neprikladnim i nesterilnim uvjetima vrlo česti.

Ti se potrudi pročitati sve i kritikuj te što svjesno odvode u smrt nedužnu djecu a mene sa svojom fragmatičkim upadicama zaobiđi.
Ti o sunećenju imaš pojma,koliko i ja o lanjskom snijegu [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Sunnet!!!

#34 Post Postao/la Bausstelac »

"Pet djela se ubrajaju u vjersku tradiciju: sunnećenje muške djece, brijanje sramotnih mjesta, skraćivanje brkova, rezanje nokata i brijanje dlaka pod pazuhom", kaže Vjerovjesnik" (Buharija, 818).

Zna se iz povijesti islama da je Allah dž.š. naredio lbrahimu a.s. da podrezuje brkove, da dobro izapire usta, grlo i nos, da obrezuje nokte, da čisti zube misvakom i da sunneti mušku djecu. Po Bibliji jedan od znakova Saveza Jahvea sa Abrahamom bilo je obrezivanje Jišmaela, Izaka i svih muških članova bez obzira koliko su godina imali. U medicini su napisane biblioteke knjiga o koristi po zdravlje od obrezivanja muškaraca. Muslimani se sunnete prvenstveno zato što slijede sunnet, put, običaj i tradiciju svih vjerovjesnika i zato što im je to Muhammed a.s. obavezno preporučio i vlastitim primjerom osnažio.

Znaci Sunecenje jeste vjerska obaveza,pa makar to bilo i krivo mrkiju [smile.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#35 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:
Znaci Sunecenje jeste vjerska obaveza,pa makar to bilo i krivo mrkiju [smile.gif]
Ništa meni nije krivo.
Ja samo iznosim neke činjenice a ti ako to ne prihvataš ili nisi upućen, to je već druga stvar.
Ponavljam; prije bilo koje religije, ljudi su se zbog običaja sunetili/obrezivali a ne zbog vjerskih obaveza.
Ako ke zbog vjerskih, kako to da je Isus obrezan a ostali katolici nisu ?
Imal logike ?
Ako je zbog vjerskih obaveza , onda ti meni objasni kad je Muhamed a.s. doživio objavu ( koliko je bio star ) , da li je osunećen i ako jeste koliko je bio star , kad su ga sunetili .
De odgovori na sve to [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Sunnet!!!

#36 Post Postao/la Bausstelac »

mrki62 je napisao/la:
Bausstelac je napisao/la:
Znaci Sunecenje jeste vjerska obaveza,pa makar to bilo i krivo mrkiju [smile.gif]
Ništa meni nije krivo.
Ja samo iznosim neke činjenice a ti ako to ne prihvataš ili nisi upućen, to je već druga stvar.
Ponavljam; prije bilo koje religije, ljudi su se zbog običaja sunetili/obrezivali a ne zbog vjerskih obaveza.
Ako ke zbog vjerskih, kako to da je Isus obrezan a ostali katolici nisu ?
Imal logike ?
Ako je zbog vjerskih obaveza , onda ti meni objasni kad je Muhamed a.s. doživio objavu ( koliko je bio star ) , da li je osunećen i ako jeste koliko je bio star , kad su ga sunetili .
De odgovori na sve to [muzikafo1.gif]
Sto se tice Isusa,dansnji krscani nerade vecinom od onoga sto je on radio,tvorac njihove vjere nije Isus vec Pavle.

A sto se tice Muhameda a.s.,znam da je cak i kod predislamskih arapa sunecenje bila tradicija koju su nasljedili od Ibrahima a.s.
Hadisi o sunecenje su jasni i sahih,i o tome nema se sta raspravljati !!!!
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#37 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:
Sto se tice Isusa,dansnji krscani nerade vecinom od onoga sto je on radio,tvorac njihove vjere nije Isus vec Pavle.
Ne pitam te o tvorci ni o starom ni o novom zavjetu ,...... Isus je u pitanju , koji je obrezan prije nego li je postao svjestan da uopšte živi .
Bausstelac je napisao/la: A sto se tice Muhameda a.s.,znam da je cak i kod predislamskih arapa sunecenje bila tradicija koju su nasljedili od Ibrahima a.s.
Tradicija, da al ne i moranje u vjeri - miješanje pojmova.
Bausstelac je napisao/la: Hadisi o sunecenje su jasni i sahih,i o tome nema se sta raspravljati !!!!
Da zatvorimo temu , ha ?
Ili to po tvom ; kad ti se šta ne sviđa, onda nema ni rasprave [muzikafo1.gif]
Hadis nije nikakva objava, to su nečije dosjetke - tu sam te čekao [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Sunnet!!!

#38 Post Postao/la Bausstelac »

izvini al Glup si ko kisobran...

u Islamu se nedonose propisi zbog misljenja nekih malumnika poput tebe, nego na osnovu dokaza iz Kurana i suneta
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#39 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:izvini al Glup si ko kisobran...

u Islamu se nedonose propisi zbog misljenja nekih malumnika poput tebe, nego na osnovu dokaza iz Kurana i suneta
Pa zato Å¡to sam ja glup a ti pametan ,............ otud i moja pitanja [muzikafo1.gif]
Budi pametan i meni glupom objasni ono u vezi Muhameda a.s.
Nemoraš baš meni , već eto svima objasni : Ako je zbog vjerskih obaveza , onda ti meni objasni kad je Muhamed a.s. doživio objavu ( koliko je bio star ) , da li je osunećen i ako jeste koliko je bio star , kad su ga sunetili .

Da ne spominjem katolike ili židove , jer je to ipak previše za tebe pametnog a kamo li za mene glupog [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Sunnet!!!

#40 Post Postao/la paparaci »

[To funny.gif] [eusa_wall.gif] [eusa_wall.gif] [eusa_wall.gif]

mrki, valjas li valjas [laugh.gif]

nije tema bolan sta su hadisi - nego sunnet. fino ti je objasnjeno. ali ti ne bi bio ti......

a sto se tice hadisa, objasnio ti je "jaro" na drugom forumu sta su hadisi i koje kriterije mora ispuniti da bi bio prihvacen, itd. prema tome, nema svrhe da to ovdje nacinjes.

Ibrahim a.s. je bio prije Isa a.s. iliti Isusa, koji je bio musliman i od njega, kao sto ti je vec receno, naslijedjen je taj (vjerski) obicaj i potvrdjen kroz ostale Poslanike. I sta ti sad ko fol nije jasno?!

Boze ti dragi.....

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Sunnet!!!

#41 Post Postao/la Bausstelac »

uzas si......ma sta imam stobom raspravljati,ti niti vjerujes u Kuran,niti vjerujes u Poslanika a.s..... ti si bolan jedna od rjetkih osoba u mom zivotu,za koje tvrdim i kunem se u svesvisnjeg Allaha da si "NEVJERNIK"

Hadisi o sunecenju prenose sve cetiri zbirke.Kad je Muhamed a.s osunecen neznam tacno,obicaj u Mekki je bio da se djete suneti par mjeseci poslje rodjenja.

Kako bolan ti koji si isao u "mejtep" da nezna kad je pocela objava i koliko je bi star Muhamed a.s [laugh.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#42 Post Postao/la mrki62 »

paparaci je napisao/la: a sto se tice hadisa, objasnio ti je "jaro" na drugom forumu sta su hadisi i koje kriterije mora ispuniti da bi bio prihvacen, itd. prema tome, nema svrhe da to ovdje nacinjes.

Ibrahim a.s. je bio prije Isa a.s. iliti Isusa, koji je bio musliman i od njega, kao sto ti je vec receno, naslijedjen je taj (vjerski) obicaj i potvrdjen kroz ostale Poslanike. I sta ti sad ko fol nije jasno?!

Boze ti dragi.....
Mani se hadisa, jer ih ja i ne pominjem.
Drugo , podvukao sam dio što si napisao - u tome i leži sav srž problema.
To je običaj , običaj koji je bio u ona vremena izlaz , koji je bio u to vrijeme razuman.
Par postova unazad sam opisao i Francuze,koji su ozmislili mirise / parfume , jer u ono vrijeme nisu imali vode kao danas i to je slično i sa sunećenjem.
Sve to nema nikakve veze sa vjerom - prije sa običajem , koji se prenosi sa generacije na generaciju.
Ako tvrdiš drugačije, onda mi objasni ono pitanje u vezi Muhameda a.s.
Treće, nekako mi ti i onaj iznad djelujete kao da objašnjavate da je islam postojao i prije Objave , ili ja ne kontam baš najbolje [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#43 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:uzas si......ma sta imam stobom raspravljati,ti niti vjerujes u Kuran,niti vjerujes u Poslanika a.s..... ti si bolan jedna od rjetkih osoba u mom zivotu,za koje tvrdim i kunem se u svesvisnjeg Allaha da si "NEVJERNIK"

Hadisi o sunecenju prenose sve cetiri zbirke.Kad je Muhamed a.s osunecen neznam tacno,obicaj u Mekki je bio da se djete suneti par mjeseci poslje rodjenja.

Kako bolan ti koji si isao u "mejtep" da nezna kad je pocela objava i koliko je bi star Muhamed a.s [laugh.gif]
Ahi , ......... mani se podyebavanja o mejtefu , pogotovo sa slovom p, mani se i ko je vjernik a ko ne , jer to najbolje On zna.
Nemoj da zalutaš previše ahi [muzikafo1.gif]

EÅ HEDU EN LA ILAHE ILLELLAH VE EÅ HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU.

Haj sad odgovori na ona gore pitanja [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Sunnet!!!

#44 Post Postao/la Bausstelac »

HEHEHHEHEHE e moj mrki [laugh.gif] [laugh.gif] [laugh.gif]

i Iblis zna da je samo Allah Bog,a Muhamed njegov poslanik,ali je ipak nevjernik [smile.gif]

Vjernik se nepostaje samo pukim izgovaranjem Sehadeta,vec sprovodjenja tog Sehadeta u djelo,a tvoja djela itekako svjedoce da si NEVJERNIK [mmmux2.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Sunnet!!!

#45 Post Postao/la paparaci »

dobro si skontao, jer je prvi covjek i ujedno poslanik bio musliman, kao i svi naredni. jel sad jasnije?! svi su oni pozivali Allahu dz. s. - prelistaj Kur'an, pa ce ti biti jasnije.

nemam ja tebi sta odgovoriti, niti bi od toga bilo ikakve fajde, jer bi ti tjerao vazda dalje svoje nesto. i kad ti se iznesu ociti dokazi - ti ne vidis i ne priznas, vec srljas dalje. prema tome - Allahmanet [smile.gif]

Odgovori