Marihuana

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Marihuana

#1 Post Postao/la belly_dancer »

gledam ja tako neki dokumentarac na tv-u..i cujem pitanje:
Da li Vi mislite da bi se trebala ostvariti legalizacija lakih droga u svrhu medicne?

Prvi moj odgovor:naravno da da..ali onda kad sam promislila malo..pa covjece pola nacije ce biti odjednom bolesno..svi ce nesta imat za izliku..nije to bas ni tako dobra ideja.. :-k ali sta je sa onima koji su zbilja tesko bolesni,i zbilja im je potrebno nekako skratit muke..?
Tu sam dosla u dilemu..zanima me sta vi mislite,dali bi se neke droge trebale legalizirat?
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#2 Post Postao/la Sabinam »

Ima ih puno koje su legalne....na zalost....prvo heptanon (lijek koji sluzi ovisnicima za odrzavanje) po meni legalna droga koja stvara vecu ovisnost od heroina i koju drzava financira....nisam pobornik...takve legalizacije.
Marihuana u medicinske svrhe kod raka i multiple skleroze
Odnos prema toj drogi trebao bi biti blazi...nije uredu da se osoba koja posjeduje jedna stabljiku marihuane tretira kao onaj koji je ubio zenu (3 godine zatvora)...po meni je cak marihuana manje stetna od alkohola.....

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#4 Post Postao/la pasa74 »

sabinaM je napisao/la:Ima ih puno koje su legalne....na zalost....prvo heptanon (lijek koji sluzi ovisnicima za odrzavanje) po meni legalna droga koja stvara vecu ovisnost od heroina i koju drzava financira....nisam pobornik...takve legalizacije.
Marihuana u medicinske svrhe kod raka i multiple skleroze
Odnos prema toj drogi trebao bi biti blazi...nije uredu da se osoba koja posjeduje jedna stabljiku marihuane tretira kao onaj koji je ubio zenu (3 godine zatvora)...po meni je cak marihuana manje stetna od alkohola.....
hahaha sabina ova ti je dobra 3 godine zatvora za ubistvo zene,da je tako sta mislis koliko bi muzeva to uradilo?sto se tice marihuane mislim da je ne treba legalizovati jer,marihuana i nije tako bezopasna kao sto se misli.osobe koje duze vrijeme konzumiraju marihuanou,postepeno gube pamcenje jer marihana polagano ali sigurno ubija mozdane celije.ako poznas nekog ko koristi duze vrijeme marihuanu vidjeces na njemu zatupljen i odsutan pogled bez imalo zivosti u njemu..
i ta jedna zasadjena stabljika se po zakonu tretira kao"proizvodnja i stavljanje u promet"opojnih droga i narkotika,BOLJE SPRIJECITI NEGO LIJECITI!!!!

heptanonska terapija je trenutno jedina koja se primjenjuje za "lijecenje" ovisnosti kod nas u BiH i mislim da nije idealna i da nepostize zeljene rezultate ali pitanje je koliko se ovisnost moze uspjesno lijeciti i nekim savremenijim svjetskim metodama lijecenja...

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#5 Post Postao/la Sabinam »

heptanonska terapija prvenstveno treba sluziti postepenom skidanju narkomana s droge, ali kod nas postoji i nacin odrzavanje....gdje se stalno dobiva ista doza..."exnarkomani" se cijelom dozom puknu i onda pate do sljedece terapije....uzasssss :mad:
Po meni nema nista bez patnje...."na suho" kako se kod nas kaze...pa ko ziv ko mrtav....ionako su oni "zivi mrtvaci"...mozda je okrutno ali po meni najucinkovitije

A ovo za 3 godine je ziva istina...
Istina da droga (pa s tim i marihuana) s vremenom zaglupljuje...ali nema vece stete od sintetickih droga...(sprzi ti mozak...doslovno)

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#6 Post Postao/la im_ex »

pasa74 je napisao/la:
heptanonska terapija je trenutno jedina koja se primjenjuje za "lijecenje" ovisnosti kod nas u BiH i mislim da nije idealna i da nepostize zeljene rezultate ali pitanje je koliko se ovisnost moze uspjesno lijeciti i nekim savremenijim svjetskim metodama lijecenja...
uhhh, radije ne bih o ovoj temi, al', hajd' :-k

Svjedok sam slucaja gdje se na prisilan nacin pokusava spasiti sin i vratiti se u iole neko stanje podnosljivosti :(
Nije htio ni cuti da ga se smjesti u ustanove namjenski za lijecenje ovisnika.
Posavjetovano se kod psihijatra na sto je on (obzirom na slucaj kakav jeste) preporucio koristenja Mentadola.
I islo je tako jedan duzi period, no, onaj prazni/tupi pogled koji nikad necu zaboraviti, kao ni povremeno crvenilo ispod nosa, ujedno su bili dovoljno dobri pokazatelji da je to cisto gubljenje vremena, da tapkas ali ne koracas naprijed (ka izljecenju).
Doduse, osjetna je promjena u ponasanju oboljelog, moglo se vec pricati s njim puno bolje no ranije, pokazivao je vec neki vid poboljsanja, iskazivao bi i ljubav prema djeci uze familije ... ali, nije mu se moglo nikad vjerovati, sto se kasnije pokazalo ispravnim jer je odjednom osjetio potrebu da se "obogati" dozom iz shprice. :huh:
Znaci, Mentadol, cisto zavaravanje :(

Ali, lijecenje "na suho" urodilo je plodom. Nije bilo lako, ali, kad vidis rezultat truda, zadovoljno se, naravno.

U BiH znam da imaju za tu svrhu extra namijenjene ustanove, ali, bas me zanima dal je i tamo zastupljena heptanonska terapija ili jednostavno, postepeno odvikavanje bez ikakvih medicinskih pomagala.

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#7 Post Postao/la pasa74 »

mislim da je najzastupljenija metoda lijecenja od ovisnosti kod nas u BiH,heptanonska ili metadonska terapija.mada i oni koji se uspiju izlijeciti pomocu ova dva lijeka,opet imaju problema da se odviknu od njihove upotrebe,sto znaci da i oni stvaraju ovisnost.

citao sam na internetu o jednom novom lijeku koji se koristi u svijetu za lijecenje ovisnosti a zove se Subutex koji je gotovo u vecini drzava potisnuo metadon i heptanon prilikom lijecenja ovisnosti.
prema nekim podacima oko 80% narkomana u francuskoj ga koristi za lijecenje i postize puno bolje rezultate od gore navedenih.
da li je istina ili ne,neznam samo cu jedno reci/:zlu netrebalo!!!

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#8 Post Postao/la Sabinam »

Dali ste ikada culi za Ibogain...kazu da djeluje kao reset za tijelo i mozak, upotrebljava se kod ljecenja ovisnosti, a mislim da je neko prirodno sredstvo?

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#9 Post Postao/la pasa74 »

evo nasao sam ovaj clanak na internetu o Ibogainu i vrlo je interesantan.dok ga ti nisi spomenula nisam ni cuo za njega,pa evo procitajte,

jedna jedina doza ima tipièna tri efekta koja se koriste u lijeèenju ovisnosti o drogama.
Prvo, uzrokuje kompletno uklanjanje ili ogromno smanjenje simptoma apstinencijske krize (u 90% sluèajeva), tako omoguæujuæi relativno bezbolnu detoksifikaciju tijela. Drugo, o èemu svjedoèe mnogi ovisnici, a znanstvena istra¾ivanja potvrðuju, je smanjenje ¾elje za uzimanjem droga neko vrijeme nakon tretmana ibogainom, obièno izmeðu jednog tjedna i nekoliko mjeseci (u 60% sluèajeva). I, na kraju, psihoaktivna priroda tvari (u veæim dozama mo¾e uzrokovati stanje nalik sanjanju na vi¹e sati) pomogla je mnogima da shvate i rije¹e probleme koji stoje iza njihove ovisnosti (u 30% sluèajeva)...
Ibogain se mo¾e lako dati, u obliku kapsule, a sam uopæe ne izaziva ovisnost!
To je, u biti, jednokratni lijek koji se, kori¹ten u klinici s odgovarajuæim nadzorom pacijenta, do sada èini siguran za upotrebu.
Iako je rijetko da pojedinac stalno prestane uzimati droge samo zbog jedne jedine doze ibogaina, kao poèetna faza u cijelom rehabilitacijskom programu ova tvar bi mogla ponuditi mnogo.
Otkriæe da mo¾e izlijeèiti ovisnost o drogi obièno se pripisuje Howardu S.Lotsofu – biv¹em ovisniku o heroinu iz New Yorka koji je uzeo ibogain 1962. godine, vjerujuæi da se radi o novoj drogi, ali, 30 sati kasnije, odjednom je shvatio da nije osjeæao ¾elju za heroinom.
Eksperimentiranjem na prijateljima ovisnicima otkrio je da je taj uèinak uobièajan.
Ibogain je dozvoljen u medicinskim istra¾ivanjima za tretiranje ovisnosti u SAD-u veæ poèetkom devedesetih, no problemi s financijskom podr¹kom usporavali su (i jo¹ uvijek usporavaju) njegov razvoj, pa sve do danas ostaje nerazvijen i nedostupan veæini ovisnika u cijelom svijetu. Postoji nekoliko privatnih klinika koje su veæinom smje¹tene oko Kariba i Mexica, koje nude tretman ibogainom za cijenama od oko £4,000, a u Europi neki laici nude ni¾u cijenu tretmana, bez medicinskih klinika.
Uz to, ibogain, ili u èistom stanju ili kao ekstrakt biljke, postao je dostupan preko nekih amaterskih izvora na internetu.
Ima legalan status u Engleskoj, i velikom dijelu svijeta, kao eksperimentalni, neslu¾beni lijek, i zbog toga posjedovanje ibogaina nije prekr¹aj, iako bi distribucija mogla biti ka¾njiva zakonom. Kao tvar, zabranjen je u nekim zemljama(èak i samo posjedovanje), ukljuèujuæi SAD, ©vicarsku, ©vedsku i Belgiju.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#12 Post Postao/la Tourniquet »

Legalizovati ali u kom smislu.. Da bude kao i sad sto su cigarete pa odes u kafic a ono sjede nji par i vrte joint u krug i ti onda prisiljen da udises taj dim i isto se napusis kao i oni ?

JA sam protiv legalizacije.. moze se i bez toga vala..

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#13 Post Postao/la ra-ja »

Za mene je droga tabu tema ...nevolim niti ista da znam o njoj ...nezanimam se ni da saznam .... :-k

Nebih dopustila legalizaciju ,,,naravno kada bih se ja pitala.... :chuckel:

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#15 Post Postao/la im_ex »

cyrus_the_virus je napisao/la:Protiv legalizacije sam. Trebalo bi uvesti kazne za u¾ivaoce a metak u èelo za dilere.
=D> potpisujem

Vidovita pomenu komunu ... sjetih se da su djeca (sedmi razred) s moje dzade dolje u BiH imali jednodnevni izlet - posjet jednoj od komuna.

Djeci je pokazano sve "na ranchu", ukazano na obaveze koje bolesnici moraju da obavljaju a imali su priliku razgovarati sa nekima od pacijenata.
Kcerka moje rodjake (inace, strasno inteligentna) je u povratku nazad, ka skoli, u busu, svo vrijeme plakala i imala zeludcanu nervozu, odnosno, potrebu da povraca.
Prisla joj je razredna i pitala boli li ju sta, zasto place, na sta je ona samo pokretom glave negodovala i nekad, kad je konacno uspjela da progovori, u par rijeci se izjasnila da je to posljedica na osnovu vidjenog i onog sta je sve cula od ovisnika na lijecenju.
Smatram pogresnim misljenje da ne treba pred djecom o tome da se prica. Treba se sto vise pricati a ne da djeca totalno neupucena naivno postupe u eventualnoj prilici da im taj mrski otrov bude ponudjen.
Eh, sad, druga je stvar sto vecina naseg naroda nema pojma sta je to droga, kakvo je to zlo.
Ali, bar bi mediji trebali sto cesce da bruje o tome s nekim jednostavnim, razumljivim reportazama a ne da se droga pominje samo u Dnevniku kad se desi da je zaplijenjeno tolko i tolko tog zla :mad:

Odgovori