Predrasude

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Predrasude

#1 Post Postao/la sabinax »

Predrasude su skup negativnih misljenja ili ponasanja nastala iz pukog neznanja ili neinformiranosti....koje uglavnom imamo prema odreðenim skupinama ljudi...mu¹karcima, ¾enama, raznim rasama, pripadnicima neke vjeroispovjesti ili sekta, raznim narodima...narodnostima...
Mislim da svi znamo sta su predrasude...ali pitanje je kako nastaju, kako se desi da bas prema nekoj skupini ljudi imamo negatvno misljenje iako nikada nismo imali nikakav kontakt ili informacije iz prve ruke o tim ljudima
Ja mislim da su sve to samo nauceni kriteriji koje dobivamo od nasih roditelja, ako smo takvi da vjerujemo sve sta nam kazu
Ja eto cijelo vrijeme razmisljam o kome ili cemu imam predrasude, ali mi nikako ne pada napamet...mozda se sjetim...zapoènite vi
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#5 Post Postao/la Baraba-it »

Dok sam bio mali, takoreci nisam ni znao da postoje druge vjere i nacije, jer kod mene u okolini ih nije niti bilo...
Posle sam saznao da ima i drugachijih, ali me nije interesovalo, shto ja nisam kao oni ili shto oni nisu kao ja...
U kuci nas nikad o tome nisu uchili, tako da nikad nisam imao neke predrasude...
Ja danas svojoj djeci kazem, da se ne druze sa ciganima i shiptarima...
To kazem otvoreno jer ih smatrama gradjanima drugog reda i kao takve ih nebih volio imat u svojoj kuci a niti blizu kuce.
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#6 Post Postao/la sabinax »

vidovita_dzemila je napisao/la:sabina veæ postoji tema rasizam i predrasude :P


http://www.bol-chat.de/modules.php?name ... pic&t=1951
Ali ovo nije samo o rasizmu...evo naprimjer Dzemka znam da imas neke predrasude o retardiranim osobama...jednom smo o tome pricali i to je predrasuda...zasto....tko bi znao
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#7 Post Postao/la sabinax »

BARABA-IT je napisao/la:Ja danas svojoj djeci kazem, da se ne druze sa ciganima i shiptarima...
To kazem otvoreno jer ih smatrama gradjanima drugog reda i kao takve ih nebih volio imat u svojoj kuci a niti blizu kuce.[/i]
A kako ti je to doslo...iz cista mira...jednog si dana odlucio da ih neces da ih volis ili kako .... neki te albanac ili rom raspizdio...pa zato :stupid:
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
dugi_74
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 856
Pridružen/a: 05 Mar 2008 02:00
Lokacija: Pristina,Kosovo
Kontakt:

#8 Post Postao/la dugi_74 »

ja mislim da su predrasude deo normalnog ljudskog osecanja sve dok se to ne reflektuje u odnosima medju ljudima...recimo imati strah od necega sto je nepoznato...evo recimo uci u jednu jamu po prvi put normalno je imati strah ili imati predrasude sta ce biti ili kako ce biti....ali kad se to reflektuje na ljude recimo imati predrasude na nacionalnost, rasu, veru i slicno onda ja mislim da je to bolest...i to teska bolest koja je okupirala dusu jednog covjeka i ljudska osjecanja vise ne postoje ....a najbolji primer toga je BARABA_IT...nazalost to nije jedini slucaj, ima ih mnogo medju njegovim sunarodnicima a do te teske infekcije je doslo zahvaljujuci propagandi koja se sirila po srpskim mediji dugo vremena a naracito 90-tih godina kad je Milloshevic bio na vlasti i vodio i kontrolisao sve medije u srbij, znaci to je rezultat ulozenog truda jednog diktatorskog rezima vise od deceniju i trebace vise od 50 godina nazalost da se to leci...ali dobra strana je sto postoji nada za izlecenje i da nije ceo narod u srbiji inficiran ovim opasnim virusom.....

ja bih zamolio Moderatora da ne pusta ovakve rasisticke komentare i da konacno zatvara vrata ovom bolesnom covjeku koji stalno poziva na mrznju i na podelu medju nacijama....LAFF je pre nekoliko dana zatvarao temu u vezi Kosova umesto da banuje ovog clana lumpproletarijata

Avatar
dugi_74
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 856
Pridružen/a: 05 Mar 2008 02:00
Lokacija: Pristina,Kosovo
Kontakt:

#10 Post Postao/la dugi_74 »

nisam mislio da samo srbi imaju predrasude, ali u Barabinom slucaju jeste ...i nikako nisam mislio na sve srbe a najmanje na tebe...

ako i jedan albanac tako misli kao baraba i on je za mene bolestan...samo sto u njegovom slucaju trebace drugo objasnjeje kako je doslo do te infekcije...ili mozda isto objasnjenje...

Avatar
dugi_74
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 856
Pridružen/a: 05 Mar 2008 02:00
Lokacija: Pristina,Kosovo
Kontakt:

#12 Post Postao/la dugi_74 »

mozda i jeste tako kako ti kazes, nikad nisam dozvolio sebi da vjerujem da imam absolutno pravo....ali eto ovi komentari koji pozivaju ili refluktuju mrznju mene odmah izbace iz koloseka to je moja slaba tacka....mozda imam i ja predrasude na predrasude...mozda ima i tako nesto ....

p.s. ako sam te bar malo iritirao mojim komentarom ja trazim javno izvinjenje :flower:

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#14 Post Postao/la indeks »

Joj sto volim happy end............... :inlove: :inlove: :inlove:

Odgovori