4 miliona ljudi zivi u Bosni....

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#80 Post Postao/la belly_dancer »

dadooo_21 je napisao/la:
dadooo_21 je napisao/la:evo sad cu opisati svima onima koji nemaju iskustva sa inostranstvm kako to biva kad odes vani. dodjes lijepo,ako imas srece nadjes posao. lijepo zaradjujes i dosao si recimo na mjesec ili dva da malo zaradis i da se vratis. vids ti lijepa lova pa kazes ostat cu jos mjesec,pa jos jedan,pa mozda godinu pa cu se vratit,prodje godina pa jos jednu i sve tako... si rob novca. i novac ti neda da se vratis tamo gdje ti je mjesto i gdje se lijepo osjecas.
i tako na kraju mnogi ostanu cijeli zivot i na kraju vide sta su propustili. ostanu zeljni svoga rodnog kraja,i sve to sto su zaradili vide da su zaradili da se mogu ukopat 2 metra pod zemlju bez novcanih poteskoca.
e ja sam sebi nakon godinu i 2 mjeseca rekao,stop. neces vise dado biti ovdje. ne treba ti novac radi kojeg gubis zivce i zdravlje. a k'o je postao rob novca i tko ce cijeli zivot crncit za njega a nece biti sretan ja mu dajem podrsku SAMO NAPRIJED! ja necu. a ljudi ne znaju kako se vani radi. radis kao crnac i spavas. i obicno dosljaci rade najnize poslove,tako neka znaju buduci koji se odlucuju ici vani,a i skupo je sve tako da trebas biti zafrkan da ustedis novac. znam ja ovdje koji su po 5-6 godina i nisu ni eura ustedjeli. ima ih masa.
eeee,to ti samo mislis da se oni ne bi vratili. puno ih ima koji lazu drugima a i sami sebe lazu da se ne bi vratili. ma znam ja sve kako to hoda. svi bi se oni vratili ALI NOVAC IM NEDA! to je bit svega. jednostavno postanes rob novca. on ovlada tobom i radi s tobom sta hoce. ja se nedam i necu da zelja za novcem ovlada sa mnom. eto njih je uhvatilo. meni se rodica RODILA u austriji,i u njoj postoji zelja za BIH! kako to objasniti,slusa narodnu muziku i zivi samo da dodje u BIH i govori kako joj je draza BIH nego austrija. valjda krv. a kamoli koji su otisli u po zivota... tako ti je to vidovita. ovdje ima puno hrvata koje sam upoznao. svi su po 5-6 godina vec ovdje,i nema ni jednog da mi nije rekao kako mu je puna kapa svega i svi kazu da ako se ne vrate da ce puknuti. pa ima ih cak koji su se na drogu navukli radi osjecaja koji ih ovdje pati,a vec su presli u srednje godine neki,pa se bas ne mogu ni vratiti.
dadooooo sve to pase sve stima,ali ko ce lud sa dobrog standara se vratit na pocetak..nema smisla.. :huh:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#85 Post Postao/la paparaci »

hmmm, interesantna tema, a i postovi!

svima koji su se odlucili da se vrate, svaka cast i skidam kapu!

ipak, nije to mala stvar!

posmatram situaciju u Bosni vec godinama. svaki put kad odem dole, stanje je sve gore! nisam ti ja onaj "glupi dijasporac" koji pojma nema, jer sam sam zivio dole godinama prije nego sam otisao u inostranstvo. tako da znam, kako sve "dise". meni licno je jako tesko zbog toga sto sam morao napustiti sve i trbuhom za kruhom. ali i to je samo dok ne ostvarim svoj cilj, ako Bog da! nemam namjeru zivot ovdje provesti! dusa me boli kad vidim sta se sve dole radi,a nemocan sam da sta poduzmem protiv toga. divim se ljudima kako prezivljavaju. mnogi to ostvaraju sto imaju pomoc iz vana, drugi iz dobrog vlastitog napora....

mislim da je lakse se snaci osobama koje zive u vecim mjestima ili gradovima, jer je veci promet i sve. ali sta je sa manjim mjestima?jer ne zivimo ipak svi u gradovima! nedavno sam cuo na radiju vijest kako je oko 15 000(!) mladih osoba iz krajine otislo na rad u sloveniju. mislim da to dovoljno govori o situaciji u Bosni! a da ne govorimo o mnogobrojnim zenidbama/udajama (vizi za buducnost :D (a sad kakvu...)).....

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#86 Post Postao/la Megaskotica »

jucer sam ipak imala prilike cuti i pozitivnih primjera , ali definitivno jest velika odluka ,u svakom slucaju dobar plan i rizik mogu promjeniti mnogo stosta

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#88 Post Postao/la sabinax »

I ja sam razmisljala hoce li nam se komshija javiti, jako bi me zanimali njegovi utisci....samo mozda je jos prerano
Komshija......sretno :wave:
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori